Поради данокот Жерар Депардје – Црногорец?

Познатиот француски актер, Жерар Депардје, кој што се пресели во Белгија поради избегнувањето на плаќање на високи даноци, наскоро би можел да стани државјанин на Русија или пак на Црна Гора. Имено како што наведува извор кој што е близок до актерот, Депардје се пофали дека од својот рускиот пријател, претседателот Владимир Путин, доби руски пасош. Неименуваниот извор додаде, дека до сега три држави на Депардје му понудиле државјанство: Белгија, Црна Гора и Русија. Тој изјави дека самиот актер помеѓу две чаши на шампањ изјави:„Путин ми прати пасош!“ и додаде дека Русија го чека со раширени раце. Тој во исто време додаде, дека нема да ги запали сите мостови со Франција. Одлуката на популарниот Депардје да се пресели во Белгија, поради избегнувањето на плаќање на високите даноци во Франција, предизвикаа големи полемики во француската јавност. Претставниците на француската левица го оптужија актерот дека не е патриот, додека десницата го искористи неговиот потег за да ја критикува владата поради високите даноци ...
| | веќе видена | слични

Одговарајќи на прашање поставено на годишната прес-конференција пренесувана на телевизиските станици, рускиот претседател Владимир Путин му понуди на 63-годишниот актер Жерар Депардје руски државјанство. „Доколку Жерар сака дозвола за престој или руски пасош, сметаме дека тоа прашање е решено, и тоа решено позитивни", рекол Путин. Навредени од изјавата на Жан-Марк Еирол, францускиот премиер во социјалистичката влада на претседателот Франсоа Оланд, кој неговата преселба во Белгија поради пониските даноци го нарече кукуавичлук, Депардје во отворено писмо му одговори дека тој редовно ги плаќал даноците од 14-годишна возраст и дека е слободен граѓанин на светот, напомнувајќи дека е подготвен да го врати францускиот пасош затоа што смета дека неговата татковина повеќе не е истата. Во вторникот парискиот дневен весник Le Mond пишуваше дека актерот им се доверил ан блиски пријатели дека разгледува три опции за да го избегне новиот даночен систем во Франција: да се пресели во Белгија кади има куќа, да се пресели во ...
| | веќе видена | слични

Францускиот актер веројатно ќе добие државјанство на Црна Гора, пренесува црногорскиот печат, повикувајќи се на „Монд“. Депардје најави дека ќе се откаже од државјанството на Франција, како што појасни, поради тоа што не е задоволен од даночната политика во земјата. Актерот спомена три земји во кои можеби ќе добие државјанство: Белгија, во која како што наведе има куќа, Русија, чиј претседател наводно веќе го поканил, како и Црна Гора, во која, според него, има пријатели и бизниси. Во Црна Гора се уште не е потврдено дали информациите за Депардје се веродостојни.
| | веќе видена | слични
2 копии

Познатиот француски актер Жерар Депардје, кој во последните денови предизвика бројни полемики во јавноста поради одлуката да се пресели во Белгија и планира да се одрекне од францускиот пасош, би можел наскоро да стане црногорски државјанин, објави парискиот весник „Монд“. Францускиот актер веројатно ќе добие државјанство на Црна Гора, пренесува црногорскиот печат, повикувајќи се на „Монд“. Депардје најави дека ќе се откаже од државјанството на Франција, како што појасни, поради тоа што не е задоволен од даночната политика во земјата. Актерот спомена три земји во кои можеби ќе добие државјанство: Белгија, во која како што наведе има куќа, Русија, чиј претседател наводно веќе го поканил, како и Црна Гора, во која, според него, има пријатели и бизниси. Во Црна Гора се уште не е потврдено дали информациите за Депардје се веродостојни. Во следната епизода на „Мајка“ ќе гледате Во следната епизода на „Завет“ ќе гледате
| | веќе видена | слични

Наводно, Владимир Путин веќе му понудил руски пасош, но актерот се уште нема „пукнато“, ја сака и Црна Гора. Познатиот француски актер Жерар Депардје, кој минатата недела кажа дека се откажува од француското државјанство откако е обвинет дека ја предал татковината затоа што одлучил да се пресели во Белгија, за да не и плаќа даноци на Франција, е на „маки“. Додека Европа ја потресуваат проблеми со лажни азиланти, Жерар размислува чиј пасош да го прифати. Француското списание Le Mond од извор близок на актерот дознава дека рускиот претседател Владимир Путин веќе му понудил пасош на актерот, но дека Жерар многу ја сака и Црна Гора каде што започнал приватен бизнис и има многу пријатели. Депардје за сега има белгиски пасош каде што неодамна купил и куќа, додека недвижнини, ресторани, рибници... има ширум Европа и останувањето во Белгија, според пишувањето на француските медиуми, би било најлогичен избор.
| | веќе видена | слични

Францускиот актер Жерар Депардје најави дека се откажува од државјанството на Франција поради тоа што не е задоволен од даночната политика во таа земја. Актерот спомена три земји во кои можеби ќе добие државјанство - Белгија, во која како што навел има куќа, Русија, чијшто претсадетел, наводно, веќе го поканил, како и Црна Гора, во која, според неговите зборови, има пријатели и бизнис. Во Црна Гора се' уште не е потврдено дали се веродостојни наводите на Депардје.
| | веќе видена | слични

Руски пасош за францускиот актер Жерар Депардје ? Францускиот актер Жерар Депардје без сомневање се пошегувал кога рекол дека добил руски пасош, изјави денеска портпаролот на рускиот претседател Владимир Путин. „Не можам да коментирам. Сигурно станува збор за шега, бидејќи јас за тоа не сум известен“, изјави Дмитриј Песков за француската агенција Франс прес . „Путин веќе ми прати руски пасош“, им соопштил вчера на своите пријатели Депардје, а изјавата на иконата на француското актерство ја објави весникот Ле Монд. Погоден од изјавата на францускиот премиер Жан Марк Ајролт, кој преселбата на Депардје во Белгија поради пониски даноци ја нарече „кукавичлук“, францускиот актер најави дека има намера да се врати во Франција, но оти ќе земе белгиски пасош.
| | веќе видена | слични

Извор близок до глумецот изјави дека Депардје му рекол дека од својот руски пријател, претседателот Владимир Путин, веќе добил руски пасош. Истиот извор, кој тврди дека во вторник се сретнал со Депардје во еден ресторан во Париз, навел дека до сега три земји му понудиле на глумецот ново државјанство, Белгија, Русија и Црна Гора. Тој рече дека Депардје меѓу две чашки шампањ викнал „Путин ми испрати пасош!" и додаде дека Русија го чека со раширени раце. Популарниот актер истакна дека нема да ги прекине сите врски со Франција. Одлуката на глумецот да се отсели од Франција за да избегне плаќање данок предизвика бројни полемики во јавноста последните денови. Претставниците на левицата во Франција го обвинија глумецот за непатриотски гест, додека десницата тоа го искористи за критика на актуелната власт на социјалистите заради иселувањето на богатите луѓе. „Никогаш никого не убив, ништо не погрешив, и платив данок на државата од 145 милиони евра во последните 45 години, вработив 80 луѓе. Не очекувам ни прекор, ни ...
| | веќе видена | слични

Францускиот актер, кој се откажа од француското државјанство навреден поради критиките дека се преселил во Белгија за да избегне плаќање на данок, сега, освен за белгиското, имал понуди и за црногорско и за руско државјанство. Извор близок до актерот на медиумите им кажал дека Депардје, од својот руски пријател Владимир Путин веќе добил руски пасош, а дека понуда за прием во црногорско државјанство имал и од влијателна личност во Црна Гора. - Путин ми даде пасош! – викнал восхитено Депардје во еден ресторан, помеѓу две чаши шампањско и додал дека Русија го чека со раширени раце. Актерот, меѓутоа, истакнал и дека „нема да ги спали сите мостови кон Франција“. Неговата одлука да се иссели од татковината, за да го избегне плаќањето на даноците предизвика жестоки полемики во јавноста, а беше искористена и за политичко поентирање меѓу левицата и десницата во Франција. Неговото селење во Белгија доаѓа по одлуката на француската влада за 75 процентно оданочување на годишните приходи на своите граѓани ...
| | веќе видена | слични

Останато

Полицијата 24 часа на ден ги чува таблите со новото име Северна Македонија, за да не бидат уништени и ишкртани како оние за автопатот Пријателство, пишува ...
сите 336 | | | веќе видена

Претседателот на партијата„ Алтернатива“ која настана по расколот во „Беса“, Африм Гаши по средбата со премиерот Заев изјави дека за партијата е повеќе ...
сите 209 | | | веќе видена

Кандидатот за претседател на Република Македонија од ВМРО-ДПМНЕ, професор Гордана Силјановска Давкова во нејзиното прво интервју дадено за Вестите на Сител ...
сите 159 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) и нејзините постојани и придружни членки: Спорт Лајф, Моцарт, Златна Копачка, Евротип, Марбет и ...
сите 304 | | | веќе видена

Двајца пациенти денеска беа пуштени на домашно лекување од болницата „8-ми Септември“. Пациентите ги пречекаа нивните роднини. Тие беа во добра состојба, но не ...
сите 198 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст" што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 136 | | | веќе видена

Самопрогласениот времен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо ја повика војската да дозволи влез на хуманитарната помош за Венецуела, која се очекува да ...
сите 123 | | | веќе видена

Фирмата „Авто мото здружение Гостивар“, чиј сопственик е газдата на „Дурмо турс“, минатата година имала забрана да врши технички преглед на возила. Забраната е ...
сите 199 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Поради данокот Жерар Депардје – Црногорец?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: