Кривична пријава за полициски службеник дилер на дрога


2 копии

Секторот за внатрешни работи Штип до Основното јавно обвинителство Кочани поднесе кривична пријава против О.А. (36), полициски службеник од Кочани, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Пријавениот во периодот од февруари до април 2018 година, во два наврати, на И.Р. од Кочани, за сума од 11.000 денари му продал околу 80 грама марихуана. На 11.04.2018 година, по претходно добиени оперативни сознанија, од страна на Отсекот за недозволена трговија при СВР Штип биле преземени мерки и во близина на градскиот плоштад во Кочани, пријавениот бил фатен во момент кога вршел продажба на марихуаната. При претрес кај пријавениот била пронајдена поголема сума на пари, а марихуаната која е предмет на купопродажбата била одземена од И.Р.. Од страна на судија на претходна постапка на пријавениот му е одредена мерка притвор во траење од 30 дена.
| | веќе видена | слични

Надлежниот јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Кочани издаде наредба за спроведување на истражна постапка против полицаец за кривично дело неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори. Пријавениот во периодот од февруари до април 2018 година, во два наврати, на И.Р. од Кочани, за сума од 11.000 денари му продал околу 80 грама марихуана. На 11 април по претходно добиени оперативни сознанија, од страна на Отсекот за недозволена трговија при СВР Штип биле преземени мерки и во близина на градскиот плоштад во Кочани, пријавениот е фатен во момент кога вршел продажба на марихуаната. Судот изрече притвор во траење од 30 дена за полицаецот О.А.(36).​
| | веќе видена | слични

Секторот за внатрешни работи Куманово поднесе кривична пријава против 47-годишниот Мевљудин Мустафи од Куманово за сторено продолжено кривично дело „употреба на исправа со невистинита содржина“, Б.Р.(46) од Скопје за сторено кривично дело “фалсификување исправа“, В.М.Н.(58) од Скопје за сторено кривично дело “фалсификување службена исправа“ и А.И.(38) од Штип за сторено продолжено кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластување“. За инспекторот од СВР Куманово, Мевљудин Мустафи, осомничен за фалсификувана диплома, ќе се преземат дисциплински мерки, велат од МВР. „За лицето М.М., вработен во МВР, случајот е процесиран до Дисциплинска комисија и се очекува за тоа лице да се преземат дисциплински мерки, не отфрлајќи ја можноста за негово отпуштање од работа“, велат од МВР за Мустафи, во телефонски разговор за ТВ21 ги негирал овие информации. „Ова се дезинформации, нема ниту еден материјален доказ против мене. Не е вистина дека имам фалсификувана диплома и не сакам да коментирам повеќе зошто е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Кочански полицаец фатен на лице место како дила дрога. СВР –Штип му поднесе кривична пријава на 36 годишниот полициски службеник од Кочани со иницијали О.А. поради сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“. Полицаецот, по претходно купена опојна дрога марихуана од засега непознато лице, од февруари до април годинава, во два наврати на негов сограѓанин му продал околу 80 грама марихуана за сума од 11 000 денари. - На 11.04.2018 година, по претходно добиени оперативни сознанија, од страна на Отсекот за недозволена трговија при СВР Штип биле преземени мерки и во близина на градскиот плоштад во Кочани, пријавениот бил фатен во момент кога вршел продажба на марихуаната, изјави ГОРДАНА ПАНАЈОТОВА, ПОРТПАРОЛ НА СВР –ШТИП При извршениот претрес кај полицаецот е пронајдена поголема сума на пари, а марихуаната која била предмет на купопродажба е одземена. Заради оваа негова постапка, полицаецот дилер на марихуана е приведен и му е ...
| | веќе видена | слични

За инспекторот од СВР Куманово, Мевљудин Мустафи, осомничен за фалсификувана диплома, ќе се преземат дисциплински мерки, велат од МВР. Според нив, за осомничениот ќе одлучува Дисциплинска комисија, во координација со обвинението што ќе го покрене обвинителството и одлуката што ќе ја донесе судот. Официјалните податоци од министерството велат дека според досегашната пракса, повеќе од 20 вработени во МВР со лажни дипломи се отпуштени од работа. „За лицето М.М., вработен во МВР, случајот е процесиран до Дисциплинска комисија и се очекува за тоа лице да се преземат дисциплински мерки, не отфрлајќи ја можноста за негово отпуштање од работа“, велат од МВР. Но, осомничениот Мевљудин Мустафи, за ТВ21 во телефонски разговор изјави дека ова се измислици. Сепак, не сакаше да открие детали во врска со истрагата што е покрената против него. „Ова се дезинформации, нема ниту еден материјален доказ против мене. Не е вистина дека имам фалсификувана диплома и не сакам да коментирам повеќе зошто е покренато ова прашање против ...
| | веќе видена | слични

Судот му определи 30-дневен притвор на полицаец од Кочани поради продажба и поседување марихуана. Според информациите на МВР, О.А. (36) во периодот од февруари до април годинава, во два наврати, на И.Р. од Кочани за сума од 11.000 денари му продал околу 80 грама марихуана. „На 11 овој месец, по претходно добиени оперативни сознанија, од страна на Отсекот за недозволена трговија при СВР Штип биле преземени мерки и во близина на градскиот плоштад во Кочани, каде што пријавениот бил фатен во момент кога вршел продажба на 26,2 грама марихуана. При претрес кај пријавениот била пронајдена поголема сума пари“, информира МВР. Од кочанското обвинителство наведуваат дека имајќи ги предвид тежината на кривичното дело и предвидената казна од три до десет години затвор, на осомничениот му е определен притвор во траење од 30 дена. Полицаецот е осомничен за кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“.
| | веќе видена | слични

Полицаец од Кочани дилал дрога. Колегите го фатиле на дело кога по трет пат се обидувал да му продаде марихуана на свој сограѓанин. Марихуаната што ја набавил од непознато лице му донесе ќар од 11.000 денари и 30 дневен притвор. „При претресот кај пријавениот е најдена поголема сума на пари, а марихуната што е предмет на купопродажба е одземена од И. Р.“ - изјави Гордана Панајотова, портпарол на СВР Штип. Од почетокот на годината ова е четврта кривична пријава против полициски службеник од подрачјето на СВР Штип. Статистиката на МВР вели дека и на државно ниво полициските службеници најмногу се сомничат за злоупотреба на службената положба, примање поткуп и фалсификување документи. Од МВР велат дека од почетокот на годината утврдиле неправилности во работењето и повеле постапки против 78 свои вработени ,а 46 добиле мерка укажување. До завршувањето на постапката од работа се суспендирани четири полициски службеници.
| | веќе видена | слични

Триесет и шестгодишен полицаец од Кочани заработи притвор откако неговите колеги го фатиле како дила марихуана. Триесет и шестгодишен полицаец од Кочани заработи притвор откако неговите колеги го фатиле како дила марихуана. Во средата, во близина на градскиот плоштад полицаецот продавал марихуана, но откако го забележале неговите колеги, му извршиле претрес и кај него пронашле 26 грама од забранетата психотропна супстанца. Но ова на полицацот не му било прв пат, тој и претходно продавал, откри денес штипската полиција. Според тежината на кривичното дело на полицаецот дилер му се заканува казна затвор од три до десет години. Од почетокот на годината во источниот регион четворица полицајци заработиле кривични пријави. За само десетина дена ова е втора. Претходно триестдневен притвор заработи инспектор од штипската полиција, бидејќи барал мито од странец. Aлександра Ристовска
| | веќе видена | слични

Полицаец дилал марихуана, и од февруари до април годинава, во два наврати за 80 грама се офајдил со 11 илјади денари. Неговите колеги го фатиле при самиот чин на препродавање на дрогата, велат од МВР. На 36- годишниот полицаец од кочанско, по пријава од Обвинителството, судија на претходна постапка му одредил притвор во траење од 30 дена. Во МВР се одлучни да се справат со криминалот и корупцијата во сопствените редови, велат од таму. Полицијата поднесе кривична пријава против 47- годишен кумановец за „употреба на исправа со невистинита содржина“. Тој е осомничен дека противправно се стекнал со факултетска, магистерска и докторска диплома и со нив станал професор на Факултетот за правни науки во Свети Николе, и дури аплицирал за полагање правосуден испит. Фиљана Кока
| | веќе видена | слични
5 копии

Полициски службеник од Кочани при спроведени посебни истражни мерки е фатен во недозволена продажба на дрога - марихуана по што од страна на Јавен обвинител му е одредена мерка притвор од 30 дена, соопшти Основното јавно обвинителство од Кочани. Имајќи ги предвид околностите, тежината на кривичното дело и запретената казна од три до десет години затвор, надлежниот јавен обвинител, оценил дека се исполнети условите за определување на мерка притвор, соопшти Основното јавно обвинителство од Кочани. извор:МРТ
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Епидемијата на сипаници во американската држава Њујорк достигна ниво кое не е забележано во САД во текот на последните 25 години, пишува АП.Официјалните лица ...
сите 244 | | | веќе видена

Бројот на загнатите во терористичките напади во Шри Ланка чија цел беа цркви и хотели за време на празнување на Велигден во оваа земја, се зголеми на 310 лица, ...
сите 326 | | | веќе видена

Според податоците на државната изборна комисија победи  кандидатот на СДСМ Стево Пендаровски со околу 4 ипол илјади гласови, по што и дефинитивно Македонија ...
сите 187 | | | веќе видена

Како што почна така и заврши изборниот ден во четирите општини од крајниот исток на државата. Во Делчево до 18:30 часот во мирна и демократска атмосфера своето ...
сите 201 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кривична пријава за полициски службеник дилер на дрога

Од:
До кого (е-маил):
Порака: