СДСМ: Мијалков ќе го продаде името на државата

2 копии

„Знаевме дека Никола Груевски и Сашо Мијалков се едно-исто, знаевме дека шефот на тајната полиција е човекот за се’ на премиерот, но не знаевме дека првиот братучед на Груевски ќе добие овластувања и да го продаде името на државата“, изјави шефот на Изборниот штаб на СДСМ, Андреј Петров Секретарот на опозициските социајлдеморкати Андреј Петров истакна дека со извештаите на амбасадата на САД објавени на „Викиликс“ паднал во вода падна во вода патриотизмот на Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. „Додека Груевски јавно се удира во гради и тврди дека е непопустлив за името, Мијалков со негов налог тајно се пазари со уставното име Република Македонија. Веќе се е јасно, лажните приказни на Груевски се рушат како кула од карти“, рече Петров. Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат и велат дека тоа се лаги и манипулации. „Самиот факт дека користат бугарски сајтови за да пласираат вакви информации, а ги нарекуваат Викиликс е доволно јасно за што станува збор. Во оној напис, кој некој го нарекува Викиликс има датуми и настани кои целосно ги имаат ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Самиот факт дека СДСМ користи бугарски сајтови за да пласираат информации, а ги нарекуваат Викиликс е доволно јасно за што станува збор. Ова се наведува во писмената реакција на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на шефот на изборниот штаб на СДСМ, Андреј Петров, кој повикувајќи се на податоци наводно објавени на Викиликс, обвини дека братучедот на Груевски, Сашо Мијалков „тајно преговарал за името“. „Во оној напис, кој некој го нарекува Викиликс има датуми и настани кои целосно ги имаат промашено. За настани кои се случиле во 2010 година, пишувале уште во 2009та година. Или биле видовити или фалсификуваат. А овде е јасен фалсификатот“, стои во реакцијата на ВМРО-ДПМНЕ. Притоа му се порачува на раководството на СДСМ дека ниту подршката и подземните игри на некои луѓе од служби од соседството не може да ја вратат таа партија на власт. „Позади сета оваа местенка стои финансиски и политички интерес, пред се поврзан со прашањето на името. А тоа нас ни е совршено јасно. Бранко, готово е. Престани со ...
| | веќе видена | слични

Партиски реакции по вчерашната информација, дека Грција и Македонија водат, тајни преговори за најчувствителното прашање, името. Авторката на текстот Ангелики Пану за А1, ексклузивно дека тајни преговарачи од власта биле двајца брака, едниот од царината, другиот од тајната полиција. „Знаевме дека Никола и Сашо се едно исто, знаевме дека шефот на тајната полиција е се на премиерот, но не знаевме дека првиот братучед на премиерот, ќе добие овластување да го продаде името на државата. Со овие скандалозни информации, паднаа во вода, патриотизмот на Груевски и ДПМНЕ. - Додека Груевски јавно се удира во гради и тврди дека е непопустлив за името, Мијалков со негов налог, тајно се пазари за уставното име на Република Македонија. Веќе се е јасно, лажните приказни на Груевски, се рушат како кула од карти“, рече Андреј Петров, генерален секретар на СДСМ. „Денес дознаваме од грчки извори, дека лицето С.М. и лицето В.М. воделе тајни преговори, за кои Друцас кажува, дека има позитивен напредок во односите со ...
| | веќе видена | слични

СДСМ ги негираше попладнево обвинувањата од ВМРО-ДПМНЕ дека подготвува сценарио за изборни инциденти и најави постапка против владејачката партија за фалсификување документи. Андреј Петров, шеф на Изборниот штаб на СДСМ, рече дека документите што ги презентира ВМРО-ДПМНЕ се фалсификати, поради што ќе отворат постапка пред Јавното обвинителство. Она што нив ги чуди, како што нагласи Петров, е тоа што премиерот знаел за ова сценарио пред две недели и трипати на митинг го повторувал тоа. Тој на прес-конференција повикувајќи се на објавени информации на „Викилис“ обвини дека Сашо Мијалков водел тајни преговори за името. - Од извештаите на амбасадата на САД објавени на „Викиликс“ дознавме дека Сашо Мијалков заради функцијата и своите лични убедувања ги загрозува меѓуетничките односи во Македонија. Мора да признаеме дека до вчера една работа не знаевме. Не знаевме дека Сашо Мијалков е тајниот преговарач за името - рече Петров, шеф на Изборниот штаб на партијата. Со тоа, како што наведе, „паѓа во вода патриотизмот ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ Владејачката ВМРО-ДПМНЕ издаде соопштение до јавноста по повод информациите пласирани од Викиликс кои беа објавени во повеќе македонски медиуми, како и на веб страницата на ЕУ Еуроактив. "СДСМ во оваа кампања е брутална и ниска. Што не се обидоа да направат во оваа кампања. Лажат, манипулираат, креираат сценарија. Самиот факт дека користат бугарски сајтови за да пласираат вакви информации, а ги нарекуваат Викиликс е доволно јасно за што станува збор", се вели во соопштението. Се додава и дека во написот "што некој го нарекува Викиликс" има датуми и настани кои целосно ги имаат промашено. "За настани кои се случиле во 2010 година, пишувале уште во 2009 година. Или биле видовити или фалсификуваат. А овде е јасен фалсификатот", се вели во соопштението. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека интересот на СДСМ и А1 телевизија е да го скршат народот на Македонија и Македонија. "Зад сета оваа местенка стои финансиски и политички интерес, пред се поврзан со прашањето на името. А тоа нам ни е совршено јасно", се вели ...
| | веќе видена | слични

Знаевме дека Сашо Мијалков ја злоупотребува функцијата и партијата ДПМНЕ за профит и бизнис интереси. Знаевме дека Сашо Мијалков е главниот стратег за зголемување на имотот на семејството Груевски и затоа заедно со тетка му Надежда Груевска патувале за Прага. Од извештаите на амбасадата на САД објавени на “Викиликс“ дознавме дека Сашо Мијалков заради функцијата и своите лични убедувања ги загрозува меѓуетничките односи во Македонија. Мора да признаеме дека до вчера една работа не знаевме. Не знаевме дека Сашо Мијалков е тајниот преговарач за името. Знаевме дека Никола и Сашо се едно-исто, знаевме дека шефот на тајната полиција е човекот за се’ на премиерот, но не знаевме дека првиот братучед на Груевски ќе добие овластувања и да го продаде името на државата. Со овие скандалозни информации падна во вода патриотизмот на Груевски и ДПМНЕ. Додека Груевски јавно се удира во гради и тврди дека е непопустлив за името, Мијалков со негов налог тајно се пазари со уставното име Република Македонија. Веќе се е јасно, ...
| | веќе видена | слични

СДСМ во оваа кампања е брутална и ниска. Што се не се обидоа да направат во оваа кампања. Лажат, манипулираат, креираат сценарија. Самиот факт дека користат бугарски сајтови за да пласираат вакви информации, а ги нарекуваат Викиликс е доволно јасно за што станува збор. Во оној напис, кој некој го нарекува Викиликс има датуми и настани кои целосно ги имаат промашено. За настани кои се случиле во 2010 година, пишувале уште во 2009та година. Или биле видовити или фалсификуваат. А овде е јасен фалсификатот. Ние знаеме дека интересот на СДСМ и А1 телевизија е да го скршат народот на Македонија и Македонија. Но треба да знаат дека дури ни подршката и подземните игри на некои луѓе од служби од соседството не може да ја вратат СДСМ на власт. Позади сета оваа местенка стои финансиски и политички интерес, пред се поврзан со прашањето на името. А тоа нас ни е совршено јасно. Бранко, готово е. Престани со овие работи. (Крај) **Инпрес ги објавува партиските соопштенија интегрално и без интервенции
| | веќе видена | слични

Знаевме дека Сашо Мијалков ја злоупотребува својата функција за прислушување, закани, притисоци, уцени и дисциплинирање на непослушните. Знаевме дека Сашо Мијалков ја злоупотребува функцијата и партијата ДПМНЕ за профит и бизнис интереси. Знаевме дека Сашо Мијалков е главниот стратег за зголемување на имотот на семејството Груевски и затоа заедно со тетка му Надежда Груевска патувале за Прага. Од извештаите на амбасадата на САД објавени на “Викиликс“ дознавме дека Сашо Мијалков заради функцијата и своите лични убедувања ги загрозува меѓуетничките односи во Македонија. Мора да признаеме дека до вчера една работа не знаевме. Не знаевме дека Сашо Мијалков е тајниот преговарач за името. Знаевме дека Никола и Сашо се едно-исто, знаевме дека шефот на тајната полиција е човекот за се’ на премиерот, но не знаевме дека првиот братучед на Груевски ќе добие овластувања и да го продаде името на државата. Со овие скандалозни информации падна во вода патриотизмот на Груевски и ДПМНЕ. Додека Груевски јавно се удира во ...
| | веќе видена | слични

Останато

„Апелацискиот суд мора да се издигне над политичкиот притисок и нарачани притвори мотивирани само и само од политичкиот прогон кој што се спроведува врз ...
сите 426 | | | веќе видена

Тоа што Христијан Мицкоски се обидува да го претстави носителот на криминалот и режимот, Никола Груевски уште еднаш потврдува: Антизападниот Христијан Мицкоски ...
сите 246 | | | веќе видена

Филип Петровски на вечерашното гостување на Канал 5 го обвини раководството на ВМРО-ДПМНЕ за двојна игра во однос на уставните измени и рече дека за вчерашниот ...
сите 46 | | | веќе видена

Никола Груевски ќе биде вратен во Македонија, истакна премиерот Зоран Зав во интервју за Алсат-М, посочувајќи на примерот со поранешниот хрватски премиер Иво ...
сите 134 | | | веќе видена

Мерките во предлог Буџетот обезбедуваат социјална праведност, зголемена социјална помош, над 60.000 деца добиваат детски додаток Реформите во социјалната ...
сите 181 | | | веќе видена

Како поранешниот премиер и актуелен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски избегал од Македонија, како стигнал до Унгарија , дали е уште таму и дали ...
сите 183 | | | веќе видена

На синоќешниот говор во Гостивар, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ , Христијан Мицкоски го обвини премиерот Зоран Заев дека води политички терор против опозицијата. Тој ...
сите 308 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

СДСМ: Мијалков ќе го продаде името на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: