Бразилецот Роналдо ја заврши кариерата

3 копии

Бразилскиот фудбалски ас Роналдо ја заврши кариерата. На пријателскиот меч помеѓу Бразил и Романија (1:0 Фред 21`), Роналдо ги одигра своите последни 15 минути на фудбалскиот терен Триесет илајди гледачи по студено и дождливо време дојдоа да го поздрават некогаш најдобриот фудбалер на светот. Во својата кариера која ја започна на 17 години, сега 34-годишниот Роналдо играше за Бело Хоризонте , па за ПСВ Ајндховен , Реал, Интер , па повторно Реал и на крајот за Коринтијанс . ФИФА го прогласи за најдобар играч на светот трипати, во 1996, 1997 и во 2002 година. За Бразил одигра 97 мечеви, постигна 62 гола и освои два мундијали, во 1994 и во 2002 година.
| | веќе видена | слични

Бразилскиот фудбалски феномен ги одигра своите последни минути во дресот на репрезентацијата на пријателскиот дуел меѓу Бразил и Романија. Роналдо на својот последен натпревар не постигна погодок, но тоа и не беше толку важно затоа што беше испратен со големи овации. Се прости од петкратниот светски првак со кого освои два златни медали (1994 година во САД и 2002 година во Јапонија и во Јужна Кореја), а втората титула во голема мера беше негово ремек-дело. Замина од сцената како што и му доликува на човекот што претставува синоним за една прекрасна епоха во светскиот фудбал. Бразил на неговата проштална средба ја совлада селекцијата на Романија со 1-0, стрелец на единствениот гол беше Фред, а Роналдо одигра петнаесет минути. - Се извинувам што не постигнав гол и ви благодарам што ми приредивте вакво простување. Вие сте мои навивачи и јас играв за вас. Плачевте кога јас плачев, се смеевме сите заедно и тоа е она највредното што ми го даде фудбалот - рече Феноменот. На големите транспаренти се издвоија два ...
| | веќе видена | слични

Бразилската легенда Роналдо се прости од активното играње фудбал на пријателскиот меч на бразилската репрезентација против Романија, кој заврши со победа со 1-0, а тој не успеа да се запише во листата на стрелци Роналдо, кој во својата богата кариера настапуваше за Крузеиро, ПСВ, Барселона, Интер, Реал Мадрид, Милан и за Коринтијанс, постигна 247 гола на 343 настапи. За репрезентацијата на Бразил одигра 98 меча и постигна 62 гола, а беше еден од клучните играчи во освојувањето на титулата на Светското првенство во 2002 година.
| | веќе видена | слични

Вистинскиот Роналдо се извини што не постигна гол Четири месеци откако објави дека ја завршува играчката кариера, Луис Назарио да Лима Роналдо за последен пат истрча на зелените терени. Еден од најголемите голгетери во историјата на фудбалот уште еднаш го облече дресот на Бразил на пријателскиот натпревар со Романија, одигран во Сао Пауло, но оваа емотивна ноќ за сите љубители на фудбалот не успеа да ја зачини со погодок. Според договорот, Роналдо, видно здебелен, влезе во игра во 30. минута од првото полувреме и во тие последни 15 минути од својата кариера не искористи три добри шанси за гол. Феноменот во паузата на мечот, што Бразил го доби со скромни 1:0, им се обрати на навивачите и им се извини за тоа. - Луѓе, вие ми значите се. Простете ми! Имав три добри шанси, но не успеав да постигнам гол во моите последни 15 играчки минути. Сакам да ви се заблагодарам за тоа што сте ме прифатиле ваков каков што сум и што сте плачеле и сте се смееле заедно со мене. Ова беше прекрасна забава - изјави 34-годишниот ...
| | веќе видена | слични

Легендарниот напаѓач на бразилската репрезентација се прости од дресот на кариоките на начин на кој со години ги одушевуваше навивачите. Пријателскиот меч со Романија во Сао Поало заврши 1:0 во корист на домаќинот, а стрелец на голот беше Фред. Составот на Менезес славеше благодарејќи на погодокот во првиот дел, меѓутоа, поважното од тој гол и од самиот резултат, се случи во воведните половина час од мечот. Тогаш, стрелецот на голот од 21. минута ја напушти тревата и дозволи пред своите навивачи да се прости бившиот напаѓач на Барселона, Реал Мадрид, Милан, Интер..., пензионираниот 34 годишен Роналдо, кого ФИФА го прогласуваше за најдобар светски фудбалер во три наврати. Тој одигра 15 минути: „Ве молам да ми простите што не успеав да забијам гол. Имав три шанси, но во тие последни 15 минути од својата кариера за жал не успеав да дадам гол. Тоа ќе беше мала награда за се што направивте за мене. Ме прифативте таков каков што бев, поради тоа што плачевте кога и јас плачев, што се смеевте кога и јас се смеев. ...
| | веќе видена | слични

Легендарниот бразилски напаѓач Луис Назарио да Лима, познат како Роналдо (34) се прости од репрезентативниот дрес со победа . Петкратниот светски првак Бразил во пријателски меч минимално ја победи Романија (1-0). Роналдо во игра влезе во 30. минута и ги одигра последните 15 минути од првото полувреме. Навивачите со овации го поздравуваа секој негов допир на топката. За жал, еден од најдобрите напаѓачи не успеа да ја затресе мрежата во својот последен настап. - Имав три шанси, но не погодив во последните 15 минути од мојата кариера. Многу ви благодарам на с`. За тоа што ме прифативме таков каков сум, што плачевте со мене кога ми беше тешко и што се радувавме заедно во убавите моменти. Ви благодарам од с` срце - рече Роналдо, кој е еден од најдобрите напаѓачи во историјата. Во речиси 20-годишната кариера Роналдо два пати беше светски првак со Бразил на мундијалите во 1994 и 2002 година, два пати се радуваше во Копа Америка, а еднаш го освои и Купот на конфедерации на ФИФА. Популарниот Ел Феномено влезе и во ...
| | веќе видена | слични

Феноменот ги одигра последните 15 минути во дресот на "кариоките" на пријателската средба со Романија (1:0) Големиот Луис Назарио Да Лима - Роналдо (34) повеќе нема професионално да игра на теренот. На неговата блескава кариера е ставена точка во вторникот во ноќта спроти средата, кога Феноменот ги одигра последните минути во дресот на репрезентацијата на Бразил. За проштален натпревар Роналдо ја избра Романија, а на средбата во Сао Паоло "кариоките" славеа со 1:0 со голот на Фред. Но, тоа не беше најважната работа што се случи таа вечер. Сопругата на Роналдо, Биа Антои, неговите четири деца - Роналдо јуниор, Алекс, Марија Софија и Марија Аличе, родителите Соња и Нелио и уште над 30.000 навивачи очекуваа големиот напаѓач да излезе за последен пат на теренот. Тој го стори тоа точно 30 минути по почетокот на натпреварот. Роналдо одигра 15-тина минути во кои ја покажа класата и ги израдува за последен пат своите приврзаници. По ова тој емоционално изјави. - Простете ми, имав три шанси, но не успаев да постигнам ...
| | веќе видена | слични

Некогаш најдобриот светски играч Роналдо се прости од репрезентацијата со која освои две светски титули. Бразилецот познат како „Феномен", ќе остане запаметен по своите уникатни напаѓачки способности кои ги применуваше во „неговата“ ера во светскиот фудбал. На пријателскиот натпревар Бразил ја совлада Романија со 1:0. Стрелец беше Фред. Роналдо беше во игра 15 минути и не успеа да постигне гол, но сеедно, беше испратен со овации. „Се извинувам што не постигнав гол, ви благодарам за ваквото испраќање. Вие сте мои навивачи, играв за вас. Плачевте кога и јас плачев, се смеевме заедно, тоа е она највредно што ми го даде фудбалот" - изјави Роналдо по натпреварот. „Постои само еден Роналдо", „Роналдо - тоа е Бразил", беа транспарентите кои публиката ги покажуваше постојано на натпреварот. „Горд сум на својот народ, на тоа што сум Бразилец. Ви благодарам уште еднаш, за целото почитување што го покажавте" - додаде Роналдо. На стадионот „Пакембу" меѓу 30-илјадната публика беа и неговата сопруга Биа Ентони и ...
| | веќе видена | слични

"Феномен" ги одигра своите последни минути во дуелот меѓу Бразил и Романија. Едиснтвениот вистински Роналдо синоќа се прости од репрезентацијата. Не постигна гол, но не е важно, испратен е со овации. Роналдо се прости од репрезентацијата со која освои две светски титули. Бразилецот кажа довидување од репрезентативната сцена како што му доликува на "Феномен", човек кој е синоним за една епоха во светскиот фудбал. Бразил на неговото простување ја совлада Романија со 1-0, стрелец беше Фред, а Роналдо одигра 15 минути, не постигна гол, но сеедно, беше испратен со овации. "Се извинувам што не постигнав гол, ви благодарам за ваквото испраќање. Вие сте мои навивачи, играв за вас. Плачевте кога и јас плачев, се смеевме заедно, тоа е она највредно што ми го даде фудбалот." - рекол "Феноменот". На транспарентите се издвојуваа два натписи. "Постои само еден Роналдо", "Роналдо - тоа е Бразил". "Горд сум на својот народ, на тоа што сум Бразилец. Ви благодарам уште еднаш, за целото почитување што го покажавте." - додал ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во текот на денот ќе продолжи да дува умерен до засилен северен и североисточен ветер. Кон крајот на денот облачноста почнувајќи од север ќе се намалува. ...
сите 201 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 115 | | | веќе видена

Граѓаните сами ќе си ја платат Република Северна Македонија. Сите документи – лични карти, возачки дозволи, пасоши, здравствени книшки, регистарски таблички ќе ...
сите 22 | | | веќе видена

Спикерот на венецуелското Национално собрание, Хуан Гуаидо, кого над 50 земји, меѓу кои и САД и повеќето членки на ЕУ, го признаа за легитимен привремен ...
сите 121 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бразилецот Роналдо ја заврши кариерата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: