УХМР најави нов влажен и студен воздушен бран од среда

2 копии

Управата за хидрометеоролошки работи соопшти дека утре ќе има преодно стабилизирање на времето со пораст на дневната температура, која ќе биде во интервал од 14 до 20 степени. Во среда, под влијание на нов влажен бран, ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат пообилни во северозападните, северните и источните делови од земјата. Локално се очекува да наврнат над 25 литри на квадратен метар воден талог. Ќе дува засилен ветер од јужен правец. Во вечрните часови и во текот на ноќта кон четврток поради спуштање на постуден воздух од север, на планините врнежите ќе бидат од снег, при што ќе се формира нова снежна покривка. Ветерот ќе го промени правецот во северозападен и во четврток и петок ќе дува со засилен интензитет. Дневната температура ќе опадне и ќе се движи од 9 до 17 степени. - Повторно стабилизирање на времето се очекува од петок. Поради разведрувањето, во деновите од викендот утринските температури на места ќе се спуштат под нула, додека дневните ќе бидат во пораст, особено во недела, соопшти УХМР.
| | веќе видена | слични

Утре на повисоките места (Осоговско-Малешевски регион) утринските температури ќе се спуштат под нула, а потоа под влијание на топла воздушна маса и јужно струење ќе бидат во пораст. До четврток ќе преовладува стабилно и значително потопло време со умерен јужен ветер, а од петок се очекуваат повремени врнежи од дожд и опаѓање на дневните температури. УХМР Македонија Loading...
| | веќе видена | слични

Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, кон крајот на денот ќе се промени во јужен. Во Осоговско -Малешевскиот регион утринските температури ќе се спуштат под 0. Т-мин. од -3 до 6, а т-макс. од 14 до 21 степен. Во Скопје сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер од северозападен правец. Т-мин. 3, а т-макс. до 18 степени.
| | веќе видена | слични

Сончево со мала до умерена облачност, особено во западните делови, каде е можна и изолирана појава на краткотраен дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, кон крајот на денот ќе се промени во јужен. Во Осоговско -Малешевскиот регион утринските температури ќе се спуштат под 0. Дневната температура ќе се движи од 11 до 21 степен. До четврток ќе преовладува стабилно и значително потопло време со умерен јужен ветер, а од петок се очекуваат повремени врнежи од дожд и опаѓање на дневните температури. Loading...
| | веќе видена | слични
19 копии

Денеска времето ќе биде променливо облачно, попладне во северните делови од земјата ќе има краткотраен слаб дожд, а на планините слаб снег. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието и во Пелагонија повремено засилен ветер. Максималните дневни температури ќе бидат во Скопје 17 Целзиусови степени, Маврово 8, Охрид 14, Битола 16, Кавдарци 18, Крива Паланка 13, Берово 12, Дојран 20… Од утре, под влијание на јужно воздушно струење ќе преовладува стабилно, суво и топло време со пораст на утринската и дневната температура – утре од 14 до 21, во вторниок од 15 до 22 и во среда од 17 до 24 степени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето за првомајските празници ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Само во источните предели во попладневните часови не се исклучува можноста за локален краткотраен дожд. Максималните температури на Први мај ќе бидат високи и ќе се движат во интервалот од 20 до 27 степени.
| | веќе видена | слични
5 копии

Метеоролозите утрово во Лазарополе регистрирале -8 степени под нулата, со што ова населено место беше најстуден дел во земјата. Како што соопштија од УХРМ, нешто „потопло“ во 7 часот било во Маврово и Крушево со -6, -5 во Берово, -4 во Кр. Паланка, -3 во Пожаране, Битола, -2 во Тополчани, Виница, Ѓуриште, Охрид, Прилеп, Штип, Скопје Петровец, -1 во Претор, Струмица, Д. Капија, 0 во Куманово, 1 во Скопје и 3 во Гевгелија и Дојран. Утрово беше сончево со мала до умерена облачност. Малку повеќе облачност имаше во Преспа и во јужните делови од Пелагонија. Понекаде дува слаб северен ветер. Во текот на денот ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Повеќе сонце ќе има во централните делови од земјата. Ќе дува слаб до умерен северен ветер, само вдолж Повардарието ветерот повремено ќе засилува. Температурата во интервал од 9 до 17 степени. Во Скопје до 15° С.
| | веќе видена | слични
3 копии

И утре минималната температура во некои места ќе се спуштат под нула. Попладне во северните делови ќе има краткотраен слаб дожд, а на планините слаб снег. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец, кој вдолж Повардарието и во Пелагонија повремено ќе се засилува. Дневната температура ќе се движи од 9 до 20 степени. Од понеделник, под влијание на јужно воздушно струење ќе преовладува стабилно, суво и топло време со пораст на утринската и дневната температура. На прогнозата во продолжение погледнете какво ќе биде времето наредниве денови: Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како што информираше УХМР, најстудено утрово во 7 часот било во Маврово и Крушево со -6, Берово -5, Кр. Паланка -4, Пожаране и Битола - 3, во Тополчани, Виница, Ѓуриште, Охрид, Прилеп, Штип, Скопје Петровец -2, во Претор, Струмица, Д. Капија - 1, нула степени во Куманово, 1 во Скопје и 3 во Гевгелија и Дојран. Во текот на денот ќе преовладува сончево со умерена облачност. На места ќе има преодно зголемување на облачноста. Ќе дува слаб, а попладне вдолж Повардарието умерен северен ветер. И утре минималната температура во некои места ќе се спуштат под нула. Попладне во северните делови ќе има краткотраен слаб дожд, а на планините слаб снег. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец, кој вдолж Повардарието и во Пелагонија повремено ќе се засилува..Од понеделник, под влијание на јужно воздушно струење ќе преовладува стабилно, суво и топло време со пораст на утринската и дневната температура, соопшти УХМР Македонија. Извор:OhridNews
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Полицаецот-убиец Енвер Тоска, иако не ги исполнувал условите да биде полицаец добил значка и пиштол по интервенција на ДУИ, и тоа во време кога министер за ...
сите 163 | | | веќе видена

На референдумот на 30-ти септември, да излеземе и да го дадеме гласот за членство на Македонија во ЕУ и НАТО. Сите заедно да бидеме глас што ќе ја обезбеди ...
сите 96 | | | веќе видена

„Разногласието и отсутството на одговорност во клучни моменти за државата го ставија на тезга деструктивното делување на ВМРО ДПМНЕ за најважното прашање за ...
сите 127 | | | веќе видена

Вчера во Општина Демир Капија, имаше теренска посета Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ заедно со својот тим.– Согласно контактите кои што ги имав со ...
сите 199 | | | веќе видена

Италијанската филмска дива Клаудија Кардинале и оскаровецот Роџер Дикинс, попладнево пристигнаа во Македонија. Тие се специјални гости на Интернационалниот ...
сите 63 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

УХМР најави нов влажен и студен воздушен бран од среда

Од:
До кого (е-маил):
Порака: