Алонсо: Нека победи Мерцедес

Фернандо Алонсо ја посочи трката во Монако како една од трите што секој возач сака да ги освои, но сепак делува како да не верува дека црвениот болид има капацитет за таков подвиг овој викенд. Победникот на последната трка во Шпанија внимателно ги бираше зборовите за да ги искаже своите очекувања. - Оваа трка, заедно со онаа „24 часа Ле Ман“ и „500 милји на Индијанаполис“ е нешто што секој возач сака да го освои. Се разбира дека и јас сакам да станам првиот пилот кој победил тука три пати со три различни тима,-рече Шпанецот. Алонсо на прес конференцијата за акредитираните новинари рече дека за него е дополнителен притисок фактот што Ферари нема победа на оваа патека веќе 12 години (од 2001 година). Тој е последниот возач во низата кој ја коментираше квалификациската надмоќ на Мерцедес на последните три трки. - Ако треба Мерцедес да победи на една трка, нека биде тоа на оваа,- отсечно рече двократниот шампион.
| | веќе видена | слични

На последниот тренинг пред одржувањето на квалификациите за Големата Награда на Монако, Германецот Нико Розберг од Мерцедес извозе најбрзо време односно круг од 1:14.378 секунди и докажа дека е сериозен претендент за освојувањето на пол – позицијата подоцна денес. Доколку ја освои својата трета пол – позиција сезонава, Розберг ќе има голема предност на трката во недела, ако ги земеме предвид тесните свиоци и острите кривини на Монте Карло. На минатата трка во Каталуња, Розберг започна од пол – позицијата, но трката ја заврши на разочарувачкото 6. место. Роман Грожан од Лотус и Себастијан Фетел од Ред Бул беа 0.661 односно 0.883 секунди побавни од Розберг. До десеттото место на тренингот беа и: Алонсо, Хамилтон, Раиконен, Вебер, ди Реста, Малдонадо и Хулкенберг. Квалификациите се закажани за денес, во 14:00 часот средноевропско време, а трката е утре во исто време.
| | веќе видена | слични

Со своите тесни кривини, шикани, бариери и бели линии лесно е да се заклучи дека Монако не само што е една од најпознатите и најгламурозните формула 1 трки туку е можеби и најтешката. И слично како во 2012, тешко е да се предвиди победникот Сепак, Монако останува и како симбол на анахронизмот во спортот, остаток од минатото кој не може да се прилагоди на модерната ера. Патеката има премногу кривини и е премногу опасна, но останува „фикс“ на календарот, а покрај тоа богатите можат да ги покажат своите јахти на скапите забави. Сите кои се борат за подобра безбедност во формула 1 го игнорираат Монако, и затоа во последните 20 години има серија големи судари - Вендлингер, Вурц, Батон и Перез. Во Монако нема место за претекнување доколку тоа не ти го дозволи ривалот. Без ефективно користење на ДРС и КЕРС, распоредот на трката може да се одреди уште на саботните квалификации, и само дождот може да направи промена тука. Патеката сигурно ќе им одговара на Лотус, Ферари и Ред Бул, но во исто време ќе овозможи на ...
| | веќе видена | слични

Фернандо Алонсо, членот на Ферари смета дека Мерцедес ќе биде еден од главниет фаворити за победа на претстојната трка од Ф1 шампионатот, која в недела ќе се вози за Големата награда на Монако. Германскиот тим оваа сезона не успеа да се најде на повисока позиција од третото место, и покрај освоените пол-позиции, а како главна причина се наведуваат проблемите со гумите. “Мерцедес ќе биде навистина силен. На трите последни трки освоија пол-позиција, па очекувам истото да се повтори и во Монако. Патеката им одговара, што минатата година тоа го покажа и Шумахер. Факт е дека на улиците во Монте Карло тешко можете да престигнете некого, така што, ако освојат пол-позиција имаат големи шанси в недела да се најдат на подиумит“, рече Алонсо. Шпанецот додаде дека нема да биде загрижен од евентуалната победа на Мерцедес, доколку остварат подобар резултат од своите ривали. Шпанецот зад водечкиот Фетел заостанува 17 поени, додека второпласираниот Раиконен има 13 поени повеќе од Алонсо. “Не смееме да заборавиме дека ...
| | веќе видена | слични

Првиот човек на Пирели во Формула 1, Пол Хембери, по петочните тренинзи укажа на можна стратегија со две застанувања во гаражата, но призна дека ќе биде можно трката да се вози и со една промена на пневматиците. Дел од возачите експериментираа возејќи и по 30 круга со „супер-меките“ гуми, кои според Хембери имаат и предност во однос на „меките“ за цела секунда по круг! - Монако е патека што има забележлива еволуција во текот на викендот, па тешко е да се извлечат заклучоци од првите тренинзи, иако веќе постојат идеи околу редоследот. Засега гледаме разлика од една секунда меѓу двете смеси, што се во линија со нашите очекувања во овој момент, но таа ќе се намали како што викендот завршува. Повеќе гума на асфалтот значи дека болидите помалку ќе пролизгуваат, а тоа го намалува степенот на трошење и деградација, кои во Монако и онака не се високи. Засега екипите се на пат да имаат два пит стопа во трката, но и стратегијата со едно застанување изгледа сосема возможна. Ќе имаме подобра слика по квалификациите во ...
| | веќе видена | слични

Победникот на Шпанското гран при од пред две седмици ќе „атакува“ на нов рекорд на асфалтот во Монте Карло. Фернандо Алонсо тука славеше во 2006 со Рено и во 2007 со Мекларен, па доколку победи со Ферари ќе стане првот возач кој што триумфирал со три различни екипи во Монако. Од сите досегашни победници во Монако, само четворица никогаш не победиле повторно на оваа патека, што е показател дека оние кои имаат добро досие во Монако, секогаш можат да се сметаат за фаворити. Од активните возачи, шестмина имаат победи во периодот од 2005 до денес, при што Алонсо и Марк Вебер славеле по два пати, додека Кими Раиконен, Џенсон Батон, Луис Хамилтон и Себастијан Фетел се надеваат да го повторат успехот. Иако ова се води како 71 трка во кнежевството, де факто е 60-та што се бодува за светското првенство на Формула 1, а на речиси половина од овие трки (26), славел оној што бил на пол позицијата. На дополнителни 13 трки, победил возачот кој стартувал како втор, но од 2000 до денес, тоа е забележано во само два наврати, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нико Розберг и Луис Хамилтон ги постигнаа најбрзите времиња во тренинзите за Големата награда на Монако, со што го оправдаа статусот на фаворити кој им е доделен заради можноста да постават брзи времиња во квалификациите, бидејќи оваа патека ги форсира оние што имаат добри пласмани во сабота. Времето на Розберг беше единствено под границата од 75 секунди, поставено во неговиот прв обид со супер-меките гуми, при што никој друг не му се доближи до 1:14.759. Хамилтон кој цело време одржуваше чекор со него на врвот повторно се најде зад Розберг, задоцнувајќи три десетинки. Фернандо Алонсо беше единствен кој им парираше, па го постигна и најбрзото време во првиот сектор на патеката, но задоцни речиси половина секунда на останатиот дел. Сепак, доказ за добрата форма на Ферари во Монако е четвртото место на Фелипе Маса со дополнителна десетинка зад Алонсо. Марк Вебер е најдобро пласираниот возач на Ред Бул на петтата позиција, додека за деветтото место на Фетел постои објаснување дека имал проблеми со КЕРС уредот. ...
| | веќе видена | слични

Кими Раиконен има своја логика околу засилените шпекулации за неговата иднина во Формула 1, особено по пројавениот интерес од страна на Ред Бул. Финецот во Монако беше пристиснат од акредитираните новинари да открие детали за договорот што му се нуди, но тој остана на својот став дека се уште не размислувал за промена на тимот. - Во моментов нема многу врвни возачи кои се без ангажман. Веројатно јас сум единствениот, додека на други им завршува договорот следната сезона. Но, дури и кога имаш договор, гласините ќе кружат, а тоа е мошне нормална ситуација во Формула 1. Јас и мојот менаџмент не ги креираме приказните, тие доаѓаат од други места. Не брзам никаде, ако бев очаен да потпишам некој договор досега ќе го сторев тоа. Претпочитам да си ја работам мојата работа, па доколку ја завршам добро, сигурен сум дека ќе го добијам договорот што го сакам,- гласи позицијата на Финецот, кој признал дека постојат опции да направи трансфер во Ред Бул, но не очекува дека тоа прашање ќе се затвори за трка или две. – ...
| | веќе видена | слични

Возачот на Мерцедес Луис Хамилтон, кој својата препознатлива жолта кацига инспирирана од онаа на легендарниот Аиртон Сена, за трката во Монте Карло ја замени со цртеж на кој се наоѓаат тој, неговата девојка Никол Шерцингер и неговото куче Роско како во кола се возат низ улиците на Монако.Останува да видиме дали новата кацига викендов ќе му донесе успех на Британецот во Монте Карло.
| | веќе видена | слични

Првиот тренинг низ улиците на Монте Карло мина во знакот на Нико Розберг, кој најави добро издание на тимот на Мерцедес ГП на една од најпопуларните трки во Формула 1. Иако возачите ги имаа на располагање само „меките гуми“, но не и оние „супер меки“ на кои се очекува да возат на неделната трка, Розберг со своето издание делуваше импресивно и потврди дека повторно ќе биде меѓу главните конкуренти за пол-позицијата. Возачот на Мерцедес ГП мина триесет круга на патеката и оствари најдобро време од 1:16,195, што беше за 0,087 секунди подобро од остварувањето на Фернандо Алонсо. Роман Грожан беше третопласиран, а изненадувачки слабо издание имаа Марк Вебер и Себастијан Фетел, откако возачите на Ред бул ги освоија само седмото, односно десеттото место на овие први тестови.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Британската премиерка Тереза ​​Меј изјави дека обидите на некои пратеници да го одложат излегувањето на земјата од ЕУ, користејќи парламентарни процедури, не ...
сите 189 | | | веќе видена

Грчкиот парламент денеска ја почна дебатата за Договорот од Преспа, со кој треба да се стави крај на 27-годишниот спор за името помеѓу Грција и Македонија и ...
сите 38 | | | веќе видена

За тоа што се случува во Грција и кои се шансите Договорот од Преспа да помине во грчкиот парламент, за 1ТВ зборуваше новинарот Фиљос Стангос од Солун, кој е и ...
сите 234 | | | веќе видена

На големиот христијански празник Богојавление-Водици, по одржувањето на богослужбата од страна на отец Димитрие Павлески, во црквата „Св. Никола“ во Подгорци, ...
сите 127 | | | веќе видена

Во Мала Преспа традиционално сите села фpлаат крcт во Преспанското Езеро. Ниту студенoто време ниту, пак, уште поcтудената вода не ги спречи повеќето верници ...
сите 204 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Алонсо: Нека победи Мерцедес

Од:
До кого (е-маил):
Порака: