ФИФА се сомнева во местенка на мечот Нигерија- Аргентина 4:1

4 копии

Светската фудбалска организација (ФИФА) покрена истрага поради сомневање дека пријателскиот фудбалски меч меѓу репрезентациите на Нигерија и Аргентина во која африканските играчи славеа изедначувачки со 4:1 над фаворизираните Аргентинци бил наместен Натпреварот беше одигран во средата, а „гаучосите“ настапија со резервен состав без најдобрите фудбалери. Сомневањето во местењето на резултатот од мечот беше поттикнато од понудата којашто се појавила на обложувалниците откако во 53 минута од натпреварот Нигерија поведе со 4:0. Тогаш некои обложувалници во понудата го ставиле и облогот дека ќе падне и петти гол на мечот, а како што се ближел крајот на мечот коефициентот за петтиот погодок станувал се’ поголем. Петтиот гол беше постигнат, дури во осмата минута од судиското продолжување, откако судијата Ибрахим Чаибу од Нигер досуди пенал за Аргентина по што конечните 4:1 за Нигерија ги постигна Мауро Босели. Во пријателски фудбалски натпревар одигран во Абуџа, репрезентацијата на Нигерија пред 30 илјади ...
| | веќе видена | слични

ФИФА покрена истрага за лажирање на конечниот резултат на пријателската средба Нигерија – Аргентина (4-1). Неколку обложувалници пријавија големи уплати на пет и повеќе голови, а сомнежите ги подгреа осумминутното продолжување на натпреварот и сомнителните пенали што ги досуди делителот на правдата. И ако ударот од белата точка за Нигерија би можел да го досуди и некој друг судија, најстрогата казна за Аргентина е измислена. Да се игра 98 минути на пријателска средба, на која резултатот е 4-0 и нема потреба од продолжување, да се досуди сомнителен пенал и да се има големи уплати на пет или повеќе голови е сигнал дека нешто не е чисто на оваа средба. Дали е така, проценете сами.
| | веќе видена | слични

Судијата дозволил да се игра се додека не биле постигнати пет голови Светската фудбалска федерација (ФИФА) го истражува натпреварот меѓу Нигерија и Аргентина, поради сомнителни обложувања што ја доведоа во прашање неговата регуларност. Овој натпревар се одигра во средата, а е утврдено дека уплатите во одделни обложувалници се случувале во сомнителни моменти, особено пред самиот крај на натпреварот, кога и судијата донесувал контроверзни одлуки. Натпреварот заврши со победа на Нигерија (4:1), иако Аргентинците настапиле во ослабен состав. Сепак, она што предизвикува сомневања е податокот дека имало голем број на уплати оти натпреварот ќе биде завршен со пет голови и тоа само неколку минути откако Аргентинците го постигнале почесниот погодок во дополнителното судиско продолжение за 4:1. Натпеварот требало да биде продолжен само пет минути, но судијата Ибрахим Чабои дозволил да се игра дури до 98. минута, кога еден фудбалер на Нигерија играл со рака, а Мауро Босели го реализира досудениот пенал. - ФИФА може да ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На пријателскиот дуел меѓу Нигерија и Аргентина, судијата во 98 минута донесе во најмала рака чудна одлука заради што ФИФА почна истрага. Светската фудбалска организација покрена истрага поради сомневање дека пријателскиот фудбалски меч меѓу репрезентациите на Нигерија и Аргентина во која африканските играчи славеа изненадувачки со 4:1 над фаворизираните Аргентинци бил наместен. Натпреварот беше одигран во средата во нигериската престолнина Лагос, а „гаучосите“ настапија со резервен состав без најдобрите фудбалери. Сомневањето во местењето на резултатот од мечот беше поттикнато од понудата којашто се појавила на обложувалниците откако во 53 минута од натпреварот Нигерија поведе со 4:0. Тогаш некои обложувачница во понудата го ставиле и облогот дека ќе падне и петти гол на мечот, а како што се ближел крајот на мечот коефициентот за петтиот погодок станувал се’ поголем. Петтиот гол беше постигнат, дури во осмата минута од судиското продолжување, откако судијата Ибрахим Чаибу од Нигер досуди пенал за ...
| | веќе видена | слични

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) започнала истрага за натпреварот кој го играа и тоа пријателски, репрезентациите на Нигерија и Аргентина оваа недела. Оваа истрага доаѓа поради сомнителните обложувања односно уплати за овој натпревар и големата и убедлива победа на Нигерија на оваа средба против селекцијата на Аргентина која се подготвува за Копа Америка. Мечот заврши 4:1, а токму тој последниот гол, почесниот погодок на Аргентина во финишот на мечот и предизвика големо сомневање. Имено Нигерија водеше 4:0, а судијата Ибрахим Чаибу одлучил да го продоолжи мечот цели 5 минути. И покрај сето тоа по поминатите 5 минути средбата се играла се до 98 минута кога бил досуден пенал за Аргентина и тоа многу контраверзен откако само судијата видел дека некој играл со рака во шеснаесетникот на Нигерија. Мауро Босели го намали резултатот на 4:1 со гол од пенал, а интересно е тоа што имало многу големи уплати дека мечот ќе заврши со 5 постигнати голови. Истиот овој судија судел уште еден сомнителен натпревар ...
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 202 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 152 | | | веќе видена

Сите министерства и државни институции на своите веб-страници го сменија името на државата во Република Северна Македонија, освен претседателот Ѓорге Иванов, ...
сите 262 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ФИФА се сомнева во местенка на мечот Нигерија- Аргентина 4:1

Од:
До кого (е-маил):
Порака: