Провокациите на Заев и СДСМ доведоа до крвопролевање


11 копии

Провокациите на Зоран Заев и неговата партија СДСМ доведоа до крвопролевање. Откако СДСМ насилно и противзаконски го избра Талат Џафери за Претседател на Собранието, народот вчера влезе во Собранието за да го врати во своите раце. Целосно спротивно од Деловникот и собраниските процедури, без точката да биде ставена на гласање, СДСМ и албанските пратеници поставија измислен претседател на Собранието, Талат Џафери. Па токму затоа, народот ја превзема работата во свои раце. Граѓаните влегоа во Собранието на Република Македонија, целосно го завземаа и седнаа на претседателското столче во законодавниот дом. Зеќирија Ибрахими, пратеникот од редовите на БЕСА, вчерашната жестока Собраниска седница ја заврши со пеење на албанската химна од говорница, додека пак неговите колеги од СДСМ молчеа пред интонирањето на албанската химна. Тоа доведе до зголемување на револтот кај граѓаните. Ибрахими посочи дека Албанците имаат своја химна, а не македонската која претходно ја пееја пратениците од ВМРО-ДПМНЕ барајќи избори. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Диктатурата за којашто зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа против неговиот режим, за промени, реагираат од СДСМ. „Новата Влада носи живот за сите граѓани во Македонија, правда за сите, независни институции посветени на граѓаните во едно, демократско, европско општество во коешто граѓаните ќе имаат достоинствен и квалитетен живот“, порачуваат од СДСМ.
| | веќе видена | слични
2 копии

СДСМ попладнево реагираше на постот на Фејсбук кој го напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, порачувајќи дека диктатурата за која зборува Груевски завршила на 11 декември. Дојде време Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се помират со реалноста, велат од СДСМ. „Диктатурата за којашто зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа против неговиот режим, за промени. Новата Влада носи живот за сите граѓани во Македонија, правда за сите, независни институции посветени на граѓаните во едно, демократско, европско општество во коешто граѓаните ќе имаат достоинствен и квалитетен живот“ - стои во соопштението на СДСМ. Во демократско општество владеењето на мнозинството доколку не се заснова врз начелото на владеење на правото, всушност преставува и се нарекува „Диктатура“, напиша лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски на Фејсбук. Според Груевски ниедна демократска влада во светот несмее да биде избрана со кршење на начелото на владеење на правото. Вели дека ...
| | веќе видена | слични

Во писмена реакција на ставовите кои лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски ги изнесе на својот фејсбук-профил, СДСМ порачува дека демократските процеси се незапирливи и дека новиот претседател на Собранието е избран согласно Деловникот, законите и Уставот.- Согласно Уставот и законите следува и избор на нова влада за којашто гласаа околу 700.000 граѓани. Дојде време раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се помири со реалноста. Диктатурата за којашто зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа за промени - се вели во реакцијата на СДСМ. Новата влада, додава СДСМ, носи живот за сите граѓани во Македонија, правда за сите, независни институции посветени на граѓаните во едно демократско, европско општество во кое граѓаните ќе имаат достоинствен и квалитетен живот.
| | веќе видена | слични

- Согласно Уставот и законите следува и избор на нова влада за којашто гласаа околу 700.000 граѓани. Дојде време раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се помири со реалноста. Диктатурата за којашто зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа за промени, се вели во реакцијата на СДСМ.  Новата влада, додава СДСМ, носи живот за сите граѓани во Македонија, правда за сите, независни институции посветени на граѓаните во едно демократско, европско општество во кое граѓаните ќе имаат достоинствен и квалитетен живот. /МИА
| | веќе видена | слични

- Македонија има легитимно парламентарно мнозинство и нов легитимен и признаен претседател на Собранието, избран според Деловникот, Уставот и законите во Република Македонија, пишува во рекацијата на СДСМ. Демократските процеси, како што се наведува, продолжуваат во насока на формирање нова влада и сите лидери на политички партии, институции, вработени во институциите се должни да го овозможат формирањето. - Продолжувањето на државните процеси е врвен државен приоритет. Погазувањето на државните интереси е неуставно и тешко кривично дело и повлекува одговорност, стои во рекцијата на СДСМ. /МИА
| | веќе видена | слични
2 копии

„Демократските процеси се незапирливи. Избран е новиот претседател на Собранието, согласно Деловникот, законите и Уставот. Согласно Уставот и законите следува и изборот на новата реформска Влада за којашто гласаа околу 700 000 граѓани, а денес ја поддржуваат многумина повеќе. Дојде време Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се помират со реалноста. Диктатурата за којашто зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа против неговиот режим, за промени. Новата Влада носи живот за сите граѓани во Македонија, правда за сите, независни институции посветени на граѓаните во едно, демократско, европско општество во коешто граѓаните ќе имаат достоинствен и квалитетен живот“, стои во реакцијата на СДСМ на Фејсбук статусот на Груевски.
| | веќе видена | слични

Дојде време Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се помират со реалноста, се вели во реакцијата на СДСМ на фејсбук статусот на Никола Груевски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ.„Диктатурата за која зборува Груевски заврши на 11 декември. Дојде време Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се помират со реалноста. Диктатурата за која зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа против неговиот режим, за промени. Новата влада носи живот за сите граѓани во Македонија, правда за сите, независни институции посветени на граѓаните во едно, демократско, европско општество во кое граѓаните ќе имаат достоинствен и квалитетен живот“, соопшти СДСМ.
| | веќе видена | слични

СДСМ со писмено соопштение реагира на ставовите на Никола Груевски искажани преку неговиот Фејсбук профил.„Демократските процеси се незапирливи. Избран е новиот претседател на Собранието, согласно Деловникот, законите и Уставот. Согласно Уставот и законите следува и изборот на новата реформска Влада за којашто гласаа околу 700 000 граѓани, а денес ја поддржуваат многумина повеќе. Дојде време Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ да се помират со реалноста.Диктатурата за којашто зборува Никола Груевски заврши на изборите на 11 декември, кога мнозинството граѓани гласаа против неговиот режим, за промени. Новата Влада носи живот за сите граѓани во Македонија, правда за сите, независни институции посветени на граѓаните во едно, демократско, европско општество во коешто граѓаните ќе имаат достоинствен и квалитетен живот“ се вели во соопштението на СДСМ.
| | веќе видена | слични
4 копии

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев во интервју за „Дојче Веле“ најави дека демократските процеси ќе продолжат и дека мнозинството ќе ја реализира обврската пред граѓаните за избор на новата Влада. Тоа ќе биде направено со почитување на Деловникот, Уставот и законите, со смиреност, на мнозинството, а и на граѓаните, со поддршката и од домашната, и од меѓународната јавност, вели Заев.- Спроведоа организиран обид за убиство на пратеници и насилство врз новинари и вработени во Собранието. Извршија тешко кривично дело, терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Ние покажавме како достоиствено се бранат државните интереси и како се сака Македонија. Не дозволивме да ја реализираат намерата да направат хаос во државата, меѓуетнички судир, судир на граѓани од иста етничка заедница, државен удар, за да отворат простор за налудничавото сценарио Иванов да прогласи воена состојба. Тоа им беше намерата. Со оваа група околу Груевски никој не може да биде на чисто што тие планираат. Но јас знам што ние нема ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Правилната форма на државјанството напишано на личните документи на албански јазик треба да биде државјанство „на Македонија“ („E Maqedonisë”), а не како што ...
сите 188 | | | веќе видена

Спирос Данелис, пратеник во грчката парламентарна партија на партијата Потами, беше исфрлен од својата парламентарна група, а претседателот на партијата, ...
сите 90 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Провокациите на Заев и СДСМ доведоа до крвопролевање

Од:
До кого (е-маил):
Порака: