Ракомет: Вардар убедлив против Металург


Ракометарите на Вардар со уверливи 38:25 го совладаа тимот на Металург, дефинитивно расчистувајќи го патот кон уште една шампионска титула во ракометното првенство. Вардар почна фуриозно уште од самиот почеток, постигнувајќи два брзи гола, но Металург не се предаваше, па дојде до израмнување 5:5, а во еден момент дури и премина во водство, 5:6. Сепак, како одминуваше натпреварот Вардар го зголемуваше водството и не дозволи противникот да возврати. Психолошкиот притисок беше преголем, па ракометарите на Металург се почесто правеа грешки што му овозможи на противникот да постигне лесни голови. Набрзо разликата стана голема, а по првите 30 минути достигна и цели седум гола, па на одмор се замина со резултат 20:13. Продолжението на натпреварот не донесе пресврт, и покажа дека Металург нема да има сили да ја достигне високата предност на Вардар, па поразот беше неминовен. Тренерот на Металург, Лино Червар му честиташе на противникот. "Можеби не требаше да изгубиме со толку многу голема разлика, но не се виновни ...
| | веќе видена | слични

Има малку повеќе од две недели до полуфиналниот меч од Лигата на шампионите во ракомет Вардар - Барселона закажан за 3 јуни на завршниот турнир во Kелн. Медиумите во Шпанија се заинтересирани за овој дуел, особено затоа што голем број Шпанци се во редовите на македонскиот првак Вардар. Еден од нив е голманот Арпад Штербик, репрезентативниот шпански чувар на мрежата, кој е секогаш популарен во оваа земја, па и неговото мислење се цени, особено затоа што едно време тој настапуваше и за Барселона. Штербик смета дека има само еден начин да се игра против Барселона и да се надевате на победа. - Барселона се измени многу откако бев дел од тој тим. Сега имаат млади играчи и многу шутерски е моќна. Вистина е дека се добри, многу добри. Но, ние треба да се обидеме да им ги најдеме слабостите, ако ги имаат. Искрено, сеедно ми е дали играме против Барселона или против некој од другите два тима во Ф4. Ако Вардар игра добро, можеме да му парираме секому. Многу ми е мило што се пласиравме на Ф4. Сега сме мирни затоа што ...
| | веќе видена | слични

Повеќе од две години фудбалската школа на Рудар Јуниор од Пробиштип е дел од Вардаровото семејство. Оваа школа со свои генерации редовно се натпреварува во Вардар Јуниор Лигата кога се одржува на источниот крај од Република Македонија. Основач на школата е Ивица Глигоровски, проверено фудбалско име кое што настапуваше низ многу прволигаши низ земјава, а воедно беше дел и од сениорскиот тим на Вардар во својата играчка кариера. Тој го пренесува искуството од фактот што Рудар е дел од Вардар и како тоа се одразува врз младите фудбалски таленти. „Фудбалската школа Рудар Јуниор функционира веќе пет години, а втора година сме дел од Вардар, и многу ми е мило што сме дел од таков фудбалски бренд. Вардар Јуниор Лигата функционира безпрекорно, има квалитетни турнири, квалитетни натпревари и ќе кажам дека тоа треба да придонесе за подобра иднина на младите таленти. Ние настапуваме таму со генерациите 2004, 2006 и 2008, а во нашата школа имаме генерации од 1999 до 2011 година. Школата брои некаде околу 110 членови“, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тројца ракометари на македонскиот шампион Вардар се најдоа во изборите за најдобри на своите позиции, во Лигата на шампионите. Европската ракометна федерација (ЕХФ) е во потрага по најдобриот тим оваа сезона во елитното натпреварување, а фановите ќе имаат можност со своите гласови да го изберат идеалниот тим. На позицијата лево крило е номиниран Тимур Дибиров, кој е наш втор најефикасен играч до овој момент. Најдобриот стрелец на Вардар оваа сезона, Алекс Душебаев се најде во изборот и можноста да се бори за најдобар десен бек. Играчот кој е "срце" во одбраната на црвено-црните, борбениот Илија Абутовиќ е номиниран на позицијата за најдобар одбранбен играч. Репрезентативецот на Србија го продолжи договорот со Вардар на уште три сезони и е еден од најзаслужните за пласманот на Ф4 во Келн. Во конкуренцијата на најдобри тренери за оваа сезона се најде и Раул Гонзалес, кој е предводник на големиот успех на Вардар, кој веќе освои еден трофеј, а на повидок се и уште неколку. Гласањето трае до 30-ти мај. Завршниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Младинската екипа на Вардар во рамките од 20. коло од Супер Лигата е поразена во дербито против Шкендија со 3:0. Со тоа на две кола пред крајот на сезоната тетовскиот тим има предност од три бодови на првото место на табелата, со оглед дека пред ова коло двата тима беа израмнети на табелата. Кадетската екипа на Вардар и покрај водството стекнато во 71. минута со голот на Јахја, сепак, најпрво со гол од пенал а потоа и од игра Шкендија дојде до пресврт и од трите бода од овој натпревар. МЛАДИНЦИ ШКЕНДИЈА – ВАРДАР 3:0 (2:0) Игралиште во Голема Речица. Судија: Марјан Стојановски (Кичево). Стрелци: 1:0 Зејнулаи 13’, 2:0 Бајрами 34’, 3:0 Бајрами 47’ Ж. Картони: Лума, Зеќири (Ш) – Личина, Димков, Тодороски. ШКЕНДИЈА: Ибраими, Шабани, Фазлагиќ, Бекири, Касами, Шефити, Агуши, Чиљафи, Бајрами, Лума, Зејнулаи. Уште играа: Љоки, Беќири, Алити, Зеќири, Хусејни, Асани. ВАРДАР: Трајчевски, Тодороски, Ричков, Исмаил, Личина, Димков, Додевски, Димитровски, Стојчевски, Колевски, Даци. Уште играа: Џуклески, Најдоски, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шампионската титула од втората сезона на Вардар Јуниор лигата во генерацијата 2002/03 во женска категорија ја освои Шампион Вардар. Ова е второ злато за девојките во 2017 година, откако во јануари беа победници и на зимскиот турнир „Еден живот, една љубов” во организација на Ракометната академија Вардар. И во двете финалиња се бореа со истиот противник – Делчево Вардар. Шампион Вардар беа и единствената екипа која успеа да извојува победа против Делчево Вардар и во регуларниот дел од натпреварите од лигата. Можеби затоа со особен интерес се следеше и дали Делчево Вардар ќе успее по двата пораза, во финалето од лигата да му се реваншира на Шампион Вардар. За тајната за успехот на шампионките, поразговаравме со нивниот тренер Лина Треноска, поранешен ракометен голман. Нашиот впечаток беше дека главниот адут на екипата во финалето е поврзан со нејзиното искуството на ракометниот терен. Победивте со гол во последната минута, и потоа го спречивте Делчево Вардар да се реваншира за финалето од зимскиот турнир. ...
| | веќе видена | слични

Андреа Пенезиќ со своите настапи во дресот на ЖРК Вардар изминативе сезони, го стекна статусот клупска легенда. Хрватскиот лев бек во оваа сезона од Лигата на шампионите постигна 98 голови и го доби признанието најдобар стрелец, но, „црвено-црните" не успеаа да стигнат до трофејот, откако во драматичен меч, беа поразени од Ѓер по продолженијата. Пенезиќ и после 14 години играње ракомет во сениорските води, сè уште нема освоено титула од едно големо натпреварување. Тука не станува збор за домашните првенства, кладе што во овие овие сезони, ЖРК Вардар едноставно е без конкуренција. Во својата кариера, Андреа играше за Локомотива Загреб, Подравка, Крим а од 2014 го облече и дресот на Вардар. Додека, пак, со репрезентацијата на Хрватска одигра 141 официјален натпревар. Играше на три светски првенства, на седум едноподруго шампионати на Европа и Олимписки игри. Најголеми успеси со репрезентацијата и се двата пласмани во четврт-финалето на СП во Бразил 2011 година, додека, пак, 12 месеци подоцна настапи и на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Илија Абутовиќ, специјалистот за одбрана ќе биде дел од Вардар и во следните три сезони, информира денес македонскиот ракометен шампион. – Со нашиот лев бек кој најчесто има одбранбени задачи е договорено да остане во клубот најмалку до јуни 2020 година. Неговите добри игри сезонава беа препознаени и од ЕХФ и тој е вклучен меѓу кандидатите за најдобар одбранбен играч во лигата на шампионите. Важи за голем и бескомпромисен борец, кој својот придонес во играта го покажува најмногу преку одбранбените задачи. Тој е важен дел од одбранбениот бедем пред голот на Вардар, соопштија од таборот на „црвено-црните“. Абутовиќ од 2011 година е дел од Вардар и беше дел од најголемите клупски успеси, меѓу кои и трите титули во СЕХА лигата, трите настапи во четврт-финалето на ЛШ, пласманот на Ф4 турнирот во ЛШ и неколкуте шампионски и куп титули во домашното првенство. – Одбраната секогаш е важен дел во играта, а токму Илија Абутовиќ е еден од нашите најдобри играчи. Секоја година Вардар игра сѐ подобра одбрана, и токму ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Српскиот репрезентативец Илија Абутовиќ и во наредните три сезони ќе го носи дресот на ракометниот клуб Вардар. Специјалистот за игра во одбраната ќе остане во Скопје до јуни 2020 година. Илија Абутовиќ во 2011 година пристигна во Вардар. Неговото место во тимот е на левата бековска позиција, но тој во Вардар, во текот на изминатите се профилира во еден од најдобрите дефанзивци во европскиот и светскиот ракомет. Абутовиќ во досегашната кариера во дресот на „црвено црните“ има освоено по три титули во СЕХА лигата и во домашното првенство, четири во Купот на Македонија, а по трите едноподруго настапи во четвртфиналето, сезонава со тимот ќе настапи на завршниот турнир во Лигата на шампионите.
| | веќе видена | слични

Илија Абутовиќ, специјалистот за одбрана, ќе биде дел од Вардар и во следните три сезони. Данил Шишкарев, левиот бек на Вардар, исто така има договорено да остане во клубот уште неколку сезони, а официјализацијата со прецизни податоци ќе следува наскоро. Тој е договорен на уште три сезони да го носи црвено-црниот дрес. Претходно Вардар договори продолжување на соработката и со Игор Kарачиќ, односно со Вуко Борозан. Речиси сите ракометари на Вардар кои настапуваат сезонава ќе бидат на располагање и и во идната сезона. Единствено по завршување на тековнава сезона заминува Алекс Душебаев во полскиот Kјељце, а на негово место доаѓа Денис Kристопанс од Мешков. Информации има дека и Лука Циндриќ ќе оди во Kјељце, но дури по завршувањето на договорот идната сезона. Абутовиќ со новиот договор во клубот ќе остане најмалку до јуни 2020 година. Неговите добри игри сезонава беа препознати и од ЕХФ и тој е вклучен меѓу кандидатите за најдобар одбранбен играч во Лигата на шампионите. Тој важи за голем и бескомпромисен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Неотповиклива оставка најави директорот на затворот во Шутка, Ѓоко Котевски по физичкиот напад на поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски, еден ...
сите 402 | | | веќе видена

Кралот на народната музика Шабан Шаулиќ, кој загина во неделата на 17. февруари, ќе биде погребан на Новите гробишта, а во `11 часот ќе биде одржана ...
сите 244 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 165 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ракомет: Вардар убедлив против Металург

Од:
До кого (е-маил):
Порака: