Во овој јапонски хотел на рецепција работат роботи


Се повеќе се зборува за работните позиции за кои човекот во иднина веќе нема да биде потребен, бидејќи наместо луѓе ќе работат роботи. Во овој јапонски хотел оваа приказна веќе започна со реализација. Хотелот Henn na chain, чие име во превод значи “чуден”, е првиот хотел на светот во кој наместо луѓе, работат роботи. Поради оваа причина влезе и во Гинисовата книга на рекорди. “Вработените” изгледаат како да се одојдени од Јура парк, со единствена разлика во тоа што на главата носат мали капи, како и кравати. На гостите им ги внесуваат личните податоци во посебен компјутер, а притоа гостите можат да бираат на кој јазик роботите ќе комуницираат со нив – јапонски, корејски, кинески или англиски. Во секоја соба има мини роботи наречени Тапија. Тие изгледаат како ББ-8 од Војна на ѕвездите и им помагаат на гостите да менуваат програми или музика. Дури и рибите што се наоѓаат во лобито во аквариумите работат на батерии, а контејнерите за отпадоци се исто така автоматизирани. Децата особено ги сакаат малите роботи ...
| | веќе видена | слични

Стопанската комора на Австрија подготви два робота кои можат да одговараат на разни бизнис прашања преку меил. Роботите ги носат имињата на познатите херои од филмскиот хит „Војна на ѕвездите“ – Р2-Д2 и C3-ПO.Иницијаторот на проектот, Клаудиjа Скарамбиоло смета дека употребата на вештачката интелигенција за автоматски економски совети како идеја наскоро би можеле да ја преземат и други комори од ЕУ, и од Западен Балкан, jави Танјуг.– Секогаш се стремиме да ги примениме новите технологии во работата на нашата Комора. Австриската комора посебно обраќа внимание на новите производи засновани на вештачка интелигенција, изјави Скарамбиоло. Текстот Роботи од Војна на ѕвездите даваат бизнис совети е превземен од А1он.
| | веќе видена | слични
3 копии

На компанијата „Амазон“ ѝ е одобрен патент за уред за превоз кој наликува на кафез, со кој што луѓето ќе се движат во просториите во кои што работат роботи. Американската компанија „Амазон“ веќе на големо користи роботи, а во некои магацини имаат и таканаречена „роботска зона“ во која што е забранет пристапот за луѓето. Имено, во тие зони работат големи роботи кои што би можеле да ги повредат луѓето, па доколку некој вработен влезе во забранетата зона, ќе се огласи аларм и роботите веднаш ќе престанат со работа. Поради тоа, во оваа компанија размислуваат и за начини на кои што нивните вработени би можеле барем да бидат присутни во просториите каде што се наоѓаат тие големи роботи, а една од идеите е – да бидат ставени во кафез. Патентот на „Амазон“ го опишува начинот на движењето на работниците во просториите со роботи и според него, работниците би биле сместени во кафез кој што би бил управуван исто така од робот. Доколку работниците ќе треба нешто да поправат или да превземат од „роботските зони“, на тој ...
| | веќе видена | слични

На Amazon му е одоборен патент за уред за превоз на луѓе кој изгледа како кафез и со кој луѓето би се движеле во простории во кои работат роботи. Amazon во своите складишта користи роботи кои многу им ја олеснуваат работата – наоѓаат и транспортираат производи и ги подготвуваат за достава, а во некои складишта дури има и т.н. роботски зони во кои е забранет пристапот за луѓето. Во тие зони работат големи роботи кои би можеле да ги повредат луѓето, а во случај некој од вработените да влезе во овој дел, ќе се огласи аларм и роботите автоматски ќе престанат со работа. Во компанијата размислуваат за начини на кои нивните вработени би можеле заедно да работат или барем да бидат присутни во просториите со големи роботи. Една од идеите е да се стават во кафез! Патентот кој го пријави Amazon пред две години и кој му е одобрен опишува начин на движење на работниците во простории со роботи, и според него, луѓето треба да бидат сместени во посебен кафез, со кој би управувал робот кој се наоѓа под кафезот. Amazon has ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Хотелот “Henn Na”, чие име во превод значи “чуден”, е првиот хотел во светот кој наместо персонал има роботи, а токму поради таа причина влезе и во Гинисовата книга на рекорди. Првиот хотел е отворен во 2015 година во Нагасаки и станал дел од ланецот. Сега ги има осум во целата земја. Познато е дека Јапонците сакаат роботи, но гостите навистина се изненадуваат кога на рецепција ќе ги пречека робот диносаурус. Во нив се наоѓаат сензори кои ги детектираат движењата и кога гостите се приближуваат до рецепцијата, тие ги поздравуваат со “Welcome”. Изгледаат како да излегле од филмот “Jurassic Park”, а единственото нешто што ги разликува е тоа што на главата имаат мали капи и носат лептир машни. Гостите внесуваат лични податоци во посебен дел, а можат да бираат на кој јазик роботите ќе комуницираат со нив – јапонски, англиски, кинески или корејски. Во секоја соба се наоѓаат мини роботи под називот “Tapiа” кои им помагаат на гостите да ги менуваат програмите или музиката. Дури и рибите кои се наоѓаат во предворјето ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Научници од лабораторијата за вештачка интелигенција на универзитетот MIT создадоа робот којшто може да управува со било каков предмет на најпогодниот начин. Системот, наречен Dense Object Nets (DON,) користи технологија којашто им овозможува на роботите да ги увидат основните разлики помеѓу нештата. Така, тие умеат да анализираат и визуелно да ги разберат предметите со цел да можат да ги управуваат онака како што треба. Благодарение на оваа технологија роботите знаат да го одберат конкретниот предмет од купче слични предмети. Според тимот истражувачи ова може да биде многу корисно за машините коишто се користат во магацините на големите компании од типот на Amazon и Walmart. Системот DON му овозможува на роботот, односно машината, да фати и да подигне предмет за некој негов конкретен дел. На пример да го фати “јазикот“ на патиката и да ја помести. Штом еднаш ќе го направи тоа, роботот после ги препознава тие делови на нови предмети што дотогаш не ги видел. Освен за индустриски цели научниците од MIT тврдат ...
| | веќе видена | слични

Компанијата и досега беше мета на критики дека своите работници ги употребува како роботи. А пред некоја година патентирале и изум кој ја разгорува таа приказна. „Ние тоа за нивно добро“, велат од Амазон. Во 2016 година во заводот за патенти, Амазон го заштителе својот дизајн за мобилна работна станица, кој е практично кафез со потребните гаџети за обавување на работата. Патентот го ископале двајца истражувачи кои велат дека ваквиот изум го симболизира нееднаквиот дистописки режим во кој оние малкумина на врвот ќе живеат фасцинантен живот на богатство и комфор. „Остатокот од пирамидата ќе го минува животот во темни тунели, кафези, радиоактивен отпад, расфрлени контејнери и фабрички хангари“, велат истражувачите од њујоршкиот универзитет. Амазон проба да ја санира штетата од откриениот патент објаснувајќи дека негова цел не е удобноста туку безбедноста на работниците. Имено, ваквата мобилна работна страница би се користела во простори во кои првенствено функционираат роботи а живиот работник во таков ...
| | веќе видена | слични

Универзитетот MIT претстави технологија која на роботите ќе им овозможи да манипулираат со објекти кои претходно не ги виделе. Ова секако нема да биде од корист за роботите кои се програмирани за една активност која постојано се повторува. Најголем дел од роботите кои се користат денес имаат токму ваква употреба. Се користат на производни ленти во кои постојано повторуваат исти акции. Сепак за во иднина и за секојдневна употреба на роботите насекаде ова баш не е соодветно. Роботите ќе мора самостојно да прават некои акции и да можат да се снаоѓаат во простор. Токму ова треба да го овозможи „Dense Object Nets“ технологијата која ја разви MIT. Не станува збор за некаков специјален дел или хардвер, туку вештачка интелигенција која се интегрираа во технологијата за гледање и препознавање. „Во фабриките на роботите им требаат комплексни внесувања за да функционираат доверливо. Но, систем како овој ја разбира ориентацијата на предметите, може од сликата да погледне и соодветно да ја промени насоката на објектите“, ...
| | веќе видена | слични

Луѓето веќе долго време се мајстори на умешноста со рацете, вештина која во голема мера може да се припише на човечките очи. Во меѓувреме, роботи сé уште ја учат оваа вештина, и кај нив има одреден напредок: со децении роботите во контролирани средини можат да го кренат истиот објект одново и одново, пишува Science Daily. Во поново време, напредокот во компјутерската визија им овозможува на роботите да прават разлика помеѓу објектите, но дури и тогаш, тие навистина не ги разбираат облиците на предметите. Во новиот труд, истражувачите од лабораторијата за компјутерски науки и лабораторија за вештачка интелигенција на МИТ (CSAIL) велат дека тие направиле клучен напредок во оваа област: систем кој им овозможува на роботите да ги испитаат случаен објект и доволно да го разберат визуелно за да извршат специфични задачи. Системот, наречен “Dense Object Nets“ (DON), ги гледа објектите како збирки на точки кои служат како “визуелни патокази“. Овој пристап им овозможува на роботите подобро да ги разберат и ...
| | веќе видена | слични

Останато

Во комбинатот ОХИС во Скопје има „хемиска бомба“ од околу осум тони жива, која десетина години е оставена да тече по погонот за електролиза, да испарува во ...
сите 269 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски, денеска оствари средба со Aмбасадорката на ...
сите 112 | | | веќе видена

Пратеникот на американскиот претседател Доналд Трамп, за разговорите меѓу Белград и Приштина, Ричард Гренел, вели дека само со присуство на сите регионални ...
сите 424 | | | веќе видена

Денеска во Охрид Меѓувладината комисија за трговско-економска и научно-техничка соработка помеѓу Република Северна Македонија и Руската Федерација одржа ...
сите 84 | | | веќе видена

На прав пат сме! Ги покачуваме пензиите со најголемиот износ во последните 20 години – од 700 до 730 денари почнувајќи од јануари 2020 година. Заедно со ...
сите 110 | | | веќе видена

Ние сметаме дека беше историска грешка на Европската унија да не оди напред со Северна Македонија и Албанија, рече амбасадорот на САД во Грција, Џефри Пајат за ...
сите 396 | | | веќе видена

Боливискиот претседател Ево Моралес, кој во неделата си поднесе оставка под притисок и ја напушти Боливија по протестите и насилството по изборите на 20 ...
сите 251 | | | веќе видена

Оние кои размислуваа/т во Македонија да озаконат диктатура и да ги погазат Уставните права на граѓаните, за разлика од законот - не се повлечени. Но, ќе се ...
сите 18 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски до толку не можат да се помират со растот на платите па почнаа да измислуваат лажни формули околу растат на платите во ...
сите 86 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во овој јапонски хотел на рецепција работат роботи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: