Дали власта се откажува од референдум за името?


Како што се интензивираат преговорите со Грција власта се помалку зборува за одржување на референдум. Ако до пред неколку недели и премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи убедуваа дека граѓаните мора да се прашаат сега по ова прашање владее целосен молк. Заев дури говореше дека на таа работа не гледа како на кочница туку како на дополнителна гаранција дека решението ќе трајно. Партиски извори брифираат дека планот на владата е да го истурка решението за името во следните неколку месеци со што ќе се овозможи и покана за членство во НАТО и во многу порелаксирана атмосфера да се планира дали и на каков начин да се изведе прашањето со референдумот. Се размислува за две опции дали референдумското изјаснување да се организира пред формалниот прием на Македонија во Алијансата а тоа ќе се случи дури откако одлуката за прием ќе биде потврдена од парламентите на земјите-членки. Втората опција е реферндумот да се случи пред приемот на Македонија во ЕУ, но како што беше објавено во стратегијата за ...
| | веќе видена | слични
7 копии

САД се отворени за разговор со Северна Кореја со цел да се покаже американската политика во однос на нуклеарната програма на Пјонгјанг, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс. Тој во интервју за порталот „Аксиос“ потенцира дека таквите разговори не се исто што и преговори. - САД ќе продолжи да го интензивира дипломатскиот и економскиот притисок врз Северна Кореја поради нејзините нуклеарни амбиции, посочи Пенс. Тој додаде дека санкциите нема да бидат укинати се додека Северна Кореја не се откаже од својата нуклеарна програма.
| | веќе видена | слични

Тој во интервју за порталот „Аксиос“ потенцира дека таквите разговори не се исто што и преговори. – САД ќе продолжи да го интензивира дипломатскиот и економскиот притисок врз Северна Кореја поради нејзините нуклеарни амбиции, посочи Пенс. Тој додаде дека санкциите нема да бидат укинати се додека Северна Кореја не се откаже од својата нуклеарна програма.
| | веќе видена | слични
3 копии

Доколку се следи народната „многу бабици- килаво дете“, прашање е дали секојдневните изјави на разни владини претставници и „приватни“ обиди да се посредува во спорот за името, и носат корист на државата? Во изминатата седмица тројца државни, еден парламентарен и еден локален претставник дадоа изјави во врска со спорот за името и можнот исход од преговорите. Проблемот го коментираа премиерот Зоран Заев, вицепремиерите Радмила Шекеринска и Бујар Османи, пратеникот на ДУИ и претседател на Комисијата за европски прашања Артан Груби и градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов. Сите, освен, веројатно најповиканиот- шефот на дипломатијата Никола Димитров. Таквите настапи полека создаваат конфузија во јавноста по прашањето колку преговарачи има Македонија?Да биде конфузијата поголема, дел од функционерите меѓусебно и се демантираа. Откако премиерот Заев најави дека процесот на преговори со посредништо на Нимиц ќе го води шефот на дипломатијата, координаторот на пратеничката група на ДУИ, Артан Груби, соопшти дека ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Претседателот на Комисијата за европски прашања и пратеник во македонското Собрание Артан Груби беше во работна посета на САД, а на социјалните мрежи објави фотографија од канцеларијата на американскиот потпретседател Мајк Пенс.На фотографијата може да се забележи Груби фотографиран зад фотелјата на Пенс.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пратеникот од ДУИ, Артан Груби деновиве е во САД, каде беше и на молитвениот појадок кај американскиот претседател Доналд Трамп. Груби вечерва на својот Фејсбук профил објави фотографија од канцеларијата на американскиот потпретседател Мајк Пенс.
| | веќе видена | слични
4 копии

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека САД, Јапонија и Јужна Кореја целосно се согласни во врска со изолација на Северна Кореја поради нејзината нуклеарна програма, иако двете Кореи се приближија дипломатски на Зимските олимписки игри.- Нема несогласувања меѓу САД, Јапонија и Јужна Кореја за потребата од продолжување на изолацијата на Северна Кореја економски и дипломатски додека не се откаже од својата нуклеарна и балистичка ракетна програма - изјави Пенс по враќањето во САД од Јужна Кореја.Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп зазеде цврст став во врска со нуклеарната и со ракетната програма на Пјонгјанг со нагласување дека нема место за преговори сѐ додека Северна Кореја не се откаже од тие програми. Висок американски претставник изјави дека Пенс и јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин разговарале за цврсти санкции врз Пјонгјанг.
| | веќе видена | слични

Изјавата на пратеникот на ДУИ, Артан Груби, дека спорот со Грција е веќе решен дадена во САД, предизвика мноштво реакции во домашната јавност.- Спорот за името е веќе решен. Во наредните недели треба само да се договорат деталите, за договорот со Грција да биде достоинствено и компромисно решение за двете страни. Со Грција започнавме да разговараме со јазик на пријатели, а не преку нишанот на историјата и градбите како досега - посочил Груби.Тој и посредникот на Обединетите нации за спорот за името, Метју Нимиц, на работен ручек во Њујорк разговарале за спорот и посредништвото на медијаторот и споделиле размислувања за актуелните случување.Груби му ги пренел на Нимиц впечатоците од средбите во Вашингтон, вклучувајќи ги и видувањата од другите соговорници во периодот помеѓу двете меѓусебни средби.- Ставовите на двајцата премиери даваат оптимизам дека решението е поблиску од кога било. Според Груби и ДУИ, конечното решение што ќе се постигне мора да биде достоинствено и заемно прифатливо. Компромисот мора да ...
| | веќе видена | слични
7 копии

САД се подготвени да преговарат со Северна Кореја, изјави американскиот потпретседател Мајк Пенс во интервју за „Вашингтон Пост“. Во интервјуто, дадено за време на неговото враќање кон Вашингтон од Јужна Кореја, каде присуствуваше на церемонијата на свеченото отворање на Зимиските олимписки игри, Пенс нагласува дека САД нема да се откажат од санкциите кон Пјонгјанг, но оти сепак се подготевни да преговараат со него. - Максималниот притисок ќе продолжи и ќе се засилува, но ако може да преговараме, ќе преговараме - вели Пенс. Ваквата изјава на Пенс претставува промена на политиката на Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, кој досега ги условуваше преговирте со „реални отстапки“ од страна на Севрена Кореја во врска со нејзините ракетна и нуклеарна програма. Пенс нагласи дека оваа нова позиција на Вашингтон е усогласена со јужнокорејскиот претседател Мун Џе-ин, која ја разгледува поканата да ја посети Северна Кореја, по што се можни официјани преговори меѓу Сеул и Пјонгјанг.
| | веќе видена | слични

Американскиот заменик-претседател Мајк Пенс изјави дека САД се подготвени за преговори со Северна Кореја, но притисокот врз Пјонгјанг ќе биде натамошно зголемуван. САД се подготвени да водат директни разговори со Северна Кореја , изјави американскиот вице-претседател Мајк Пенс во интервју за „Вашингтон пост“ по неговото враќање од Зимските олимписки игри, кои се одржуваат во Јужна Кореја. Но, Пенс истовремено јасно стави на знаење дека Вашингтон ќе продолжи преку санкции да врши максимален притисок врз изолираната азиска земја. Повеќе на темата: Пјонгчанг- Олимпијадата нема да го спаси светот Северна Кореја наголемо ги заобиколува санкциите Пенс, кој при својата посета на Зимската олимпијада избегнуваше директен контакт со севернокорејски политичари, изјави дека притисокот врз севернокорејското раководство на чело со Ким Јонг Ун ќе биде константен сѐ додека тоа не преземе мерки, кои САД и Јужна Кореја ќе ги оценат за важни чекори на патот кон деескалација. „Политиката на максимален притисок и натаму ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Кандидатот за претседател, Стево Пендаровски денеска се повлече од учеството во Комитетот за интеграција на Република Северна Македонија во НАТО Алијансата. ...
сите 144 | | | веќе видена

Потпретседателот на Европската комисија, Франс Тимерманс претстави услови за одложување на брегзит и ги повика Британците да останат во царинската унија на ...
сите 242 | | | веќе видена

,,Во Венецуела има над 20 000 кубански војници на важни локации . И навистина владеат. Имаме и колумбиски герилци , бунтовници кои контролираат делови ан ...
сите 125 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски е убеден во победа на претстојните претседателски избори. Партијата не размислува за бојкот, но вели не ја исклучува ...
сите 153 | | | веќе видена

„Веќе навикнати на фарсичноста со случаевите на СЈО и длабоко навлезени во кампањата за претседателските избори, оправдан е сомнежот дека пресудите се само ...
сите 47 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дали власта се откажува од референдум за името?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: