Референдумот за независност на ирачки Kурдистан закажан во септември

Претседателството на автономниот ирачки регион Kурдистан соопшти вчера дека во септември ќе се одржи референдум за државност и покрај противењето на официјален Багдад, пренесоа француските медиуми. Агенциите наведуваат дека ирачките Kурди масовно ја поддржуваат идејата за независна држава, но оценуваат дека референдумот во септември ќе претставува само почеток на спорниот проект што ќе се соочи со големи надворешни и внатрешни предизвици. - Референдумот ќе се одржи на 25 септември 2017 година. Тој ден народот на регионот Kурдистан, како и оние што живеат во подрачјата за кои постои спор, ќе се изјаснат дали ја прифаќаат независноста - се наведува во соопштението на претседателството. Хемин Хаврами, помошник на лидерот на ирачките Kурди, Масуд Барзани, на својот профил на социјалната мрежа Твитер објави: „Големи вести. Kурдскиот референдум за независност е закажан за 25.9.2017“. Одлуката беше донесена во средата вечерта на состанокот на кој присуствувале курдскиот лидер Масуд Барзани и претставници на ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Обединетите нации соопштија дека на ниту еден начин нема да бидат ангажирани во процесот на одржување на референдумот за независност на автономниот ирачки северен регион Курдистан, кој е најавен за септември. Овој став на специјалната мисија на ОН во Ирак (УНАМИ) би можел да фрли сомнеж на кредибилитетот на гласањето, коментираат светски медиуми, додавајќи дека најавениот референдум веќе предизвика критики на Владата во Багдад и некои западни земји. Претседателството на автономниот ирачки регион Курдистан објави неодамна дека на 25 септември ќе биде одржан референдум за државност и покрај противењето на Багдад
| | веќе видена | слични
4 копии

Американските имиграциски власти привеле и определиле за депортирање 199 ирачки мигранти претежно од реонот на Детроит во изминатите три недели откако Багдад се согласи да ги прифати своите депортирани граѓани. Тоа е дел од напорите на администрацијата на Трамп да воведе построго извршување на имиграциските закони и да ги натера државите да ги прифатат назад своите граѓани депортирани од САД. Кампањата против ирачките имигранти се случува по одлуката на американската влада да го извади Ирак од списокот на држави од новиот антиимигрантски указ на Трамп од март.
| | веќе видена | слични

– Во реонот на Детроит во викендот беа уапсени 114 Ирачани и уште 85 во други делови од државата во изминатите неколку недели, нагласи портпарол на имиграциските власти. Тоа е дел од напорите на администрацијата на Трамп да воведе построго извршување на имиграциските закони и да ги натера државите да ги прифатат назад своите граѓани депортирани од САД. Кампањата против ирачките имигранти се случува по одлуката на американската влада да го извади Ирак од списокот на држави од новиот антиимигрантски указ на Трамп од март.
| | веќе видена | слични
4 копии

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска остро ја критикуваше одлуката на властите во ирачкиот регион Курдистан за одржување референдум за независност, нарекувајќи го овој чекор грешка и закана за територијалниот интегритет на земјата. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска остро ја критикуваше одлуката на властите во ирачкиот регион Курдистан за одржување референдум за независност, нарекувајќи го овој чекор грешка и закана за територијалниот интегритет на земјата. - Чекор кон независност на северот од Ирак е грешка и закана за територијалниот интегритет на Ирак, кој ние секогаш го браневме и ќе продолжиме да го браниме, рече Ердоган, кој смета дека „референдумот никому не му е во интерес“, пренесоа француските медиуми. Турција се гордее со своите добри односи со автономната Курдистанска регионална Влада (КРГ) на север од Ирак, чиј лидер Масуд Барзани е чест гостин во Анкара, но Турција секогаш вниматепно го следи секој потег во правец на целосна независност на овој регион, ...
| | веќе видена | слични

Ирачките Курди сакаат да основаат своја држава. На 25 септември треба да се одржи референдум за тоа прашање. Патот до држава може да биде долг, оценува Удо Штајнбах во интервју за ДВ. ДВ: Ирачките Курди сакаат да станат независни. Дали е тоа аларм или е логичен следен чекор од автономен Курдистан до сопствена држава? Удо Штајнбах: На сопствена држава ќе се почека, но тоа е следен чекор до автономен Курдистан - во иднина која треба да биде дефинирана преку сопствена држава. Референдумот сега не може да се одолговлекува. Најавен е одамна и постојано беше одлаган, зашто познато е дека владата во Багдад тоа ќе го сфати како аларм. Значи, притисокот од курдската заедница во северен Ирак е толкав, што референдумот веќе не може да се одлага. Но уште долго ќе се чека до реализација на независноста. Курдите живеат разделени во четири држави: Турција, Сирија, Иран и Ирак. Какви последици би имала независноста на ирачките Курди за нивните браќа и сестри во другите земји? Удо Штајнбах Тоа е една од причините зошто ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Турција соопшти дека намерата на ирачките Курди да спроведат референдум за независност е „ужасна грешка", истакнувајќи дека територијалниот интегритет и политичкото единство на Ирак се основни принципи за АнкараТурција соопшти дека намерата на ирачките Курди да спроведат референдум за независност е „ужасна грешка", истакнувајќи дека територијалниот интегритет и политичкото единство на Ирак се основни принципи за Анкара.- Оценуваме, дека тоа претставува ужасна грешка, стои во соопштението на турското Министерство за надворешни работи.Ирачки Курдистан соопшти во средата дека има намера да свика референдум за независност - чекор, што највероајтно нема да биде добро прифатен од централната Влада во Багдад.Турција смета дека референдумот за независност нема да биде од корист ниту за Ирак, нити за Ирачки Курдистан.МНР на Турција наведе дека „во овој период, кога во регионот се случуваат критични настани, предметната иницијатива ќе доведе до негативни последици кои ќе ја зголемат нестабилноста".
| | веќе видена | слични
2 копии

Турција, којашто се противи на секоја форма на крудска независност, оцени во петокот дека референдумот кој ирачката автономна покраина Курдистан има намера да го организира на 25 септември за тоа прашање претставува „тешка грешка“. „Мислиме дека организирањето на референдумот за независноста (којшто го најави раководството на ирачките Курди) претставува тешка грешка“, се истакнува во соопштението на турското министерство за надворешни работи. „Зачувувањето на територијалната целост и политичкото единство на Ирак е еден од темелите на турската политика во однос на Ирак“, додава официјална Анкара. Турција инаку има добри односи со челникот на ирачките Курди, Масуд Барзани, но остро се спротиставува на секое воспоставување на курдска држава на дел од нејзината територија, како и во соседните држави Ирак и Сирија. Со таа цел во август 2016 година започна голема воена операција на северот од Сирија, за да ги потисне од својата граница џихадистите од Исламската држава но и да ги спречи сириските Курди, коишто ...
| | веќе видена | слични

„Планот на ирачките Курди за референдум за независност е грешка зашто територијалниот интегритет и политичкото единство на Ирак се основни принципи за Анкара“, соопштија турските власти. Според нив, гласањето нема да биде од корист ниту за Ирак, ниту за Ирачки Курдистан.
| | веќе видена | слични

Турција наведе дека во овој период, кога во регионот се случуваат критични настани, предметната иницијатива ќе доведе до негативни последици што ќе ја зголемат нестабилноста Турција соопшти дека намерата на ирачките Курди да спроведат референдум за независност е „ужасна грешка“, истакнувајќи дека територијалниот интегритет и политичкото единство на Ирак се основни принципи за Анкара. - Оценуваме дека тоа претставува ужасна грешка - стои во соопштението на турското министерство за надворешни работи. Ирачки Курдистан во средата соопшти дека има намера да свика референдум за независност – чекор што најверојатно нема да биде добро прифатен од централната влада во Багдад. Kurdish President Masoud Barzani pens letter on 'natural rights' of independence referendum #KurdistanReferendum https://t.co/zDzIYO84SD pic.twitter.com/3Fc1gC80Aa — Rudaw English
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 160 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 157 | | | веќе видена

Скопјанец со својата „Опела корса“ се заби во бетонска жардињера, повреден е возачот. Како што стои во билтенот на МВР, утринава во 02,00 часот било пријавено ...
сите 195 | | | веќе видена

Дел од новинарите кои вчера го следеа судскиот процес за настаните на „Крвавиот четврток“, беа шокирани, бидејќи во еден од сведоците, препознаа директен актер ...
сите 196 | | | веќе видена

Охрид, 12. декември 2018 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде претежно сончево со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од северозападен ...
сите 215 | | | веќе видена

Владата на Република Македонија како овластен предлагач за уставни измени во рок од два дена треба да достави сублимиран извештај од јавните дискусии за ...
сите 167 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Референдумот за независност на ирачки Kурдистан закажан во септември

Од:
До кого (е-маил):
Порака: