Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

3 копии

Фотографиите од Струмица, објавени вчера на социјалните мрежи од премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров, не останаа незабележани од грчките медиуми, кои ги толкуваат како порака од Скопје до Атина. „Симболична фотографија и порака на Заев и Димитров до Атина: На иста линија“; „Заев-Димитров: На иста линија и на заеднички одмор“; „Твитот на Заев со порака за неговите односи со Димитров“; „Прошетката со мотори и пораката на Заев до Атина за скопското прашање“; „Заев и Димитров се возат на мотори“, се дел од насловите во онлајн изданијата на грчките медиуми. Како што јави дописничката на МИА од Атина, онлајн изданијата на медиумите во Грција, ги пренесоа, како фотографиите така и пораките што ги напишаа Заев и Димитров. – Личен демант на шпекулациите според кои е во несогласување со министерот за надворешни работи, Никола Димитров, објави премиерот на ПЈРМ, Зоран Заев, паралелно испраќајќи порака до Атина, пишува информативниот портал „Iefimerida“. – Сѐ е во ред е пораката што ...
| | веќе видена | слични

Очите на светската јавност се свртени кон Сингапур каде што денес треба да се сретнат претседателот на САД, Доналд Трамп, и лидерот на Северна Кореја. Долгоподготвуваната и договарана средба по многу параметри е окарактеризирана како историска, која ќе ја предодреди иднината во односите меѓу двете земји. На другиот крај од планетата јавноста е во исчекување на уште една лидерска средба, поточно на телефонски разговор, меѓу премиерите на Македонија и на Грција, кој веќе подолго време се најавува и кој исто така има потенцијал да влезе во историјата, но и да ја промени иднината на Република Македонија. Очите на светската јавност се свртени кон Сингапур каде што денес треба да се сретнат претседателот на САД, Доналд Трамп, и лидерот на Северна Кореја. Долгоподготвуваната и договарана средба по многу параметри е окарактеризирана како историска, која ќе ја предодреди иднината во односите меѓу двете земји. На другиот крај од планетата јавноста е во исчекување на уште една лидерска средба, поточно на телефонски ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, тврди дека министерот за надворешни работи, Никола Димитров бара нова позиција во Обединетите нации, односно дека не планира да го заврши својот мандат како министер во Македонија. „Не знам дали кариерата на Никола Димитров е “на иста линија” со онаа на Заев, која исклучиво зависи од решението на спорот со името, но дипломати од Обединетите Нации дојавуваат дека министерот долгорочно не ја гледа својата перспектива во Република Македонија. Но, времето ќе покаже“- пишува Милошоски. Министерот за надворешни работи веќе започнал разговори со некои дипломати од Обединетите нации и Холандија во Њујорк за да ја поддржат неговата номинација (најверојатно кон крајот на 2018) за некоја средно висока позиција во ОН-Њујорк, ОН – Хаг, ОН-Виена или ОН-Женева“, се наведува во пораката.
| | веќе видена | слични
15 копии

Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни.Заев денеска во Арачиново каде што беше означен почетокот на проектот за изградба на нова општинска зграда, истакна дека брзото решавање на спорот е врзано, како што кажа, со нашата желба да има решение пред Самитот на ЕУ и пред Советот на ЕУ закажан за 25 и 26 јуни, нагласувајќи дека деновите се броени.Потенцира дека е битно да се постигне квалитетно решение кое што ќе биде правно поткрепено, достоинствено и ќе го зачува идентитетот, поради тоа што понатаму тоа решение треба да има и позитивен одѕив кај граѓаните на земјава кои за него треба да на крај да се изјаснат на референдум.Заев истакна дека постојано се одржува комуникација на сите нивоа во Владата во однос на прашањето за името и оти се разгледуваат различни стратегии завршување на овој 25 годишен спор. Додаде дека веднаш откако ќе има телефонски ...
| | веќе видена | слични

Со премиерот Заев „на иста линија“ и „заедно го бараат патот“, но за секој случај министерот за надворешни работи Никола Димитров си бара работа во органите на Светската организација Со премиерот Заев „на иста линија“ и „заедно го бараат патот“, но за секој случај министерот за надворешни работи Никола Димитров си бара работа во органите на Светската организација. Пратеникот Антонио Милошоски, еден од претходниците на Димитров на местото министер за надворешни работи, објави дека актуелниот шеф на дипломатијата веќе лобира кај одредени американски и холандски дипломати за да ја поддржат неговата номинација за средно класен дипломат во некое од седиштата на ОН во Њујорк, Женева, Хаг или Виена. Номинацијата би се остварила кон крајот на 2018-та година а Милошоски за ова тврдење, како и за повеќе други во изминатиот период, се повикува на веродостојни дипломатски извори. - Не знам дали кариерата на Никола Димитров е "на иста линија" со онаа на Заев, која исклучиво зависи од решението на спорот ...
| | веќе видена | слични

Владата потврди дека еден од главните проблеми за постигнување на договорот е негово вклопување во националното законодавство. Токму затоа како прв критериум за квалитетно решение Заев денеска наведува дека тоа мора да биде “правно поткрепено”. Според анализите на правниците и експерти по уатавно право договорот не може да мине затоа што има длабоки спротивности со македонскиот устав и закони. Премиерот Зоран Заев денеска изрази надеж дека многу брзо ќе биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и оти тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни. Заев денеска во Арачиново каде што беше означен почетокот на проектот за изградба на нова општинска зграда, истакна дека брзото решавање на спорот е врзано, како што кажа, со нашата желба да има решение пред Самитот на ЕУ и пред Советот на ЕУ закажан за 25 и 26 јуни, нагласувајќи дека деновите се броени. Потенцира дека е битно да се постигне квалитетно решение кое што ќе биде правно поткрепено, достоинствено и ќе го ...
| | веќе видена | слични

Денеска, според медиумите, е клучниот ден за разговор на премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас за името. Во Атина, грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас вонредно беше во премиерската палата. За решение остануваат уште 17 дена до Самитот на ЕУ. Премиерот Зоран Заев се надева на “многу брзо решение за спорот за името” , иако не прецизира кога точно ќе се слушне со неговиот грчки колега Алексис Ципрас. Најава дека тоа ќе се случи денеска, пак,стигна од Атина. Таму грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас, по вонредната средба со Ципрас, на новинарско прашање дали премиерите ќе разговараат денеска, рече „ќе го направат тоа“. Македонскиот премиер, пак, претпладнево повтори дека решението би можело да се постигне до Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни, но нагласи дека е битно да се постигне и квалитетно решение што ќе биде правно поткрепено, достоинствено и ќе го зачува идентитетот. “ Се работи за последните моменти во обидите да се приближиме околу ставовите и ...
| | веќе видена | слични

Заев денеска во Арачиново каде што беше означен почетокот на проектот за изградба на нова општинска зграда, истакна дека брзото решавање на спорот е врзано, како што кажа, со нашата желба да има решение пред Самитот на ЕУ и пред Советот на ЕУ закажан за 25 и 26 јуни, нагласувајќи дека деновите се броени. Потенцира дека е битно да се постигне квалитетно решение кое што ќе биде правно поткрепено, достоинствено и ќе го зачува идентитетот, поради тоа што понатаму тоа решение треба да има и позитивен одѕив кај граѓаните на земјава кои за него треба да на крај да се изјаснат на референдум. Заев истакна дека постојано се одржува комуникација на сите нивоа во Владата во однос на прашањето за името и оти се разгледуваат различни стратегии завршување на овој 25 годишен спор. Додаде дека веднаш откако ќе има телефонски разговор со грчкиот премиер Алексис Цирпас, ќе ја информира јавноста. - Се работи за последните моменти во обидите да се приближиме околу ставовите и оти кога тоа ќе се случи заеднички ќе  ја соопштиме ...
| | веќе видена | слични

Оптимизам и скоро решение за името денеска од Арачиното испрати како порака премиерот Заев. Тој кажа дека комуникацијата е постојана на сите нивоа во Владата во однос на прашањето за името и оти се разгледуваат различни стратегии завршување на овој 25 годишен спор. Според кажаното на премиерот можно е многу брзо да биде постигнато решение за спорот за името меѓу Македонија и Грција и како што кажа Заев тоа би можело да се случи пред Самитот на ЕУ закажан за 28 и 29 јуни. Премиерот тоа го истакна денеска од Арачиново каде што беше означен почетокот на проектот за изградба на нова општинска зграда и нагласи дека дека деновите до решението се броени. Она што го потенцираше премиерот е дека е поважно да се постигне квалитетно решение кое што ќе биде правно поткрепено, достоинствено и ќе го зачува идентитетот, поради тоа што понатаму тоа решение треба да има и позитивен одѕив кај граѓаните на земјава кои за него треба да на крај да се изјаснат на референдум.
| | веќе видена | слични

Министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас пристигна во канцеларијата на грчкиот премиер Ципрас на разговори за напредокот во спорот за името. Како што објавија грчките медиуми, средбата била вонредно закажана. Средбата, според грчките медиуми, е поврзана со телефонскиот разговор меѓу премиерите Ципрас и Заев и коментираат, повикувајќи се на свои извори и на информациите во македонските медиуми, дека овој разговор би можел да се случи во текот на денешниот ден. Дел од грчките медиуми објавија и дека Заев во Германија ќе се сретне и со германската канцеларка Ангела Меркел за да и го „предаде предлогот за решавање на деценискиот спор околу името“. Грчките медиуми го пренесуваат и ставот на владиниот портпарол Миле Бошњаковски дека „во Владата на РМ нема никакви поделба и разногласија и се работи посветено на решавање на спорорт, како и на јакнење на достоинството и идентитетот на граѓаните. И министерот без ресор во Грција Алекос Флабурарис, оценил дека е отворена голема можност за решение на ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Селективната правда е неправда, а во Македонија гледаме дека главата на октоподот е недопирлива и се што прави системот е обид да се покријат трагите кои што ...
сите 414 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 97 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Грчки медиуми: Заев и Димитров преку социјалните мрежи испратија порака

Од:
До кого (е-маил):
Порака: