Беше ли филмот за Хан Соло добра идеја?


Режисерите на спин-оф филмот за Хан Соло решија да одат во далечна галаксија, многу подалечна од онаа на „Star Wars“. Неочекувано, режисерите Фил Лорд и Кристофер Милер најавиле дека се откажуваат од нивните режисерски ангажмани за спин-оф филмот за Хан Соло, пет месеци откако почна продукцијата на истиот. Остатокот од екипата уште не знае како снимањето би продолжило, бидејќи иако има уште многу работа, сепак голем дел е веќе сработен и не може да се занемари. Некои пак, сметаат дека да се сними филм за Хан Соло било многу голем предизвик, особено што публиката е навикната да го гледа и сака Харисон Форд во таа улога. Други од екипата воопшто не биле возбудени уште од почетокот: „Која е поентата на младиот Хан Соло, кога во првиот филм Хан Соло е доволно млад?“ Останува да се види дали некој ќе ја преземе режисерската улога или пак филмот ќе се одложи за некое подобро време. Меѓу потенцијалните имиња за замена се Рон Хауард и Џо Џонстон.
| | веќе видена | слични
2 копии

Интегративните процеси, соработката меѓу партиите и неопходноста од консензус околу реформските процеси биле во фокусот на средбите на лидерите на албанските парламентарни партии – Али Ахмети (ДУИ), Билала Касами (Беса), Мендух Тачи (ДПА) и Зијадин Села (Алијанса за Албанците) со еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети средбата со Хан ја оцени како многу важна и нагласи дека на неа го уверил еврокомесарот дека ДУИ стои цврсто зад сите договори што партијата ги постигнала и ги потпишала. – Го уверив Хан дека ДУИ ќе опстои на сите договори што ги постигнала за коалиција и дека ќе ги преземеме сите чекори кои што се потребни за да бидеме што поблиску до реализацијата на сите прашања кои што не доближуваат до Европската Унија – рече Ахмети. Членовите на тимот на Хан на „Твитер“ соопштија дека Хан и лидерот на ДПА Мендух Тачи имале добра средба, на која било разговарано за претстојните предизвици за постигнување на напредок на патот кон Европската Унија. Тачи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Лидерот на ДПА, Мендух Тачи не даде изјава по денешната средба со еврокомесарот Јоханес Хан и најави дека за неа ќе информира преку соопштение. Членовите на тимот на еврокомесарот Јоханес Хан на „Твитер“ соопштија дека тој и лидерот на ДПА, Мендух Тачи имале добра средба, на која било разговарано за претстојните предизвици за постигнување на напредок на патот кон Европската Унија./ Loading...
| | веќе видена | слични
2 копии

Меѓупартиската соработка, реформскиот процес, потребата за национален консензус и улогата на опозицијата се темите на кои што разговарале еврокомесарот Јоханес хан и лидерот на Бeса, Билал Касами на денешната средба во Скопје. Лидерот на Беса средбата со Хан ја оцени како добра, додавајќи оти се надеваат дека оваа Влада ќе биде навистина реформска, иако според него, „досегашните чекори не ја потврдуваат таа определба“. „Ги дадовме нашите забелешки дека би сакале оваа Влада навистина да биде реформска и Движењето Беса ќе ги поддржи понатаму сите процеси Македонија да се врати на нејзиниот евроинтеграциски пат“, рече Касами./ Loading...
| | веќе видена | слични
4 копии

Eврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан, по средбата со премиерот Зоран Заев се огласи на Твитер: Пофалби за премиерот Зоран Заев за покажаното лидерство во односот со соседите и ставањето настрана на политичките и етничките поделби, напиша Хан. Хан на својот Твитер профил го пофали премиерот Заев за покажаното лидерство со подадената рака кон соседите и ставањето настрана на политичките и етничките поделби По тет-а-тет средбата со Заев и со делегацијата на Владата, еврокомесарот Хан учествува на тематската седница на која тема се итните реформски приоритети.
| | веќе видена | слични

Еврокомесарот за проширување и добрососедска политика, Јоханес Хан на Твитер ги прокоментира и средбите со лидерите на албанските парламентарни партии:Али Ахмети (ДУИ), Билала Касами (Беса), Мендух Тачи (ДПА) и Зијадин Села (Алијанса за Албанците). Хан на Твитер ги оцени како драгоцени средбите со политичките лидери, додавајќи дека со сите соговорници ја нагласил потребата од конструктивна соработка и национален консензус за реформите во интерес на граѓаните. Членовите на неговиот тим на Твитер соопштија дека Хан и лидерот на ДПА Мендух Тачи имале добра средба, на која било разговарано за претстојните предизвици за постигнување на напредок на патот кон Европската Унија. Тачи не даде изјава по средбата со Хан и најави дека за неа ќе ги информира преку соопштение. Лидерот на Беса, Касами, средбата со Хан ја оцени како добра, додавајќи оти се надеваат дека оваа Влада ќе биде навистина реформска иако „досегашните чекори не ја потврдуваат таа определба“. – Ги дадовме нашите забелешки дека би сакале оваа влада ...
| | веќе видена | слични

Премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан на која се пренесоа детали за итните реформи преку новиот акциски план побара помош и од опозицијата кога се во прашање евроинтеграциите. Премиерот рече дека ќе бидат фокусирани на реформите во правосудниот систем и ги повика опозицијата, невладиниот сектор и граѓанските активисти и експерти да се вклучат во овој, како што рече, инклузивен процес. „Направивме краткорочен, среднорочен и долгорочен план со цел да ја отстраниме блокадата, а веќе следната година да почнеме преговори со ЕУ. Ние овој процес ќе го водиме инклузивно. Ја повикуваме опозицијата да се вклучи во реформскиот процес, да дејствуваме заеднички и да ја искористиме подрршката што ни ја дава ЕК“, рече Заев. Засега од ВМРО-ДПМНЕ како најголема опозициска партија стигнаа само критики против Заев за најавите за промени во правосудството и државната администрација кои ги оценија како обид за воспоставување на партиска контрола.
| | веќе видена | слични
4 копии

Премиерот Зоран Заев по средбата со еврокомесарот Јоханес Хан изјави дека Македонија е силно сконцентрирана на европската агенда при што веќе во следните пет дена заедно со експертскиот тим на Рајнхард Прибе ќе работат на ткн. акциски план кој треба да биде готов до 1 јули и презентиран во јавноста. Премиерот рече дека ќе бидат фокусирани на реформите во правосудниот систем и ги повика опозицијата, невладиниот сектор и граѓанските активисти и експерти да се вклучат во овој, како што рече, инклузивен процес. „Направивме краткорочен, среднорочен и долгорочен план со цел да ја отстраниме блокадата, а веќе следната година да почнеме преговори со ЕУ. Ние овој процес ќе го водиме инклузивно. Ја повикуваме опозицијата да се вклучи во реформскиот процес, да дејствуваме заеднички и да ја искористиме подрршката што ни ја дава ЕК“, рече Заев. На новинарско прашање во однос на департизација на институциите и изготвување на Закон за унапредување на употребата на албанскиот јазик, Заев рече дека ќе биде отворена широка ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, на Твитер ги сподели своите впечатоци од средбата со премиерот Зоран Заев и со владиниот кабинет. „Добар разговор со премиерот Заев и министрите за реформската агенда. Среќен сум што гледам демократска транзиција и посветеност на новата влада на реформите. ЕУ е подготвена да ја поддржи земјата за спроведувањето на итните реформски приоритети и нејзино враќање на патот на евроатлантските интеграции“- напиша Хан на Твитер. Хан сподели дека Македонија свртела нова страница, отворајќи го патот за нова динамика на реформи за доброто на граѓаните. Тој го поздрави потегот на Заев да им подаде рака на соседите.
| | веќе видена | слични
4 копии

Пофалби за премиерот Зоран Заев за покажаното лидерство во односот со соседите и ставањето настрана на политичките и етничките поделби, напиша еврокомесарот за проширување и добрососедска политика Јоханес Хан по средбата со премиерот Зоран Заев. „Добра средба со премиерот Зоран Заев во Скопје. Земјата сврте нова страница, отворајќи го патот за нова динамика на реформи за доброто на граѓаните. Пофалби за премиерот за покажаното лидерство со подадената рака кон соседите и ставањето настрана на политичките и етничките поделби“, напиша Хан на „Твитер“. Плусинфо
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Судот во понеделник ќе прави нов обид да му го достави решението на поранешниот премиер Никола Груевски за издржување на затворската казна од две години за ...
сите 428 | | | веќе видена

Членот на ВМРО-ДПМНЕ, Костадин Богданов, неодамна разрешен од позицијата член на Извршниот комитет на партијата, во гостувањето во емисијата „ 360 степени “ на ...
сите 174 | | | веќе видена

Ова го истакна градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари на прес конференција посветена на трагичниот настан во кој средношколка го загуби животот. ...
сите 141 | | | веќе видена

Иницијативата Правда за Никола Груевски бара и очекува кривичниот совет внимателно да ги согледа сите факти и аргументи наведени во жалбата на пратеникот ...
сите 98 | | | веќе видена

„Сонувам за хумано утре“ е мотото под кое повеќе здруженија за заштита на животните одржаа протестен марш за да упатат барања да почне примената на хумани ...
сите 75 | | | веќе видена

Триесетдневен притвор добија петте лица осоминичени во случајот на СЈО „Империја“, Јордан Камчев, Цветан Панделески, Ненад Јосифовиќ, Зорица Арсовска и Тодор ...
сите 200 | | | веќе видена

Поради службено отстуство на претседателот на Судечкиот совет Оља Ристова, рочиштето за предметот „Титаник 3“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за ...
сите 51 | | | веќе видена

Исто како и во првиот круг гласање од локалните избори во 2013 година, притисокот и на 7 април, денот на вториот круг, врз членството на ВМРО-ДПМНЕ, вработени ...
сите 193 | | | веќе видена

Собранието го отфрли барањето за расправа за законот за амнестија за осудените за настаните од 27 април. Парламентарното мнозинство не го прифати барањето на ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Беше ли филмот за Хан Соло добра идеја?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: