Апелација ги отфрли жалбите на 11 лица за притворите за 27-ми април


3 копии

Лицата притворени поради настаните во Собранието на 27-ми април остануваат во притвор. Ова го потврди Апелациониот суд и ги одби како неосновани жалбите на обвинетите.Во решението на Апелација стои дека осомничените Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор дурловски, Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Радулов, Богдан Илиевски и Илија Славевски ќе останат во притвор.„По одржаните јавни и нејавни седници Апелациониот суд донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки на предметите во врска со настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април“, се наведува во соопштението на Апелација.За настаните од 27 април, во моментов 11 лица се во истражниот затвор Шутка.извор: Makfax
| | веќе видена | слични
3 копии

Сите лица притворени поради настаните во македонското Собрание на 27 април остануваат во притвор. Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје. Во решението на Апелација се вели дека осомничените Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор дурловски, Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Радулов, Богдан Илиевски и Илија Славевски да останат во притвор. На јавните седници кои се одржаа изминатите два дена , единствено за актерот Владо Јовановски, претставникот од ВЈО Јован Цветановски побара судскиот совет да го повлече решението за притвор. Цветановски тогаш истакна дека Советот на Основен суд Скопје 1 при продолжувањето на притворот погрешно ја утврдил фактичката состојба. Но судиите ни во овој случај не го прифатија предлогот за изрекување на поблага мерка. Се уште нема одлука за случајот кој денеска се разгледуваше во Апелацискиот ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Шекеринска: На крајот на месецов ќе ги споделам информациите за 27 април Министерката за одбрана Радмила Шекеринска не сака да го коментира вчерашното тврдење на Мунир Пепиќ, обвинет за настаните од 27 април во Собранието, дека и помогнал да го напушти Собранието. – Не би сакала да говорам за нешта што треба да го констатира истрагата. На крајот на месецов сум поканета како сведок по предметот против човекот што ми ја зададе најголемата повреда на главата. Така што тогаш првпат ќе ги споделам информациите. Навистина не можам да коментирам туѓи изјави, но испадна дека на 27 април сите не спасувале, а ние излеговме со крвави глави – рече Шеќеринска одговарајќи на прашање по положувањето цвеќе на споменикот на загинатите припадници на АРМ во хеликоптерската несреќа кај Катлановско Блаце. Полицискиот службеник Пепиќ вчера на отворената седница на Апелацискиот суд во Скопје на која се разгледуваше неговата жалба за продолжување на притворот за уште 30 дена изјави дека на 27 април и облекол докторски мантил на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Апелацискиот суд Скопје ги одби како неосновани жалбите за изречените мерки притвор на единаесет лица осомничени за насилството во Собранието на 27 април. Апелацискиот суд по одржаните седници вчера и денеска, соопшти дека се одбиени жалбите на обвинетите Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Радулов, Богдан Илиевски и Илија Славковски. Обвинителството за сите бараше да останат во притвор, освен за актерот Владо Јовановски за кого побара да му се одреди поблага мерка односно куќен притвор. Но, таквото барање е одбиено од Апелацискиот суд. Се очекува Апелација да ги соопшти одлуките за жалбите на уште седум обвинети кои се жалеа за изречената мерка притвор.
| | веќе видена | слични

Иако Вишото јавно обвинителство за актерот Владо Јовановски побара да му биде укинат притворот, сепак апелационите судии одлучија тој да остане во истражниот затвор во Шутка. Покрај Јовановски во притвор остануваат и екс министерот Митко Чавков, вработениот во агенцијата за разузнавање Мунир Пепиќ, оперскиот пејач Игор Дурловски, Богдан Илиевски, началникот Душко Лазаров, Оливер Радулов, Митко Пешов и Илија Славевски. На одлуките на скопска Апелација реагираше опозицијата. За ВМРО – ДПМНЕ отфрлањето на жалбите е правно неиздржано. Од партијата пишуваат дека судот е соучесник на уништувањето на правната држава. Во меѓувреме во Апелација се пристигнати 20 жалби од осомничените. Попладневно на јавна седница се разгледуваше и жалбата на пратеникот Сашо Василевски, кој не сакал да присуствува на седницата. Неговиот адвокат Александар Новаковски побара да му се укине притворот за да се врати во парламентот. Потенцираше, дека Василевски немал намера да бега. Тој од Бугарија се вратил во Македонија, откако дознал ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот министер за внатрешни Митко Чавков останува во притвор во Шутка, одлучи Апелација. Иако пред судиите тврдеше дека дал насоки за најбезбедно извлекување на пратениците на 27 април, Судот ја одби неговата жалба за укинување на притворот. Освен него во притвор останува и актерот Владо Јовановски, водачите на протестите „За заедничка Македонија“ Игор Дурловски и Богдан Илиевски, но и уште осум други лица чии жалби ги разгледуваше Апелациониот суд. Денеска на јавна седница, судиите ја разгледуваа жалбата на притворениот пратеник од ВМРО – ДПМНЕ Сашо Василевски, кој иако побара пред јавност да ја образложи жалбата, се премислил во последен момент и останал во ќелија. Аргументите ги изнесе неговиот адвокат Александар Новаковски. Тој побара укинување на притворот или да му се одреди друга, поблага мерка. „Прекршена е постапката на одземање на имунитетот и Судот мора да ја исправи таа грешка. Претресот на Василевски бил извршен незаконски и воопшто не се внимавало на пресумпцијата на невиност. Тој немал ...
| | веќе видена | слични

Одбраната на осомничените пред Апелација на јавните седници истакна дека нивните клиенти немаат намера да бегаат затоа што немаат никаква вина. Апелациониот суд ги отфрли жалбите на 11 осомничени за 27 април и го прифати барањето на Вишото Јавно обвинителство во истражниот затвор Шутка да останат Митко Чавков, Игор Дурловски, Богдан Илиевски, Оливер Поповски, Горан Ѓошев, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов и Илија Славески. Иако Вишото Јавно обивнителство се откажа од мерката притвор за актерот Владо Јовановски и од Апелација побара мерката притвор да му биде заменета со куќен притвор, Апелација го отфрли барањето со што Јовановски останува во Шутка. Одбраната на осомничените пред Апелација на јавните седници истакна дека нивните клиенти немаат намера да бегаат затоа што немаат никаква вина. Дел од бранителите сметаат дека Кривичен совет на Скопска еднициа по урнек ги пишувал решенијата за определување мерка притвор, затоа што како што рекоа дел од адвокатите за сите осомничени одлуките биле исти. Веќе ...
| | веќе видена | слични

Поранешниот министер за внатрешни работи Митко Чавков останува во Шутка. Апелациониот суд не ја прифати неговата жалба тој да биде пуштен од притвор. Одбиени се жалбите и на уште десет осомничени за насилствата во Собранието од 27 април. Во притвор остануваат и организаторите на протестите „За заедничка Македонија“ Игор Дурсловски, Владо Јовановски и Богдан Илиевски како и вработениот во Агенцијата за разузнавање, Мунир Пепиќ и другите осомничени дел од структурите на МВР и собраниското обезбедување Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Раудлов како и Илија Славевски. „По одржаните јавни и нејавни седници Апелациониот суд донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки на предметите во врска со настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април“, се наведува во соопштението на Апелација. Пред објавувањето на одлуките, на јавна седница адвокатот Новаковски бараше да му биде ...
| | веќе видена | слични

Апелацискиот суд ги одби како неосновани жалбите на дел од осомничените за собраниските настани. Екс- министерот Митко Чавков, оперскиот пејач Игор Дурловски и актерот Владо Јовановски остануваат во притвор. По одржаните седници повисокиот суд ги одби и жалбите на останатите осуммина осомничени за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. „Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки на предметите во врска со настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година и тоа за обвинетите Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Раудлов, Богдан Илиевски и Илија Славевски“, стои во соопштението на Апелација. Кривичниот совет денеска на јавна седница ја разгледуваше жалбата за продолжување на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Апелациониот суд донесе 11 одлуки со коишто ги одби жалбите за притворите на осомничените за нередите во Собранието што се случија на 27 април. Одлуката да останат во притвор важи за Оливер Поповски, Горан Ѓошевски, Владо Јовановски, Митко Чавков, Игор Дурловски, Мунир Пепиќ, Душко Лазаров, Митко Пешов, Оливер Раудлов, Богдан Илиевски и Илија Славевски. „Апелациониот суд Скопје, по одржаните јавни и нејавни седници на ден 10.01.2018 година и 11.01.2018 година, донесе одлуки со кои ги одби како неосновани жалбите на обвинетите и ги потврди решенијата на Основниот суд Скопје 1 Скопје донесени во рамки на предметите во врска со настаните во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година“, соопштија од Апелациониот суд.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата, кога некои ...
сите 180 | | | веќе видена

Во продолжение ја гледаме атмосферата во дел од нив, но и од Мелбурн Австралија каде Македонците се организираа за одбележување на овој  верскиот празник.
сите 259 | | | веќе видена

Според него, спогодбата прво ќе мине во надлежните собраниски комисии, по што како што изјавил за новинарите, ќе кулминира со дебата на пленарна седница. ...
сите 681 | | | веќе видена

Секс-скандалот со експлицитни фотографии и преписките помеѓу Јелена Карлеуша и фудбалерот Огњен Врањеш, уште е главна тема во медиумите од соседството. ...
сите 189 | | | веќе видена

Гимназијалката Јована Лепосавиќ (18) прва доплива до светиот крст денеска во Земун, јавуваат српските медиуми. Младата белграѓанка која пред четири години ја ...
сите 134 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Апелација ги отфрли жалбите на 11 лица за притворите за 27-ми април

Од:
До кого (е-маил):
Порака: