Спорт - Хаџиевски го скрши мразот

Почнаа разговорите на раководството на Фудбалската федерација на Македонија со кандидатите за селектор на националниот македонски тим. Првиот со кого вчера претседателот на ФФМ и генералниот секретар, Хари Хаџи-Ристески и Игор Климпер, имаа можност да поразговараат за неговата визија за репрезентацијата беше Ѓоко Хаџиевски. - Да се биде селектор на Македонија во една ваква сложена ситуација не е лесна работа, но, исто така, е убав и голем предизвик. Сметам дека моето долгогодишно искуство и фактот дека македонската репрезентација во времето кога јас бев селектор ги направи најдобрите резултати, и тоа со фудбалери што беа речиси непознати во Европа, се доволна препорака за претседателот и за УО на ФФМ - вели Ѓоко Хаџиевски. Раководството на ФФМ веќе ги утврди критериумите што ќе треба да ги задоволи кандидатот, но не е спорно дека сите повикани кандидати во разговорот ќе потврдат дека се што бара ФФМ, тие ќе исполнат и дека се подготвени да ги исполнат барањата на раководството на федерацијата. Но, многу ...
| | веќе видена | слични

Се затвора списокот на кандидати за селектор на македонската фудбалска репрезентација Шаќири денеска на разговор кај Хари Довчерашниот репрезентативец Артим Шаќири денеска го затвора списокот на потенцијални кандидат за функцијата селектор на македонската фудбалска репрезентација. Одкако во понеделникот и вторникот пред челниците на ФФМ Хари Хаџи-Ристески и Игор Климпер свои размислувања околу работата со репрезентацијата изнесоа екс селекторите Ѓоко Хаџиевски и Ѓоре Јовановски, како и Турчинот Зија Доган, денеска и Шаќири ќе ги презентира своите видувања за иднината на националниот тим. - Кого можеа Клинсман, Ван Бастен, Стоичков... да станат селектори веднаш по завршување на фудбалската кариера зошто не би можел и јас. Ги следам сите ново процеси во современиот фудбал, а додека го носев дресот на Вест Бромвич Албион, следев и предавања на тренерската школа што ја организираше Фудбалската асоцијација на Англија. Исто така не треба да се заборави дека имам работено со многу познати тренери, и од секого имам ...
| | веќе видена | слични

Реков дека кај мене има интерес за селекторската функција и не сум отстапил од тој мој став", коментира нашиот стратег Македонија нема селектор, а правта е се поголема и поголема. Непотребно ФФМ ја развлече целата оваа настаната циркузијата и место фудбалскиот врв да се лоцира на 2-3 имиња се случи тоа што и не требаше да се случи. Секој ден некое ново име. Ѓоко Хаџиевски и Чеде Јаневски се двајцата домашни фаворити, но некои луѓе инсистираат да донесат странец и затоа се случуваат непотребните глупости во последниве неколку дена. Се редат имињата како на филмска лента. Филиповиќ, Иванковиќ, Марков... Претседателот Хаџи-Ристески со сите тие имал контакти. Па и со Љупко Петровиќ и Зија Доган. Иако домашните требаше да бидат во прв план, сепак, по средбата со Хаџиевски и Ѓоре Јовановски ФФМ го сврте курсот и сега гледа надвор. А деновиве се појавија и неколку неточни информации поврзани со името на Чедомир Јаневски. Нашиот успешен стратег кој живее и работи во Белгија нагласи: "До денеска сум контактирал само ...
| | веќе видена | слични

Еден од потенцијалните кандидати за селектор на фудбалската репрезентација на Македонија Ѓоре Јовановски се откажа од трка за оваа функција. Ова е епилог од разговорите на афирмираните македонски тренери со челниците на ФФМ на почетокот од неделава во барањето наследник на разрешениот Мирсад Јонуз. Еден од оние кои се наоѓаа во конкуренција за нов селектор на Македонија беше и Јовановски, кој беше повикан да ја образложи својата концепција, идеја и програма за водење на националниот тим. - На овие разговори на претседателот на ФФМ, Хаџи-Ристески изрично му кажав дека не сум заинтересиран за селекторското место и не сакам да бидам предмет на разни шпекулации. Пред 10 години, кога бев на селекторската фукција, по она што сакав да го спроведам бев прогласен за предавник. И она што го размислувам сега како програма да го споведам со репрезентацијата, спортската, а посебно фудбалската јавност на Македонија не е подготвена да го прифати. Затоа и не сакам да се зафаќам за работа во која не можам да ги реализирам ...
| | веќе видена | слични

Читателите на Курир во изминативе два дена имаа можност да го дадат своето мислење околу тоа кој да биде наследникот на Мирсад Јонуз на селекторското место. Според резултатите, 39 проценти сметаат дека Хаџиевски е вистинскиот избор за оваа позиција. Ѓоко Хаџиевски е вистинскиот избор за селекторската позиција, сметаат читателите на Курир. Во изминативе два дена беше спроведена анкета со прашањето „ Кој е најдоброто решение за селекторската позиција “?. Во анкетата учествуваа вкупно 1151 читател, од кои 39 проценти или 449 својот глас го дадоа за Ѓоко Каџиевски. Веднаш зад Хаџиевски, читателите на Курир сметаат дека најдоброто решение за селекторската позиција е странски селектор. За оваа опција гласале 34,8 проценти, или 401 гласови. На третото место се најде Чеде Јаневски кој доби 125 гласови, односно 10,9 проценти. Потоа следуваат, Бошко Ѓуровски со 81 глас, Бобан Бабунски со 52 и на последното место се најде Никола Илиевски-Џиџи со само 43 гласа. ФФМ веќе ја почна потрагата по новиот селектор, а за оваа ...
| | веќе видена | слични

Откако претседателот на Фудбалската федерација на Македонија, Хари Хаџи-Ристески, разговараше со домашните стратези Ѓоко Хаџиевски и Ѓоре Јовановски, а најави телефонски разговор и со Чеде Јаневски, се наметнува впечатокот дека следниот селектор на националниот тим ќе биде стручњак од нашата земја. Таквото размислување се наметнува и по имињата на странците што се заинтересирани да застанат на чело на македонската репрезентација. Повеќе или помалку, тоа се имиња кои како тренери немале којзнае какви резултати, па во една таква ситуација подобро е да му се даде доверба на домашен тренер, кој сигурно ќе има многу поголема желба да бележи напредок со нашата селекција. - Разговорите со Ѓоко Хаџиевски и со Ѓоре Јовановски поминаа во една срдечна и пријатна атмосфера и беа навистина лесни. Се работи за врвни стручњаци, а секој поединечно ја кажа својата концепција за подобрување на атмосферата, играта и на резултатите на репрезентацијата. Мора да истакнам дека понудија две различни концепции, но веројатно им се ...
| | веќе видена | слични

Време е да бидеме одговорни. Од година в година претседателот на фудбалската федерација најмногу го засили својот автократски принцип на владеење во кои сите беа потрошна стока, освен самиот себе. Македонскиот фудбал, чекор по чекор станува заробеник на невозвратената љубов меѓу поглаварот во куќата и љубителите на играта. Хаџиристески ги започна разговорите со потенцијалните кандидати за селектор на репрезентацијата. Ќе бара тренер кој ќе ја задоволи и јавноста. А, тренерите се чуден вид. Најчесто и мазохисти. Ја прифаќаат секоја работа, иако се свесни дека се поблизу до исвиркување отколку до слава. Како поинаку да се толкува средбата со Ѓоре Јовановски. /З.А.
| | веќе видена | слични

Фудбалската федерација на Македонија ги заврши разговорите со потенцијалните кандидати за нов селектор на македонската репрезентација по дводневните средби со стручњаците што сакаат да го преземат националниот тим. За ФФМ рокот до кој треба да се избере нов селектор е 15 јули, но последните збиднувања укажуваат на тоа дека нов шеф на стручниот штаб ќе биде назначен многу порано. За вчера во просториите на ФФМ беше предвидено само разговор со турскиот тренер Зија Доган, кој допатува во Македонија лично да ги претстави своите ставови околу нашата селекција. Во понеделникот преговори се водеа само со поранешните селектори Ѓоко Хаџиевски и Ѓоре Јовановски и со менаџерот на бугарскиот тренер Пламен Марков. Засега нема интерес од други стручњаци за непосредни преговори со претседателот на ФФМ, Хари Хаџиристески, но од фудбалската куќа велат дека оставаат уште време да се пријави уште некој друг. Извесно е дека во наредниот период може да се јави уште некој кандидат од странство, но истиот може да се земе ...
| | веќе видена | слични

Турскиот стручњак беше кандидат и во времето кога селекторската функција ја презеде Сречко Катанец Вчера во просторите на Фудбалската федерација на Македонија се одржа втората епизода на серијалот избор на нов селектор на А-репрезентацијата. Шанса да ја изложи својата концепција, видување и програма за водење на најдобрите македонски фудбалери доби и турскиот тренер Зија Доган. Тој вчера беше поканет на разговор со претседателот на ФФМ, Харалампие Хаџи-Ристески, кој доби овластување од Управниот одбор да ги води преговорите за наследник на разрешениот Мирсад Јонуз. Доган конкурираше за селектор на Македонија и во времето кога на оваа функција беше избран Сречко Катанец, еден од двајцата странци кои седеле на клупата на "црвено-жолтите", покрај Слободан Сантрач. Турскиот стручњак и тогаш важеше за еден од најсериозните кандидати, кој имаше една од најдобрите програми и излагања, но предноста ја доби Словенецот. Зија Доган изминатава сезона седеше на клупата на Конијаспор, а во својата кариера ги водел и ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на ФФМ, Хари Хаџи-Ристески од денеска ги започна разговорите со потенцијалните кандидати за селектор на најдобрата македонската фудбалска репрезентација. Во просториите на федерацијата, првиот човек на ФФМ разговараше со поранешните селектори на националниот тим Ѓоко Хаџиевски и Ѓорѓи Јовановски. Хаџи-Ристески одржа состанок и со претседателот на Тренерската организација во ФФМ, Вујадин Станојковиќ со што и тренерскиот еснаф е вклучен во изборот на наследник на Мирсад Јонуз. "Извршени се телефонски разговори и со тренери од странство кои изразија заинтересираност за функцијата како Зоран Филиповиќ, Љупко Петровиќ, Пламен Марков и Зија Доган кој во текот на утрешниот ден ќе пристигне на разговори во Скопје." - изјави Хаџи-Ристески за официјалниот веб сајт на ФФМ, додавајќи: "Исто така остварени се контакти и со менаџерот на нашиот интернационалец Чеде Јаневски". "Покрај овие имиња има уште неколку менаџерски понуди за квалитетни тренерски имиња кои сигурно се интересни за нас, но далеку од ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За неа тврдат дека е внука на рускиот олигарх која разговарала со Штрахе во вилата на Ибица. Идентитетот на жената која ја глумела внуката на рускиот олигарх ...
сите 208 | | | веќе видена

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска го прими претседателот на Големото национално собрание на Република Турција, Мустафа ...
сите 239 | | | веќе видена

Пратеникот Емил Димитриев даде изјава која ја сметаме за недоследна: Изјава: „Не можам да му одземам нешто што не сум му дал“ [Извор: РСЕ – Виси ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Спорт - Хаџиевски го скрши мразот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: