Речиси 11 илјади загинати во Јапонија

2 копии

Операторите на атомската централа во Фукушима, оштетена од земјотресот во Јапонија и последувателниот бран „цунами“ велат дека високо радиоактивна вода за прв пат е откриена надвор од објектот. Водата во тунелот кој се отвора на капаците блиску до морето покажува степен на озраченост еднаква на највисоката откриена во водата внатре. Службени лица велат дека нема знаци оти таа дошла до океанот. Секретарот на кабинетот Јукио Едано изјави дека приоритет за Фукушима е да сопре озрачената вода да протече во почвата или морето. Претходно тој рече дека вчерашниот страв од радијација во истиот реактор бил предизвикан од делумно топење на прачките со гориво. Инаку, бројката на загинати во потресот и бранот цунами од пред две и пол недели се покачи на речиси 11 илјади а за исчезнати се сметаат повеќе од 17 илјади. Властите на општината Мијаги проценуваат дека ќе им бидат потребни три години за да расчистат. Дописникот на БиБиСи во ...
| | веќе видена | слични

Јапонија Вода со високо ниво на радијација истече од еден од реакторите во оштетениот нуклеарен комплекс во Јапонија, соопшти вчера операторот на централата, додека групата за заштита на животната средина Гринпис соопшти дека открила високо ниво на радијација надвор од зоната на евакуација. Одразувајќи ја сe поголемата вознемиреност во врска со контролирањето на шесте реактори на комплексот „Фукушима Даичи" , операторот „Токио електрик пауер ко" (Тепко) побара помош од француски компании, објави новинската агенција „Кјодо". Централата која се наоѓа на 240 километри северно од Токио беше оштетена при силниот земјотрес и цунами, во кои загинаа или се исчезнати повеќе од 27.000 луѓе во североисточна Јапонија. Пожари, експлозии и протекувања на радиоактивен материјал повеќепати беа причина за инженерите да прекинуваат со постапката за стабилизирање на централата, вклучувајќи го завчерашниот инцидент кога нивото на радијација во водата се искачи на 100.000 пати над нормалното во реакторот број 2. Делумното топење ...
| | веќе видена | слични

Јапонските власти упатија остри критики до ТЕПКО, која завчера по грешка соопшти дека нивото на радијација кај вториот реактор е 10 милиони пати поголемо од нормалата Високорадиоактивно вода протекла од реакторот од јапонската нуклеарна централа „Фукушима“, која беше сериозно оштетена во големиот земјотрес, соопшти компанијата „Токио електрик пауер ко“ (ТЕПКО), која управува со централите. Според ТЕПКО, високо ниво на радијација, од над 1.000 милисиверти на час, било регистрирано во водата во тунелите што се користат за испумпување вода од реакторот. Претставници на компанијата изјавиле дека водата од подземните тунели не истекува во морето, но дека не се исклучува можноста радиоактивната вода да истекува во земјата. Во меѓувреме јапонските власти упатија остри критики до ТЕПКО, која завчера по грешка соопшти дека нивото на радијација кај вториот реактор е 10 милиони пати повисоко од нормалното, иако подоцна бројката беше коригирана на ниво од 100.000 пати. Јапонската агенција за нуклеарна безбедност вчера ...
| | веќе видена | слични

Вода со висока радијација вчера повторно истече од оштетените реактори на нуклеарната централа во Фукушима, загрозувајќи ги напорите за санирање на хаваријата, јави Ројтерс. Властите во Токио упорно тврдат дека, наспроти истекувањата, нема опасност од контаминирање на околината и на населените места, но еколошката група „Гринпис“ тврди дека е забележана висока радијација и надвор од опасната зона во радиус од 20 километри околу Фукушима. Јапонската енергетска компанија ТЕПКО објави дека поради делумно топење на прачките со гориво во садот со реакторот 2, радијацијата на водата во тунелите под реакторот била 1.000 микросиверти на час, односно 100 илјади пати повисока од нормалната. ТЕПКО појасни дека толкава радијација била измерена и во неделата, но додаде дека поради грешка во мерните единици било објавено дека радијацијата е повисока 100 милиони пати, а всушност била само 100 илјади пати повисока од нормалната. Функционери во ТЕПКО истакнаа дека тунелите со радиоактивната вода не водат кон океанот, но не ...
| | веќе видена | слични

ТОКИО - Високорадиоактивна вода истече од реактор во оштетениот нуклеарен комплекс во Јапонија, јави вчера операторот на централата, додека еколошката организација „Гринпис“ соопшти дека измерила високи нивоа на радијација надвор од зоната на евакуација. Поради се', поголемите тешкотии во напорите за контрола на комплексот „Фукушима Даичи“ со шест реактори, операторот на централата ТЕПКО побара помош од француските компании, јави новинската агенција Кјодо. Делумно топење на прачките за гориво во реакторот е причина за високите нивоа на радијација, иако главниот секретар на кабинетот, Јукио Едано, изјави дека радијацијата, главно, е ограничена во објектот на реакторот. Погрешните отчитувања на нивото на радијација дадени од страна на оператор од оштетената јапонска нуклеарка се „апсолутно непростливи“, изјави вчера главниот портпарол на владата додека работите за спречување на катастрофално топење на јадрото наидуваат на нови проблеми. Инженерите мака мачат да ја преземат контролата врз комплексот од шест ...
| | веќе видена | слични

Високорадиоактивна вода истекува од реакторот број два од јапонската нуклеарна централа „Фукушима“ и наскоро може да се најде во океанот, пренесува „Њујорк тајмс“. Новото откритие ја зголемува опасноста од нова радијација во централата и ги загрозува напорите на техничарите, кои се борат да спречат нуклеарна катастрофа.Од почетокот на кризата во „Фукушима“ за првпат радиоактивна вода е откриена надвор од објектот каде што се сместени реакторите. Претставници од ТЕПКО, која оперира со централата, велат дека нема знаци дека дошла до океанот. Портпаролот на јапонската влада Јукио Едано изјави дека техничарите прават обиди озрачената вода да не протече во почвата или во морето. Претходно истакна дека завчерашната паника од екстремно високо ниво на радијација во истиот реактор била предизвикана од делумно топење на прачките со гориво. Тој ја обвини ТЕПКО за „неприфатлива грешка“, откако завчера концернот објави дека радијацијата во еден од реакторите е 10 милиони пати поголема од дозволената, по што техничарите ...
| | веќе видена | слични

Во вториот реактор на јапонската централа „Фукушима 1" најверојатно има делумно разтопени прачки со гориво. Компанијата која е оператор со централата призна дека за надминување на кризата може да се потребни месеци или дури години. - Високото ниво на радијација во водата, најверојатно е предизвикано од делумното топење на горивото, соопшти генералниот секретар во јапонската влада Јукио Едано. - Радијацијата очигледно доаѓа од прачките со гориво кои делумно се стопиле и дошле во контакт со водата што се користи за ладење на реакторот, појасни тој и додаде дека мора да го спречат навлегувањето на водата во почвата или во морето. (Крај)
| | веќе видена | слични

Горивото во вториот реактор на нуклеарната централа Фукушима Даичи најверојатно делумно се растопило, изјави на вчерашната прес-конференција главниот секретар на јапонската Влада, Јукио Едано. Тој истакна дека растопеното гориво дошло во контакт со вода и потоа се слеало во турбината на вториот енергетски блок, со што стана извор на многу висока радијација. Завчера попладнето официјално беше демантиран првиочно соопштениот податок дека нивото на радијација во вториот блок се зголемило за милион пати над нормалата, но сепак радијацијата е висока. Оптимизмот во однос на последиците од нуклеарната катастрофа во Јапонија за Европа, е многу поумерен, сметаат експерти, наведувајќи дека стапката на радиоактивност е најверојатно потценета. Мерењата кои се извршени во метеоролошката станица на врвот на Пи де Дом во Централна Франција покажаа присуство на радиоактивност во воздухот со потекло од Јапонија. Но, според француските власти нема потреба од алармирање на јавноста, бидејќи присуството на овие радиоактивни ...
| | веќе видена | слични

Споделете ја веста со Вашите фејсбук пријатели и станете потенцијален добитник на патување за двајца во Златната Прага за време на Велигденските празници. За прв пат е детектирана високо радиоактивна вода надвор од еден од реакторите на нуклеарната централа Фукушима 1, во Јапонија. Вчера радијацијата во водата во вториот реактор беше 100.000 пати над нормалното ниво. Делумниот колапс на прачките е причината за тоа. Компанијата ТЕПКО, која е операторот на централата, сега вели дека исто ниво на зрачење е пронајдено во водата во тунели кои се користат за испумпување надвор од реакторите. Владата, пак, остро ја критикуваше ТЕПКО, затоа што погреши за степенот на радијацијата. Компанијата погрешно ја пресметала бројката за две децимални места, велејќи дека нивото на радијација на реакторот е 10 милиони пати над нормалното, пред да ја корегираат бројката на 100.000 пати. Превземањата се во согласност со условите пропишани од Македонија24.
| | веќе видена | слични

"Високо радиоактивна вода е детектирана за прв пат надвор од еден од реакторите на нуклеарната централа Фукушима 1. Во неделата, радијацијата во водата во вториот реактор беше дури до 100,000 пари над нормално ниво. Причината за тоа е делумниот колапс на прачките. Операторот на централата, компанијата ТЕПКО, сега вели дека исто ниво на зрачење е пронајдено во водата во тунели кои се користат за испумпување надвор од реакторите. Владата, пак, остро ја критикуваше ТЕПКО, затоа што погреши за степенот на радијацијата. Компанијата погрешно ја пресметала бројката за две децимални места, велејќи дека нивото на радијација на реакторот е 10 милиони пати над нормалното, пред да ја корегираат бројката на 100.000 пати."
| | веќе видена | слични

Останато

Храброста на премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас реши долготраен проблем, кој ќе и овозможи на Македонија да се движи напред кон НАТО и Европската унија, ...
сите 63 | | | веќе видена

Викендов на барање на жителите, хеликоптер на АРМ достави храна и помош од „Црвен крст“, во селата Брест и Малино маало. Армијата е секогаш тука за своите ...
сите 97 | | | веќе видена

Ирската влада изрази загриженост откако Долниот дом на британскиот парламент синоќа го отфрли предлогот на премиерката, Тереза Меј за брегзит, оценувајќи дека ...
сите 247 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Речиси 11 илјади загинати во Јапонија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: