Денес петта седница на Собранието

4 копии

Скопје – Собранието на Република Македонија денеска ќе ја одржи петата седница на чиј дневен ред е Предлог-одлука за испраќање на припадници на Армијата на Република Македонија за учество во мировна операција во Авганистан во состав на Школото за воена полиција во рамките на НАТО мисијата за обука во Авганистан (NTM-А). Пртходно седница со иста точка на дневниот ред ќе одржи и собраниската Комисија за одбрана и безбедност. Веста е на Сител.
| | веќе видена | слични
7 копии

Собраниските комисии за економски прашања и за здравство денеска ќе одржат седници во Законодавниот дом. На дневен ред на седницата на Комисијата за економски прашања ќе бидат годишните извешти за работата на Комисијата за заштита на конкуренцијата и за работата на Регулаторната комисија за енергетика на Република Македонија за изминатата 2010 година. Членовите на Комисијата за здравство ќе расправаат за Предлог на закон за дополнување на Законот за заштита од пушењето, по скратена постапка.
| | веќе видена | слични
2 копии

Собранието на Република Македонија денеска ќе ја продолжи петата седница на која на дневен ред се Предлог на законот за изменување на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отстo од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа и Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка. На дневен ред на оваа седница се и измените и дополнувањата на Законот за радиодифузната дејност, Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет на Република Македонија, Предлог на закон за изменување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија и Предлог на закон за дополнување на Законот за заштита од пушењето, сите по скратена постапка. За овие закони вчера расправаа повеќе собраниски комисии.
| | веќе видена | слични

Денес во Собранието на Република Македонија ќе продолжи петтата седница на новиот парламентарен состав. На дневен ред се Предлог на законот за изменување на Законот за употреба на јазикот што го зборуваат најмалку 20 отстo од граѓаните во Република Македонија и во единиците на локалната самоуправа и Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија, по скратена постапка. Со измените во Законот за јазиците се предвидува министер Албанец да може да одговори на неговиот јазик доколку му биде поставено пратеничко прашање од страна на пратеник Албанец. На дневен ред на оваа седница се и измените и дополнувањата на Законот за радиодифузната дејност, Предлог на закон за изменување и дополнување на Законот за Судскиот совет на Република Македонија, Предлог на закон за изменување на Законот за Советот на јавните обвинители на Република Македонија и Предлог на закон за дополнување на Законот за заштита од пушењето, сите по скратена постапка. За овие ...
| | веќе видена | слични

Едиторијал Владата не се откажува лесно од она што ќе го науми. Не и' успеа да го укине Советот за радиодифузија (СРД), па сега се обидува да воспостави контрола врз едно од ретките регулаторни тела што ги нема ставено под своја капа. Кога своевремено владејачката ВМРО-ДПМНЕ планираше да го згасне СРД под изговор дека треба да се спои со Агенцијата за електронски комуникации, ваквиот план наиде на жестока реакција во домашната јавност. Остри тонови пристигнаа и од меѓународните институции од оваа област, кои ваквите намери на властите ги нарекоа со вистинско име. Упад во независноста на регулаторните тела. Се откажаа, но не заборавија. До некоја следна фаза и погоден момент. Сега се користи вакуум-просторот до изборот на новата влада, па во скратена постапка и без јавна расправа, во новиот законодавен дом се нудат серија законски проекти, кои не се обична козметика, туку нудат суштински измени во одредени области. Се бара автентично толкување на Законот за амнестија со цел да се затворат четирите хашки ...
| | веќе видена | слични

Пакетот итни законски измени вчера повторно предизвика жестока расправа меѓу пратениците, но овој пат во собраниските комисии. Најгласни беа пратениците на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ. Опозицијата обвини дека „сево ова се прави во шверцерска процедура, со кршење на Уставот и на Рамковниот договор, а со цел јавноста да не открие дека законите се дел од политичкиот пазар меѓу Никола Груевски и Али Ахмети“. Владејачките ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ се обидуваа да останат смирени и да не возвратат на забелешките, за што побрзо и полесно да помине комисиската расправа. Сепак, нападите што доаѓаа од страна на опозицијата не ги оставија докрај мирни. Во почетокот социјалдемократите најавија дека поднесуваат амандман на Законот за употреба на јазиците, со кој би се анулирале предложените измени, по што атмосферата меѓу членовите на комисијата се вжешти. Цели три часа траеја препукувањата меѓу пратениците на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ во Комисијата за политички систем, и тоа само за Законот за јазиците. Власта се бранеше дека со измените, со ...
| | веќе видена | слични

Опозицијата обвинува дека владејачката ВМРО-ДПМНЕ со измените во Законот за употреба на јазиците го руши македонскиот национален идентитет. Мнозинството возврати дека тоа го сторил токму СДСМ во 2004 година, создал погодно тло за такво нешто со измените во Законот за територијална поделба Измените во Законот за употреба на јазиците се спротивни на Охридскиот рамковен договор, со кој во анексот Б се предвидува да се зборува на албански јазик само во Собранието и во неговите работни тела. Од утре ваша ќе биде одгворноста за тоа што се крши Охридскиот договор, но последиците ќе ги трпиме сите, обвини вчера Радмила Шекеринска од СДСМ на седницата на собраниската комисија за политички систем, обраќајќи им се на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Според неа со кршењето на Охридскиот договор на долг рок се загрозуваат меѓуетничките односи во земјата и се руши македонскиот национален идентитет. - Не е во ред да се спасат две-три важни места во власта за сметка на прекршување на Охридскиот договор. Кога Груевски и Ахмети ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на ВМРО ДПМНЕ и ДУИ – кренаа рака за да запре истражната и судската постапка за четирите хашки случаи што обвинителката Дел Понте и ги врати на Македонија во 2008 –та. Случаите Водството на ОНА, Непроштено, Липковска брана и Мавровски работници се опфаќаат со законот за амнестија – ова преку мислење го потврди и владата, и документот од пред три дена е потпишан од вицепремиерот во заминување Васко Наумовски. На исто мислење се пратениците од владеачката коалиција. Пратениците од ВМРО ДПМНЕ за осетливото прашање не дебатираа, преќутно се согласија. Опозициската СДСМ не го поддржа автентичното толкување што овозможува амнестија за сите. Пратениците на ДУИ предложија и измени на Законот за употреба на јазиците по скратена постапка, без дебата- сите функционери Албанци избрани од собранието да можат во законодавниот дом да говорат на својот мајчин јазик. СДСМ обвини дека се крши Рамковниот договор и дека се предлага законско решение што не е договорено во документот од 2001 – та. Со проширената ...
| | веќе видена | слични

Предлозите на ДУИ за измените во законот за употреба на албанскиот јазик, за знамињата на етничките заедници и за автентичното толкување на Законот за амнестија, предизвика денеска дебата меѓу власта и опозицијата на седниците на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците и во Законодавно-правната комисија. Опозицијата е против овие промени, бидејќи според нив, со тоа се крши Охридскиот договор. „Проблемот е кога ќе го отворите малото прозорче на лршење на Охридскиот договор потоа секој може да дојде со свој список на желби.Охридскиот договор нику не му се допаѓаше 100% но се договоривме дека е најдобро за сите да го почитуваме така како што го договоривме.Никола Груевски и Али Ахмети се договорија но не знам колу се свесни дека со еден член скрпија договор што сите се трудиме да го почитуваме 10 години“- Радмила Шеќеринска, пратеник на СДСМ „Стереотипите се прашања кои тешко се надминуваат, но верувам дека во оваа 10 годишнина од Охридскиот договор и на 2001 година во која многу други кои ...
| | веќе видена | слични

Пратениците на ДУИ предложија измени на законот за употреба на јазиците по скратена постапка, без дебата- сите функционери Албанци избрани од собранието да можат во законодавниот дом да говорат на својот мајчин јазик. СДСМ обвини дека се крши рамковниот договор и дека се предлага законско решение што не е договорено во документот од 2001 – та. СДСМ предложи амандман со кој, како и досега, само пратениците Албанци во парламентот ќе можат да говорат на мајчин јазик. Реагираат од дуи. Со проширената употреба на албанскиот во парламентот не го браните идентитетот – им порача Бендевска на колегите од ВМРО-ДПМНЕ. Во собранието се дебатира и за измените на законот за употреба на знамињата и автентичното толкување на законот за амнестија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Алексис Ципрас ќе одговори во Парламентот зошто има намера да го ратификува штетниот Договор од Преспа и главно, зошто на Скопјаните им отстапи наводна ...
сите 372 | | | веќе видена

Движењето Река на вчерашниот состанок на политичкиот совет одлучи дека останува во опозиција, но паралелно не ја менува одлуката донесена на Конгресот дека ...
сите 346 | | | веќе видена

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, ...
сите 410 | | | веќе видена

Со своја рака го потпиша законот на употреба на албанскиот јазик, но денешната седница ја водеше на македонски. И од СДСМ велат дека Законот за употреба на ...
сите 238 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Денес петта седница на Собранието

Од:
До кого (е-маил):
Порака: