Децата и Комунална хигиена во светот на екологијата

Градоначалникот Шилегов, постојаната претставничка на УНДП во Македонија, Лујза Винтон, директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани и градоначалници на скопските општини, денеска присуствуваа на манифестацијата „Децата и КХС во светот на екологијата“ што се одржа на Школката во Градскиот парк. - Ми претставува огромна чест и задоволство што сме дел од овој настан организиран во рамките на деновите на екологијата. Подигнувањето на еколошката свест кај граѓаните, особено кај најмладата популација, е важен предуслов за заштита на животната средина и околината во која живееме. Секое дете и секој човек има право на чиста и здрава животна средина. Децениската негрижа за животната средина доведе до уништување на заштитените подрачја, масовна сеча на дрвја, енормно загаден воздух – изјави Шилегов. Тој нагласи дека градската администрација е посветена на заложбите за здрава животна средина и одговорно ги следи потребите на своите сограѓани, а идејата за организирање на овој настан е развивањето на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од општината Илинден информираат дека со засадување повеќе садници и уредување на просторот кај Спортско-образовниот центар и пешачко-велосипедската патека Марино - Кадино, продолжиле со реализација на проектот „Со зеленило против загадувањето“. Во спроведувањето на овој проект се вклучиле и повеќе граѓани, ученици, младинци, пензионери, претставници на бизнис-секторот, општинските комунални претпријатија и општинската администрација.Од оваа локална самоуправа велат дека проектот е дел од континуираните активности за заштита на животната средина на општината Илинден. Со активностите од проектот за зазеленување што се реализира во месеците март и април опфатени се 25 локации на површина од 80.000 квадратни метри. Целта на овој еколошки проект е преку озеленување на јавните површини во урбаниот дел на општината, односно покрај пешачко-велосипедските патеки, површини покрај општински улици и патишта, просторот околу домовите на култура, училишните дворови, просторот околу детската градинка, површини околу ...
| | веќе видена | слични

Градот Скопје оваа пролет ќе организира акција за чистење на јавните површини и за миење на градските улици. Акцијата ќе ја спроведат јавните градски претпријатија „Комунална хигиена“ и „Паркови и зеленило“ со своите работници и расположливата механизација. Градот Скопје ги повикува и граѓаните да се вклучат во оваа акција и да придонесат за почисто Скопје. - Ги повикуваме и нашите сограѓани да придонесат во акцијата и да ни помогнат да ги лоцираме дивите депонии во градот. О д денес ка , сите совесни граѓани можат да пријавуваат диви де п онии до Г рад С копје со испраќање фотографија и локација на депонијата преку вибер на бројот 070 270 557 или со порака на нашата официјална фејсбук ст раница - Г рад С копје. Сакам да ја искористам оваа пригода и да ги повикам и сите општествено одговорни компании и институции да ни се приклучат и да ни помогнат со својата механизација за почисто Скопје, бидејќи Скопје е заеднички дом и треба заедно да го чуваме - рече на денешната прес-конференција ...
| | веќе видена | слични

ОКТА активно се вклучи во еко-акцијата на општина Илинден Со зеленило против загадувањето. Компанијата донираше садници бреза, коишто беа засадени во паркот во близина на спортската сала Гоце Делчев и детската градинка во населбата Илинден. Во акцијата за зазеленување учествуваше менаџерскиот тим и дел од вработените во компанијата. Со оваа активност, ОКТА како општествено одговорна компанија, уште еднаш ги потврди заложбите за почиста и поздрава животна средина. Секое засадено дрво е важно и придонесува во благородната мисија за создавање почиста животна средина за сегашните и за идните генерации. Токму затоа ОКТА се приклучи и го поддржа проектот за зазеленување на општина Илинден. Компанијата останува искрен пријател на локалната заедница со поддршка на активности во образованието, културата, екологијата коишто значително ќе помогнат во создавањето подобри услови за живот на граѓаните од оваа општина. Во акцијата исто така учествуваа ученици, вработени во јавните претпријатија и во општина Илинден, како и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во рамки на традиционалната акција „Денови на пролетта - Денови на екологијата“ Град Скопје денеска распиша Јавен конкурс за избор на најеколошка компанија, за најголем придонес во областа на животната средина, за најубаво уреден двор на куќа, зграда и институција/стопански објект и најубав состав и цртеж на тема екологија за учениците од основните и од средните училишта.Според условите на конкурсот, Градот Скопје ќе избира и најеколошка компанија (фирма со успешна примена на ISO 14001 и придонес кон зачувување на животната средина).Ќе се избираат и правни или физички лица кои дале најголем придонес во областа на животната средина, односно кои со својата активност и залагање сториле најмногу за зачувување и унапредување на животната средина во градот Скопје, во смисла на заштита на медиумите и областа на животната средина, намалување на користењето необновливи видови енергија.-Ќе се избира најубаво уреден двор - на објект за индивидуално домување, колективно домување и институција, фирма или стопански ...
| | веќе видена | слични

Според условите на конкурсот, Градот Скопје ќе избира и најеколошка компанија (фирма со успешна примена на ISO 14001 и придонес кон зачувување на животната средина). Ќе се избираат и правни или физички лица кои дале најголем придонес во областа на животната средина, односно кои со својата активност и залагање сториле најмногу за зачувување и унапредување на животната средина во градот Скопје, во смисла на заштита на медиумите и областа на животната средина, намалување на користењето необновливи видови енергија... Натаму ќе се избира најубаво уреден двор - на објект за индивидуално домување, колективно домување и институција, фирма или стопански објект, најубав состав на тема екологија - за ученици од основните и од средните училишта, како и најубав цртеж на тема екологија - за ученици од основните и од средните училишта, соопшти прес-службата на Град Скопје. Пријавите на заинтересираните граѓани, невладини организации, јавни установи, претпријатија и други правни и физички лица треба да се достават по пошта ...
| | веќе видена | слични

ЈП „Паркови и зеленило“ се вклучи со свој придонес во реализација на проектот „Денови на пролетта - денови на екологијата“ во организација на градот Скопје, а во соработка со ЈП „Комунална хигиена“, „Пакомак“ и со УНДП.Претпријатието обезбеди 23 дрвени тезги-штандови за презентирање на експонатите изработени од рециклиран материјал од страна на изложувачите. Тезгите се поставени околу бината Школка, каде што денеска ќе се изведе пригодна програма, за издигнување на јавната свест за зачувување на животната средина и сепарирање и рециклирање на отпадот.Традиционално, претпријатието обезбеди сто цвеќиња од видот виола, кои ќе бидат насадени во близината на бината од страна на членовите на здружението на лица со интелектуална попреченост - ПОРАКА.ЈП „Паркови и зеленило“, како претпријатие чија основна дејност е одржување и грижа за зеленилото во градот Скопје, секогаш е отворено за поддршка и вклучување во настани и акции за заштита и унапредување на животната средина и издигнување на свеста на граѓаните за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Градоначалникот на град Скопје, Петре Шилегов, постојаната претставничка на УНДП во Македонија, Луиза Винтон, директорот на ЈП „Комунална хигиена“, Абдусамед Шабани, и градоначалниците на скопските општини присуствуваа на манифестацијата „Децата и КХС во светот на екологијата“, што се одржа на Школката во Градскиот парк во рамките на деновите на екологијата. „Подигнувањето на еколошката свест кај граѓаните, особено кај најмладата популација, е важен предуслов за заштита на животната средина и околината во која живееме. Секое дете и секој човек има право на чиста и здрава животна средина. Децениската негрижа за животната средина доведе до уништување на заштитените подрачја, масовна сеча на дрвја, енормно загаден воздух“, изјави Шилегов. Тој нагласи дека градската администрација е посветена на заложбите за здрава животна средина и одговорно ги следи потребите на своите сограѓани, а идејата за организирање на овој настан е развивањето на еколошката свест, особено кај најмладите, а со тоа и зголемување на ...
| | веќе видена | слични

Останато

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева наводно разработила неколку сценарија со кои сакала бизнисменот Орце Камчев да го спаси од затвор како осомничен ...
сите 282 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд утре ќе се проверува дали записникот од сведочењето на Орце Камчев за „Рекет“ воопшто стигнал до судот, за да потоа се види дали можеби ...
сите 134 | | | веќе видена

Кандидатка за нова министерка за финансии ќе биде Нина Ангеловска, додека за функцијата нови замени-министри за економија, за образование и за политички систем ...
сите 111 | | | веќе видена

Штуро и непрофесионално се води истрагата за случајот Рекет, смета опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Портпаролот на оваа партија, Димче Арсовски денеска на прес ...
сите 127 | | | веќе видена

 Месеците на Илинденска бб. им се избројани, криминалите разоткриени и знаат дека сите до еден ќе одговараат за своите злодела. Најавите за тужби за новинари, ...
сите 290 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Децата и Комунална хигиена во светот на екологијата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: