Путиновите агенти на хаосот

Кремљ во Европа и на Балканот дејствува со активни мерки за контролиран хаос за што користи т.н. агенти на хаосот, стои во анализата на Центарот за европска безбедност под наслов „Контролиран хаос: Како Путин ја води својата политичката војна во Европа“. Последните неколку години Русија не покажала дека дејствува со претходно поставена стратегија туку дека дејствува со активирање на т.н. активни мерки во Европа „за да ги дестабилизира и збуни владите и општествата за да создаде поволна клима за себе“. Ова е заклучокот на последниот извештај на Европскиот совет за меѓународни односи, изготвен од Центарот за европска безбедност од Прага, под наслов „Контролиран Хаос: Како Русија ја води својата политичка војна во Европа“. Стратегијата на Путин и последните пораки до Македонија Дали новиот мандат на Владимир Путин ќе донесе и нова стратегија за Европа, но и за Западен Балкан и Македонија ќе покаже времето, велат експерти, а до тогаш акцијата на Кремљ ќе се базира на неговите т.н. активни мерки за контролиран ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Шведскиот аналитичар ја споредил сегашната ситуација во светот со годините пред Првата светска војна и предупредил дека не се наоѓаме пред Студена војна, туку пред вистински судир. “Сега често изгледа дека светот повторно е во Студена војна. Да беше така, ќе беше добро. Ситуацијата е многу поопасна”, оценил Матс Ларсон. Според неговите зборови, судирот на идеологиите на кој е градена Студената војна, е завршен со падот на Берлинскиот ѕид. “Сега нема борба на големи идеологии. Тоа што се случува сега не потсетува на 1960., туку на 1910. година, навел тој. Ларсон оценувад дека сме се вратиле во време кога политиките на државите зависеле од нивните национални интереси и кога тие ризикувале да влезат во конфликт поради геостратешки причини. Современа Русија Ларсон ја опишува како држава која и натаму чувствува “фантомска болка” поради распадот на СССР, која не игра според правилата на Западот и која сака да го ослаби. Во времето на Студената војна исто така постоеле критични моменти, пишува Ларсон, но тогаш ...
| | веќе видена | слични

Руските вооружени сили и даваат на Москва јасна супериорност во пост-советскиот регион, и покрај тоа што тие не се на нивото на целото НАТО. Но Кремљ забрзано ја модернизира својата армија, велат експерти за ДВ. САД, Русија и Кина се сметаат за најмоќни воени држави во светот, иако САД се убедливо водечки во тој поглед. Сепак, Русија има повеќе адути, од кои најголемиот е масивниот нуклеарен арсенал од околу 1,550 распоредени нуклеарни боеви глави. Нуклеарното оружје настрана, САД имаат огромна предност во конвенционалните сили, вклучително и далеку посилна морнарица и воздухопловство, вели рускиот воен експерти Александр Голтс за ДВ. Кина, според Голтс, исто така би имале бројчана предност во евентуален конвенционален судир со Русија. Но, во други сегменти, нештата не се толку јасни. „Руското воздухопловство е далеку посилно од кинеското засега. Прашање е што е со морнарицата, затоа што Кинезите сега започнаа многу амбициозна програма за изградба на бродови и тие се далеку поуспешни со нивната флота од ...
| | веќе видена | слични

Шведски аналитичар ја спроеди сегашната ситуација во светот со годините за време на Првата светска војна, и предупредува дека не се наоѓаме пред нова Студена војна, туку пред вистински конфликт. „Сега ни се чини дека светот е повторно во Студената војна. Да е така би било добро. Ситуацијата во светот е многу поопасна“, оценил авторот Матц Ларсон. Според неговите зборови, конфликтот на идеолгија на кој е изградена Студената војна е завршен со падот на Берлинскиот ѕид. „Сега нема борби за голема идеологија. Тоа што сега се случува не е потсетува на 1960, туку на 1919 година“, наведува тој. Ларсон оценува дека сме се вратиле во време кога политиката на државата зависела пред се од нивните национални интереси кога тие ризикувале да влезат во конфликти од геостратешки причини. Современа Русија, Ларсон ја опишува како држава која и понатаму чувствува „фантомска болка“, поради распадот на СССР, која не игра по правилата на Западот и која сака да ослабе. Во време на Студената војна, исто така постоеле критични ...
| | веќе видена | слични

Преку ова подрачје е најлесно да се дестабилизира Европа, само, колку е моќна ЕУ за брзо да ги прифати балкансите земји? Втората светска војна е готова, но Првата светска војна сѐ уште не е завршена , со ваква анегдота, што неодамна ја слушнал од еден висок официјален претставник на Турција, ја започна својата анализа за Гардијан Иван Крастев. Реномираниот аналитичар од Бугарија објаснува дека сличен коментар немало повеќе да го изненади ако го слушнел и во Москва, Киев или на Балканот. Сето тоа во светло на дестабилизација на европскиот континент преку земјите на Балканот, пишува Сергеј Жупаниќ за Експрес. Единствено место каде што тоа не би смеело да се слушне, е Брисел. И тоа затоа што ЕУ сѐ уште не е подготвена за живот во свет во кој геополитиката се врати со голем стил, во кој владите, како и голем дел од јавноста, сѐ уште се опседнати со граници и територии и имаат тенденција успехот во помала мера да го мерат со економски развој, а повеќе со националната гордост. Токму ова се случува на западниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Студената војна стигна на Балканот, пишува во новиот број на "Неделник" поранешниот заменик-шеф на ЦИА во овој дел на Европа, Стивен Мејер. Како што е наведува, Балканот со векови е "буре барут" на Европа, иако фитилот се наоѓа на друго место - како што рече Ото фон Бизмарк , триесет години пред почетокот на Големата војна, "Некоја будала на Балканот се ќе запали" ... "Студената војна требаше да заврши во 1991 година, кога се распадна СССР. Но, таа никогаш не се заврши, и е многу жива на Балканот. По падот на Советскиот Сојуз, Западот, особено САД, имаа совршена можност да помогнат да се создаде нова безбедносна политика и структура. Имавме шанса да ги отстраниме сите стари институции на Студената војна, и да помогнеме во Европа, Русија и САД да се воспостави безбедносниот апарат погоден за 21-от век ", пишува во авторска статија за Неделник, Стивен Мејер, поранешен заменик шеф на ЦИА за Балкан. Мејер пишува дека, наместо тоа се дојде до тоа "да гледаме наназад и ги извлековме на површина лекциите од крајот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во нападите на бомбаши самоубијци во цркви и луксузни хотели на Велигден , биле убиени 253 ,а не 359 лица. До сега службената бројка на загинати беше 359 лица, ...
сите 524 | | | веќе видена

Донациите собрани за обнова на Богородичната црква во Париз, според првичните проценки, далеку ги надминуваат трошоците за поправка. Од минатата недела, кога ...
сите 105 | | | веќе видена

Голем пресврт во политичкото расположение на скопјани по само година и пол од последните локални избори. Вака би можело да се опише она што се случи во првиот ...
сите 334 | | | веќе видена

Пред да започне состанокот со севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун и рускиот претседател Владимир Путин, неколку детали го привлекоа вниманието на новинарите. ...
сите 168 | | | веќе видена

Полицијата привела едно лице во гласачко место во кумановското село Тромеѓа кое го фотографирало гласачкото ливче, информираат од Општинската изборна комисија ...
сите 156 | | | веќе видена

Почна пријавувањето на болните и изнемоштени лица, кои во првиот круг на претседателските избори биле спречени да се пријават во Општинската изборна комисија. ...
сите 158 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Путиновите агенти на хаосот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: