Крв, плач и викотници на „Рекорд“: Симулација на сообраќајна несреќа (фото)

2 копии

По повод Светскиот ден по Прва помош - 8 Септември Црвен крст на Град Скопје денеска на „Рекорд“ во централното градско подрачје во Скопје беше организира симулациска показна вежба-сообраќајна несреќа. Вежбата Црвениот крст на Град Скопје ја организира во соработка со МВР - СВР Скопје, и во неа учествуваа сите општински организации од Скопје, стручната служба на Црвен крст на Град Скопје, 30 волонтери од Тимот за одговор при катастрофи како и Мобилни тимови на Црвен крст. Се симулираше сообраќајна несреќа, во која учествуваа две возила и велосипед и во која шест лица беа повредени. На вежбата се користеа звучци и чад за граѓаните да добијат пореална слика.За време на вежбата се искористи и амбулантно возило на Црвениот крст на град Скопје. Оваа година темата на Светскиот ден за Првата помош беше: „Прв одговор при сообраќајни несреќи”. Според податоците на Црвениот крст, секој ден околу 3.500 луѓе ги губат животите, а стотици илјади се повредени и тоа најчесто со трајни последици. Доколку не биде укажана ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 17. септември 2018 (ИНПРЕС) – Во петок, 21-ви септември, со почеток во 19:00 часот, охридскиот Црвен крст ќе го претсатви финалниот производ од годинешниот циклус на програмата „Промоција на хумани вредности – Црвен крст во акција“ – ПХВ ШОУ. – Не пропуштајте ја можноста да уживате во креативноста и талентот младинците на Црвен крст – Охрид, кои го подготвија ова уникатно шоу. Програмата ПХВ-ЦКА е национална програма која обучува млади луѓе на возраст од 14-18 години, да изготвуваат проекти со кои помагаат на целни групи на кои им е потребна помош. Младите се дружат меѓу себе, подобро се запознаваат, ги откриваат и зајакнуваат своите способности, таленти и квалитети. Меѓусебно се поттикнуваат и поддржуваат. Се јакне нивната самодоверба, стануваат потолерантни кон останатите, ги јакнат комуникациските вештини и работат тимски. Младите ја изразуваат својата креативност и ја користат во организирањето на активности преку кои обезбедуваат средства за остварување на нивната цел. Оваа година 47 младинци кои ...
| | веќе видена | слични

13.09.2018 Едно возилo на Тертиторијалната противпожарна единица на Кочани со спремните пожарникари беше доволно да се изгасне пожарот во ОУ „Синиша Стоилов“ кој како дел од вежбовната активност избувна во училиштето. Од симулираниот пожар беа зафатени неколку училници и беа повредени тројца ученици кои навреме беа евакуирани од пожарот и од страна на екипите и волонтерите од ОО Црвен крст - Кочани им беше укажано прва помош. Евакуацијата и симулацијата на пожарот се спроведе со учество на сите вработени во училиштето и учениците. Од вежбата се покажа дека ОУ „Синиша Стоилов“ од Зрновци како и ТППЕ на Кочани се подготвени за брза реакција при евентуална несреќа и справување во случај на пожар.
| | веќе видена | слични

Хуманоста на граѓаните и Црвен крст Охрид продолжува. На учениците со социјален ризик во основните училишта во општините Охрид и Дебрца, денес, им беа доделени пакети со училишен прибор обезбедени преку хуманитарни акции реализирани во изминатиот период. Фото: Анамарија Момироска Наставниците и менаџментот од училиштата изразија голема благодарност за хуманиот гест со кој им се помага на децата чии родители не се во можност да им набават прибор на своите деца. Приборот ќе се користи во текот на наставата преку целата година, се надевам дека соработката со Црвен крст ќе продолжи и понатаму, ваквата помош за учениците е секогаш добредојдена, изјавија од училиштата. Традиционалната хуманитарна акција „Даруваме радост за првачињата“ ја организираа волонтерите од Клубот на млади при Црвен крст Охрид, а имаше за цел да се собере училишен прибор или финансиски средства со кои се набави училишен прибор за првачињата од социјално загрозените семејства од Охрид и Дебрца. Средствата беа собрани со купување вредносни ...
| | веќе видена | слични

Овој настан кој е со широко општествено значење, ќе започне во 11 ч. со „главна трка“ на младите чиј старт ќе биде од плоштадот „Крушевска република-Чинар“, а цел на градскиот плоштад „Климент Охридски“, каде ќе продолжат спортските, културно забавни и здравствено-едукативни содржини проследени со голем број награди. Учество на овој настан се обезбедува со купување на учеснички број кој чини 30 денари. Средствата собрани од продажбата на учеснички броеви за акцијата, ќе бидат наменети за помош на децата со здравствени потешкотии од социјално загрозените семејства во Охрид и Дебарца. Секој кој ќе купи учеснички број ќе има можност да се натпреварува во бројни спортски дисциплини: фудбал, баскет, одбојка, ракомет, тенис, бадминтон, шах, пикадо, хокеј на трева, возење велосипед, аеробик и друго, со што станува потенцијален добитник на награда во големата наградна игра со преку 50 вредни награди (седумдневно зимување на Златибор, петдневен престој во Крагујевац, петдневен престој во Суботица, викенд во Крушево, ...
| | веќе видена | слични

Општинската организација на Црвениот крст од Гевгелија релативно е задоволна од одзивот на граѓаните од градот и постигнатите резултати во акцијата „Нахрани 10.000“, изјави денеска секретарот Димитар Вегов. - Во првата акција собравме храна што е доволна да ја донираме на 25 социјални случаи од општината, но имајќи предвид дека секогаш може да биде подобро, се надевам дека наредниот месец одзивот во акцијата ќе биде уште поголем и очекувам во неа со донации да се вклучат и стопанските организации, пред се од преработувачката индустрија во општина Гевгелија, рече Вегов. Целта на хуманитарната акција што ќе продолжи наредниот месец, на 16 октомври, е да се соберат 60 тони спакувана и конзервирана храна наспроти 12 тони кои беа собрани во 10 градови. Според статистички податоци, во Македонија на годишно ниво се фрлаат 12.000 тони храна поради што нашата земја е рангирана на седмото или осмото место во светот по фрлање на вишок храна.
| | веќе видена | слични

Во организација на Црвен крст-Струга беше одбележан 8-ми септември – Светски ден на прва помош. Одбележувањето се одржа под мотото - Не Ви е потребна лиценца за да спасите нечиј живот -, а темата оваа година е „Несреќи на патиштата“. Волонтерите на Црвен крст заедно со учениците од приватното средно училиште „Јахја Кемал“ импровизираа сообраќајна незгода помеѓу автомобил и мотор. Во импровизацијата им се укажа соодветна прва помош на повредените. Својата приказна ја раскажа и еден волонтер кој во сообраќајна незгода со мотор ја изгубил ногата. Волонтерот укажа на тоа колку можат да бидат фатални последиците, а тоа беше добра лекција за сите учесници во сообраќајот. Одбележувањето на денот на прва помош во Струга ги пренесе своите пораки-да научиме да пружиме прва помош, затоа што навремената реакција може да спаси нечиј живот, и да бидеме совесни возачи и пешаци. Извор: Strugaonline
| | веќе видена | слични

Охрид, 12. септември 2018 (ИНПРЕС) – Охридскиот Црвен крст и оваа година, традиционално, на 29-ти септември ќе ја организира хуманитарната и спортско-рекреативна акција „За посреќно детство“. Настанот ќе започне во 11:00 часот со „главна трка“, на младите чиј старт ќе биде од плоштадот „Крушевска република-Чинар“, а цел на градскиот плоштад „Климент Охридски“, каде ќе продолжат спортските, културно забавни и здравствено-едукативни содржини проследени со голем број награди. Учество на овој настан се обезбедува со купување на учеснички број кој чини 30 денари. Средствата собрани од продажбата на учеснички броеви за акцијата, ќе бидат наменети за помош на децата со здравствени потешкотии од социјално загрозените семејства во Охрид и Дебрца. Секој кој ќе купи учеснички број ќе има можност да се натпреварува во бројни спортски дисциплини: фудбал, баскет, одбојка, ракомет, тенис, бадминтон, шах, пикадо, хокеј на трева, возење велосипед, аеробик и друго, со што станува потенцијален добитник на награда во големата ...
| | веќе видена | слични

Црвен крст Охрид ја најавува традиционалната хуманитарна и спортско-рекреативна акција „ЗА ПОСРЕЌНО ДЕТСТВО“ која ќе се реализира на 29 септември 2018 г. Овој настан кој е со широко општествено значење, ќе започне во 11 ч. со „главна трка“ на младите чиј старт ќе биде од плоштадот „Крушевска република-Чинар“, а цел на градскиот плоштад „Климент Охридски“, каде ќе продолжат спортските, културно забавни и здравствено-едукативни содржини проследени со голем број награди. Учество на овој настан се обезбедува со купување на учеснички број кој чини 30 денари. Средствата собрани од продажбата на учеснички броеви за акцијата, ќе бидат наменети за помош на децата со здравствени потешкотии од социјално загрозените семејства во Охрид и Дебарца. Секој кој ќе купи учеснички број ќе има можност да се натпреварува во бројни спортски дисциплини: фудбал, баскет, одбојка, ракомет, тенис, бадминтон, шах, пикадо, хокеј на трева, возење велосипед, аеробик и друго, со што станува потенцијален добитник на награда во големата ...
| | веќе видена | слични

Под мотото „Не ви е потребна лиценца за да спасите живот“ со симулациска вежба за сообраќајна незгода волонтерите на општинската организација на Црвениот крст во Струга денеска во дворот на приватното средно училиште „Јахја Кемал“ го одбележаа Светскиот ден на првата помош – 8 Септември. Темата на годинашното одбележување, според секретарот на струшкиот Црвен крст Адуриме Даути, се „Несреќите на патиштата“, а нивните волонтери заедно со средношколците од „Јахја Кемал“ импровизираа сообраќајна незгода меѓу автомобил и мотор. Во незгодата, како што појасни Даути за МИА, имало тројца повредени, од кои едниот потешко. - Возачот на автомобилот во симулацијата беше со повреди на вратот, совозачот со повредена нога, додека возачот на моторот беше со повредена рака и во бесознание. Веднаш беше пристапено со укажување прва помош и симулациски беа спасени животите на тројцата учесници во незгодата, истакна Даути. На презентација, како што информира, имало и доктор од Брзата помош во Струга, а својата животна приказна ...
| | веќе видена | слични

Останато

Aко некој на јавна функција носи одлуки без да има правен основ, тоа е кривично дело за злоупотреба на положбата и тоа е кривично дело кое не застарува и нема ...
сите 449 | | | веќе видена

Само еден ден пред сведочењето на бизнисменот Орце Камчев во случајот „Рекет“, утринава полицијата влезе во неколку негови фирми. Причината за упадот е наводен ...
сите 460 | | | веќе видена

Истражители, експерти, стручна и административна служба можеле да бидат дел од Специјалното јавно обвинителство, а за тоа одлучувала специјалната јавна ...
сите 93 | | | веќе видена

Во Скопје се одржa протестен Марш за чист воздух, преку кој граѓаните побараа ефикасност од надлежните институции во борбата со загадувањето на воздухот.На ...
сите 56 | | | веќе видена

Синоќа во 20,26 часот било пријавено дека во Битола, на улицата “Никола Тесла“ патничко моторно возило “БМВ“ со битолски регистарски ознаки управувано од ...
сите 120 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 224 | | | веќе видена

Во интервју за магазинот „ГО“, Златан Ибрахимовиќ имаше остри зборови кон Кристијано Роналдо. Италија Запрашан дали со враќањето во Серија А ќе го види ...
сите 203 | | | веќе видена

Пендаровски, како што инфомираат од претседателскиот кабинет,  ќе има обраќање на конференцијата „Балкански дијалози“ на тема „Проширување на ЕУ – неисполнето ...
сите 239 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Крв, плач и викотници на „Рекорд“: Симулација на сообраќајна несреќа (фото)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: