Барселона заинтересирана за Вирџил ван Дајк


Каталонскиот фудбалски гигант Барселона се вклучи во трката за ангажман на дефанзивецот на Саутемптон, Вирџил ван Дајк. Холандскиот фудбалер веќе подолг период е на излезна врата од редовите на Саутемптон, а за него интерес појавија Манчестер сити, Челси и Ливерпул. Сега и Барселона е во игра, откако Хавиер Маскерано најави дека сигурно ќе го напушти „Камп Ноу“. Тренерот Ернесто Валверде сака навреме да се обезбеди и да доведе нов квалитетен играч во одбраната, а Ван Дајк е одличен избор, иако се споменува и доаѓањето на младиот Матијс Де Лигт од Ајакс.
| | веќе видена | слични

Новото засилување на Ливерпул, Вирџил ван Дајк помина долг пат од перач на садови до наплатениот дефанзивен играч во историјата на фудбалот.За него се кажува дека е поскап и од комплетните одбрани на некои од најсилните европски тимови. Ливерпул за него плати 80 милиони евра на Саутемптон, а годишно ќе заработува по 10 милиони.Сепак, овој холандски дефанзивец не живеел отсекогаш помеѓу милионите. Пред десет години, кога имал 16 миел садови во својот роден град Бреди за да заработува. Од таа позиција напредувал во помошник на кујната, а како што пишуваат британските медиуми, бил добар во тоа, па неговите менаџери го молеле да се откаже од фудбалот за да стане кувар.Тој сепак не ги послушал неговите надредени и стана фудбалер.Новинарите го пронашле сопственикот на ресторанот и му кажале за неверојатниот трансфер на неговиот поранешен работник, по што тој останал без текст.– 75 милиони фунти? Тоа е луда цифра. Беше добар работник, доаѓаше во деновите кога имаше најмногу гужва да помага. Отсекогаш сакаше да биде ...
| | веќе видена | слични

Италијанскиот првак Јувентус ја започна мисијата за мегатрансфер на српскиот интернационалец Сергеј Милинковиќ – Савиќ, открива „Тутоспорт“. Првичните преговори се веќе започнати, а доколку завршат успешно, тогаш Србинот во летниот преоден рок треба да го облече дресот на „старата дама“. Лацио бара 100 милиони евра отштета за продажба на својот најдобар фудбалер, а низ историјата Јувентус многу ретко се решавал да плати толку многу пари за еден фудбалер. Но, можеби стратегијата е веќе променета, со оглед дека пред една и пол сезона, Гонзало Игуаин пристигна за сума од 90 милиони евра. „Не размислувам за трансфер, туку за можноста со тимот на Лацио да обезбедиме пласман во Лигата на шампионите следната сезона“, изјави Сергеј Милинковиќ – Савиќ.
| | веќе видена | слични

Виргил ван Дајк денеска го имаше првиот тренинг како играч на Ливерпул пред неговото долгоочекувано деби за клубот. Засега тренерот на „црвените“ Јирген Клоп не сака да открие кога ќе го стави во тимот дефанзивецот за првпат по трансферот од 75 милиони фунти. Но, изгледа дека германскиот стратег не е загрижен околу подготвеноста на холандскиот репрезентативец. – Тој е во одлична форма и тој навистина сака да игра, што е добро, но ние сакаме да се осигураме дека може да настапи. Центархалф е позицијата која зависи од сите други на теренот. Има неколку предизвици со кои што сам треба да се справиш, но сè друго се прави заедно. Тоа значи дека треба да се адаптира за да може да работи заедно со другите. Потребно е време. Тоа обично се прави во претсезоната, но со него немавме претсезона. Сè ќе биде во ред – изјави Клоп по тренингот.
| | веќе видена | слични
3 копии

Ако некој клуб сака да го добие Сергеј Милинковиќ-Савиќ, ќе мора да плати 150 милиони евра, но ѕвездата на Лацио вели дека не планира да замине од тимот, посебно бидејќи и неговиот брат е во Серија А. Играчот од средниот ред беше поврзуван со спектакуларен трансфер во Манчестер јунајтед, ПСЖ, Барселона и Интер, но тој вели дека му е добро таму каде што е. „Имав година на која ќе се сеќавам и сакам ист успех и во 2018 година. Има многу предизвици, но секој ден пред натпреварите и пред тренинзите си велам дека денеска е денот кога ќе бидам подобар. Фокусиран сум само на Лацио. Серија А е многу посилна лига сега, а како клуб имаме јасна цел да бидеме во Лигата на шампионите. Среќен сум во Рим", вели Милинковиќ-Савиќ во интервју за „Новости". Една од причините поради која не сака да ја напушти Италија е присуството на неговиот помлад брат Вања Милинковиќ-Савиќ, кој во моментов е втор голман на Торино. „Многу ми значи тоа што Вања е блиску до мене. Се подржуваме и се мотивираме. Играме во една од најсилните лиги ...
| | веќе видена | слични

Ѕвездата на Лацио Сергеј Милинковиќ-Савиќ долго време е следен од Манчестер Јунајтед и Јувентус. 21-годишникот игра одлична во Лацио и римскиот клуб наводно бара 100 милиони евра за српскиот репрезентативец. Иако два врвни клуба како Јунајтед и Јувентус се заинтересирани за талентираниот играч од средниот ред, тој негираше дека бара нов клуб и во интервју за „Новости“ кажа дека планира да остане на „Олимпико“. – Ме интересира само Лацио. Имам јасна цел: сакам да се квалификувам во Лигата на шампиони, не сакам да го напуштам клубот. Среќен сум тука. Серија А многу се подобри. 2017 беше одлична година за мене и во 2018 ме очекуваат многу предизвици. Пред секој натпревар и пред секој тренинг си велам себеси: ова е добар ден да се подобриш, сакам уште да се подобрувам – изјави Милинковиќ-Савиќ.
| | веќе видена | слични

Има 26 години, досега играше за Гронинген, Селтик и Саутемптон. Настапуваше 16 пати за репрезентацијата. Вирџил Ван Дајк е најскапиот дефанзивец во историјата на фудбалот. Денеска стана навистина потполно бесмислено да се дискутира околу тоа дали некој играч ги вреди тие пари кои одреден клуб ги издвоил за да го доведе. Токму поради тоа, нема никаква смисла да се дискутира ниту дали Ван Дајк вреди близу 80 милиони евра, колку што за него плати Ливерпул. Но, сепак, мораме да се запрашаме што може да понуди и што се очекува од играч, кој е платен повеќе од, на пример, Зинедин Зидан? Од играч кој е околу 25 милиони евра поскап отколку целата последна линија на моќниот Баерн од Минхен? „Ливерпул плати многу пари за мене, но не можам ништо да променам, никој не може. Пазарот е таков. Единствена работа која можам да ја направам е напорно да тренирам, да направам добри работа и да бидам максимално подготвен секој ден“, изјави Ван Дајк на претставувањето на „Енфилд“. „Сите во Енфилд знаат каков играч е тој, колку е ...
| | веќе видена | слични

На почетокот на новата година, Вирџил Ван Дајк позираше со новиот дрес на „Енфилд Роуд“ и официјално го комплетираше сензационалниот трансфер во Ливерпул вреден 75 милиони фунти, а што всушност холандскиот стопер мисли за сумата која ја извдои клубот за неговиот ангажман дознавме уште на првото обраќање кое го имаше за официјалната телевизија на „црвените“. Холаѓнаецот е убеден дека го направил перфектниот избор и посебно го потенцираше значењето на фановите на Ливерпул, а што се однесува до огромната сума за неговиот трансфер, вели дека негова работа е секојдневно да го дава максимумот претставувајќи го црвениот дрес. – Најважно нешто е големината на клубот, културата на клубот, менаџерот и секако фановите кои го прават овој клуб специјален. Ова е перфектен клуб за мене, историјата на Ливерпул ги прави работите идеални за мене и за моето семејство. Очигледно е дека беа платени премногу пари за мене, но што можам јас да направам околу цената, никој не може да направи ништо. Таков е пазарот. Единственото ...
| | веќе видена | слични

Новиот фудбалер на Ливерпул, Виргил Ван Дајк, кој воедно е и најскап дефанзивец во историјата на фудбалот, го имаше утрово првиот тренинг во Мелвуд, тренинг базата на „црвените“. Тој веднаш ги запозна сите негови нови соиграчи и увиде со какви услови располага славниот клуб во кој ќе игра во иднина. Тој веднаш го изрази своето задоволство и импресиите од доаѓањето во Ливерпул. „ Со толку голема историја и се околу клубот, дури и тренинг центарот и персоналот, Ливерпул совршено ми одговара, како и на мојата фамилија “. Холандскиот интернационалец е најскапо платен дефанзивец, па сигурно дека ќе игра со притисок со цел да ја оправда трансфер сумата која е платена за него. „ Енфилд е посебно место, тоа сега е мој дом. Со нетрпение очекува да истрчам на терен пред домашните фанови. Очигледно е дека многу пари беа платени за мене, но јас сум таму на трансфер пазарот околу тоа немоќен. Единствената работа која можам да им ја ветам на сите во клубот, е дека максимално и напорно ќе тренирам да се докажам 100% “, ...
| | веќе видена | слични

Ливерпул со пресврт во второто полувреме успеа да стигне до значајни три бода во мечот со Лестер, кој едноставно не можеше да биде полошо отворен од страна на домаќините кои направија смешна грешка уште на отворањето. Домаќините од „Енфилд“ уште еднаш ја покажаа својата конфузност во одбраната, а тоа знаеја како да го казнат лукавите „лисици“ кои изрежираа едноставна акција по големата грешка на потесната дефанзива на Ливерпул. Овој момент од третата минута предзивика посебно внимание од јавноста и поради присуството на Ван Дајк на трибините, кој пак имаше најоригинална реакција за тоа што мисли за потегот на своите нови соиграчи со кои набрзо ќе соработува. Холанѓанецот пред само три дена го изрежира рекордниот трансфер вреден 75 милиони фунти, а многу брзо се соочи со порозноста на одбрана на Ливерпул кој тој ќе има за задача да ја санира. 0-1 pic.twitter.com/grXETHcKXt — Billy Liddell (@Liddellpool) December 30, 2017
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 239 | | | веќе видена

Граѓаните да бидат спокојни и да ја одбијат омразата на ВМРО-ДПМНЕ, порача владејачкиот СДСМ, од каде тврдат дека Законот за јазиците е во согласност со ...
сите 209 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 175 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Барселона заинтересирана за Вирџил ван Дајк

Од:
До кого (е-маил):
Порака: