Се излеа вода напатот Маврово-Галичник: АМСМ предупредува на намалена видливост и магла

6 копии

Поради излевање вода на коловозот отежнато се одвива сообраќајот на патот Маврово - Галичник, 100 метри пред Царева Чешма. Поставена е соодветна сигнализација и се препорачува тој пат да не се користи до санирање и нормализирање на сообраќајот, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) во вечениот извештај за состојбата на патиштата. Поради излевање вода на коловозот отежнато се одвива сообраќајот на патот Маврово - Галичник, 100 метри пред Царева Чешма. Поставена е соодветна сигнализација и се препорачува тој пат да не се користи до санирање и нормализирање на сообраќајот, информира Автомотосојузот на Македонија (АМСМ) во вечениот извештај за состојбата на патиштата. Се уште на терен се екипи за санирање на поплавата на подвозникот кај клучката Матка во близина на бензинската станица „Бис Оил“. Во поплавувањето настанато од дождот и дефект на водоводна мрежа на ЈП „Водовод и канализација“, беа заглавени биле четири возила, а луѓето од нив беа извлечени од Бригата за противпожарна ...
| | веќе видена | слични
2 копии

ИЗВЕСТУВАЊЕ: Известување за времена измена на режим на сообраќај. На магистралниот пат А2, делница Струга – Граничен премин Ќафасан започнува измената на возниот режим за сообраќај на 08.12.2017 од 14ч. а ќе трае до завршување на градежните работи. Проодноста ќе биде обележана со вертикална и хоризонтална сигнализација. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година. Повеќе детали за зимската опрема ќе најдете тука . ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно ...
| | веќе видена | слични
15 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Влажни коловози се бележат на повисоките планински и осојничави места. Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година. Повеќе детали за зимската опрема ќе најдете тука. Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.
| | веќе видена | слични
3 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози, информираат од АМСМ. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Демир Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково.извор: Makfax
| | веќе видена | слични

ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година. Повеќе детали за зимската опрема ќе најдете тука . ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци: Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково.
| | веќе видена | слични
6 копии

Сообраќајот низ државата се одвива тековно, по наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Слаб снег провејува на Попова Шапка, каде наместа има остатоци од кашест снег на коловозот, информира ЈП Македонија пат. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. ЈП Македонија пат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Дежурните екипи на ЈП Македонија пат се на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.
| | веќе видена | слични

Слаб снег провејува на Попова Шапка, каде наместа има остатоци од кашест снег на коловозот, информира ЈП Македонија пат. Во клисурите и засеците можна е појава на одрони, особено на патните правци Кочани - Македонска Каменица - Делчево, Виница - Берово, Гостивар - Стража, Маврово – Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Катланово - Велес, Крушево - Демир Хисар и Ресен - Буково. ЈП Македонија пат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината кон условите на патот. Дежурните екипи на ЈП Македонија пат се на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни. /МИА
| | веќе видена | слични

Попова Шапка е единственото место каде вечерва провејува снег. Според информациите, снегот е со послаб интензитет а температурата околу 8 степени под нулата. Сообраќајот во овој дел на Македонија се одвива отежнато поради остатоци од кашест снег на патиштата. Во останатите места од Македонија сообраќајот се одвива нормално, а на места коловозите се влажни. Температурите на останатите места низ Македонија во моментов се движат од минус 1 до 4 степени.
| | веќе видена | слични
15 копии

Појава на магла со видливост од 30 до 50 метри се бележи на патиштата на планинските премини Стража и Плетвар, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Оттаму информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по местимично влажни коловози и апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината на условите на патот. На одредени патни правци кои поминуваат низклисури и усеци можна е појава на поситни одрони.
| | веќе видена | слични

Според информација од РУЦК во општина Сарај, кај клучката Матка во близина на бензинската станица Бис Оил, има поплавување на подвозникот во висина од 1 метар. Поплавувањето е настанато заради дождот и дефект на водоводна мрежа на ЈП Водовод и Канализација. Заглавени биле 4 моторни возила, а луѓето од истите биле извлечени од страна на БППЗ. Екипи има сеуште на терен. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. ЗИМСКА ОПРЕМА: Од 15-ти ноември на сила стапи законската обврска за задолжително поседување на зимска опрема во возилата, без оглед на временската состојба. Оваа обврска ќе трае до 15-ти март 2018 година. Повеќе детали за зимската опрема ќе најдете тука . ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Претпладнево, околу 10 часот, по локално време, почна вториот и последен ден од расправата во грчкиот Парламент за доверба на владата, што ќе кулминира на ...
сите 624 | | | веќе видена

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 139 | | | веќе видена

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата на ...
сите 120 | | | веќе видена

Mакедонија доживеа долг децениски проблем каде антивакциналниот бран – еден вид на анатема на имунизирањето не направи да станеме првин претпазливи поради ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Се излеа вода напатот Маврово-Галичник: АМСМ предупредува на намалена видливост и магла

Од:
До кого (е-маил):
Порака: