Одржувањето на пописот во првата половина на април, како што првично е најавено, е доведено во неизвесност поради тоа што шестмина албански и двајца турски членови ја напуштија државната пописна комисија, бидејќи не се согласуваат во мешаните етнички заедници, во секој тандем за евидентирање на населението по секоја цена да има Македонец. Свесни за фактот дека никој еден од нас не е именуван поради политичката припадност, ние нема да се вратиме во пописниот процес се додека не се суспендираат сите одлуки кои се спротивни на начелото за правична и соодветна застапеност на етничките заедници на ниво на пописен реон. Вака вчера реагираа претставниците на албанската и на турската етничка заедница во Државната пописна комисија (ДПК) , кои го напуштија ова тело, поради тоа што не се согласуваат во мешаните етнички заедници, во секој тандем за евидентирање на населението, по секоја цена да има Македонец, а во зависност од националниот состав, пак, вториот попишувач да биде од мнозинското население во мешаните ...
| | веќе видена | слични

Јаневска е лекар по професија, иако Законот за попис предвидува членовите на ДПК да бидат истакнати научни и стручни работници од областите на статистиката, демографијата, економијата и други области поврзани со пописот. Одлуката на албанските и турските претставници во Државната пописна комисија (ДПК), кои го напуштија ова тело поради несогласување со одлуката на македонската етничка заедница во секој тандем за евидентирање на населението во мешаните етнички заедници по секоја цена да има Македонец, доби јавна политичка поддршка. Владиниот вицепремиер Абдулаќим Адеми ја повика ДПК да ја почитува „правичната и адекватната застапеност на попишувачите низ општините и низ пописните региони“. - Комисијата да ја разгледа одлуката која ја донесе со надгласување и да најде начин како да ја надмине оваа ситуација за доброто на сите процеси во Македонија. Нема потреба да се брза со одлуки и со квалификации дали ќе се одложи или не процесот за попис - апелираше тој, според кого неразбирливо е надгласувањето во ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот Абдилаќим Адеми ја повика државната пописна комисија да ја почитува правичната застапеност,регулирана во законот за попис Во општината Липково ќе нема попишувачи-Македонци. Според конкурсот на државната пописна комисија, пописот во оваа општина треба да го спроведат 90 лица. Од нив, 45 би биле Албанци, а 45 би биле Срби. Македонци ќе нема и во Студеничани, Шуто Оризаре и во Боговиње. Липково е само еден пример за незадоволството од распоредот на попишувачите поради што осум членови на државната пописна комисија ја бојкотираат нејзината работа. Во оваа општина се отстапува од правилото дека секаде задолжително ќе има Македонец-тутор во попишувачкиот тим, како што обвинуваат Албанците, но и не им се угодува на барањето тандемот на попишувачи во општините со доминантно албанско население да биде составен од двајца Албанци. Во општината Ресен ќе нема ниту еден попишувач Албанец. Таму тимовите ќе бидат составени од Македонци и Турци. Во Гостивар, пак, ќе нема ниту еден попишувач-Турчин иако во ...
| | веќе видена | слични

Отсуството на една третина од членството на Државната пописна комисија, според претседателката Весна Јаневска, нема да го загрози пописот и тоа не претставува пречка и натаму да течат подготовките. Несогласувањата на членовите од албанската и од турската етничка заедница фрла сомнеж дека најголемата статистичка операција запаѓа во голема криза. Неофицијално се тврди дека пописот би можел да се одложи за октомври, а претходно би се одржале предвремени избори. И додека за претседателката на Пописната комисија не постои проблем за натамошно одвивање на подготовките, нејзиниот заменик, Абдулменаф Беџети, кој е еден од осумтемина што ја бојкотираат работата на Комисијата, во овој проблем гледа цел и калкулации на одредени структури. „Не смее да се заборави дека Законот за попис е донесен и со Бадентерово мнозинство и во тој дух не може донесувањето на одлуките да оди со надгласување. Механизмите за усвојување на нормата треба да се почитуваат и при примената на овој Закон, односно за прашања што го тангираат ...
| | веќе видена | слични

И покрај бојкотот на дел од членството, од Државната пописна комисија велат дека процесот на подготовка и изведување на пописот нема да престане. Државната пописна комисја ќе продолжи со својата работа и покрај тоа што една третина од нејзиното членство ја бојкотира нејзината работа. Претседателката на Комисјата Весна Јаневска вели дека се уште во Комисијата има членови на заедниците и отсуството на осумте членови не ја доведува во прашање работата на државното тело. Се додека Комисијата има мнозинство, процесот на подготовка, па и изведување на пописот нема да престане, затоа што ние сме длабоко навлезени во процедурата. „Се додека Комисијата има мнозинство, процесот на подготовка, па и изведување на пописот нема да престане, затоа што ние сме длабоко навлезени во процедурата.“ Јаневска вели дека комуницира со членовите кои ја бојкотираат Комисијата, но досега нема информации дека тие планираат да се вратат на работа. Весна Јаневска, претседател на Државната пописна комисија. Шестмина членови на ...
| | веќе видена | слични

Државната пописна комисија и покрај бојкотот на нејзините членови Албанци и Турци ќе продолжи со работа. Одлуките кои ги донесува се легитимни и валидни бидејќи ги усвојува со кворум. Вака за Алсат – М вели претседателката на оваа Комисија Весна Јаневска. Додава дека државното тело со кое раководи треба да работи за да се стигнат временските рокови за спроведување на пописот. Јаневска ги повика членовите кои ја бојкотираат работата да се вратат на работа и објаснува дека законот не предвидува санкции за членовите на Комисијата кои ја бојкотираат работата. „Не не се предвидени санкции.За жал комисијата ќе мора да продол и да работи и во нивно отсуство.Во тек се конкурсите, термините не притискаат ние мора да работиме според акциониот план така да ќе мора да продолжиме“ Што се однесува на забелешките на членовите Албанци и на Комисијата во врска со застапеноста на попишувачите Албанци и Турци, Јаневска вели: “Според изјавите не само на нашите колеги од државната пописна комисија туку и на одредени политички ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Поради актуелната политичка ситуација, во јавноста проструи дека е можно одложување на пописот, но вице-премиерот задолжен за спроведување на Рамковниот договор, Абдулаќим Адеми е оптимист дека ќе се надминат сите несогласувања околу ова прашање и оти тој ќе се одржи во предвидениот рок „Нема причина да се стравува дека пописот нема да се одржи, се надевам дека Државната пописна комисија ќе работи според Законот и ќе ги надмине сите несогласувања“, изјави денеска вицепремиерот Адеми по работната средба со министерот за образование и наука, Никола Тодоров и министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска. Од Државниот завод за статистика велат дека не размислуваат да го одложат пописот на населението затоа што сметаат дека се целосно подготвени да ја спроведат оваа статистичка операција. Овој месец треба да биде објавен огласот за попишувачи. Ќе бидат ангажирани околу 20.000 лица. Идната недела ќе почнат и работилниците за организација на попишувањето, а потоа ќе следува кампања што треба да ги ...
| | веќе видена | слични

Вицепремиерот ја даде оваа изјава по работната средба со министрите за внатрешни работи и за образование Гордана Јанкулоска и Никола Тодоров, откако деновиве во јавноста излегоа недоразбирањата во Државната пописна комисија околу составот на попишувачите, по што членовите етнички Албанци и Турци ја напуштија работата на ова тело.
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје Нема причина да се стравува дека пописот нема да се одржи. Се надевам дека Државната пописна комисија ќе работи според законот и ќе ги надмине сите несогласувања, изјави денеска вицепремиерот задолжен за Рамковен договор Абдилаќим Адеми. Вицепремиерот ја даде оваа изјава по работната средба со министрите за внатрешни работи и за образование Гордана Јанкулоска и Никола Тодоров, откако деновиве во јавноста излегоа недоразбирањата во Државната пописна комисија околу составот на попишувачите, по што членовите етнички Албанци и Турци ја напуштија работата на ова тело Од Државниот завод за статистика велат дека не размислуваат да го одложат пописот на населението затоа што сметаат дека се целосно подготвени да ја спроведат оваа статистичка операција. Овој месец треба да биде објавен огласот за попишувачи. Ќе бидат ангажирани околу 20.000 лица.
| | веќе видена | слични

Откако деновиве во јавноста излегоа недоразбирањата во Државната пописна комисија околу составот на попишувачите, по што членовите етнички Албанци и Турци ја напуштија работата на ова тело, вицепремиерот Абдулаким Адеми потенцираше дека нема причина да се стравува дека пописот нема да се одржи. -Се надевам дека Државната пописна комисија ќе работи според законот и ќе ги надмине сите несогласувања, изјави Адеми. Вицепремиерот задолжен за Рамковен договор, ја даде оваа изјава по работната средба со министрите за внатрешни работи и за образование и наука, Гордана Јанкулоска и Никола Тодоров.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

„Излегување на 30-ти не е за европско владеење на правото, тука за најбрутално бришење на македонската држава и народ“, смета аналитичарот Александар Пандов. ...
сите 11 | | | веќе видена

Зошто Европа? – поради пристојна, средена, правна, држава која функционира, напредување во кариерата врз основа на заслуги, а не врз принципот на лојалност, ...
сите 127 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струга донесе Наредба за спроведување истражна постапка против две лица за сторено кривично дело ...
сите 138 | | | веќе видена

Мобилните телефони веќе подолг период се работа на престиж, во редици се чека на нови модели на iPhone, но што е со оние кои се евтини. Нивни корисници ...
сите 53 | | | веќе видена

Пред странските функционери што доаѓаат во Македонија пред референдумот, ВМРО-ДПМНЕ го кажува својот став, вели потпретседателот на партијата, Александар ...
сите 78 | | | веќе видена

Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов потврди дека миризбата во зградата во Аеродром биле користени пелени кои не биле фрлени. Според него, граѓаните ...
сите 70 | | | веќе видена

Ако референдумот биде успешен и мнозинството гласа во насока на поддршка на референдумското прашање, ситуацијата е јасна и ВМРО-ДПМНЕ тоа ќе го почитува, рече ...
сите 258 | | | веќе видена

Ричард Хендрикс е нашиот најкорисен играч во досегашниот дел од претквалификациите. Барем ако се мери, се зема в предвид оној индекс кој вели дека Американецот ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Попис за во 1903!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: