Франција го одбележува Денот на падот на Бастилја со зголемен воен буџет


Францускиот претседател Емануел Макрон потпиша нов воен буџет пред денешната воена парада која во Париз се одржува по повод националниот празник Данот на падот на Бастилја. Францускиот претседател Емануел Макрон потпиша нов воен буџет пред денешната воена парада која во Париз се одржува по повод националниот празник Данот на падот на Бастилја. Новиот буџет за армијата предвидува зголемување на расходите за одбрана на два отсто од БДП, како што му беше ветено на НАТО. Овој потег е долго планиран, нп следува после самитот на НАТО во Брисел на кој претседателот на САД Доналд Трамп ги критикуваше сојузниците дека не издвојуваат доволно пари. На свеченоста учествуваат борбени авиони кои изведуваат акробации над Париз, а војниците маршираат до Елисејската палата. Во цела Франција денеска се распоредени 110.000 припадници на безбедносните сили задолжени за сигурност за време на прославата на Денот на Бастилја, откако пред две години во Ница беа убиени 86 луѓе.
| | веќе видена | слични
4 копии

Со својот младешки стил, рушењето на предрасудите и кршењето на непишаните модни правила, Бриџит Макрон и тоа како успеа да се истакне во светот на првите дами. Во улогата на домаќинка, 65-годишната сопруга на францускиот претседател во Јелисејската палата ја дочека фудбалската репрезентација на Франција, која на Светското првенство во Русија се закити со златен медал во финалето против Хрватска. Уважените гости во придружба на сопругот, претседателот Емануел Макрон, Бриџит ги дочека во издание типично за нејзиниот стил на облекување. Според написите во медиумите, елегантниот морнарскосин фустан до колена е со потпис на нејзината омилена модна куќа „Луј Витон“. Формалното издание за дочек на француската фудбалска репрезентација го заокружила со модел на салонки во неутрална боја и впечатлив сребрен накит. Освен претставниците на француската фудбалска репрезентација, кои во Јелисејската палата стигнале со реплика на трофејот на ФИФА, на големата прослава во претседателската резиденција присуствувале и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Претседателот на Франција, Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит ја примија репрезентацијата на земјата на свеченост во Елисејската палата по освојувањето на светската титула на Мундијалот 2018. – Ви благодариме за победата, се гордееме со вас. Никогаш не ги заборавајте вашите корени. Помнете што претставуваат за вас родителите, вашиот клуб, кој ве изградил, сето тоа е Франција, рече претседателот. Над 1.300 гости, вклучувајќи и многу фудбалери и ученици, присуствуваа на прославата во Елисејската палата. И покрај летните горештини, околу половина милион луѓе го исполнија просторот на „Шанз-Елизе“ од Триумфалната капија до плоштадот Конкорд и ги поздравија светските шампиони.
| | веќе видена | слични

Француските фудбалери до раните утрински часови, во претседателската палата ја славеле светската титула, освоена во неделното финале во Москва. Претходно, светските шампиони, од аеродромот „Шарл Де Гол“, со панорамски автобус поминаа по авенијата Шанзелизе, а на Елизејските полиња биле пречекани од еден милион фанови. foto: epa foto: epa Влегувајќи со златниот пехар, во претседателската палата, капитенот Иго Љорис и селекторот Дидие Дешам го поздравиле претседателот Емануел Макрон и неговата сопруга Брижит. foto: epa „Благодарм што го донесовте овој пехар. Ви благодарам што сите нас не направивте да бидеме толку горди, што вложивте толку труд. Бевте единствени. Благодарност до вашите семејства кои се тука, благодарност до тренерите“, рекол во своето обраќање францускиот претседател, испраќајки им порака на фудбалерите „да никогаш да не заборават од каде доаѓаат“. foto: epa Пред палатата свое обраќање имал и Пол Погба, кој дури и отпеал и неколку песни. Потоа микрофонот го зел Бенжаман Менди. Играчите меѓу ...
| | веќе видена | слични

Експедицијата на „Триколорите" се врати дома со трофејот од Светското првенство, стотина илјади фанови на Шанзелизе ги поздравија новите херои кои на крајот беа примени од претседателот Емануел Макрон.Скромна прослава на Франција за шампионската титула. Новите херои на нацијата нешто пред 17 часот слетаа на Шарл де Гол аеродромот. Прв од авионот излезе капитенот Хуго Лорис, кој го покажа златниот пехар.За кратко време експедицијата на „Триколорите“ се качи во автобус и тргна за центарот на Париз, каде направи трансфер и се префрли во отворен автобус со кој фудбалерите парадираа со трофејот на Шанзелизе, каде беа поздравени од стотина илјади фанови, а над нив прелетаа авиони кои го обоија небото во боите на знамето на ФранцијаНа крајот тие беа пречекани во Елисејската палата од претседателот Емануел Макрон, каде сите заедно ја испеаа химната, популарната Марсељеза.Suena 'La Marsellesa' a capella... en versión Les Bleus!pic.twitter.com/0WgPah6yvA JorgeSaucedoPy (@JorgeSaucedoPy) July 16, 2018
| | веќе видена | слични

Фудбалската репрезентација на Франција слета денеска околу 17 часот на парискиот аеродром Шарл де Гол, ден по освојувањето на титулата светски прваци на Миндијалот во Русија. Тие од аеродромот со автобус одат кон авенијата Шанселизе, каде ги чекаат голем број навивачи. Француската селекција потоа ќе оди кај претседателот Емануел Макрон, кој заедно со сопругата Брижит , во Елисејската палата ќе им приреди свечен прием. Околу 3.000 луѓе поканети се да го прослават нивното доаѓање во градините на Елисејската палата, меѓу кои многу млади од фудбалските клубови кои формираат светски шампиони, како што е клубот „Бонди“ од париската област каде што почнал младиот Килиан Мбапе. Поканети се и спортистите кои освоиле медалји на последните Олимписки игри како и играчите на рагби помлади од 20 години кои неодамна станале светски шампиони.
| | веќе видена | слични

Ден по освојувањето на светската титула, фудбалерите на Франција слетаа на аеродромот „Шарл Де Гол“, во Париз. Први од авионот со победничкиот пехар излегоа капитенот Иго Љорис и селекторот Дидие Дешам. foto: epa Со панорамски автобус, фудбалерите се упатија кон авенијата Шанзелизе, каде се пречекани од илјадници фанови. foto: epa Новите светски шампиони се пречекани од еден милион луѓе. La foule sur les Champs-Élysées !! #lequipeCDM pic.twitter.com/IRVjQuEgJx — la chaine L’ÉQUIPE (@lachainelequipe) July 16, 2018 Репрезентативците потоа ќе бидат примени од претседателот Емануел Макрон и неговата сопруга Бижит. Францускиот претседател на секој играч ќе го одликува со „Легијата на честа’. Интересно, селекторот Дешам веќе го има добиено ова одликување, во 1998 година кога беше капитен на репрезентацијата. Les Champs-Élysées s’embrasent complètement au passage du bus ! #lequipeCDM pic.twitter.com/N0rPOv8i7J — la chaine L’ÉQUIPE (@lachainelequipe) July 16, 2018 Потоа за нив ќе биде организиран свечен прием во ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Охрид, 12. јули 2019 (ИНПРЕС) – Засега до општината нема поднесени барања од граѓани за обесштетување, по завчерашното невреме што го зафати Охридскиот регион, ...
сите 152 | | | веќе видена

Од извори блиски до обвинителството, Магазин дознава дека при вчерашниот претрес на просториите на 1ТВ, чиј неформален сопственик е Боки13, пронајдени се ...
сите 202 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 90 | | | веќе видена

Руските пранкери кои го имитираат поранешниот украински претседател, Петро Порошенко, и кои им се јавуваат по телефон и ги лажат политичарите и светските ...
сите 180 | | | веќе видена

Предвремени парламентарни избори оваа година нема да има, а ако воопшто има, тоа најрано може на почетокот на наредната година, која и онака е изборна. До ...
сите 146 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција го одбележува Денот на падот на Бастилја со зголемен воен буџет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: