Дневник: И српските владици за преговорите со МПЦ се крстат во СДСМ

Српските владици, најверојатно, ќе подотворат врата за меѓуцрковните преговори со Македонската православна црква на нивниот Сабор, кој вчера започна во Белград, водејќи се и со верувањето дека новата македонска владина коалиција предводена од СДСМ ќе го смени ставот кон црковниот спор. Вакво нешто може да се очекува доколку се анализираат актуелните меѓуцрковни релации и меѓусебните пораки и контакти кои беа пратени во изминативе месеци меѓу двете цркви, пишува Дневник. Најголемите сигнали за отворањето на дијалогот, кој требаше да започне уште минатата година, со ослободувањето на Јован Вранишкоски од затвор, во изминативе два месеца дојдоа врзано со и токму од неговата Православна охридска архиепископија која е дел од Српска православна црква. Познато е, неодамна пред македонските судови беше ставена точка во судскиот спор околу „перење пари“ а во кој како обвинет се јавуваше токму Вранишкоски и неговите блиски соработници. Тие сега се на слобода и со тоа е исполнет најважниот услов којшто го поставуваа ...
| | веќе видена | слични

Овие десетина дена се добар контраст, добра споредба за разликата во дневниот ред и преокупациите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ. Груевски и министрите од ВМРО-ДПМНЕ ги довршуваат или започнуваат проектите на кои со години се работеше. Од привршување на автопатите, преку изградба на гасоводи, почеток на градба на нов клинички центар до реконструкција и изградба на еден куп нови градинки, училишта, локални патишта, спортски сали, домови на културата… Од друга страна, СДСМ го работи тоа што најдобро го знае веќе со години. Византиска политика, договарање коалиции, тајни договори и преговори… Нема тука програма или создавање дела, туку само императив да се дојде до 62 пратеници. По секоја цена да се дојде до таа бројка и што подолго да се задржи власта. Тоа е алфа и омега на политичкиот ангажман на раководството на СДСМ. Да се предизвика криза, да се дестабилизира државата до темел, да се добие поддршка во потфатот од разни пара – структури и подземја, па потоа да се биде пожарникар, да се менаџира состојбата што самите ...
| | веќе видена | слични

Груевски и министрите од ВМРО-ДПМНЕ ги довршуваат или започнуваат проектите на кои со години се работеше. Од привршување на автопатите, преку изградба на гасоводи, почеток на градба на нов клинички центар до реконструкција и изградба на еден куп нови градинки, училишта, локални патишта, спортски сали, домови на културата… Од друга страна, СДСМ го работи тоа што најдобро го знае веќе со години. Византиска политика, договарање коалиции, тајни договори и преговори… Нема тука програма или создавање дела, туку само императив да се дојде до 62 пратеници. По секоја цена да се дојде до таа бројка и што подолго да се задржи власта. Тоа е алфа и омега на политичкиот ангажман на раководството на СДСМ. Да се предизвика криза, да се дестабилизира државата до темел, да се добие поддршка во потфатот од разни пара – структури и подземја, па потоа да се биде пожарникар, да се менаџира состојбата што самите ја влошиле, а во меѓувреме да се освои власта преку секакви лажни ветувања, договарања зад затворени врати и интриги. ...
| | веќе видена | слични

Три работи го одредија исходот на историската битка меѓу дброто и злото: Решението на Заев да се бори без насилство и решението на Груевски да не се предаде без насилство. И ставот на меѓународната заедница да се дистанцира и пресмета со фаворитот кој наместо да изврши десно посткомунистичко дотерување на општеството и на државата, фати да функционира како одметнат психопат кој беше на добар пат да ја одметне и државата. Тоа што трите страни останаа верни на своите завети, ја одреди не само победата на демократските сили над монструозното злосторничко здружување на вмровскиот фашизам, туку и моралната димензија на процесот која на победниците им дава револуционерни мандати, односно мандати за револуционерни промени: Без вишок морализаторство и сентиментализам, без патетиката кон која сме склони, општесвото и новата власт мора да извршат бескомпромисна, правно издржана, радикална пресметка со груевизмот и со вмровското зло! Низ таа историска драма Заев израсна во неспорен лидер, а Груевски легна под сечилото ...
| | веќе видена | слични

Не е ниту претерано, ниту песимистички, ниту преурането доколку порачам дека единствениот режим кој падна е режимот на Груевски. Но режимот на криминалот и корупцијата и понатаму ќе царува Пролетва барем, најважната политичка партија во Македонија е од Америка. Поточно тамошната Републиканска партија. Барем според интензитетот на влијание од дистанца низ тамошните конгресни ангажмани и блиц делегации, така и поради последната анкета на Меѓународниот Републикански Институт (ИРИ) и нејзините наоди за нас. Интересна анкета која некако помина без премногу восхит кај опозициската јавност (разбирливо) и без екстензивна експлоатација кај про-владините кругови (индикативно). Но додека про-владините медиуми ја извлекоа поентата на убедливо, двојно водство над опозицијта, про-опозициските медиуми и оние на ДУИ од сите пети се напнаа во потсетување дека истата е изведена во март, значи долго пред случувањата од 27 април, по кои – нели – нештата се имаат сменето. Треба да се признае дека одолговлекувањето на објавата е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во саботата, таканаречениот „спикер“ на парламентот, Талат Џафери, беше цитиран како вели: „ Нема да молам никого, најмалку Иванов. Моја законска обврска е да чекам 10 дена. Не морам да се молам со никого. Од 20 натаму сè ќе зависи од волјата на мнозинството во парламентот “. Тој го кажа истото и претходниот ден, во петокот. Ден пред тоа, минатиот четврток, СДСМ фактички го кажа истото, споменувајќи „мнозинство“. На 1 мај, Хојт Ји, заменик-помошник секретар на американскиот Стејт департмент, за медиумите изјави: „… Многу е важно за лидерите да најдат начин да му дозволат на мнозинството во парламентот, коалицијата на членовите во парламентот кои имаат мнозинство …“, пишува во својата колумна Џејсон Мико, менаџер за односи со јавноста од Аризона. Тој нагласува еден битен момент – во изминатите неколку месеци, албанските партии во Македонија, Зоран Заев и СДСМ и меѓународната заедница, сите ја користеа фразата „мнозинство“ како причина за формирање влада. Доволно фер. Но, Мико, кој е долгогодишен набљудувач на ...
| | веќе видена | слични

Денес додека сите се радуваме на големиот политички успех на СДСМ, коалиционите партнери и претседателот Зоран Заев, како иден Премиер на РМ …, сакам да кажам зошто безусловно му верувам на овој Човек, без „гаранции“ за неговите принципи на работи … Скромноста која беше неговата доблест и карактеристика, додека ја извршуваше функцијата потпретседател на СДСМ, навидум го правеше не толку важна политичка фигура во опкружувањето на поранешниот претседател на СДСМ Бранко Црвенковски. Неговата ненаметливост, способност, посветеност на развојот, непосредноста со партиското членство и со сите граѓани во тој период му ги обезбедија лидерските гаранции кои ги докажа како најуспешен градоначалник во РМ – домаќин. Свесни за неговиот политички подем и раст како потенцијален државник ги обедини непријателите кои успејаа на еден срамен и докажано фингиран процес, да стават дамка на неговата Чесност. Аболицијата која никогаш не ја побара стана пропагандно оружје на политичките противници кои во отсуство на аргументи против ...
| | веќе видена | слични

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дневник: И српските владици за преговорите со МПЦ се крстат во СДСМ

Од:
До кого (е-маил):
Порака: