Њујорк Џајантс го освоија Супербол

3 копии

Њујорк Џајантс го освоија Супер бол, највредниот спортски трофеј во Северна Амерка, откако ноќеска ги совладаа Њу Ингланд Патриотс со 21-17 во драматичен натпревар на Лукас Оил стадионот во Индианаполис. Во реприза на финалето од 2008 година, Џајантс повторно ги совладаа Патриотс, иако беa во негативa од 8 поени во третата четвртина. Џајантс, инспирирани од „квотербекот“ Илај Менинг ја украдоа попбедата во последните моменти од натпреварот со тачдаунот на Ахмад Брадшо. 46. финале ги оправда очекувања на 70.000 гледачи на стадионот, како и на милионскиот аудиториом пред малите екрани и со сигурност ќе паѓаат рекоирди според гледаноста во САД. „Во професионалниот спорт најсилни се емоциите кога се освојува Супер Бол. Неверојатно е да се види како се вративме во игра“ – изјави 65 годишниот Том Кохлин, тренер на Џајантс, кој стана најстариот тренер што досега го освоил Супер Бол. Патриотс имаа шанса да се реваншираат за поразот од 2008 година, но на најсуров начин наградата повторно им избега од раце. „По ваков ...
| | веќе видена | слични

Њујорк џајантс во трилер-меч ги совладаа Њу Ингланд петриотс со 21-17во финалето на Професионалната лига во американски фудбал (НФЛ), популарниот Супербоул „Го пуштија“ да поентира за триумф на Њујорк џајантс: Ахмад Бредшоу Ахмад Бредшоу постигна тачдаун седнувајќи на тревата на помалку од една минута до крајот на мечот, со што им донесе триумф на Њујорк џајантс со 21-17 над Њу Ингланд петриотс, во 46. големо финале на Професионалната лига во американски фудбал (НФЛ), популарниот Супербоул. Во контроверзна завршница на мечот, Петриотс, откако беше јасно дека нема да можат да ги задржат Џајантс во последниот налет, му дозволија на Бредшоу да поентира за да имаат време за свој напад, стратегија што во минатото многупати успевала. Така, на тркачот на Њујорк неочекувано му се отвори патот кон енд-зоната и тој, пред да влезе во неа, се сврте со грб и седна на тревата. Извонредниот квотербек (додавач) на Петриотс, Том Брејди, кој постави нов супербоул-рекорд со 16 последователни прецизни додавања, сепак во ...
| | веќе видена | слични

Квотербекот на Њујорк Џајантс по четири години повторно беше поуспешен од Том Брејди (Њу Ингладн Патриотс) и тоа му ја донесе МВП титулата Екипата на Њујор Џајантс е освојувач на Суперболот, откако во реприза од 2008 година, пред повеќе од 70.000 посетители на стадионот Лукас оли во Индијанаполис го совлада Њу Ингланд Патриотс со 21:17 Двата тима од стартот на натпреварот покажаа колку многу ја посакуваат титулата, а иако Њу Ингланд прв ја доби топката, Џајантси ја презедоа контролата на теренот. Голема грешка на стартот направи квотербекот на Патриотс, Том Брејди, кој непромислено се повлече зад гол-линијата на својот тим и им подари два поена на противниците. Меѓутоа клучната улога во победата на Њујорк ја имаше феноменалниот тандем во одбраната Џастин Так и Џејсон Пјер - Пол. Так два пати го собори Брејди, а имаше и неколку важни одбрани. Илај Менинг по четири години повторно беше поуспешен од Том Брејди, потврдувајќи дека е добар квотербек. Доказ за тоа е и титулата за најкорисен играч во финалето ...
| | веќе видена | слични

Во репризата на финалето од пред четири години во американски фудбал, Њујорк џајантс беа повторно поуспешни од Њу Ингланд патриотс, годинава, со 21:17. Квотербекот на Џајантс, Илај Менинг, го заслужи признанието за најкорисен играч на мечот. Како и што се очекуваше, натпреварот беше неизвесен до последните секунди, но Њујоркчани заминаа со победа, а популарниот квотербек на Патриотс, Том Брејди ќе мора да најде утеха за горчливиот пораз во наредната сезона. Во Бостон по пабовите не можеше ни игла да падне за време на речиси 4-часовниот ТВ-настан број 1 во неделата попладне ширум САД, но нивниот тим не успеа да ја освои титулата. Затоа, славеше цел Њујорк. Суперболот е повеќе од игра. Долгонајавуваната поп-ѕвезда Мадона на полувремето изведе неколку хитови од поранешни албуми, 12-минутна ретроспектива на кариерата што наиде на овации од публиката. Десерт на настанот беа рекламните пораки. Иако 30-тина секунди чинеа приближно 3,5 милион долари, големите компании не штедеа пари да бидат присутни на овој ...
| | веќе видена | слични

На годинешниот Супербоул, еден од најважните спортски настани во САД, Кејти Пери ја доби титулата за „најнавивачка“ за својот тим Њујорк Џајантс, но нејзината навивачка униформа ги содржеше боите на двата тима, односно и на Њу Ингланд Патриотс со цел да ја изрази поддршката до рагбистите на теренот. ГАЛЕРИЈА - ТУКА Како што напоменавме, ова рагби-финале е едно од најголемите спортски случувања во САД кај пошироката јавност, но и помеѓу ѕвездите. Па, за спектакуларното отворање на натпреварот беше задолжена Мадона, која заедно со М.И.А., Ники Минаж и Си-Ло Грин, направија атмосфера за паметење. Таа уште еднаш потврди која е кралица на поп-сцената и оти нема подобра пејачка која знае да направи спектакуларно шоу. Нејзиниот настап е оценет како најдобар во дведецениското постоење на Супербоулот. А вие погледнете ги фотографиите во галеријата и видете ги Лени Кравиц, Жизел Бундхен како го бодри својот сопруг, Џесика Симсон, Сил и многу други. Па, кажете ни чии навивачи се подобри, нивните или нашите
| | веќе видена | слични

Во реприза од НХЛ финалето од 2008 Њујорк Џајентс повторно славеа Њу Иглланд Патриотс овојпат со 21:17 за вториот трофеј во Суперболот во последните четири години. Херој на натпреварот за Џајентс беше Ахмад Бредшо кој на минута до крајот на средбата постигна тачдаун и им ја донесе победата на својот тим. За најкорисен играч на Суперболот беше прогласен Илај Менинг.
| | веќе видена | слични

Втор пат во четири години екипата на Њујорк Џајантс го освојува Суперболот, а како и во финалето од 2008 година повторно ја совладаа екипата на Њу Ингланд Патриотс, овој пат со 21-17.Во неизвесен натпревар до самиот Џајантс триумфираа благодарение на тачдаунот на Ахмад Бредшо на само 57 секунди до крајот на дуелот.Патриотси во намера да имаат за себе доволно време за финален напад, дозволија Бредшо да втрча во ендзоната и да стигне до тачдаун, меѓутоа и покрај тоа на крајот не успеаја да поентираа, не успевајќи да му се реваншираат на противникот за поразот од 2008 година. „Во моментите кога видов дека Бредшо оди во ендзоната му викав да застане, да задржиме време но сепак инерцијата го понесе и веќе беше готово. Сепак, на крајот успеавме да се одбраниме за уште една наша голема победа“ – рече по натпреварот квотербекот на Џајантс, Илај Менинг кој повторно беше подобар од Том Бредли во дуелот на двата големи квотербека. Менинг одигра без грешка на годинашниот Супербол, со комплетурани 30 од 40 додавања за ...
| | веќе видена | слични

Рано наутро по македонско време, се изигра овогодинешното финале во НФЛ. Во реприза на финалето од пред четири години, “Њујорк Џајантс” ги соваладa “Њу Ингланд Патриотс” и по четврти пат во историјата го освои “Супербоулот”. Американскиот фудбал е национален спорт во САД. Додека преку океанот во овој спорт се “вртат” големи пари, во Европа цела сезона (освен финалето) поминува незабележано. Во 46. финале по ред во НФЛ, “Џајантс” ја освоија четвртата титула во вкупно пет изиграни финални натпревари досега. “Џајантс” беа подобри од “Патриотс” со 21-17. Овие два тима играа во “Супербоулот” и пред четири години. И тогаш “Џајантс” беа подобри од “Патриотс” (17-14). Во таа сезона “Њу Ингланд” во финалето стигнаа со совршен скор од 18-0, но сепак не успеаја да слават во завршниот натпревар. За МВП на финалето беше прогласен квотербекот на “Џајантс”, Елај Манинг. “Патриотс” го имаа финалето во раце, водеа со 17-9, но “Џајантс” предводени од Елај Манинг успеаја да направат пресврт и во последниот напад на ...
| | веќе видена | слични

Американскиот фудбал во Европа и кај нас не е ништо посебно, односно тоа е само спорт што го играат Американците. Сепак, Супербоулот или финалето на НФЛ-лигата е најгледаниот настан во годината и се смета за празник во САД. Екипата на Њујорк Џајантс е освојувач на годинешниот Супербоул, откако синоќа во финалето го совлада тимот на Њи Ингланд Пејтриотс со 21-17 пред преполниот стадион „Лукас Оил“ во Индијанаполис. Играчот на Њујорк, Илај Менинг, очекувано го доби трофејот за најкорисен играч, откако зад себе запиша 296 освоени јарди и две додавања за тачдаун. За Џајантс ова беше четврти трофеј во петтото финале, додека Патриотс по четврти пат беа поразени на Супербоулот и останаа на трите трофеи. Фотогалеријата од најголемиот спортски настан во САД можете да ја погледнете
| | веќе видена | слични

Тимот на Њујорк џајантс го освои „Супер боул“ трофејот откако во големото финале со 21-17 славеше над тимот на Њу Ингланд петриотс. Победникот на најголемиот спортски спектакл во САД, инаку реприза на финалето од пред четири години, беше решен во последните 57 секунди од мечот, кога Њу Ингланд се уште имаше водство од 17-15, но со тачдаун на Ахмад Бредшоу, Њујорк успеа да дојде до предност, а потоа и да се одбрани во последните секунди од мечот. Титулата МВП му припадна на квортербекот на новиот шампион Ели Менинг, кој дефинитивно се покажа како кошмар за Њу Ингланд и за нивната ѕвезда, квортербекот Том Бредли.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За два месеца Британија треба да излезе од ЕУ , а земјата е во најдлабоката криза по Втората светска војна. Откако минатата недела со 432 гласа За и 202 против ...
сите 380 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 153 | | | веќе видена

Балканската дива од неодамна објави фотографија со својот сопруг Душко Тошиќ со престој во Кина, каде го прославувија 34. годишниот роденден на фудбалерот. ...
сите 223 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 143 | | | веќе видена

Од предметите што демонстрантите во неделата ги фрлаа кон полицијата и полициските кордони во неколку делови околу грчкиот Парламент, наполнети се 86 вреќи ...
сите 136 | | | веќе видена

Ве информираме дека согласно податоците од ДАМСКВ на ден 21.01.2019, среднодневните концентрации на РМ10 се под дефинираниот праг на алармирање од 188 g/m3, ...
сите 179 | | | веќе видена

По дводневната расправа, вкупно 12 часа и обраќањето на 38 пратеници и двајцата известувачи, Комисијата за надворешни работи и одбрана при грчкиот Парламент го ...
сите 144 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Њујорк Џајантс го освоија Супербол

Од:
До кого (е-маил):
Порака: