Нико Розберг казнет: Го загуби второто место во Силверстоун!

На Нико Розберг му беа одземени бодови и остана без освоеното второ место на трката за ГН на Велика Британија откако стјуардите решија да го казнат поради радио комуникацијата со својот тим. Возачот на Мерцедес е казнет со 10 секунди што значи дека наместо второто, со оваа прмена го освоил третото место, а најмногу од ова профитираа Макс Ферстапен кој дојде до втората позиција, односно првопласираниот Луис Хамилтон кој сега има само еден бод заостанување во генералниот пласман. Причина за казната за Германецот која ја наведуваат стјуардите е сугестијата која ја доби од тимскиот инженер Тони Рос по проблемите со менувачот, при што Розберг беше советуван да го прескокнува седмиот степен на пренос. Објаснувањето на стјуардите е дека дел од комуникацијата била во склоп со новите правила, но дел од неа била нивно нарушување.
| | веќе видена | слични

„Помалку е чудно. Работите за тие момци да бидат тоа што се, да не ги спречувате во било која смисла, но повторно, постојат некои специфични ситуации на кои мора да се смирите. Можам да се послужам со фудбалски жаргон, тие двајца имаат жолти картони по последната трка“, јасно и гласно порача Тото Волф. Нико Розберг води со 11 бода пред Хамилтон, а овој викенд се вози трката за ГН на Британија, на Силверстоун.
| | веќе видена | слични
2 копии

Екипата на Мерцедес нема да поднесе жалба поради казната која ја доби нивниот пилот и лидер во генералниот пласман, Германецот Нико Розберг, на минатата трка во Ф1 за Големата награда на Велика Британија Германецот е казнет со десет секунди заостанување, со што го загуби второто место, поради прекршок на правилата каде што побара помош од боксот, а преку радио доби упатство како да го надмине проблемот. На неколку круга до крајот на трката на Силверстон, Розберг пријави проблем со менувачот, а од боксот доби совет да не вози во седма брзина. Сопред правилата, екипата од бокс не смее преку радио да им помага на своите возачи, а со тоа и да им ги решаваат проблемите. Возачот мора самостојно да го вози болидот, без помош од страна на тимот, пишува во правилникот. По казната, Розберг и понатаму останува на првото место во генералниот пласман, но со само еден бод повеќе од клупскиот колега, Британецот Луис Хаминтон.
| | веќе видена | слични

Мерцедес одлучија да ја повлечат жалбата за казната од 10 секунди доделена на нивниот возач Нико Розберг по Британското Гран При. Тимот од Брекли имаше време до Четврток да одлучи дали и официјално ќе поднесе жалба по нивните изјави. Но во текот на вчерашниот ден, тие одлучија да ја прифатат казната за прекршување на правилата за тимско радио. Информациите кои Мерцедес му ги пренесоа на Розберг за да спречат откажување на менувачката кутија во последниот дел од трката отидоа предалеку и му помогнаа со перформансите на болидот. Според казната, тој го загуби второто место и моментално има само 1 поен предност пред Хамилтон во генералниот пласман. „Формула 1 тимот на Мерцедес АМГ Петронас денес одлучи да ја повлече својата изјава со намера за жалба против одлуката на стјуардите за време на Британското Гран При. Имавме можност да им докажеме на стјуардите дека откажување на менувачката кутија беше неизбежно и поради тоа ни беше дозволено да го советуваме Нико за промена на подесувањата. Но, советот да ја ...
| | веќе видена | слични

Мерцедес се откажа од жалбата на казната на Нико Розберг во Гран при на Велика Британија. Германецот беше санкциониран со десет секунди поради прекршување на правилата за комуникација преку радио. Така тој се најде од втора на трета позиција на „Силверстоун“, а предноста пред Луис Хамилтон во генералниот пласман беше скратена до еден поен. Лидерот во шампионатот се обрати кон механичарите пет круга пред крајот, кога доби проблем во менувачот. Од боксот му рекоа дека треба да избегнува да вклучува на седмата брзина, што сепак е прекршување на чл. 27, т. 1 од Правилникот. Во неделата од Мерцедес најавија дека ќе поднесат жалба на казната. Последователно сепак се откажаа од намерата. – Успеавме да им докажеме на стјуардите дека дефектот во менувачот се закануваше да предизвика крај на трката за болидот и затоа беше во рамките на правилата да го советуваме Нико за потребната промена на режимот. Сепак советот да избегнува седма брзина е прекршување според Правилникот, па го прифаќаме толкувањето на регулативата ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со 10 гласа за, 5 против и ниту еден воздржан, Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот зборот Република Македонија да се смени со Република Северна ...
сите 404 | | | веќе видена

„Груевски купува денови на слобода“ – со ваков наслов Независен ја објаснува ситуацијата околу правните игри на адвокатскиот тим на Груевски за да го ...
сите 312 | | | веќе видена

Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари, денеска одржа прес конференција на која рече дека несреќниот случај во кој животот го загуби 17-годишно девојче ...
сите 133 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 127 | | | веќе видена

Владата донесе одлука за носење законски измени за справувањето со кучињата скитници. Како што ни рече вчера владиниот портпарол Миле Бошњаковски, законските ...
сите 67 | | | веќе видена

Има катастрофална лоша економска слика, има криминал кој цвета, се краде на ангро, владата прави криминални иновации, тендери кои завршуваат во приватни џебови ...
сите 93 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нико Розберг казнет: Го загуби второто место во Силверстоун!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: