СЗО се извини: Грците не се заразиле сами со ХИВ, има само неколку такви случаи

СЗО се извини: Грците не се заразиле сами со ХИВ, има само неколку такви случаи Светската здравствена организација (СЗО) се извини денеска поради претходно изречените тврдења изнесени во септемврискиот извештај дека половина од новите случаи на заболените од ХИВ во Грција се резултат на „намерна зараза“ кај зависниците од дрога, кои сакале да се квалификуваат за добивање социјална помош. „Тоа е голема уредувачка грешка поради која СЗО се извинува“, изјави портпаролот на Светската здравствена организација Грегори Харт. СЗО станала свесна за сторената гршка дури откако на нејзините претставници новинарите почнале да им поставуваат прашања поврзани со изнесеното тврдење. Исправката која од СЗО денеска е соопштена гласи дека во извештајот треба да стои „неколку нови случаи на зараза со ХИВ се намерни“. Во извештајот на Европскиот центар за спречување и контрола на болеста ан СЗО, што беше денеска објавен претходно, се наведува дека постои основано сомневање дека одделни граѓани на Грција „намерно се ...
| | веќе видена | слични

Сто деведет и четири случаи на заболени од ХИВ/СИДА се регистрирани во Македонија од 1987 година досега. Од нив 25 годинава, а во 2012 година 23. Болни од СИДА биле 143 од СИДА, а 51 ХИВ позитивни. Од СИДА во Македонија умрело 71 лице. Од новорегистрираните 25 лица годинава, 23 се од машки пол, а две лица се од женски пол. Според местото на живеење, од тие 25 лица, 18 се од Скопје, а по едно од Куманово, Богданци, Охрид, Крива Паланка, Штип, Струга и Тетово. Според начинот на пренесување на ХИВ, 14 лица се заразиле со ХИВ при хомосексуален однос, 10 при хетеросексуален однос, а во еден случај има пренесување од мајка на плод. Од нив, единаесет се на возраст 20 до 29 години, осум – 30 до 39 години, три-40 до 49 години, и по едно на возраст до шест години, од 50-59 години и над 60 години. Во Програмата за спречување и појава на ХИВ/СИДА за 2014 година од буџетските средства се одобрени 22 милиони денари од кои освен за превентивни активности, голем дел од средствата ќе ги употребат за набавка на ...
| | веќе видена | слични

Манифестацијата почна на плоштадот „Магнолија“, а ќе биде заокружена вечер со средба на младите битолчани во ноќниот клуб „Клупче“. Превентивните програми за борба против сидата се од исклучително значење, а нашите програми за намалување на штети од употреба на дроги, како и програмите за доброволно, доверливо советување и тестирање од ХИВ/СИДА и Хепатит-Ц се приоритетна активност, посочи претседателот на „Амос“-Битола, Сашо Кочанковски. - Оваа програма во Битола се имплементира од 2001 година и со неа опфатени се 803 корисници на кои директно им се помага за нивна ресоцијализација, им се овозможува сестрана поддршка и им се нудат информации за остварување на социјалната и правна помош, како и придружба до соодветни институции, истакна Кочанковски. Во текот на 2014 година во Битола, Центарот за човекови права „Амос“ ќе почне со реализација на програмата „Поддршка на сексуални работници и нивните семејства“, која ќе се реализира врз теоретска и практична основа, како и програма за доброволно, доверливо ...
| | веќе видена | слични

194 регистрирани лица заболени од ХИВ СИДА во Република Македонија од почетокот на епидемијата од 1987та година па се до денес. Од оваа бројка, 143 лица се болни од СИДА,
| | веќе видена | слични

На плоштадот Магнолија денес невладината Виа Вита, во соработка со центарот за човекови права Амос од Битола, го одбележаа светскиот ден за борба против сидата, 1-ви декември. Со бесплатни информативни летоци и брошури, гратис кондоми и гушкања, на плоштадот Магнолија случајните минувачи беа уште еднаш предупредени на опасностите кои ги носи сидата како болест и како превентивно треба да се делува. Оваа активиност ја спроведуваа членовите на невладината огранизација Виа Вита, во соработка со центарот за човекови права Амос од Битола, истакна - Билјана Тодоровска – активист на АМОС. Заклучно со 11 јуни 2012 година, од ХИВ/СИДА во земјава регистрирани се 176 лица, од кои 38 се хив позитивни, а 105 лица се заболени од сида. Досега од оваа болест починало 71 лице. Во 2013 година до април има 6 нови случаи, од кои 4 лица се хив позитивни, а две лица се заболени од сида.
| | веќе видена | слични

Под покровителство на Центарот за јавно здравје, а во организација на Општинската организација на Црвениот крст и Инфо СЕГА, денеска во Прилеп, со делење флаери, презервативи и тест- прашања поврзани со сидата, започнаа одбележувањата на 1-ви декември, светскиот ден за борба против сидата. Целта на кампањата, која годинава се одвива под мотото “Да дојдеме до нула” е да се подигне свеста на младите за начините на превенција. Инаку, првиот случај на заболен од СИДА во земјава беше регистриран токму во Прилеп. За шеснаесет години во Македонија се регистрирани 190 лица заразени од ХИВ вирусот, педесет и две од нив се ХИВ позитивни, а седумдесет и две починале. Само минатата година во земјава биле регистрирано нови 20 случаи со ХИВ вирусот. Каролна Дурло
| | веќе видена | слични
2 копии

Како и секоја година, градот активно се вклучува во одбележувањето на Светскиот ден за борба против СИДА, 1-ви декември. Со цел подигнување на јавната свест за опасностите од оваа болест и превенција од истата, во Охрид се организираат низа активности за поширока едукација на населението. Во текот на утрешниот ден предвидени се акции кои ќе ги спроведат волонтерите на Црвениот крст Охрид, Локалниот совет на млади, НВО Опција Охрид и Центарот за јавно здравје, додека од 2-ри до 7-ми овој месец покрај типизираните предавања во средните и основите училишта, ќе се оддржат и интерактивни едукативни предавања и трибини на Факултетот за туризам и угостителство, односно на УИНТ „Св. Апостол Павле“ во Охрид. „ Во 12 часот предвидено е доверливо советување и тестирање, а секој заинтересиран ќе има можност да изврши тестирање за вирусот ХИВ/СИДА преку брзи-рапид тестови и да добие корисни совети од страна на стручни лица. Од 12 до 16 часот волонтерите ќе поминат покрај сите пофрекфентни кафулиња во градот и ќе делат ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Централниот настан од годинешната национална кампања за ХИВ ќе биде добротворниот концерт на првенци на операта и камерен ансамбл од Македонската филхармонија што ќе се одржи токму на Светскиот ден против СИДА – 1 декември , во Музејот на македонската борба , со почеток во 20:00 часот . Собраните средства од концертот што го организира Заедно посилни – групата за поддршка на луѓето што живеат со ХИВ во Македонија, ќе бидат строго наменети за поддршка на луѓе што живеат со ХИВ, а се наоѓаат во неповолни социјални услови, како и за покривање на итни здравствени потреби за секое лице со ХИВ. - Луѓето со ХИВ можат да живеат долг, здрав и продуктивен живот, но за еден дел од нив тоа е секојдневен, голем предизвик поради неповолна финансиска состојба. Затоа средствата собрани преку вакви хумани добротворни активности се исклучително значајни за еден дел од овие граѓани за да можат да ги остварат своите права на достоинствен живот, изјави Андреј Сених , координатор на „Заедно посилни“. Ова е трета година по ред ...
| | веќе видена | слични

Како што беше најавено на денешната прес-конференција, предвидени се голем број активности не само на самиот Ден на борбата против ХИВ-Сидата 1 декември, туку и во текот на целата идна седмица. Активностите почнуваат утре напладне со бесплатно советување и доверливо тестирање на сите заинтересирани на локација кај Градскиот плоштад во Охрид. Тимови на Локалниот совет на млади, Црвениот крст и на „Опција“ ќе ги посетуваат најфреквентните места во градот, каде ќе делат флаери со едукативна содржина и кондоми. - Од понеделник предвидено е одржување едукативни работилници во сите средношколски образовни установи во градот и во поголемите одделенија на основните училишта, каде ќе се обучуваат т.н. врснички едукатори кои своето знаење за сидата и заштитата од инфекција ќе ги пренесуваат на нивните другари, истакна Сашо Точков од Црвениот крст– Охрид. Тој рече дека такви едукативни средби ќе бидат спроведени и на Факултетот за туризам и угостителство и Универзитетот за информатички науки и технологии „Свети Апостол ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Една „мала“ грешка го промени животот на 26-годишната Мимоза. Таа се соочила со смртта инфицирајќи се со ХИВ, кој го добила од едниот од тројцата партнери што ги имала во животот. - Тоа беше шок за мене…, не размислував за ништо, само си го поставив прашањето – ќе умрам ли јас сега, до кога ќе можам да живеам инфицирана со ХИВ? Не користев секогаш кондом, никогаш не пробав дрога, вирусот го добив по сексуален пат. Често луѓето мислат дека ако имаш многу сексуални партнери, си во голем ризик. Еве, имав само тројца партнери, од кој едниот имал ХИВ, а јас од него го добив вирусот – раскажува 26-годишната Мимоза од Скопје, која за „Дневник“ открива како од 2006 година живее со ХИВ. Таа не сакаше да го открие вистинскиот идентитет, плашејќи се од негативна реакција во околината. Сепак, сега таа е соочена со болеста и го прифати животот со неа. Мимоза е една од 194 лица заразени со ХИВ-вирусот во Македонија. Таа денес има и нов партнер, која ја прифати без предрасуди и заедно размислуваат да станат родители. - Тоа ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Состојбата во регионот, светскиот економски форум во Давос и проблемите со кои се соочува британската премиерка Тереза Меј со ситуацијата со Брегзит. На овие ...
сите 317 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Во Русија Богојавление често се одбележува со капење на ниски јануарски температури. Тоа го направиле и овие убавици и со тоа се пофалиле на Инстаграм Минатиот ...
сите 212 | | | веќе видена

Соопштение на ВМРО-ДПМНЕ: Претседателот Христијан Мицкоски заедно со Потпретседателот Александар Николоски и меѓународниот секретар Тимчо Муцунски се сретна со ...
сите 165 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СЗО се извини: Грците не се заразиле сами со ХИВ, има само неколку такви случаи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: