Протераните американски дипломати ја напуштаат Русија


2 копии

Американските дипломати кои се протерани од Русија поради случајот Скрипал денеска ја напуштија амбасадата во Москва. Русија протера 60 американски дипломати и нареди затворање на конзулатот на САД во Сенкт Петерсбург. Таквиот чекор на Русија е одговор на протерувањето на истиот број на руски дипломати од САД и затворање на конзулатот во Сиетл. САД, земји членки на ЕУ и НАТО протераа руски дипломати како резултат на труењето со нервен гас на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија во британскиот град Салсбери.
| | веќе видена | слични

Екипата била исфрлена поради потценувачкиот однос кон сериозната здравствена состојба на екс шпионот , кој заедно со неговата ќерка се опоравуваат од нападот со нервен гас од пред пет недели. Обезбедувањето на болницата им рекла на новинарот и снимателот да се одалечат од болницата , а претходно да го предадат снимениот материјал. Според британските медиуми , новинарот на руската РЕН ТВ се обидел да го потцени скандалот и да прикаже дека Русија не стои зад труењето на Скрипал и неогвата ќерка , која од понеделникот излезе од болницата во Солсбери и сега е сместена на тајна локација.
| | веќе видена | слични
5 копии

Болницата во англискиот град Солисбери, каде се лечи отруениот поранешен агент Сергеј Скрипал, ја обвинила руската телевизиска екипа за ужасно однесување, бидејќи, како што тврди болничкото раководство, скришно влегла во таа установа во текот на ноќта. На видео снимката која британските портали ја објавиле на интернет, се гледа како репортер на руската ТВ мрежа "РЕН" рано наутро оди низ ходниците на болницата во Солисбери и го коментира "очигледниот недостиг на безбедност", пренесува "AP". "Оваа снимка го покажува ужасното однесување на руските новинари, кои без најава и претходно барање на дозвола се доближиле до пациентот во текот на ноќта", соопштила болницата. Во соопштението се предупредува дека "било каков обид за вознемирување, заплашување или предизвикување на проблеми на било кој член од персоналот или пациентите и апсолутно неприфатлив и нема да биде толериран". Окружната полиција соопштила дека полицајците разговарале со двајца мажи во болницата, за кои верувале дека се новинари. Полицајците од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Меѓународните инспектори за забрана на хемиско оружје ја потврдија анализата на Велика Британија за нервниот агенс со кој бил отруен поранешниот руски шпион. Организацијата не го именуваше нервниот агенс како „Новичок“, но рече дека се согласува со наодите на Велика Британија за неговиот идентитет. Русија негираше дека стои зад нападот врз Сергеј и Јулија Скрипал, како што тврди британската премиерка Тереза Мај. Британскиот министер за надворешни работи, Борис Џонсон, рече дека нема сомнеж за тоа кој е одговорен за нападот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Единствено Русија има „средства, мотиви и репутација“ за извршување на нападот со нервен агенс врз поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговара ќерка Јулија, изјави денеска шефот на британската дипломатија Борис Џонсон. – Нема никкави сомнежи што е користено и нема друго објанување за тоа кој е одговорен. Единствено Русија има средства, мотиви и репутација за тоа, изјави Џонсон. Тој најави дека на барање на Велика Британија за 18 април е свикана седница на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ) на која ќе се расправа за идните чекори во врска со случајот Скрипал. ОПЦВ денеска соопшти дека Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија биле затруени со нервен агенс. – Британските анализи дека Сергеј Скрипал бил затруен со нервен агенс се потврдија како точни, нагласи ОПЦВ, без да посочи за каква супстанца се работи. Велика Британија претходно обвини дека Скрипал и неговата ќерка на 4 март во англискотот град Салисбери биле затруени со рускиот боев гас „Новичок“. За нападот властите во ...
| | веќе видена | слични

Велика Британија побара денеска од Советот за безбедност на ОН да закаже седница идната недела за да се разгледа извештајот на Организацијата за забрана на хемиско оружје во врска со труењето на поранешниот двоен шпион Сергеј Скрипал.Резиме од извештајот беше објавено денеска. Во него се потврдуваат британските заклучоци за нервниот агенс користен минатиот месец во нападот што се случи во Англија врз Скрипал и ќерка му Јулија.
| | веќе видена | слични

Организацијата за забрана на хемиското оружје (OPCW) ги потврди наодите на британските иследници дека поранешниот двоен руско-британски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија биле отруени со нервен агенс, но не можеле да го утврдат неговото потекло , пренесе во четвртокот агенцијата Associated Press. Истовремено британската телевизија Sky News, осврнивајќи се на наодите на OPCW, наведе дека оваа супстанција се одликувала со „висок степен на чистота“. Во извештајот што организацијата го објави се потврдуваат податоците на Велика Британија за суспстанцијата којашто била користена на 4-ти март во јужниот англиски град Солсбери. Меѓутоа, документот составен на две страници со 12 точки не содржи никакви информации за потеклото на оваа супстанција. Претставници на мисијата во Организацијата за забрана на хемиското оружје на Русија, којашто Лондон ја обвини за нападот, соопштија дека „во секој случај“ ќе биде „потребно време“ за проучување на извештајот. Руската страна засега се воздржува од коментарите за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија биле затруени со нервен агенс, соопшти денеска Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ). Поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија биле затруени со нервен агенс, соопшти денеска Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОПЦВ). - Британските анализи дека Сергеј Скрипал бил затруен со нервен агенс се потврдија како точни, нагласи ОПЦВ, без да посочи за каква супстанца се работи. Велика Британија претходно обвини дека Скрипал и неговата ќерка на 4 март во англискотот град Салисбери биле затруени со рускиот боев гас „Новичок“. За нападот властите во Лондон ја обвинија Русија, која отфрла какви и да било поврзаност со случајот. ОПВЦ во денешното соопштение потенцира дека анализите што ги извршиле нејзините експерти на местото на настанот и на биомедицинските примероци. потврдиле дека станува збор за хемиска супстанца. - Хемискалијата била со голема чистота, со речиси целосно отсуство на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Ќерката на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал, Јулија, ја одби помошта од руската амбасада, објави Би-би-си. Триесет и тригодишната Русинка, која ја напушти болницата во понеделникот, рекла дека нејзиниот татко сè уште е сериозно болен. Во изјава пренесена од полицијата, таа вели дека сè уште не е доволно силна за да даде целосно интервју на медиумите, но како што порачува, никој не зборува за неа и за нејзиниот татко. Амбасадата на Русија во Лондон соопшти дека се сомнева дека изјавата навистина е од Јулија и дека тоа покренува нови прашања. Јулија и нејзиниот 66-годишен татко на 4 март беа најдени онесвестени на клупа во парк во Салсбери, отруени со нервен агенс „новичок“. Сергеј Скрипал останува во болница.
| | веќе видена | слични
2 копии

Ќерката на поранешниот руски двоен агент Сергеј Скрипал, Јулија Скрипал која што минатиот месец заедно со нејзиниот татко беше мета на хемиски напад, изјавила дека не ги сака понудените услуги на руската амбасада во Лондон. Јулија Скрипал во соопштението навела дека нејзиниот татко е и натаму сериозно болен и дека таа се уште ги чувствува последиците од нападот со нервен гас. „Имам пристап до моите пријатели и семејството и знам дека моите контакти во руската амбасада љубезно ми понудија помош на било кој начин. Засега, не сакам да ги користам нивните услуги, но ако се премислам, знам каде да се обратам“, изјави Јулија Скрипал. Таа открила дека во болницата во англискиот град Солсбери од каде што во понеделникот беше пуштена на домашно лекување „била лекувана со голема клиничка стручност и исклучителна љубезност“. Таа нагласила дека се уште нема доволно сила за да се обрати пред медиумите и порача дека коментарите на нејзините најблиски не може да се сметаат за нејзини или пак за коментари на нејзиниот татко ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протераните американски дипломати ја напуштаат Русија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: