Балканските муслимани го осудуваат уништувањето на религиските храмови од страна на ИДИЛ


Муслиманите се изјаснуваат против Исламската држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) во однос на уништувањето на џамиите и црквите. Исламската држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ) (ISIL) напаѓа религиски градби. [АФП] Балканските муслимани се изјаснуваат против уништувањето на религиските храмови и градби од страна на Исламската држава во Ирак и Левантот (ИДИЛ). Во јуни, ИДИЛ уништи џамија стара 600 години во Мосул, седмиот прифатен религиски храм, и зазеде или уништи храмови на сиријската православна црква. За балканските муслимани е неприфатливо уништувањето на религиските храмови во Ирак и во Сирија од страна на ИДИЛ, рече Хиси Фејза, жител на Приштина. „Таквите чинови не ѝ доликуваат на исламската религија. Нашите баби и дедовци нè учеа дека исламот е мир, толеранција и дека ги почитува другите религии. Неодамнешните настани се тажни [потсетници] дека светите храмови се уништени, независно дали се џамии или цркви, и дека се убиени невини луѓе“, рече Фејза. SETimes . Тоа што го прави ИДИЛ е злодело што никако не ...
| | веќе видена | слични

Војната против џихадистите од Исламската држава во Ирак, којашто неодамна од Советот за безбедност при Обединетите нации беше ставена на врвот од најопасните терористички организации, изроди неочекуван сојуз од интерес меѓу САД и групациите коишто Вашингтон со години ги третираат како терористички организации. Заканата којашто ја претставуваат ирачките сунитски џихадисти според својата воена моќ и финансиската сила е поголема најверојатно дури и од онаа којашто ја претставуваше глобалната терористичка мрежа Ал Каеда, оценуваат највисоките американски функционери, а САД пронајдоа поткрепа на сосема неочекувана страна, пишува Reuters. Вооруженото крило на Работничката партија на Курдистан (PKK), којашто повеќе од три децении Вашингтон поради својот стратешки сојузник Турција истрајно ка осудуваа поради поткопувањето на турската држава, објави дека играло клучна улога во настојувањата да се сопре напредувањето на сунитските радикали кое беше повод за американските воздушни напади. „Таа војна ќе трае сé додека ...
| | веќе видена | слични

Постојат нови показатели дека борци на Исламската држава (ИД) може да извршат терористички напади во Америка и во Западна Европа, известува Си-eн-eн . Пред обезглавувањето на новинарот Џејмс Фоли, неговиот џелат од Исламска држава во говорот предупреди на нови напади врз Американци. Обраќајќи се кон Барак Обама, тој рече дека оваа терористичка организација крваво ќе се одмази за секој обид да се наштети на правата на муслиманите. - Секој обид од ваша страна да им ги одречете правата на муслиманите да живеат безбедно во Исламскиот калифат ќе резултира со крвопролевање на вашиот народ - рече тој. Според двајца функционери на САД, пренесува Си-ен-ен, има индиции дека постојат ќелии на „спијачи“ на ИД во Европа, кои на команда би можеле да ги нападнат американските амбасади и други американските објекти. Но, како што велат тие, дали таквите терористи тоа го направиле по своја волја или пак добиле таква задача од ИД. Еден од борците на Исламска држава за Ројтерс рекол „Ние се мешаме меѓу луѓето кои изгледаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Иран негираше да изразил подготвеност да помогне во борбата против џихадистите од групата „Исламска држава“ во замена за напредок во преговорите со светските сили за нуклеарното прашање, пренесоа британските медиуми. Франција претходно неделава соопшти дека бара арапските држави, Иран и петте постојани членки на Советот за безбедност на ОН да ги координираат своите активности против „Исламска држава“, чии борци контролираат големи делови од Сирија и Ирак. Официјалната иранска агенција ИРНА вчера соопшти дека министерот за надворешни работи Мохамад Џавад Зариф изјавил: ако Иран се согласи да направи нешто во Ирак, другата страна во преговорите треба да направи нешто во замена“. Подоцна, меѓутоа, ИРНА го цитираше портпаролот на Министерството за надворешни работи, Марзие Афхам, кој ги отфрли „информациите од некои информативни агенции за иранско-американска соработка во Ирак“. -Овие информации се погрешна интерпретација на зборовите на шефот на дипломатијата и се целосно неосновани, рече тој, цитиран од ИРНА. ...
| | веќе видена | слични

Воздушните напади помогнаа ирачките сили и курдските борци да повратат дел од територијата во Северен Ирак, но екстремистите од Исламската држава ќе се прегрупираат и ќе почнат нова офанзива, оценува американскиот државен секретар за одбрана Чак Хејгл. „Тие се спој на идеологија со софистицираната стратешка, тактичка и воена моќ, тие се неверојатно добро финансирани, ова е далеку над се што досега сме виделе. Мора да бидеме подготвени на се, а единствениот начин да се направи тоа е на заканата да и пристапиме со ладни глави“, изјави Чак Хејгл – Секретар за одбрана на САД. Од почетокот на воздушните напади на 8 август до сега биле бомбардирани 90 позиции на исламската држава во Ирак. Но, според американскиот шеф на здружениот штаб, генерал Мартин Демпси ова не е доволно за да се поразат екстремистите. Исламската држава може да биде запрена само ако се уништи нејзината база во Сирија. Таквиот напад претставува голем проблем затоа што, претседателот Обама цврсто стои на ставот дека САД нема да интервенираат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Велика Британија нема да преговара со сирискиот претседател Башар ал Асад за соработка против активностите на џихадистичката групација „Исламска држава“, која контролира делови од Сирија и Ирак. Британскиот министер за надворешни работи Филип Хамонд изјави дека едниствен начин за да се справи со заканите на исламизмот е соработка со Владата на Ирак. - Може да испадне дека во некои случаи се бориме против истите луѓе, со кои се бори и Асад, но тоа не не прави негови сојузници и не би било практично, разумно или корисно дури и да помислиме да тргнеме во таа насока, изјави Хамонд за радиото Би-Би-Си.
| | веќе видена | слични

Вашингтон ја смета Работничката партија на Курдите веќе 30 години за терористичка организација, но сега смета дека заканата од ИСИЛ е толку голема што вреди да склучи сојуз дури и со луѓето кои ги смета за терористи против џихадистите! Војната против џихадистите од Исламската држава во Ирак (ИСИЛ) доведе до неочекуван сојуз од интерес помеѓу САД и организацијата која Американците веќе 30 години ја третираат како терористичка: станува збор за Курдистанска работничка партија (ПКК). ПКК, организацијата која се бори за интересот на Курдите во Турција беше на американската црна листа поради поткопување и разорување на Турција. Меѓутоа Вашингтон сега смета дека заканата од бруталните џихадисти по воена и по финансиска моќ е поголема и од онаа на Ал Каеда, па дури склучија сојуз со луѓето кои ги сметаат за терористи. ПКК објавила дека имала клучна улога во напорите да се спречи прогресијата на ИСИЛ, пренесуваат порталите. "Оваа војна ќе продолжи се додека не ја уништиме Исламската држава", изјавил Ројхат, борец за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

-Војната ќе трае се додека не ја уништиме Исламската држава, изјавил Ројхат, борец од Курдите. Војната против Исламската држава во Ирак предизвика неочекуван интерес кај Американците и групите кои САД со години ги третираше како терористички организации. Заканата од џихадистите во Ирак по својата финансиска сила и воена моќ е можеби поголема и од онаа на Ал Каеда, оценуваат американските преставници. Токму поради ваквиот факт, Америка доби потпора и помош од неочекувани страни. Вооружените сили на Работничката партија на Курдите, која цели три децении беше осудувана од Вашингтон и тоа поради поткопување на турската држава, изјавиле дека играле клучна улога во напорите да се запре напредокот на џихадистите од Ирак, кои пак се повод за американските воздушни напади. -Војната ќе трае се додека не ја уништиме Исламската држава, изјавил Ројхат, борец од Курдите. Вклучувањето на Работничката партија на Курдите во конфликтот има последици не само во спротивставувањето на курдските фракции кои не успее да ја сопрат ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Лорд Данат, поранешен главен командат на здружените сили на британската армија изјави денеска дека Велика Британија ќе мора да воспостави комуникација и да зборува со сирискиот претседател Башар ал Асад за да се поразат и совладаат џихадистите од Исламска држава. - На Британија и на Западот му се потребни контакти со сириската Влада во Дамаск за да се договорат воздушни напади врз позициите на џихадистите на територијата на Сирија, изјави за радио Би-Би-Си Данат. Тој вели дека британските авиони „Торнадо" кои сега се вклучени само во извидувачки мисии во блискоисточниот регион, сега треба да се вклучат и во борбените операции, бомбардирајќи ги позициите на ИД, онака како што Американците тоа сега се прават во Северен Ирак. Изјавата на поранешниот генерал Данат доаѓа непосредно по коментарите на началникот на Генералштабот на американската армија, генерал Мартин Демпси, во кои тој јавно призна дека нападите на позициите на ИД на сириска територија се неопходни за комплетирање на пресметката со џихадистите. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американските воени авиони ги продолжија воздушните удари на северот на Ирак, близу браната Мосул, каде што се наоѓаат упориштата на исламските екстремисти, соопшти во четврток американската Централна команда. „Воените сили на САД продолжија со напади над терористите од ИСИЛ (Исламска држава Ирак и Левант) во знак на поддршка на операциите на ирачките безбедносни сили, користејќи бомбардери и авиони во спроведувањето на шест воздушни напади во близина на Мосулската брана“, се наведува во соопштението. Воздушните наади се спроведуваат континуирано во последните 24 часа, потврдил неименуван претставник на министерството за одбрана на САД, откако американскиот претседател Барак Обама повика на решителна меѓународна акција против „ракот“, како што ја нарече Исламската држава. Американската војска од 8-ми август изведе 90 воздушни напади во Ирак, од кои 57 биле во знак на поддршка на ирачките владини воени сили во близина на Мосулската брана. Воздушните напади ги одобри американскиот претседател откако исламските ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северен правец. Утринската температура ќе се движи од минус ...
сите 219 | | | веќе видена

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 291 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 123 | | | веќе видена

Српскиот фолк-пејач Шабан Шаулиќ ќе биде погребан во Алејата на заслужни граѓани во Белград. Пејачот ќе почива покрај актерот Небојша Глоговац, кој почина во ...
сите 207 | | | веќе видена

Денеска завршува конкурсот на СДСМ за пријавување на кандидати за претседател на државата, но останува да се види колку тоа ќе има влијание на конечниот избор, ...
сите 179 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 106 | | | веќе видена

Против петмина осомничени за „крвавиот четврток“, Основното јавно обвинителство поведе истражна постапка, а меѓу нив е и поранешниот премиер, Никола Груевски. ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Балканските муслимани го осудуваат уништувањето на религиските храмови од страна на ИДИЛ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: