Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ

Скопје – ВМРО-ДПМНЕ излезе со реакција на соопштението на СДСМ. - ВМРО ДПМНЕ на редовна седница на Централниот Комитет, која се одржува на вообичаеното место, го предложи и изгласа новиот состав на Изврчниот Комитет, откако на стариот му истече мандатот. На истиот состанок е избран и новиот Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ г. Кирил Божиновски, за кого не постои никаква законска ниту било каква пречка да ја врши таа функција. ВМРО-ДПМНЕ е партија која 6 пати последователно ја добива довербата на граѓаните на демократски избори што го покажува нејзиниот демократски капацитет да одговори на потребите на граѓаните, но и да покаже свежина и обновливост на својот кадровскиот потенцијал. СДСМ наместо да се занимава со нас , најдобро е да се позанимава со сопственото работење. Впрочем СДСМ е партијата која нема ниту сили, ниту кадар да смени еден член на своето губитничко раководство. Наместо тоа СДСМ упорно го манипулира своето членство дека оствариле добар резултат на овие избори само за да останат старите ...
| | веќе видена | слични

Тоа што кадровските промени во ВМРО ДПМНЕ дојдоа без најава, остава простор за сомнеж дека не е почитувана внатрепартиската демократија, сметаат експертите. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ доби нов состав. Скратен и со нови членови. Дел од старите членови не се повеќе во овој орган, а партијата доби и нов генерален секретар. На местото на Мартин Протуѓер, кој како што соопштуваат се повлекува поради здравствени Без некоја внатрепартиска демократија се случува сето ова. Некако имам впечаток дека сето ова се случува одоздола и имало некое незадоволство од самото членство внатре во партијата, па поради ова се наметнале ваквите промени причини, доаѓа Кирил Божиновски. Политичките аналитичари велат дека кадровските промени се потребни за развојот на една партија, но според нив, зачудува фактот што кај нашите партии тоа секогаш се случува без најава. „Без некоја внатрепартиска демократија се случува сето ова. Некако имам впечаток дека сето ова се случува одоздола и имало некое незадоволство од самото ...
| | веќе видена | слични

Молк во ВМРО-ДПМНЕ, втор ден откако Мартин Протоѓер си поднесе оставка на позицијата генерален секретар, а лидерот Груевски направи длабок рез во партискиот врв. Неполни два месеца откако партијата по трет пат победи на парламентарните избори. Груевски денеска се појави пред медиумите заедно со новиот министер за образование Панче Кралев, но одбегна да одговара на новинарски прашања, меѓу кои, сигурно прво ќе беше прашан за големите промени во раководството на владејачката партија. Никој од осумтемина сменети - Ѓорчев, Китаноски, Петрески, Коњановски, Јанакиески, Чинговски и другите, не беше достапен да ги каже причините за нивната смена. Немаше коментар ниту од новите членови. Единствено вицепремиерот Владимир Пешевски, вчера во интервју за Алфа неговиот избор го окарактеризира како потреба од промени во секоја партија. - Со моето влегување на партијата сите размислувања што беа во Влада да се проширата што е можно повеќе во партијата. Сепак, партијата треба да се осовременува, барем од време на време, ...
| | веќе видена | слични

Кирил Божиновски, новиот генерален секретар на владејачката ВМРО-ДПМНЕ во моментов ја извршува функцијата генерален секретар на Владата на Република Македонија. Според неговата биографија објавена на официјалната веб страна на Владата, пишува дека Божиновски е роден на 24 мај 1980 година во Скопје, како и дека дипломирал во 2002 година на Универзитетот “Свети Кирил и Методиј“ на политичките студии при Правниот факултет. Таму е наведено дека е магистрант е на катедрата по меѓународно право и меѓународна политика на Правниот факултет “Јустинијан Први“. Во графата работно искуство е наведено дека новиот генерален секретар, Божиновски има работено во Собранието на Република Македонија и во локалната самоуправа во Општина Гази Баба, како и дека од 2007 година до неговото именување за генерален секретар работел како раководител на Секторот за меѓународни односи и соработка во Канцеларијата на претседателот на Владата на Република Македонија. Во биографијата е наведено дека учествувал на многубројни обуки, форуми ...
| | веќе видена | слични

Генералниот секретар на Владата, Кирил Божиновски, од вчера е нов генерален секретар и на владејачката ВМРО-ДПМНЕ Партиски промени Божиновски доаѓа на местото на Мартин Протоѓер, кој од партиската функција се откажал поради лични, здравствени причини. Тој, сепак, ќе ја задржи функцијата во Владата и ќе остане шеф на кабинетот на премиерот Никола Груевски - функција што ја извршува веќе шеста година по ред. Протоѓер ќе остане и член на извршниот комитет на партијата. Божиновски не е единствената кадровска промена во партиските тела што ја направи претседателот на партијата Груевски. Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во саботата вечер го изгласа новиот извршен комитет на партијата, кој претставува доста освежен и скратен состав во однос на претходниот. Членови на извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ се: Протоѓер, Зоран Ставрески, Владимир Пешевски (за прв пат), Гордана Јанкулоска, Сашо Мијалков, Никола Тодоров (за прв пат), Антонио Милошоски, Силвана Бонева, Илија Димовски (за прв пат), Марјан Ристевски, Коце ...
| | веќе видена | слични

ВМРО ДПМНЕ на редовна седница на Централниот Комитет, која се одржува на вообичаеното место, го предложи и изгласа новиот состав на Изврчниот Комитет, откако на стариот му истече мандатот. На истиот состанок е избран и новиот Генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ г. Кирил Божиновски, за кого не постои никаква законска ниту било каква пречка да ја врши таа функција. ВМРО-ДПМНЕ е партија која 6 пати последователно ја добива довербата на граѓаните на демократски избори што го покажува нејзиниот демократски капацитет да одговори на потребите на граѓаните, но и да покаже свежина и обновливост на својот кадровскиот потенцијал. СДСМ наместо да се занимава со нас, најдобро е да се позанимава со сопственото работење. Впрочем СДСМ е партијата која нема ниту сили, ниту кадар да смени еден член на своето губитничко раководство. Наместо тоа СДСМ упорно го манипулира своето членство дека оствариле добар резултат на овие избори само за да останат старите кадри на власт. Токму затоа СДСМ стои во место и токму затоа СДСМ нема ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Партијата која себе сака да се престави како демократска, во крајно таинствена атмосфера, далеку од очите на јавноста “избрала“ нов генерален секретар и нови членови на извршниот комитет. Очигледно, Груевски на салфетка, во глуво доба, им ги напишал кадровските измени. Толку од лажната демократија во ВМРО ДПМНЕ. Добивме уште една потврда дека во Македонија владее режим и дека Груевски ја поистоветува партијата со државата. Каде постои друг пример во светот, генерален секретар на владата кој потпишува и располага со народните пари во исто време да биде назначен и за генерален секретар на партија? Само во режими, како актуелниот на Груевски и ВМРО ДПМНЕ! (Крај) **Инпрес ги објавува партиските соопштенија интегрално и без интервенции
| | веќе видена | слични

Мартин Протоѓер, верна сенка на премиерот Никола Груевски, минатиот петок летна за Хрватска каде што го минува летниот одмор, игнорирајќи ја поканата за состанокот на Централниот комитет и оставајќи му на својот шеф куса оставка на местото генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ. Позиција, која во услови кога една партија е на власт а нејзиниот лидер го држи премиерското место, е рамна на лидерска позиција. Така, сосема тивко една од најзначајните фигури во ВМРО-ДПМНЕ со една нога ја напушти групата лојалисти на Груевски каде што по заминувањето на Антонио Милошоски останаа само Зоран Ставрески и Гордана Јанкулоска. Велиме со една нога затоа што Протоѓер, сепак, останува да ја врши функцијата шеф на Кабинетот на премиерот Груевски што, само по себе, е индикатор дека барем засега не може да се говори за судир меѓу нив двајца. Официјалното објаснување за повлекувањето на Протоѓер се здравствени причини. На негово место е поставен Кирил Божиновски, генерален секретар на Владата. Ваквата одлука е донесена на ...
| | веќе видена | слични

Владеачката ВМРО-ДПМНЕ во саботата вечерта избра нов состав на Извршниот комитет на партијата. Генерален секретар ќе биде Кирил Божиновски, актуелен генерален секретар на Владата. Тој доаѓа на местото на Мартин Протуѓер, кој ја отстапи оваа функција од здравствени причини. Протуѓер во наредните четири години ќе биде шеф на Кабинетот на премиерот Никола Груевски. Во новиот ИК на партијата има осум нови имиња, а 11 досегашни членови на Извршниот комитет повеќе нема да бидат во ова тело. Исто така. Косана Николиќ - Мазнева нема повеќе да биде на чело на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ. Неа ќе ја замени Даниела Караѓозова, а претседател на Унијата на млади сили ќе биде Диме Спасов. Членови на ИК ќе бидат Мартин Протуѓер, Зоран Ставрески, Владимир Пешевски, Гордана Јанкуловска, Сашо Мијалков, Никола Тодоров, Антонио Милошоски, Силвана Бонева, Илија Димовски, Марјан Ристевски, Коце Трајановски, Ивица Коневски, Александар Николовски, Крсто Муковски, Даниела Караѓозова, Диме Спасов и новиот генерален секретар, Кирил ...
| | веќе видена | слични

Централниот Комитет на владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ синоќа го изгласал новиот Извршен комитет на партијата. За нов генерален секратар на ВМРО-ДПМНЕ е избран актуелниот генерален секретар на Владата на Македонија, Кирил Божиновски. Досегашниот генерален секретар, Мартин Протуѓер во наредните четири години ќе ја извршува функцијата шеф на кабинетот на претседателот на Владата. Протуѓер го отстапува местото генерален секретар на партијата на лично барање поради здравствени причини. (Крај)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

СДСМ е единствената партија во Европа која ја води лице, три пати аболицирано за тежок криминал и злоупотребувајќи ја моќта и институциите наредува политички ...
сите 251 | | | веќе видена

Во Хрватска попладнево е издадено црвено предупредување од Државниот хидрометеоролошки завод за следните два дена, кога се очекуваат вистински зимски услови и ...
сите 285 | | | веќе видена

Синоќешниот протест пред Собранието против уставните измени за малку не ескалираше во насилство. Како што се чини ниту самите противници на овие измени, не ...
сите 84 | | | веќе видена

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вечерва изјави дека поранешниот премиер на Република Македонија, Никола Груевски од Македонија се упатил кон ...
сите 289 | | | веќе видена

Во Студенчишкиот канал во Охрид каде денес поради недостаток на вода и кислород се гушат тони плашица, попладнево почна спасувањето на рибата. btr „Ние веднаш ...
сите 30 | | | веќе видена

Предлог Буџетот за 2019 предложен од Владата предводена од СДСМ е развоен и обезбедува повеќе пари кај граѓаните, поголема социјална еднаквост и подобра ...
сите 230 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 259 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на соопштението на СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: