Ќе бидат потребни години Бугарија и Романија да влезат во Шенгенот

Може да се потребни години, а не месеци Романија и Бугарија да се присоединат во Шенген зоната, пишува британскиот весник „Фајненшел тајмс“, повикувајќи се на дипломатски извори во Брисел „Ќе бидат потребни години Романија и Бугарија да се присоединат во Шенгенот. Пред сè е потребна доверба во судските институции, за да може Шенген зоната да се прошири, а во моментот таква доверба недостасува“, посочува европски дипломат. Според извори во Брисел, шансите Букурешт и Софија да станат дел од Шенгенот се намалуваат, како што Европската унија(ЕУ) притиска за судски реформи и засилување на борбата со корупцијата.
| | веќе видена | слични

Министрите за внатрешни работи на земјите од Европската Унија, најверојатно денеска нема да донесат одлука Бугарија и Романија да пристапат кон шенген зоната. Блокадата доаѓа од Франција и Германија. Имено, и покрај тоа што на министрите им беше приложен извештај во кој се вели дека Романија и Бугарија ги имаат целосно исполнето формалните критериуми за заштита на границите, Германија и Франција бараат и напредок во борбата против корупцијата. Оваа позиција ја застапувала и Холандија. Одлуката за проширување на шенген-зоната ,треба да се донесе едногласно. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
4 копии

Во програмата на седницата на Луксембург се наведува дека Советот на Европската унија за правда и внатрешни работи денеска ќе расправа за подготвеноста на Бугарија и Романија за приклучување кон Шенген зоната. Според европратеникот Карлуш Коелјо, кој е известувач на Европскиот парламент за ова прашање, денеска Советот ќе го утврди датумот на кој ќе биде донесена конечната одлука. Според неговите информации тоа ќе биде до крајот на годината, во текот на летото или есента. Процедурата на ЕП е завршена откако Парламентот вчера со големо мнозинство ја изгласа резолуцијата за поддршка на приклучувањето на двете земји кон Шенген зоната. Советот е орган од кој зависи конечната одлука, а таа треба да биде донесена со целосна едногласност. Во мај работната група на Советот, задолжена за оценка на подготвеноста на двете земји едногласно одлучи дека двете земји ги исполнуваат сите технички критериуми. Исполнувањето на критериумите е единствениот услов за прием во шенгенскиот просторот според актуелното европско ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Холандската влада ќе се изјасни во 2012 година за барањето на Бугарија и Романија да влезат во шенгенската зона без внатрешни погранични контроли, изјави денеска холандскиот Министер за миграција, Герд Лерс. „Сé уште е прерано за носење одлука и несомнено ќе биде потребно одредено време пред да можеме да ја донесеме“, изјави холандскиот Министер Герд Лерс еден ден откако Европскиот Парламент изрази поддршка за влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната. За влегување во Шенген просторот потребна е едногласна одлука од сите 26 земји членки. „Бараме од новите земји членки ефектно да ги контролираат нашите заеднички граници и реформите во правосудствата на Бугарија и на Романија да бидат ефективни и неповратни. Внимателно ќе го проучиме извештајот“, додаде Лерс, кој истакна дека на холандската влада ќе и’ биде потребно „извесно време“.. Европската Комисија во јули треба да го објави извештајот за реформите во правосудните земји и борбата против корупцијата во овие две балкански држави. Пробниот период би ...
| | веќе видена | слични

Холандија ќе одлучи за влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната во 2012 година по пробен период. Тоа го изјави холандскиот министер за имиграцијата Герд Леерс, цитиран од АФП. - Премногу рано е да се донесе одлука. Најверојатно ќе ни треба повеќе време за тоа, рече Леерс. Тој додаде дека Холандија внимателно ќе го истражуваат претстојниот извештај на ЕК за напредокот на Бугарија и Романија во реформирањето на судскиот систем и борбата против корупцијата. Софија и Букурешт се надеваат дека ќе станат дел од Шенген зоната во 2011 година. Двете страни добија категорички поддршка од Европскиот парламент за тоа што велат дека технички биле подготвени за Шенген. (Крај)
| | веќе видена | слични

Холандската влада ќе донесе одлука во 2012 година по барањата за приклучување на Бугарија и Романија кон Шенген зоната, по тест период од две години, изјави денеска холандскиот министер за имиграција Херд Леерс. - Се уште е рано да се донесе одлука и без сомнение ќе треба да помине некое време пред да бидеме во состојба да го направиме тоа, објасни тој. - Ќе бараме од новите земји ефикасно да ги контролираат заедничките граници. Освен тоа неопходно е судските реформи во Бугарија и Романија да бидат ефективни и неповратни, нагласи холандскиот министер. Владите на земјите членки на Шенген зоната го очекуваат извештајот на Европската комисија, кој треба да биде објавен во јули за реформите на судскиот систем и борбата против корупцијата во двете земји. - Внимателно ќе го разгледаме тој извештај, изјави Леерс и нагласи дека за одлуката на неговата Влада ќе биде потребно време. Пробниот рок ќе трае до следниот извештај на Комисијата, предвиден за 2012 година.
| | веќе видена | слични
4 копии

Брисел, 9 јуни – Министрите за внатрешни работи на Европската унија денеска ќе расправаат за вчерашната одлука на Европскиот парламент, со која се поддржува влезот на Бугарија и Романија во Шенген зоната. Вчера со големо мнозинство ЕП го поддржа влезот на Бугарија и Романија во шенгенскиот простор. „За“ гласаа 487 пратеници, „против“ беа 77, а 29 пратеници на ЕП биле „воздржани“. Шест земји – Холандија, Франција, Германија, Шведска, Финска и Данска го блокираат влезот на Бугарија и Романија, барајќи резултати во борбата против криминалот и корупцијата. Одлуката за влез на овие земји во Шенген зоната ќе се донесе во септември, но не е извесно дали ќе биде дозволен влез, тврдат бугарски дипломати. Бугарија и Романија се надеваат дека во текот на летото ќе ги убедат европските партнери и ќе бидат примени во Шенген зоната до крајот на годината. /
| | веќе видена | слични

Германија и Франција и натаму се против пристапувањето на Бугарија и на Романија во Шенген-зоната, и покрај напредокот што го нотираат двете земји. Поради блокадата од страна на Берлин и Париз, министрите за внатрешни работи на денешната (09.06.) средба во Луксембург најверојатно нема да донесат одлука за проширување на Шенген просторот. Според дипломатски извори, министрите наводно ќе се договорат, во септември повторно да ја разгледаат темата, меѓутоа отворено е дали тогаш ќе биде донесен позитивен заклучок. „Датумот за пристап стои запишан во ѕвездите“, изјави еден диполмат. Имено, и покрај тоа што на министрите им беше приложен извештај во кој се вели дека Романија и Бугарија ги имаат целосно исполнето формалните критериуми за заштита на границите, Германија и Франција бараат не само исполнување на техничките услови, туку и напредок во борбата против корупцијата. „Германија и Франција едноставно немаат доверба во овие две земји“, вели еден дипломат од Брисел. Оваа позиција ја застапувала и Холандија. ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Стразбур, 8 јуни - Европскиот парламент со 487 гласа „за“, 77 „против“ и 29 „воздржани“ донесе резолуција, со која го поддржа присоединувањето на Бугарија и Романија во Шенген просторот. Со ова процедурата во ЕП за ова прашање е исцрпена, а останува само еден чекор кон целосна имплементација. Конечен чекор е одобрување на присоединувањето на двете земји од Советот на ЕУ за правда и внатрешни работи, каде е неопхоно постигнување на потполно мнозинство. Очекувањата на унгарското претседателство со ЕУ, што завршува следниот месец, се дека оваа тема ќе има развој на седницата на Советот во септември. Советот ќе заседава утре во Луксембург, а темата е вклучена во дневниот ред. /
| | веќе видена | слични

ЕУ парламентот денес попладне ќе ја оцени подготвеноста на Романија и Бугарија за влез во шенген зоната за слободно движење на стоки и услуги. Минатиот месец, Комисијата за граѓански слободи, правда и внатрешни работи на ЕП изгласа одлука, според која двете земји се подготвени да се приклучат на Шенген зоната. Парламентарната комисија ги отфрли предлозите на одделни европратеници да се одложи утврдувањето на роковите за влез на Бугарија и Романија во Шенген зоната за слободно движење.
| | веќе видена | слични

Останато

Гордана Силјановска-Давкова ги премолчи дваесетината прашања на вмровскиот реформатор. Одговорите на тие прашања ќе го разјаснеа нејзиното политичко кредо. Но ...
сите 152 | | | веќе видена

По потврдување на регуларноста на кандидатурите на тројцата претседателски кандидати и по утврдување на редоследот на гласачкото ливче, за помалку од десет ...
сите 236 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, беше во посета на Кичево, а младите активисти од градот го пречекаа на средбата наметнати со македонски знамиња ...
сите 228 | | | веќе видена

Австралиецот Брентон Тарант, кој е осомничен за напад врз две џамии во Нов Зеланд и за убиство на 50 лица, во април 2016 година престојувал во Словенија. Ова ...
сите 132 | | | веќе видена

Двете џамии во градот Крајстчерч во Нов Зеланд, во кои во терористички напад беа убиени 50 луѓе, денеска се повторно отворени откако претходно беа обновени. ...
сите 101 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ќе бидат потребни години Бугарија и Романија да влезат во Шенгенот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: