Невреме го остави Светиниколскиот регион без струја (видео)


8 копии

Силно невреме со интензивни врнежи од дожд пред малку ја зафати Крива Паланка. Пороен дожд, грмотевици, силни електрични празнења и град се истурија над градот и околината, а низ улиците за кратко време се слеааја огромни количини вода, создавајќи река. Невремето траеше околу петнаесетина минути, по што градот престана да паѓа, но се уште врне дожд со силен интензитет.
| | веќе видена | слични

Попладнево силно невреме проследено со дожд, град и грмотевици ја погоди Македонија. Силно невреме со интензивни врнежи од дожд пред малку ја зафати Крива Паланка, додека град паѓаше во Беровскиот регион. Невремето со пороен дожд, грмотевици, силни електрични празнења и град се истурија Северо-источна Македонија, а низ улиците накратко течеа реки. Невремето траеше околу петнаесетина минути, по што градот престана да паѓа, но се уште врне дожд со силен интензитет. Силно невреме е забележано и во скопскиот регион.
| | веќе видена | слични

Силно невреме пропратено со дожд и град го зафати Нови Варош и околината вчера попладнето. За триесетина минути колку што траела бурата паднала голема количина дожд и град со големина на лешник од кој побелел ливадите и градините. Мештаните велат дека паметат ваква бура. Колкава е штетата ќе се знае откако комисијата ќе излезе на терен.
| | веќе видена | слични
4 копии

Силно невреме ја погоди денеска Србија, а градот кој паѓаше направи штети на дел од патиштата. Најкритично е во Нови Варош каде во 15 часот и 30 минути паѓал град со големина на лешник. За десет минути местото побелело од градот кој паѓал. Штети има и на посевите, а попрецизно ќе се знае колкави штети има откако ќе поминат комисии на терен. Лошото време во Србија ќе потрае до четврток.
| | веќе видена | слични
2 копии

Кичево зафатено од силно невреме Во раните попладневни саати, Кичево и околината ги зафати силно невреме проследено со интензивни врнежи од дожд, силни електрични празнења и град со помал интензитет. За час улиците во градот се претворија во вистински реки, а на многу места поради немање или неисправна канализациска мрежа се создадоа и мали езерца. Проблемот со недоволната пропусна моќ на канализациската мрежа, секогаш излегува на површина после вакво невреме и потоа сė си тече по старо, до нови силни врнежи од дожд и нови проблеми за граѓаните . Извор: НоваМакедонија
| | веќе видена | слични

Речиси 40 лица биле повредени во бура што го погодила рускиот град Тјумен во Сибир, а шестмина со потешки повреди биле пренесени во болница.„Вкупно 39 лица побараа помош од различни повреди здобиени во невремето. Шест пациенти беа однесени во болница, вклучувајќи и 12-годишно девојче кое претрпе мозочен удар“, изјавила портпаролката на регионалните здравствени власти, Александара Малигина.Таа рекла дека една од хоспитализираните жени била во критична состојба.Руското Министерство за вонредни ситуации во неделата издаде предупредување за бура во регионот на Тјумен, област која во текот на ноќта беше погодена од ветришта со брзина од 26 метри во секунда и обилни врнежи од дожд и град.
| | веќе видена | слични
3 копии

Речиси 40 лица се повредени во бурата која синоќа го погоди рускиот град Тјумен во Сибир, од кои шестмина се хоспитализирани, изјави портпаролката на регионалните здравствени власти Александра Малигина. - Вкупно 39 лица побарале помош поради различни повреди, здобиени во бурата...Во болница се одведени шест лица, меѓу кои и 12-годишно девојче, кое претрпело потрес на мозок, прецизираше Малигина и дополни дека една од хоспитализираните жени е во критична здравствена сотојба. За регионот на Тјумен вчера беше издадено преупредување за бура, каде во текот на ноќта дуваа ветрови со брзина о 26 метри во секунда, проследени со пороен дожд и град. МИА
| | веќе видена | слични

Силно невреме проследено со грмотевици, град и силен ветер попладнево го погоди Солун. Поради невремето, градската противпожарна служба добила повеќе од 300 повици за помош, пренесуваат грчките медиуми. Според информациите, спасена е жена која била однесена од големо количество вода, а во тек е и спасување на заглавени луѓе во автомобили на мост поради високото ниво на вода, пренесува грчката агенција АНА. Голем број продавници и куќи, како и градското собрание се поплавени од обилните врнежи, а улиците се претворени во река. Во некои делови од градот нема струја, а поради гром, кој удрил во меѓународниот аеродром во Солун, поради безбедносни причини, накратко е прекинато напојувањето на авионите со гориво, наведува грчката агенција.
| | веќе видена | слични

Вчера во попладневните часови силно невреме ја погоди Ријека, по што се поплави западнит дел од градот. Поради големата количина на вода возилата не можат да се движат по улиците. На градските улици поради големиот притисок на водата, поклопците од шахтите излегле од своето место и „пливаат“ по улиците. Погледнете како изгледа градот по невремето: ____________________________________________________________________________
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 149 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 136 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 14 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на британската дипломатија и некогашен градоначалник на Лондон, Борис Џонсон освои вчера најмногу гласови во вториот круг од изборите за нов ...
сите 93 | | | веќе видена

Тетовскиот театар вечер од 20 часот во Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ ќе ја има својата прва премиера во 2019 година – политичката драма „Изгубено ...
сите 51 | | | веќе видена

За две години многу работи се променија во нашата земја. Од заробена држава станавме светол, блескав пример во регионот. Од уназадување повторно одиме напред. ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Невреме го остави Светиниколскиот регион без струја (видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: