СДСМ: Сценарио за спектакуларно апсење на Бучковски

СДСМ има информација дека постои сценарио за спектакуларно приведување на поранешниот премиер Владо Бучковски веднаш по враќањето од службеното патување во Израел, изјави вчера секретарот на партијата Андреј Петров. - Тоа е уште еден показател за срамниот притисок на ВМРО-ДПМНЕ врз судството за што најдобар доказ е појавувањето на Бичиклиски во улога на портпарол на судот. Дали е тоа тој Бичиклиски кој со години не се одзива на покани од судот? Со ВМРО-ДПМНЕ наместо независно судство постои само одмаздничкиот суд на нивната партија - рече Петров. Претходно тој го обвини премиерот Никола Груевски дека е виновник за политичката криза во земјата и како што тврди Петров „кризата се користи за партизација на администрацијата и судството“.
| | веќе видена | слични
4 копии

Раководителката на Секторот за меѓународна соработка на Собранието е првично одговорна за службеното патување на пратениците Владо Бучковски и Лилјана Поповска во Израел на кое отидоа без дозвола на претседателот на Собранието Трајко Вељаноски. Генералниот секретар на законодавниот дом Жарко Денковски чиј потпис стои на патните налози со кои пратенциите тргнаа на пат донел одлука да ја суспендира вработената под сомневање дека предвреме и самостојно одлучила да го организира патувањето за Бучковски и Поповска. Поради оправдано отсуство на службеното патување првообвинетиот во случајот "за набавка на резервни делови за армиските тенкови", пратеникот Владо Бучковски не се појави на судско рочиште. Во Судот добиле известување од претседателот на Собранието Трајко Вељаноски дека пратеникот Бучковски не е на пат. Притоа, судот издал наредба да биде донесен со полициска придружба бидејќи тој не се појавил на десетина претходни судски рочишта. Бучковски остро реагираше до претседателот Вељановски за драмата со ...
| | веќе видена | слични

Суспендираната шефица на секторот за меѓународна соработка,која според секретарот на собранието Жарко Денковски му ги подметнала на потпис патните налози за пратениците Бучковски,Спасеновски и Поповска денеска не била пуштена од обезбедувањето да дојде на своето работно место. И додека 20-годишната кариерата на службеничката виси на конец, секретарот Денковски не се чувствува одговорен за тоа што потпишува. “Тој што ги направи налозите тој е одговорен. Не давам изјава“ рече Денковски. Пратеникот Бучковски покажа нов документ со кој токму Денковски,два дена пред да ги потпише налозите,го известил МНР дека тројцата пратеници ќе патуваат на конференција во Израел. Го повика јавниот обвинител да го истражи случајот и да преземе мерки. “Ова е доказот дека ниту еден службеник во Собранието не подметнувал ништо на раководните лица. На претседателот на Парламентот му подметнувал Генералниот секретар. Јавниот обвинител да одреди мерка притвор оти се унишуваат докази и може одговорниот да го повтори делото“ вели ...
| | веќе видена | слични

Пратеникот Владо Бучковски денеска до претседателот на Собранието Трајко Вељаноски испрати писмо и допис од Собранието до Министерството за надворешни работи, потпишан од генералниот секретар Жарко Денковски, со кое се известува дека од 3 до 8 февруари 2011 година тројца пратеници меѓу кои и Бучковски ќе учествува на Меѓународната конференција во Израел. Во писмото, но и на прес-конференција Бучковски обвини дека претседателот на Собранието не знаел и оти Денковски го довел во заблуда така што Вељаноски го известил судот дека тој не заминал на службено патување. Бара од спикерот вистински да ја лоцира одговорноста за настаните и оти е свесен дека на генералниот секретар Денковски не му е подметнат патниот налог издаден на 27 јануари туку дека свесно ги има потпишано налозите, како што два дена претходно го напишал и дописот до Министерството за надворешни работи во кој известува дека делегацијата на Собранието ќе учествува на Меѓународната конференција во Израел. - Го повикувам јавниот обвинител да го испита ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот Владо Бучковски денеска до претседателот на Собранието Трајко Вељаноски испрати писмо во врска настаните со неговото патување во Израел и одлуката на судот за негово стражарно приведување. Во прилог на писмото достави и допис... Пратеникот Владо Бучковски денеска до претседателот на Собранието Трајко Вељаноски испрати писмо во врска настаните со неговото патување во Израел и одлуката на судот за негово стражарно приведување. Во прилог на писмото достави и допис од Собранието до Министерството за надворешни работи, потпишан од генералниот секретар Жарко Денковски, со кое се известува дека од 3 до 8 февруари 2011 година тројца пратеници меѓу и Бучковски ќе учествува на Меѓународната конференција во Израел. Во писмото, но и на прес-конференција Бучковски обвини дека претседателот на Собранието не знаел и оти Денковски го довел во заблуда така што Вељаноски го известил судот дека тој не заминал на службено патување. Бара од спикерот вистински да ја лоцира одговорноста за настаните и оти е свесен дека ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на Собранието е тој кој што му подметнува лажни информации на претседателот Вељановски. Пратеникот на СДСМ, Владо Бучковски со контраобвинувања. Вели неговото патување во Израел било според сите процедури. Покажа документ кој бил испратен до македонското МНР и со кој се барало логистика за нашите пратеници во Израел. На документот стои името на Бучковски, а потпишан е од Денковски. Според експремиерот, тоа е доказ дека Денковски знаел за патувањето, а му давал лажни информации на Вељановски, поради што побара негова кривична одговорност. Не сакаше да ги коментира изјавите на судијката дека свесно ја минирал постапката во спорот против него. Од друга страна Денковски останува на својот став. Вели, такви документи со барање за логистика од МНР според процедурата се испраќаат пред да биде одобрен налогот за патување. Вели, Бучковски како искусен политичар и пратеник ја знаел оваа пракса и оттаму му е нејасно, зошто излегува со вакви ставови во медиумите. Според Денковски, целиот проблем го ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот Владо Бучковски на денешната пресконференција излезе со тврдење дека сите биле уредно известени за неговото присуство на меѓународната конференција во Израел. “Дозволете да ви презентирам доказ со кој се открива големото сценарио кое го прави некој во Собранието и кое е насочено лично кон мене но и кон делот од вработените во Собранието во Македонија. Вчера бевте сведоци дека генералниот секретар Жарко Денковски вели дека мојот патен налог од 27 јануари му бил подметнат. Имам доказ дека истиот оној кој го потпишал мојот патен налог, а тоа е Жарко Денковски, два дена порано се обратил до Министерството за надворешни работи со известување за патување“, рече Бучковски. Тој го повикува јавниот обвинител да го испита целиот случај и да преземе соодветни мерки. Поради службеното патување, Бучковски не се појави на вчерашното рочиште за случајот резервни тенковски делови
| | веќе видена | слични

Во прилог на писмото достави и допис од Собранието до Министерството за надворешни работи, потпишан од генералниот секретар Жарко Денковски, со кое се известува дека од 3 до 8 февруари 2011 година тројца пратеници меѓу кои и Бучковски ќе учествуваат на Меѓународната конференција во Израел. Во писмото, но и на прес-конференција Бучковски обвини дека претседателот на Собранието не знаел и дека Денковски го довел во заблуда така што Вељаноски го известил судот дека тој не заминал на службено патување. Бара од спикерот вистински да ја лоцира одговорноста за настаните и дека е свесен дека на генералниот секретар Денковски не му е подметнат патниот налог издаден на 27 јануари туку дека свесно ги има потпишано налозите, како што два дена претходно го напишал и дописот до Министерството за надворешни работи во кој известува дека делегацијата на Собранието ќе учествува на Меѓународната конференција во Израел. - Го повикувам јавниот обвинител да го испита целиот случај и да преземе соодветни мерки, вклучувајќи и ...
| | веќе видена | слични

Бучковски на утрешното рочиште најверојатно ќе биде стражарно приведен. Претседателот на Собранието на барање на судијата во спорот „тенковски делови“ уште еднаш ја потврди веќе дадената информација – Бучковски не бил на службено патување како пратеник на собранието. „Како што наведов и во претходниот допис, по Ваше барање на информацијата од 2 февруари годинава, Претседателството на Собранието не одлучувало по барање за учество на пратеници на Меѓународна коференција, одноно претседателството на Собранието нема одобрено службено патување и учество, ниту на пратеникот Владо Бучковски ниту на кој било друг пратеник во име и сметка на СОбранието“ – стои во писмото кое Вељановски денеска го испратил до основниот суд Скопје 1. Со отворено писмо до Вељановски денеска излезе и експремиерот. Вели дека е огорчен од ситуацијата во Собранието. Убеден е дека не е свесен каква болка и какви страдања доживеало неговото семејство. „Почитуван Претседателе, сето ова што се случуваше беше пропратено со силна политичка ...
| | веќе видена | слични

Со најавите за стражарно приведување додека бев на службено патување, против мене се водеше специјална психолошка војна, изјави пратеникот Владо Бучковски. Во отворено писмо до претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, Бучковски прашува кој ќе ја надомести душевната болка и страдањето на неговото семејство? Тој побара лоцирање на одговорност за настанатата ситуација. Сега го прашувам Жарко Денковски - дали понатаму ќе продолжи со злоупотреба на својата функција и ќе го доведува во заблуда претседателот Трајко Вељановски. Бидејќи е јасно дека и кабинетот на претседателот, не ја контролира состојбата во Собранието, го повикувам Јавниот обвинител на Република Македонија, да го испита целиот случај и да преземе соодветни мерки“, изјави Владо Бучковски од СДСМ.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Владата на денешната седница ја разгледа Информацијата за формирање меѓуресорска работна група за обезбедување натамошен квалитетен развој и имплементација на ...
сите 80 | | | веќе видена

ремиерот Зоран Заев вчера на прес-конференција ги охрабри судиите да одлучуваат строго по закон и Устав бидејќи, како што рече, не должат никому ништо. Лидерот ...
сите 181 | | | веќе видена

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 139 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 88 | | | веќе видена

Хрватското списание „Jutarnji list“ објави исклучително интересен коментар за историското финале на Вимблдон. Новак во неделата во најдраматичното и најдолго ...
сите 237 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Сценарио за спектакуларно апсење на Бучковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: