Обраќање на претседателот Иванов во Парламентот


Претседателот Ѓорге Иванов денеска напладне ќе го одржи традиционалното годишно обраќање во Собранието. Редовното годишно обраќање на Претседателот пред законодавниот дом е предвидено со Уставот на државата. Во Собранието за денеска се најавени и продолженија на пет седници. Пратениците меѓу другото ќе расправаат за предлог законите за изменување и дополнување на законите за културата, за регистрирање готовински плаќања, за заштита од пушењето, за безбедност на сообраќајот на патиштата, сите по скратена постапка. На дневен ред на една од денешните седници ќе се најдат и интерпелациите за работата на министерите за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, и за труд и социјална политика, Мила Царовска, поднесени од пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Дали во Македонија се уште има незаконско прислушување? До каде се реформите што ги препорача експертскиот тим на Прибе? Зошто претседателот Иванов сега тврди дека генератор на сите кризи е УБК? На овие прашања во 24 Анализа дебатираат: Павле Трајанов поранешен министер за внатрешни работи, Фросина Ременски пратеник од СДСМ и Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов наиде на бура негодувања кај пратеници, партии, кај политички експерти кои упатија остри критики, зашто неговиот говор го оценуваат како запалувачки говор на поделби. Во своето обраќање Иванов порача дека е неопходно да биде утврдена одговорноста за оние кои го предизвикале „крвавиот четврток“, но истовремено ги бранеше осомничените пратеници и ги поддржа демонстрантите. За евроатлантските интеграции рече дека се на врвот на агендата, но и дека треба да се има предвид дека интересите на партнерите не секогаш кореспондираат со интересите на Македонија. Шефот на државата не испушти да го искоментира Законот за јазиците и рече дека барањето за двојазичност е апсолвирано со Уставот, а потоа повика да се направи нов закон што ќе понуди сеопфатно решение. Според политичките аналитичари, ваквиот негов говор е контрадикторен и сметаат дека претседателот сè уште е заглавен во партиската реторика на поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, но како што велат, ...
| | веќе видена | слични

Претседателот Ѓорге Иванов, во годишното обраќање пред Собранието, изнесе низа контрадикторности, кои за експертите не се новина оти, како што велат, претседателот нема прецизна слика за општеството. Годишното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов во Парламентот, кој на моменти наиде и на негодување кај пратениците, беше полн со контрадикторности во однос на политиката на внатрешен, но и на надворешен план, велат упатените. Иванов порача дека е неопходно да биде утврдена одговорноста за оние кои го предизвикале насилството во Собранието на 27 април , но во истовреме ги бранеше осомничените пратеници и ги поддржа демонстрантите. Евроатлантските интеграции рече дека се на врвот на агендата , но и дека треба да се има предвид дека краткорочните интереси на партнерите не секогаш кореспондираат со интересите на Македонија. Се жалеше на односот од соседите кон Македонија, но и порача дека регионалната соработка е императив. Ја поздрави посветеноста за изнаоѓање решение за името, но според него, прашањето станало ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчера пред пратениците во Собранието го одржа своето традиционално годишно обраќање. Во 50-минутниот говор во Собранието на кој присуствуваа пратениците и од власта и од најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев, првите луѓе на државните институции, поглавари на верските заедници и странски дипломати, Иванов повика на прекин на, како што рече, политичкиот реваншизам и посебно го истакна говорот на омраза и неговото учество во политичката криза. Шефот на државата на самиот почетокот на својот говор истакна дека пред сѐ на Македонија и на народот им се потребни меѓусебно помирување и побара да се врати културата на политички дијалог.- Барањето на граѓаните е помирување наместо реваншизам. Нивното барање е и мое барање. Патот до помирувањето во Македонија води преку правдата, а патот до правдата води преку вистината - заклучи шефот на државата. Најголема одговорност за стабилноста и поредокот на Македонија, како што рече претседателот, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Заемно прифатливото решение за името мора да го почитува нашиот национален идентитет. Не може да се лицитира со идентитетот на граѓаните и уставното име на државата. Јас не сум ниту оптимист, ниту песимист, туку реалист со искуство, порача вчера претседателот Ѓорге Иванов на традиционалното годишно обраќање во Собранието на Република Македонија, говорговорејќи за прашањето околу разликата со нашиот јужен сосед. Тој во говорот се осврна и на принципите на професионалност, одговорност и меритократија за кои посочи дека треба да бидат главен белег во дипломатијата. Во однос на Законот за јазиците рече дека тој не преставува закана по македонскиот јазик, туку дека преставува закана по унитарноста на државата. Според него, членство во НАТО и пристапни преговори со ЕУ се единствен начин Македонија да се врати во нормала. Врховниот командант нагласи дека се залага за зголемување на буџетот на Армијата на два отсто, со што ќе се подобри животниот стандард на припадниците на Армијата и ќе се спроведе нејзиното ...
| | веќе видена | слични

Вчерашното годишно обраќање на претседателот Иванов во Собранието на Република Македонија пред државниот врв имаше повеќе шокантни изјави најмногу поврзани со Управата за безбедност и контраразузнавање и воопшто нарушениот безбедносен систем на државата, но исто така политички гледано доволно изненадувачки беше и делот од говорот посветен на Договорот за добрососедство со Република Македонија кој со месеци беше „гранатиран“ од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Иако не најдиректно, но претседателот Иванов посочи дека договорот со Бугарија може да биде добар за двете земји доколку на него се гледа за иднината, а не само за минатото. „Од првиот ден на мојот прв мандат се залагам за унапредување на добрососедските односи со сите соседи, и тоа врз основа на принципите за заемно почитување, помош и поддршка. Затоа ја поддржав иницијативата за преточување на Декларацијата за добрососедство од 1999 во Договор за пријателство, добрососедство и соработка со Република Бугарија. Како соседи ние сме природно упатени на меѓусебна ...
| | веќе видена | слични

Помирување и прекин на политичкиот реваншизам. Тоа се двете главни поенти од годинешното обраќање на претседателот Ѓорѓе Иванов во Собранието нА Република Македонија. Шефот на државата побара да се врати културата на политички дијалог и дека лидерите на власта и опозцијата треба да имаат меѓусебна комуникација во интерес на сите граѓани. Иванов во своето обраќање пред сите пратенички групи говореше за темите кои се од негова надлежност, напати критичен кон актуелната власт. Тој особено го критукуваше начинот на кој се расчистуваат собраниските настани од 27 април коментирајќи дека јавноста бил сведок на пратеници со лисици без симнат имунитет и граѓани од „Заедничка Македонија“ обвинети за тероризам. Шефот на државата побара спроведување на реформите согласно извештајот на Прибе особено во делот на безбедносниот систем за следење на комуникациите. Иванов очекува Европската унија да ја потврди својата политика на отворени врти, а наредната година НАТО Алијансата има шанса да исправи неправдата од Бугурешт. ...
| | веќе видена | слични

Ѓорге Иванов денеска одржа срамен и партиско-политички говор, со што уште еднаш докажа дека ниту бил ниту ќе биде претседател на сите граѓани, стои во реакцијата на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија во однос на обраќањето што претседателот на државата го имаше пред пратениците во Собранието на РМ. „Иванов цели десет години молчеше и ниту еднаш не помисли дека е потребно да реагира против масовната партизација на јавната администрација и општеството, за полициско-судко-политички монтирани процеси против тогашната опозиција и неистомислениците на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ“, наведуваат од СДСМ. Оттаму додаваат дека јавноста со години била лишена од ставовите и мислењата на Иванов по однос на многу прашања, како: загадувањето на воздухот, грабежот на јавното добро, политичките пресметки и реваншизмот, угнетувањето на медиумите и затворањето новинари, нападот врз демократијата на 24 декември 2012, насилствата во Собранието на 27 април, изборните неправилности и другите проблеми, кои, како што велат, се ...
| | веќе видена | слични

По денешното обраќање на претседателот Ѓорге Иванов во Собранието на Република Македонија, пратеникот од владеjачкиот СДСМ, Мухамед Зекири, на социјалните мрежи напиша: „Што и да се каже е излишно. Фикусот остана фикус“. Според Зекири, Иванов е најголемиот загадувач во Македонија. Иванов од собраниската говороница остро го критикува Законот за употреба на јазиците, повика на помирување меѓу власта и опозицијата, а воедно ги обвини медиумите дека се креатори на лажни вести. Во контекстот на медиумите Иванов кажа дека, освен животната средина, загаден е и јавниот медиумски простор.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 111 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Сцена: Водителката од ТВ Пинк, после епското финале на овогодинешното издание на Вимблдон, во кое рекетите ги вкрстија Новак Ѓоковиќ и Роџер Федерер, а кој го ...
сите 236 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Дали Владата и локалната власт во Охрид се способни во определениот дополнителен рок да го исполнат ветувањето и да ги реализираат клучните препораки на ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обраќање на претседателот Иванов во Парламентот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: