Скопје: Пријавување на данок на имот до крајот на јануари

4 копии

Од Градот Скопје ги известуваат сите правни и физички лица кои имаат непријавен недвижен имот или извршиле промена на сопственост на истиот, тоа да го направат до 31.01.2012 година, согласно со член 29 од Законот за даноци на имот. Пријавувањето на недвижниот имот или промената на сопственост на истиот се врши во Град Скопје – Скопје, барака број 16, Сектор за финансии. Кон пријавата потребно е да се достават следниве документи: - копија од имотен лист или купопродажен договор, или наследно решение, - договор за подарок (правниот основ со којшто се врши стекнувањето или промената на имотот) - лична карта на увид. извор: skopje.gov.mk
| | веќе видена | слични

Од 200 до 2500 евра се казните за граѓаните и фирмите кои што во предвидениот рок не ги пријават евентуалните промени во нивната имотна состојба. Локална самоуправа на овој начин ќе ги дисциплонира Штипјани кои што нема да ја почитуваат оваа своја обврска. Рокот за пријавување е до 31 јануари, вели порпаролот, Милена Ристова Михајловска. - Секоја извршена купопродажба, подарок, наследство или било кој друг правен основ за пренесување на сопственоста на недвижниот имот како и зголемувањето на површината на постојните објекти со доградби и надградби, треба да се пријави во одделението за администрирање со приходи при Општина Штип. За непријавување на измените во недвижниот имот, предвидени се санкции во износ од 200 до 350 за физички лица, 2000 до 2500 евра за правни лица и 500 до 750 евра за одговорното лице во фирма.
| | веќе видена | слични

До крајот на месецов истекува рокот за пријавување данок на имот, потсетуваат од градската управа Оттаму нагласуваат дека сите правни и физички лица што имаат непријавен недвижен имот или извршиле промена на сопственост, тоа да го направат до 31 јануари 2012 година, во согласност со членот 29 од Законот за даноци на имот. Кон пријавата потребно е да се достават и копија од имотен лист, купопродажен договор, наследно решение или договор за подарок (односно правната основа со која се врши стекнувањето или промената на имотот) и лична карта на увид. Годишна даночна пријава за остварените приходи во 2011 година, како даночни обврзници на персоналниот данок на доход, граѓаните може да поднесат до 15 март.
| | веќе видена | слични

Даночните обврзници за персоналниот данок на доход на остварени приходи во 2011 година треба да поднесат даночна пријава до Управата за јавни приходи (УЈП). Законскиот рок за поднесување на оваа годишна даночна пријава е од 1 јануари до 15 март 2012 година, извести УЈП. Даночен обврзник за персонален данок е секој македонски граѓанин што остварил приходи во земјата или во странство од повремено вршење услуги, од кирии, од авторски договори, дивиденди и камати, од игри на среќа и наградни игри, од продажба на хартии од вредност, од учество на капитал и од продажба на недвижен имот.
| | веќе видена | слични
2 копии

До крајот на месецот сите правни и физички лица имаат рок да го пријават својот непријавен недвижен имот или пак да известат за промена на сопственоста над имотот, се вели во соопштението на Град Скопје. Пријавувањето на недвижниот имот или промената на сопственост на истиот се врши во просториите на Град Скопје – Скопје, барака број 16, Сектор за финансии. Кон пријавата потребно е да се достави копија од имотен лист или купопродажен договор, или наследно решение, како и договор за подарок (правниот основ со којшто се врши стекнувањето или промената на имотот) и лична карта.
| | веќе видена | слични

Останато

Време е без разлика на партиската, етничката, половата, старосната структура да се обединиме и да ја вратиме Македонија во нормала, повикува кандидатката на ...
сите 205 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 87 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Скопје: Пријавување на данок на имот до крајот на јануари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: