Најмалку 74 жртви на фудбалски натпревар во Египет

На натпреварот од египетскиот фудбалски шампионат во Порт Саид помеѓу актуелниот шампион Ал Ахли од Каиро и 4. пласираниот Ал Масри загинале најмалку 74 лица, додека повеќе од 1000 се повредени. Нередите се случиле откако навивачите на домаќинот Ал Масри влегле во теренот и ги нападнале гостинските фудбалери и навивачи и покрај тоа што со пресврт го победиле најдобриот египетски клуб со 3-1. Во сцени на незапаментено насилство и нереди во поновата фудбалска историја, целиот инцидент очигледно е поврзан со политичката ситуација во Египет и неодамнешната револуција отколку со некое фудбалско ривалство. Навивачите на Ал Масри влегле на атлетската патека да ја прослават победата, но работите набргу излегле од контрола. Првин биле нападнати гостинските фудбалери кои со помош на малубројната полиција едвај успеале да се сокријат во соблекувалната, а потоа почнала масовна тепчка со гостинските навивачи во која биле употребени ножеви, шишиња, камења, пиротехника... Медиумите јавуваат дека најголемиот број домашни ...
| | веќе видена | слични

Челзи сакаше да го ангажира Гонзало Игуаин за кого челниците на „сините“ беа подготвени да платат 40 милиони евра, но Реал Мадрид ја одби понудата. Роман Абрамович и менаџерот Андре Вилјаш-Боаш, сепак, немаат намера да се откажат од услугите на 24-годишниот аргентински репрезентативец, тврди шпанска „Марка“. Во пресрет на летната берза на фудбалери тие ќе испратат нова понуда на „Сантијаго Бернабеу“. Игуаин нема голема минутажа кај Мурињо во последниот период. Предност воглавно добива Карим Бензема, но во случај да го пуштеа Аргентинецот, ќе немаше алтернатива во нападот за Португалецот. Покрај Кристијано Роналдо за втор шпиц во „кралскиот клуб“ конкурираат Бензема и Игуаин. Уште поголеми проблеми со напаѓачите има Андре Вилјаш Боаш. Фернандо Торез веќе долго време е надвор од форма, Дрогба може наскоро да замине од „Стемфорд бриџ“, а Ромео Лукаку е залог за иднина. Затоа го посакуваше Игуаин, но, барем засега, не може да го купи. Игуаин пристигна во Реал Мадрид во 2007 година од Ривер Плата. За мадриѓани ...
| | веќе видена | слични

Египетската јавност ги обвинува приврзаниците на поранешниот режим на Хосни Мубарак за една од најголемите трагедии во историјата на фудбалот во која загинаа 74 луѓе, а над 1.000 се повредени Најмалку 74 луѓе загинаа, а над 1.000 се повредени во крвавите навивачки безредија по фудбалскиот меч Ал Масри - Ал Ахли, кој се одигра завчера доцна синоќа во Порт Саид, Египет, за кои јавноста ја обвинува египетската армија. - Ова не е фудбал, ова е војна! Луѓе умираат околу нас, а никаде ја нема војската, ниту медицинските екипи. Ова нема да го заборавам до крајот од животот - кажа веднаш по мечот Мухамед Абу Трика, играч на Ал Ахли и репрезентативец на Египет. Навивачите на домашната екипа ги нападнаа гостинските симпатизери и играчи и го запалија стадионот по мечот што го добија со 3-1. Медиумите известуваат оти контролата при влезот на стадионот била слаба и голем дел од хулиганите биле вооружени со ножеви, камења и стаклени шишиња, а војската не реагирала за да го запре нивното влегување на теренот. Најголемиот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Околу 400 лица се повредени во судир на полицијата и демонстрантите на плоштадот Тахрир во Каиро, во знак на протест поради насилствата на фудбалскиот натпревар во Порт Саид, во кој животот го загубија најмалку 74 лица, додека 1.000 беа повредени. Силите за безбедност фрлале солзавец на демонстрантите кои се обиделе да стигнат до министерството за внатрешни работи, барајќи промена на воениот лидер федералмаршалот Хусеин Тантави , а се чуле и барања за негово погубување. По секој испуштен созлвец, демонстраните си заминувале, а потоа повторно се собирале. Стотина навивачи на фудбалскиот клуб Ал Али од Каиро, носејќи маици од клубот и веејќи знамиња им се придржуле на демонстрантите. „Ова не беше спортска несреќа, туку воен масакр“, извикувале демонстрантите. Според соопштението на египетското министерство за здравство, во немирите се повредени 388 лица. Владата на Египет по крвопролевањето на фудбалскиот натпревар во Порт Саид, го сменила раководството на фудбалскиот сојуз и шефот на службите за ...
| | веќе видена | слични

Најмалку двајца луѓе се убиени, а над 400 се повредени во вчерашните протести во Египет, предизвикани поради смртта на 74 луѓе на фудбалски натпревар. Илјадници демонстранти се собрале на улиците во Каиро и се судрија со полицијата, која употребила солзавец за да ја растера толпата. Протестот се упатил кон министерството за внатрешни работи, каде толпата се обидела да влезе во зградата на Министерството, но била спречена од безбедносните сили. Погребот на 74-цата луѓе кои загинаа во тепачките по фудбалскиот натпревар, се одржа во Порт Саид. Трагедијата се случи кога навивачите на победничкиот тим, влегоа на теренот и ги нападнаа спротивните.
| | веќе видена | слични

Каиро – Речиси 400 луѓе се повредени во судирите помеѓу полицијата и демонстрантите, кои во четвртокот се собраа на плоштадот Тахрир во Каиро, во знак на протест поради насилството на фудбалскиот натпревар во Порт Саид, во кој загинаа најмалку 74 лица, додека околу 1.000 се повредени. Безбедносните сили фрлале солзавци над демонстрантите кои се обидувале да стасаат до министерството за внатрешни работи, барајќи смена на воениот лидер Хусеин Тантауи, а се слушнале и барања за негово погубување, јавува АФП. Стотици навивачи на фудбалскиот тим АЛ-Али од Каиро, носејќи маици на клубот и мавтајќи со знамиња се придружиле кон демонстрантите. “Ова не е спортска несреќа, туку воен масакр!”, се слушнало меѓу извикувањата на луѓето. Според соопштението на египетското министерство за здравје, во судирите двајца се убиени, а повредени се најмалку 388 луѓе.
| | веќе видена | слични

Повеќе од стотина учесници на демонстрациите во центарот на египетската престолнина Каиро се повредени во судирите на радикалните египетски младински групи и полицијата, јави во четвртокот навечер египетската телевизија. Причина за безредијата беше трагедијата на фубдалскиот меч меѓу екипите на Ал Ахли и Ал Масри во Порт Саид во која загинаа 71 а 300 навивачи на гостинскиот каирски Ал Ахли беа повредени кога беа нападнати во средата навечер по завршувањето на натпреварот. Притоа од агресивните домашни навивачи не беа поштедени ниту португалскиот тренер Жозе Мануел и неговите фудбалери . Во четвртокот навечер на централниот каирски плоштад Тахрир кој стана симбол на народниот бунт со кој беше принуден на оставка поранешниот претседател Хосни Мубарак по повеќе децении на власт, иницијатори на безредијата биле навивачите на Ал Ахли коишто ги тргнале бетонските бариери и со камења ги нападнале припадниците на полицијата од што биле повредени десетина полицајци Како што известуваат агенциите, на навивачите на Ал ...
| | веќе видена | слични

По завршување на натпреварот меѓу Ал Масри и Ал Ахли илјадници домашни навивачи се здадоа од трибините на теренот со ножеви во рацете во потера по гостинските навивачи и играчи, предизвикувајќи вистинска кланица Вистинска кланица се случи по натпреварот од египетското фудбалско првенство меѓу Ал Масри и Ал Ахли. Навивачите на двете екипи навалија на теренот и жестоко се пресметаа меѓусебно и со полицијата. Сликите беа ужасни, според податоците на полицијата досега се загинати 74 лица, меѓу кои и полицајци, а околу 1.000 се ранети, од нив околу 150 со тешки повреди. Владејачката воена хунта во Египет прогласи тридневна жалост. Според информацијата на Би-Би-Си многу од навивачите биле вооружени со ножеви, а дел од трибините пак беа запалени. Меѓу овие два клуба владее големо ривалство, а атмосферата на стадионот за време на целиот натпревар била на работ на инцидент. Масри неочекувано победи со 3:1, а по завршување на натпреварот следуваше вистинско лудило. Илјадници домашни навивачи се здадоа од трибините на ...
| | веќе видена | слични

По трагедијата предизвикана од навивачките безредија по мечот меѓу египетските фудбалски прволигаши Ал Масри и Ал Ахли во Порт Саид во кои загинаа 79 луѓе а повеќе од 200 беа повредени, тројца египетски репрезентативци го објавија завршувањето на нивните играчки кариери. Фудбалерите на Ал Ахли, 33-годишниот Мохамед Абутрика и 35-годишниот Мохамед Баракат коишто за египетската фудбалска репрезентација одиграа вкупно повеќе од 70 настапи ја прекинаа кариерата изјавувајќи дека веќе никогаш нема да играат фудбал. Барем привремено кариерата ја заврши и нивниот соиграч 28-годишниот Емад Мотеаб , но тој сепак остави простор за враќање на фудбалските терени изјавувајќи дека „на фудбалот ќе му се вратам кога тоа ќе ми го дозволат семејствата на трагично настраданите навивачи“. Репрезентацијата на Египет ги освои последните три титула шампион на Африка, а со вкупно седум тутули е рекордер на континентот. Шокиран од грозоморните сцени на трибините во Порт Саид, тренерот на Ал Ахли, Португалецот Мануел Жозе побара ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Европската унија во четвртокот попладне побара независна истрага за да се откријат причините за насилството што изби во средата на фудбалскиот натпревар во градот Порт Саид во кое загинаа 74 луѓе. „Се надевам на итна и независна истрага за причините коишто доведоа до таа трагедија“, се наведува во соопштението на европската комесарка за надворешни работи, Кетрин Ештон што го пренесува AFP. „Како и секој спорт, и фудбалот може да предизвика интензивни чувства, но настаните коишто ги видовме се сосема неприфатливи“, изјави еврокомесарката за спорт Андрула Василиу. Египетскиот претседател Кал Ел Ганзури го суспендираше раководството на фудбалскиот сојуз на Египет поради трагедијата во Порт Саид, а против сменетите челници ќе биде покрената истрага. Народното собрание (долниот дом на египетскиот парламент) ја прифатило оставката на гувернерот ан градот Порт Саид, генерал-мајорот Мохамед Абдулах, а суспендирани се и челниците на службата за безбедност и на полицијата во овој град на север од Египет.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Тамара Тодевска откри како се чувствува по Евровизија каде за македонија го освои 7-то место, но и даде свој коментар за тоа што Србија не доби ниту еден поен ...
сите 292 | | | веќе видена

Лидерот на десничарската партија и досегашен вицеканцелар, Хајнц Кристијан Штрахе поднел тужба против три лица, откако падна во замка со снимениот разговор на ...
сите 211 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател Стево Пендаровски, неговата сопруга и синот се уште живеат во станот во скопската населба Автокоманда, бидејќи „Вила Македонија“ не е ...
сите 232 | | | веќе видена

Данкан Лоренс и ја донесе победата на Холандија на Евросонг и тоа по цели 44 години. Интересно е дека пред финалето кладилниците на 24 – годишниот Холанѓанец ...
сите 151 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел минатиот месец на самитот на ЕУ во Романија имала средби со неколкумина челници на Унијата кои се обидувале да ја ...
сите 78 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Најмалку 74 жртви на фудбалски натпревар во Египет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: