53 загинати во невреме во Јужна Кореја

Најмалку 53 лица загинаа или се водат како исчезнати откако јужнокорејскиот главен град Сеул и околината беа погодени од најсилниот дожд во изминатите 100 години, соопштија локалните власти. Според првичните проценки, материјалната штета изнесува неколку стотици милиони долари. Дождот продолжи да врне и денеска, поради што е активирана армијата во расчистување на штетата и потрага по исчезнатите. Железничкиот сообраќај во Сеул е во прекин, а неколку мостови на реката Хан се затворени за сообраќај. Без покрив над главата останале околу 5.000 лица, а струја нема во над 125.000 домаќинства.
| | веќе видена | слични

Рекордните врнежи од дожд што ја зафатија деновиве Јужна Кореја предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето, при што загинаа најмалку 60 лица во и околината на Сеул. Во видеото подолу, превземено од Дејли Телеграф, е прикажана драматична аматерска снимка на лизгање на земјиштето кај планината Вумјум, во околината на Сеул. Втората е од истата област, превземена од YouTube. Ова се најголеми врнежи од дожд што ја зафатија оваа азиска држава последнива стотина години. Централните и јужните делови на Јужна Кореја се најтешко погодени од врнежите кои започнаа во вторникот.
| | веќе видена | слични

Најмалку 67 лица загинале, а десетмина се водат како исчезнати во поплавите и лизгањето на земјиштето што ја погодија јужнокорејската престолнина Сеул Јужнокорејските власти соопштија дека над 4.500 лица биле принудени на евакуација, а илјадници домови останале без снабдување со електрична енергија. Локалните медиуми пренесуваат дека Сеул и планинскиот регион околу градот се погодени од повеќедневни поројни дождови, а во спасувачките операции учествува и јужнокорејската армија. Претседателот Ли Мјунг-бак го посети настраданиот регион, ветувајќи зголемување на безбедносните стандарди за справување со такви природни несреќи. - Доколку продолжи да врне со ова темпо, ниту една држава во светот нема да може да го издржи тоа - нагласил јужнокорејскиот претседател. Според Ројтерс, спасувачките екипи и локалните жители се соочуваат и со опасноста од заостанати мини и други експлозивни средства, кои на површина биле изнесени од лизгањето на земјиштето.
| | веќе видена | слични

Најмалку 59 лица загинаа, а десет се водат за исчезнати во најтешкото невреме што го погоди Сеул во последните 100 години. Повеќе стотина спасувачи ги пребаруваат и нагазните мини за кои се претпоставува дека се поместени од поплавите. /www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Седумдесет и седум луѓе загинаа или се сметаат за исчезнати во поплавите и лизгањето земјиште во Јужна Кореја, соопштија властите. Повредени се 26 луѓе. Министерството за одбрана го предупреди населението да внимава на нагазни мини и експлозиви откако во лизгање на земјиште се однесени најмалку 10 мини поставени до полигон за ПВО во планина на југ од Сеул. Мините биле поставени за време на Корејската војна (1950-1953). Експлозиви биле поместени и од складиште за муниција во Јанџу, на север од Сеул откако се урнал објектот. Според воени претставници, сите експлозиви се откриени. Поројните дождови го парализираа транспортот во Сеул и околината. Многу реони се под вода. Без електрична енергија се над 60 илјади домаќинства, а штетите се очекуваат да бидат стотици милиони долари.
| | веќе видена | слични
3 копии

Во поплавите и лизгањето земјиште во Јужна Кореја загинаа најмалку 77 лица, додека 26 се повредени. Министерството за одбрана го предупреди населението да внимава на нагазни мини и експлозиви откако во лизгање на земјиште се однесени најмалку 10 мини поставени до полигон за ПВО во планина на југ од Сеул. Мините биле поставени за време на Корејската војна (1950-1953). Експлозиви биле поместени и од складиште за муниција во Јанџу, на север од Сеул откако се урнал објектот. Според воени претставници, сите експлозиви се откриени. Поројните дождови го парализираа транспортот во Сеул и околината. Многу реони се под вода. Без електрична енергија се над 60 илјади домаќинства, а штетите се очекуваат да бидат стотици милиони долари.
| | веќе видена | слични

Јужна Кореја се соочува со силен дожд и поплави . Досега се јавува за околу 70 загинати и тоа во регионот околу главниот град Сеул каде живеат околу 25 милиони луѓе. Ова е најврнежлив јули од 1907 година, па наваму. На многу места нема струја. Само од уништените автомобили штетата засега се проценува на 25 милиони долари. Некои од мостовите кои ја премостуваат реката Хан во Сеул се затворени, а евакуирани се околу 4.500 лица.
| | веќе видена | слични

Останато

Актуелната политичка состојба во земјава, затворската казна за поранешниот премиер Никола Груевски и неодамнешната посета на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ во ...
сите 180 | | | веќе видена

Владата на СДСМ повторно удира по џебот на граѓаните. Прогресивниот данок кој го наметнува однародената и криминална власт, негативно влијае врз бизнисот и ...
сите 144 | | | веќе видена

По трагичната гостиварска случка, кога бегајќи од куче скитник младата Џејха Меџити заврши во водите на Вардар и се удави, се огласи и Ветеринарната комора на ...
сите 73 | | | веќе видена

Каков ќе биде ефектот на даночната реформа, односно прогресивниот данок ќе се види на долг рок. Не мора да значи дека повисоките даноци ќе се одразат добро или ...
сите 60 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 64 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 50 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

53 загинати во невреме во Јужна Кореја

Од:
До кого (е-маил):
Порака: