БЕСА: Барамe специјален меѓународен обвинител!

3 копии

Преговорите за изборот на специјалниот обвинител траат предолго и сметаме дека ваквото ниво на политизирање на нашето општество во Македонија нема да овозможи избор на специјален обвинител со кредибилитет кој ќе ја има довербата на сите инволвирани страни да ги истражи толку осетливите случаи од прислушуваните материјали, велат од движењето „БЕСА“. Тие сметаат дека најдобро решение е обвинител од странство. Потсетуваат на својот предлог уште од март годинава, како најдобро решение во контекст на актуелната криза. Станува збор за ставот 3 на нивната платформа „Редефинирање“, кој гласи „Основање на Специјално Независно Обвинителство со еминентни меѓународни и домашни обвинители за истражување на досегашните хипотеки врз основа на материјалите кои ги поседува СДСМ и обвиненијата на ВМРО-ДПМНЕ за случајот „Пуч“. Значи, Движењето БЕСА предлага еминентен меѓународен јавен обвинител да биде носител на ова Специјално обвинителство, додека во неговиот состав освен меѓународни угледни обвинители да има и домашни ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Случаите кои ќе ги отвори специјалниот обвинител Катица Јанева ќе бидат под меѓународен мониторинг, од отворањето на истрагата и поднесувањето евентуални обвиненија, па се до до судскиот процес и изрекувањето на пресудата за секој од случаите поврзани со прислушувањето, без исклучок, пишува „ Вест “. Тие експерти, обвинители и истражители што ќе го набљудуваат текот на истрагите и на судските процеси и кои, според новиот закон, ќе му помагаат на специјалниот обвинител ако побара меѓународна помош, ќе бидат делегирани од ЕУ и од САД. Ова било најголемото изненадување за партиите кое го ставиле на маса Ван Хауте и амбасадорите. Некои го доживеале како студен туш, а некои се радувале. Начелно, и СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ се восхитуваа дека тоа, всушност, било „најдоброто и највредно нешто постигнато со договорот за специјален обвинител”. Овој мониторинг ќе трае пет години, колку што ќе трае специјалното јавно обвинителство, пишува весникот.
| | веќе видена | слични

Добро е што конечно се изгласа специјалниот обвинител, а уште поважно е што по подолго време за нејзиниот избор се сложија двете најголеми партии. Станува збор за професионалец и нема сомневања дека чесно ќе си ја заврши својата работа. Експертите се задоволни од изборот на Катица Јанева и нагласуваат дека ја чека многу работа, ако се знае тежината на случаите што ќе треба да се истражуваат. Бајрам Положани, професор по уставно право, смета дека новиот закон што се донесе, стои некако изолиран и дека се потребни измени во Законот за јавно обвинителство како и во Законот за судови и дека не треба да се очекуваат некакви спектакуларни резултати, барем не за скоро време. - Законот во голема мера е направен онака како што се договориле политичките играчи. Сепак, специјалниот обвинител многу тешко ќе успее да избега од политичките влијанија и притисоци. Сметам дека законот во голема мера е донесен за да се смират духовите дома, а да се добие некој политички поен во Брисел - смета Положани. Познавачите се ...
| | веќе видена | слични

Со изборот на специјален јавен обвинител се испочитува уште една обврска од договорот за надминување на политичката криза во Македонија. Претходно согласно договореното, опозицијата предводена од СДСМ на 1 септември се врати во Собранието на Република Македонија. Со Договорот од Пржино е предвидено и инаугурација на нова влада на 15 јануари 2016 година, 100 дена пред парламентарните избори што ќе се одржат на 24 април 2016 година. На чело на новата влада ќе биде нов премиер номиниран од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Програмата на Владата е ограничена на организирање предвремени парламентарни избори. Предвидено е на 20 октомври да бидат именувани нови министри за внатрешни работи и за труд и социјална политика по предлог на СДСМ. Во тие министерства истовремено ќе бидат именувани нови дополнителни заменици министри на предлог на ВМРО-ДПМНЕ. Заменици министри, по предлог на СДСМ, пак, ќе бидат именувани во министерствата за финансии, за земјоделство, шумарство и водостопанство и за информатичко општество и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

За заменик-обвинител во Гевгелија е избрана 2003 година, а минатата година е реизбрана на функцијата обвинител во гевгелиското обвинителство. Педесетгодишната Катица Јанева, јавен обвинител на Основното јавно обвинителство Гевгелија, ќе биде специјалниот јавен обвинител што ќе ги расчистува случаите „Пуч“ и „Прислушување“. Потекнува од семејство на познат судија – нејзиниот татко бил и претседател на Основниот суд во Гевгелија. Учествувала на тренинзи и обуки и во академијата и на меѓународни семинари. За заменик-обвинител во Гевгелија е избрана 2003 година, а минатата година е реизбрана на функцијата обвинител во гевгелиското обвинителство. Иако во јавноста не е многу познато нејзиното име, сепак, во фелата се оценува како професионален и искусен обвинител. Меѓу предмети на кои работела досега е случајот на Спаска Митрова-Савиќ за право на старателство над својата ќерка, во која беше вклучена и бугарската амбасада и организацијата „Радко“, па случајот доби и политички димензии. Спаска Митрова-Савиќ се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Катица Јанева утрово е најбараното име на интернет и најозборуваното во земјава. Обвинителката која до ноќеска ја знаеја нејзините соседи во Гевгелија и сигурно и колегите во фелата, ноќеска ги остави без спиење преговарачите на најголемите партиите во земјава. Но не само таа, уште поголема мака на тимовите кои требаше во дело да го спроведат договорот од Пржино им зададоа законот кој на специјалната обвинителка требаше да и овозможи специјален третман и независност да ги истражи „бомбите“ на Заев и пучот за кој Груевски тврди дека му се направил. 15-ти септември тимовите на 4-те најголеми партии во земјава го дочекаа со изгрејсонце на преговарачка маса. Заедно со нив ги раздени и дел од нивните лидери. Никола Груевски и Зоран Заев по повеќедневен неуспех на нивните преговарачи, изборот на специјалниот обвинител го земаа во свои раце. Ги потурнаа амбасадорите Џес Бејли и Аиово Орав и се договорија. ДУИ го бараше Бадинтер, но и рамномерна распределба и тоа го доби. На тој колосек беа и ДПА. Ригoрозен и ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Обвинителката од Гевгелија, Катица Јанева, ќе биде Специјален јавен обвинител. Таков договор постигнаа четирите партии по маратонските преговори што траеја до раните утрински часови. Постигнат е договор и за Закон за специјално обвинителство. Самиот обвинител ќе ги бира своите соработници, како што предложија европските консултанти. Маратонските разговори се одвиваа под силен притисок на меѓународната заедница. На европскиот експерт Питер Ванхауте последните два дена му се придружија амбасадорите Аиво Орав и Џес Бејли. Неофицијално, на финалното договарање присуствувале и лидерите Груевски и Заев. Предлог законот уште денеска ќе се најде во Собрание. Во текот на денот се очекува да биде изгласан, да биде отпечатен во Службен весник, потпишан, да влезе во сила, а потоа според него да биде избран Специјалниот обвинител. Со тоа ќе се запази рокот, договорен во Пржино, а истекува денеска. Тешките и мачни преговори во Клубот на пратениците се одвивале до пет изутринава, а голем бил притисокот од страна на ...
| | веќе видена | слични

Јован Трпеновски, поранешен републички јавен обвинител Јавноста треба да биде задоволна што се донесе законот кој е правен основ за избор на специјален јавен обвинител, како една од најкритичните точки во договорот меѓу политичките парти за излези од кризата. Госпоѓата Катица Јанева не ја познавам лично, но очекувам да биде одлучна, самостојна, енергична. Мислам дека таа така и ќе работи. Таа доаѓа од Јавното обвинителство во Гевгелија, кое не работи случаи од организиран криминал и корупција, туку полесни кривични дела. Сепак, не мислам дека тоа претставува некаков хендикеп, односно пречка за успешно спроведување на зададената задача, ако се има предвид податокот дека таа во 2003 година од Собранието е избрана за заменик-јавен обвинител, кога имаше други надлежности, кои и' овозможуваа да постапува и по сериозни, тешки кривични дела. Гаранција претставува и нејзиното 14-годишно искуство, а треба да се земе предвид и тоа дека таа ќе има свој стручен тим со експерти од различни профили, кој самата ќе си ...
| | веќе видена | слични

Се работи за обвинител кој нема никаква партиска припадност. Ја има поминато програмата Фалконе во Сицилија, што е многу значајно за борба против криминалот, едукатор е во програмата на новиот Кривичен законик, била на студиски патувања во САД околу практичната примена, едукатор е на одредени програми на Академијата за судии и обвинители. Според мене, ги исполнува начелно сите почетни услови да веруваме дека на ваков добар закон имаме независно и непристрасно доволно стручно решение кое очекувам пред се' да биде во полза на интересите на граѓаните на Македонија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Катица Јанева е веројатно најспоменуваното име денеска, откако рано утрово е избрана за специјален обвинител кој ќе ги води случаите „Прислушување“ и „Пуч“, извор телма Непозната личност за пошироката јавност, но во фелата важи за голем професионалец. Колегата од студентските денови, адвокатот Џоко Диков, вели дека Јанева поседува и кредибилитет и капацитет за да се справи со предизвикот. И соработниците од судот во Гевгелија, како и луѓето од нејзиното опкружување сметаат дека Јанева е добар избор за специјален обвинител. Ја карактеризираат како правична и умерена. Новиот специјален обвинител има долго искуство во својата професија. Еден од попознатите случаи на кои работела е оној на Спаска Митрова, во кој беше вклучена и бугарската амбасада и доби политички карактер. На него работела со обвинителката Василка Садикова Ковачева. 51 годишната Катица Јанева го служи својот втор мандат како јавен обвинител во Основното јавно обвинителство во Гевгелија. Првпат е избрана во 2003 година. Јанева е ќерка на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Американските пилоти имале час до два за едукација за летање со новиот боинг 737 мах 8 , кој во последната половина година учествуваше во две авионски несреќи. ...
сите 157 | | | веќе видена

На Политичкото Собрание на Европската Народна Партија денес во Брисел. Со Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски активно учествуваме во работата на ЕПП ...
сите 154 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски во рамките на својата посета на политичкото собрание на Европската Народна Партија што се одржува во Брисел ...
сите 172 | | | веќе видена

Откако скопскиот Кривичен суд му одреди куќен притвор на поранешниот градоначалник на Карпош, Стевчо Јакимовски, од неговата партија ГРОМ, денеска реагираа ...
сите 185 | | | веќе видена

Српскиот суд ослободи две лица кои во саботата влегоа во зградата на РТС, а претседателот Вучиќ најави и дека ќе ги амнестира експресно осудените кои се судени ...
сите 220 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател од СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски, денеска беше во посета на Кавадарци, каде се сретна со граѓаните и учествуваше на трибина ...
сите 99 | | | веќе видена

Тони Менкиновски, кој ја предводи групата на ВМРО-ДПМНЕ, вели дека имаат забелешки на 120 страници, но оти има простор за договор. Владиниот портпарол Миле ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

БЕСА: Барамe специјален меѓународен обвинител!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: