Двајца обвинети за 27 април излегуваат од притвор


2 копии

Кривичниот суд ги прифатил гаранциите и им го укинал притворот на шефот на обезбедувањето на Велјановски, Горан Ѓошевски и екс-началникот во МВР Оливер Поповски обвинети за 27 април. Од Шутка ќе излезат доколку овие одлуки бидат потврдени, односно откако ќе станат правосилни, и во катастарот ќе биде впишана гаранцијата која е во имот, објаснуваат од кривичен. Заради обезбедување на присуство на двајцата обвинети им се определуваат и мерки за претпазливост. Претходно и екс министерот за внатрешни Чавков во жалбата до Апелација поднесе гаранција во имот, но тогаш од судот рекоа дека му го отфрлиле предлогот бидјеќи ја немал потребната документација. Од судот информираат и дека на обвинетиот Захарие Симовски притворот му е заменет со куќен притвор.
| | веќе видена | слични

Видео снимки од собраниските камери, телевизиски и снимки од мобилни телефони беа емитувани на денешното рочиште за случајот од 27 април, обидот за убиство врз ...
| | веќе видена | слични

На барање на десеттемина притворени за обидот за убиство на Зијадин Села на денешен ден лани во прес-салата на Собранието, пуштањето снимки од насилствата врз ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев и пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев ќе бидат повикани да сведочат за обидот за убиство на Зијадин Села на 27. април во ...
| | веќе видена | слични

Видео снимки од „Крвавиот четврток“ , се гледаа во судница, на рочиштето за обидот за убиство на пратеникот Зијадин Села- токму на годишнината од немилите ...
| | веќе видена | слични

Четвртата точка на дневен ред го однесе Талат Џафери на првата фотелја во законодавниот дом. Беше изгласан со 61 глас „ЗА“, додека опозицијата во еден глас ...
| | веќе видена | слични
3 копии
4 копии

Видео снимки од безбедносните камери во Собранието на Република Македонија и камерите од присутните медиуми во прес центарот од настаните од 27 април минатата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Отворена е истрага за „организирана измама” против лица кои објавија лажни апели за донации за финансирање на реконструкцијата на Нотр Дам , соопшти јавното ...
сите 768 | | | веќе видена

Еквадорски судија наложи поранешниот министер за надворешни работи, Рикардо Патино, познат поддржувач на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, да биде уапсен ...
сите 148 | | | веќе видена

Заедничкиот кандидат за претседател, Стево Пендаровски, на средба со жителите на Дебарца, порача дека отворените перспективи кон ЕУ и НАТО, носат економски ...
сите 237 | | | веќе видена

„Вечната власт“ кај албанскиот електорат, Демократската унија за интеграција-ДУИ има од што да стpaвува. Вчерашниот митинг во Тетово за промоција на кандидатот ...
сите 158 | | | веќе видена

До понеделник ќе преовладува стабилно и потопло време со умерена облачност. Денес ќе дува умерен до засилен северен ветер. Нови локални врнежи од дожд ќе има ...
сите 202 | | | веќе видена

Граѓаните на Република Македонија се спротивставија на Заев и Пендаровски и нивните антидржавни и криминални политики. Народот покажа дека има достоинство и ...
сите 161 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Двајца обвинети за 27 април излегуваат од притвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: