Кралското семејство бега од тронот

Во интервју за магазинот „Њузвик“, принцот Хари открил дека е лут на семејството, но и дека никој од нив баш и не се тепа да седне на кралскиот трон. Да се биде член на кралско семејство значи и да се преземат обврски уште од најмлада возраст, што обичните луѓе можат лесно да ги избегнат. За такво нешто, принцот Хари го смета погребот на неговата мајка. Иако тогаш имал само 12 години, бил принуден да оди во поворката, веднаш зад возилото со ковчегот, додека целиот настан бил следен од милиони и милиони непознати лица. Вели, никогаш нема да им го прости тоа на своите. Меѓу другото, 34-годишниот принц, кој е петти во редот за наследување на кралскиот престол, открил дека ниту еден член од кралското семејство не е нешто особено расположен да седне во тронот. Според него, никој не сака да е крал или кралица, но доколку традицијата и должноста го бараат тоа, тогаш мора да се посвети на своите кралски обврски. Сепак, луѓето кои се родени и отсекогаш живееле во монархија, не се научени да функционираат поинаку, па ...
| | веќе видена | слични

Примањата на англиската кралица Елизабета Втора од јавните средства ќе се зголемат за 8%, откако профитот на „Круната“ се зголеми за 24 милиони фунти. Средствата за кралицата, од кои се исплаќаат платите за вработените во кралското домаќинство, се финансираат службените патувања и одржувањето на палатата, ќе се зголемат за повеќе од 6 милиони фунти во 2018/2019 година, објави BBC. Ова зголемување беше соопштено откако беше откриено дека официјалните нето расходи на кралицата минатата година се зголемиле за 2 милиони фунти, на речиси 42 милиони фунти. Сер Алан Рид, благајник на кралицата, рече дека кралицата претставува "одлична вредност за потрошените пари." "Кога ќе ги погледнете податоците, заклучокот е дека издвоените средства за круната изнесувале 65 пени по лице годишно во Обединетото кралство. Тоа е цената на една првокласна поштенска марка. Споредете го тоа со она што кралицата го прави и претставува за оваа земја. Мислам дека тоа претставува одлична вредност за потрошените пари ", рече Рид.
| | веќе видена | слични
9 копии

Секој жител на Британија за кралицата Елизабета, за кралското семејство и за одржување на кралскиот имот, годишно издвојува по 65 пени. Oва се гледа од податоците за трошоците и приходите за монархијата. Претставник на британската администрација која води сметка за кралската економија, вели дека станува збор за давачка, која е еднаква на вредноста на една поштенска марка за пратка во внатрешноста на земјата. Британското републиканско движење Република, во својата изјава по повод соопштувањето на давачките, приходите и трошоците за кралското семејство и нивните имоти, се заложи за укинување на монархијата, со што „државата ќе заштеди милионски суми“. Таа и монархијата не само што го одржуваат угледот на Обединетото Кралство во светот и домашната стабилност, туку се и атракција за милиони странски гости и туристи, кои најчесто затоа ја посетуваат земјата, купуваат илајднци сувенири поврзани со монархијата или посетуваат објекти и локалитети кои носат приход во британскиот буџет. Следните две години за ...
| | веќе видена | слични

Распределбата на парите за британската монархија од даноците на поданиците на Нејзиното Височество Елизабета Втора, се зголемиле за 5,4 отсто на годишна основа. Претстојат и колосални активности, како обновувањето на Бакингемската палата, пренесе Франс прес. Трошоците на благајната за кралицата се зголемиле за 2,1 милиони фунти во текот на финансиската 2016-2017-та, за да достигнат 41,9 милиони фунти (47,6 милиони евра). “Во фискалната 2016-2017-а субвенциите за кралското семејство чинеле 65 пени за секој британски државјанин, а тоа е цената на поштенски марки од прва класа. Ако земеме предвид она што го прави кралицата и како таа ја претставува оваа земја, станува збор за одлична вредност- квалитет – цена “, коментира Алан Рид, кој е одговорен за финансиите на кралското семејство. Вкупно кралското семејство потрошило 56,8 милиони фунти за изминатата финансиска година, додавајќи 14,9 милиони од своите приходи и 900 000 фунти, издвоени пари. Трошоците се плати на персоналот за одржување на дворците и за ...
| | веќе видена | слични

Претставник на британската администрација која води сметка за кралската економија, изјави дека станува збор за давачка, која е еднаква на вредноста на една поштенска марка за пратка во внатрешноста на земјата. Британското републиканско движење Република, во својата изјава по повод соопштувањето на давачките, приходите и трошоците за кралското семејство и нивните имоти, одново се заложи за укинување на монархијата, со што „државата ќе заштеди милионски суми“. Приврзаниците на монархизмот, посебно каков што е британскиот, сметаат дека државата има полза од кралицата. Таа и монархијата не само што го одржуваат угледот на Обединетото Кралство во светот и домашната стабилност, туку се и атракција за милиони странски гости и туристи, кои најчесто затоа ја посетуваат земјата, купуваат илајднци сувенири поврзани со монархијата или посетуваат објекти и локалитети кои носат приход во британскиот буџет. Во денешното соопштение се вели дека во следните две години за потребите на монархијата од државните фондови ќе бидат ...
| | веќе видена | слични

 Кралиците и принцезите од британското кралско семејство изгледаат секогаш беспрекорно, а неретко земаат идеи од претходните генерации. Бидејќи мораат да почитуваат одреден дрес код, женските припаднички на кралското семејство често се облекуваат идентично, со минимални промени. Но, како успеваат да се облекуваат исто со години, а сепак да изгледаат модерно? Тајните на вечно модерниот кралски стил се следниве: Црвено + црно Оваа комбинација никогаш не излегува од мода, потребни се само соодветни аксесоари. Капи Еден од симболите дека сте дел од кралското семејство дефинитивно се капите и шеширите. Тука нема строги правила за модели и бои, важно е да симболизираат елеганција. Капут и фустан во иста боја Уште еден стилски трик кој се користи во монархијата. Фустаните и капутите обично се во иста боја, во лето претежно во пастелни и нежни тонови, а во зима акцент се става на „богатите“ бои како темно сина, зелена и бургунди. Дводелен костим Идеален избор за сите формални појавувања. Стои на сечија возраст и ...
| | веќе видена | слични

Неколку дена откако во интервјуто за американското списание Newsweek изјави дека моментално никој во британското кралско семејство нема желба за круната, принцот Хари призна дека размислувал за напуштање на британската монархиска фамилија поради желбата за обичен живот. „Имаше период кога чувствував дека сакам да бидам надвор од тоа. Но, тогаш одлучив да останам во монархијата и да изградам улога за себеси“, изјави принцот во искрениот разговор за монархијата и своите ставови за кралските должности. Кажа дека чувствувал гнев бидејќи морал да ја напушти војската за време на посетата во Авганистан во 2007 година, кога медиумите откриле детали за неговата локација. „Додека бев во војска, не бев принц. Бев само Хари “, изјави тој. Принцот додаде дека не ги сака аспектите на јавниот живот, но дека сега одлучил да води релативно обичен живот и да ја користи својата кралска улога како моќ за добри работи. Во интервју за Daily Mail тој откри дека бил мотивиран да продолжи со своите кралски должности од неговата ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Британскиот принц Хари неодамна призна дека размислувал да ја напушти кралската фамилија зошто сакал обичен живот. „Имаше периоди кога чувствував дека сакам да бидам далеку од сето тоа. Но потоа решив да останам во монархијата и да си изградам улога за себе“, рекол принцот во разговорот за монархијата и неговите ставови кон кралските должности.Тој откри и дека бил многу бесен кога морал да ја напушти војската за време на посетатата на Авганистан во 2007 година кога медиумите открија детали за неговата локација. „Кога бев во војска не бев принц. Бев само Хари“, рече тој. Во интервјуто за DailyMail принцот рече дека кралицата Елизабета Втора, го мотивира да продолжи да ги извршува неговите кралски должности. Хари исто така додаде дека, инспириран од мајка му Дијана планира да се посвети на хуманитарната работа./ Loading...
| | веќе видена | слични

Неколку дена откако даде интервју за американското списание Newsweek во кое рече дека никој од кралското семејство нема желба да ја наследи круната, британскиот принц Хари призна дека размислувал да ја напушти кралската фамилија бидејќи сакал обичен живот. „Имаше периоди кога чувствував дека сакам да бидам далеку од сето тоа. Но потоа решив да останам во монархијата и да си изградам улога за себе“, рече принцот во разговорот за монархијата и неговите ставови кон кралските должности. Зборуваше за тоа колку бил бесен кога морал да ја напушти војската за време на посетатата на Авганистан во 2007 година кога медиумите открија детали за неговата локација. „Кога бев во војска не бев принц. Бев само Хари“, рече тој. Тој додава дека не ги сака аспектите на јавниот живот, но дека одлучил да води релативно обичен живот и да ја искористи силата на кралската улога за добро. Во интервјуто за DailyMail тој рече дека баба му, кралицата Елизабета Втора, го мотивира да продолжи да ги обавува неговите кралски должности. Хари ...
| | веќе видена | слични

Принцот Хари откри дека пред некое време сакал да го напушти кралското семејство, пишува британскиот весник The Mail on Sunday, неколку дена откако принцот навести во друго интервју, дека ниту еден член на кралското семејство не сака да се искачи на престолот. “Почувствував дека сакам да го напуштам”, изјави Хари, мислејќи на годините, откако ја напуштил армијата. Тој го опиша незадоволството дека требало да ја напушти армијата, додека бил во Авганистан во 2007 година, бидејќи медиумите објавиле детали за неговата локација. “Во армијата не бев принц, туку едноставно Хари”, појасни тој. 32-годишниот член на кралското семејство одлучил да продолжи да ги извршува кралските должности, за да биде лојален на својата баба, кралицата Елизабета Втора. Што се однесува до иднината на британската монархија, со оглед на тоа дека Елизабета Втора има 91 година и дека неговиот татко, принцот Чарлс е прв по ред во наследувањето на престолот, Хари е на мислење дека ќе има промени и притисок, за да се донесат правилни одлуки.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

 Тамара ја сподели фото-приказната за создавањето на фантастичниот, смарагдно зелен фустан кој го носеше на евровизиската сцена. Дело на Александар Ношпал, за ...
сите 417 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп му се заканил на Иран со уништување ако ги нападне американските интереси. Ако Иран сака да се бори, тоа и официјално ќе ...
сите 186 | | | веќе видена

Сите политички субјекти, и од власта, и од опозицијата, да го насочат своето делување во интерес на остварувањето на стратешките цели на Република Северна ...
сите 246 | | | веќе видена

По оваа смена на Кикл , сите министри од коалициската партија си поднесоа оставки. ,,Во договор со претседателот на државата , му предложив на претседателот да ...
сите 155 | | | веќе видена

Нешнл интерест Реализмот значи разбирање за различните интереси и црвени линии на државите. Неможноста ова да се оствари може да доведе до повторување на ...
сите 74 | | | веќе видена

Претставничката на Македонија на годинешниот евросонг Тамара Тодевска, која настапи со песната „Proud“ по враќањето нашата земја го даде и првото интервју за ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кралското семејство бега од тронот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: