Груевски ги достави имињата на новите министри

2 копии

Доцна вечерва мандатарот Никола Груевски го достави до Собранието предлог - составот за новата влада, како и програмата за работа. За министер за внатрешни работи се предлага Гордана Јанкуловска, за надворешни Никола Попоски, за образование и наука Панче Кралев, за здравство Никола Тодоров, Зоран Ставрески за финансии, Спиро Ристовски за труд и социјала, Иво Ивановски за информатичко општество и администрација и Владимир Пешевски ви-це премиер за економски прашања. Миле Јанакиевски за транспорт и врски, Елизабета Канчевска Милевска за култура, за земјоделство Љупчо Димовски. Теута Арифи е предложена за ви-це премиер за евроинтеграции, Муса Џафери за ви-це премиер за Рамковен договор, за министер за одбрана Фатмир Бесими, за економија Ваљон Сарачини, за правда Блерим Беџети и за локална самоуправа Невзат Бејта. Во предлогот на Груевски за министри без ресори се наведени Неждет Мустафа и Хади Незири. Според собранискиот деловник, рокот на спикерот Велјановски е 15 дена за предлогот на мандатарот Груевски да ...
| | веќе видена | слични

ВЛАДАТА СО СТАРИ КАДРИ ЌЕ ГО ПОЧНЕ ТРЕТИОТ МАНДАТ Со старо-новиот владин тим премиерот сака да обезбеди континуитет на досегашните политики, бидејќи со речиси истите кадровски решенија ВМРО-ДПМНЕ третпат победува на парламентарни избори и го добива мандатот за составување влада, сметаат политиколозите Познати кадри, најблиски соработници и вистински луѓе од доверба поставени на најважните позиции. Ова накратко е оценката што на прв поглед може да се даде за новиот тим министри што мандатарот Никола Груевски го достави до Собранието. Иако, додека траеја преговорите, неофицијалните информации зборуваа дека во владиниот кабинет ќе има освежување, тоа не се случи, особено не кај министрите што доаѓаат од ВМРО-ДПМНЕ. Во својот тим Груевски понуди две нови имиња - Никола Попоски, кој треба да ја води македонската дипломатија, и Панче Кралев, кој ќе биде задолжен за образованието. Во останатите ресори претежно останаа старите министри, а дел од нив министерската вртелешка ги однесе во ново министерство. Лидерот на ...
| | веќе видена | слични

ИНТЕРВЈУ ВЛАДИМИР МИСЕВ, ПОЛИТИКОЛОГ Одлуката на Груевски поголемиот дел од поранешните министри да бидат дел од новата влада дефинитивно е сигнал за континуитет на досегашните политики и стратешки определби на коалицијата ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ Повеќе персонални решенија од ВМРО-ДПМНЕ се старите министри. Наспроти тоа, ДУИ прави поголема промена кај своите кандидати за министри. Зошто Груевски одлучи да ги задржи старите? - Иако во јавноста подолго време се шпекулираше со нови имиња или за наводни несогласувања или недоразбирања помеѓу коалициските партнери при формирањето на новата влада, најблиските соработници на Груевски остануваат и во новиот владин состав. Ова дефинитивно треба да даде сигнал за континуитет на досегашните политики и стратешки определби на коалицијата ВМРО-ДПМНЕ - ДУИ. И на третите парламентарни избори по ред, ВМРО-ДПМНЕ успева да добие мнозинство гласови, па веројатно процената на Груевски е дека тимот што победува не треба да се менува. Од друга страна ДУИ, како што демонстрираа и на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Од петокот тече 15-дневниот рок кој што го има претседателот на Законодавниот дом Трајко Вељаноски, за да свика седница на која ќе се избират министрите и другите функционери од извршната власт. Неофицијално за околу една една седмица ќе биде свикана седница за избор на Владата. Мандатарот Никола Груевски пред два дена го достави списокот со новиот владин тим и програма, до Собранието на Република Македонија. Во новиот владин состав вицепремиерските места од ВМРО-ДПМНЕ ги задржуваат Зоран Ставрески и Владимир Пешевски. Гордана Јанкулоска останува на чело на МВР, додека Министерството за култура и понатаму ќе го води Елизабета Канческа-Милевска. Никола Попоски, досегашниот амбасадор во ЕУ, ќе раководи со македонската дипломатија, Никола Тодоров ќе раководи со Министерството за здравство, а нов министер за образование и наука од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е Панче Кралев. Министер за администрација и информатичко општество останува Иво Ивановски, како и Миле Јанакиески, кој ќе го води Министерството за транспорт и ...
| | веќе видена | слични

"Во текот на наредната недела се очекува да биде закажана седница на Собранието на Република Македонија на која што ќе се гласа за новата Влада. Мандатарот Никола Груевски во петокот го достави списокот со новиот владин тим и програма, до Собранието. Во новиот владин состав вицепремиерските места од ВМРО-ДПМНЕ ги задржуваат Зоран Ставрески и Владимир Пешевски. Гордана Јанкулоска останува на чело на МВР, додека Министерството за култура и понатаму ќе го води Елизабета Канческа-Милевска. Никола Попоски, досегашниот амбасадор во ЕУ, ќе раководи со македонската дипломатија, Никола Тодоров ќе раководи со Министерството за здравство, а нов министер за образование и наука од редовите на ВМРО-ДПМНЕ е Панче Кралев. Министер за администрација и информатичко општество останува Иво Ивановски, како и Миле Јанакиески, кој ќе го води Министерството за транспорт и врски. Министерството за земјоделство и во овој состав ќе го води Љупчо Димовски. Министер за труд и социјална политика ќе биде Спиро Ристески, кој досега ...
| | веќе видена | слични

Од денеска почнува да тече 15-дневниот рок во кој, според Деловникот, пратениците, ќе треба да ги изгласаат министрите. Не се исклучува можноста веќе идната недела, спикерот Вељановски да ја закаже седницата за Влада. Веднаш по изгласувањето на пакетот закони кои се дел од политичкиот договор меѓу Груевски и Ахмети. Персоналниот состав, погледнат на прва, покажува дека станува збор за старо-нова влада. Во која од 22 членови, само шест се сосема нови. Повеќето од нив доаѓаат како предлог на коалицискиот партнер ДУИ. Во ВМРО-ДПМНЕ ова, неофицијално, оправдуваат со народната изрека која вели дека “тимот што победува - не се менува“. Груевски ќе предложи тројца вицепремиери - Теута Арифи, Муса Џафери и Владимир Пешевски. Неговите најблиски соработници - Ставревски и Јанкуловска ги задржуваат досегашните позиции. Никола Поповски е првото ново име - шеф на дипломатијата кој ќе дојде на местото на Антонио Милошоски. Бесими и Тодоров ротираат - првиот во од Економија во Одбрана, а вториот од образование во ...
| | веќе видена | слични

Никола Груевски ќе сака да се прошета меѓу народот со новиот владин тим на 2 август - Илинден, и веројатно да соопшти дека нешто од Манифестот веќе е реализирано со одлука на Владата. Доцна синоќа мандатарот и официјално до Парламентот го поднесе предлогот за новата македонска влада и програмата. По што од денеска почнува да тече 15-дневниот рок во кој, според Деловникот, пратениците, ќе треба да ги изгласаат министрите. Не се исклучува можноста веќе идната недела, спикерот Вељановски да ја закаже седницата за Влада. Веднаш по изгласувањето на пакетот закони кои се дел од политичкиот договор меѓу Груевски и Ахмети. Персоналниот состав, погледнат на прва, покажува дека станува збор за старо-нова влада. Во која од 22 членови, само шест се сосема нови. Повеќето од нив доаѓаат како предлог на коалицискиот партнер ДУИ. Во ВМРО-ДПМНЕ ова, неофицијално, оправдуваат со народната изрека која вели дека “тимот што победува - не се менува“. Груевски ќе предложи тројца вицепремиери - Теута Арифи, Муса Џафери и ...
| | веќе видена | слични

Седум нови имиња, 14 добро познати, некои ќе ја промената фотељата некои и во следните четири години денот ќе го минуваат во истото столче. За осум дена Македонија ќе ја добие дефинитивно најмладата влада во својата историја. Во просек министрите ја ситнат триесетката или веќе влегле во чериесетата година од животот. Премиерот има 41, исто колку и Пешевски и Канческа Милевска. Најстар е министерот без Ресор Хади Незир кој за еден месец ќе наполни 59, најмлад е новиот министер за образование Панче Кралев кој за кратко ќе наполни 30 години, а е иста генерација со Спиро Ристовски кој минатата среда го славеше триесетиот роденден. Новиот владин кабинет дефинитовно ќе биде економски. Груевски, Ставревски, Бесими, Димов, Џафери, Кралев имаат економски факултет. Во владата има и неколкумина кои завршиле на филозофски, електор инжењери, магистри по менаџмент и правници. Поголемиот дел од нив магистрирале и подготвуваат докторски науки на светски реномирани универзитети. Шефилд, Универзитетот Кент, Стафордшир, ...
| | веќе видена | слични

Панче Кралев, досегашен советник за економски политики во кабинетот на Владимир Пешевски, е предлог за нов министер за образование и наука. Реформите во образованието, Кралев ќе ги продолжи како магистер по економија, финансии и менџмент. Ново име во владата е и актулениот амбасадор во Европската унија, Никола Поповски кој доаѓа на местото на Антонио Милошоски во Министертвото за надворешни работи. На министерската фотелја во економија ќе седне Валон Сарачини, шеф за комикации на универзитетот Амекикан колеџ во Скопје. Неговиот претходник Фатмир Бесими заминува во одбрана. Зоран Ставрески и Владимир Пешевски ги задржуваат вицепремиерските места во новата Влада. Со Министерството за внатрешни работи продолжува да управува Гордана Јанкуловска, а промени нема да има ниту во култура, транспорт и врски и администрација и информатичко општество. Министерските фотелји ги задржуваат Елизабета Канческа-Милевска, Миле Јанкиевски и Иво Ивановски. Министерството за земјоделство останува кај социјалистичката партија. ...
| | веќе видена | слични
4 копии

За министер за образование во новиот состав на Владата е предложен Панче Кралев, кој од јули 2009 година работи како советник за економски политики во Кабинетот на вицепремиерот Владимир Пешевски, јавува Миа, пренесува Нетпрес. Претходно Кралев работел во Рајфајзен Инвестментс во Белград и во Амбасадата на Кралството Холандија во Скопје, како советник за економски и трговски прашања во однос на развојните економски програми на Холандската Влада кои се имплементираат во Македонија. Исто така работел и во Центарот за истражување на ЈИЕ во Солун. Кралев е докторант на Европскиот центар за мир и развој, а докторските студии му се на тема „Финансиски реформи во ЈИЕ“. Посетувал магистерски студии по економија, финансии и менаџмент на Универзитетот во Бристол во Обединетото Кралство, а дипломирал економија на Универзитетот во Шефилд (Сити Колеџ). На Универзитетот во Харвард се стекнал со обуки за јавни приватни партнерства и за лидери во јавноста. Зборува англиски, српски, хрватски, холандски и германски. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Макрон денеска ја почна националната дебата , што ќе трае во наредните три месеци . Дебатата ја почна со 600 градоначалници и локални функционери во малото ...
сите 160 | | | веќе видена

Ова тесто е готово за десет минути излегува меко, не се лепи за раце, добро се меси и што е најважно – не се распаѓа. 4 шолји од 2 дл брашно 2 лажици шеќер ...
сите 84 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски ги достави имињата на новите министри

Од:
До кого (е-маил):
Порака: