Наградите „Книжевен жезол“ на ДПМ врачени на поетите Видичевски и Добре

Со читање на песната „Липа“ од Матеја Матевски, во Друштвото на писателите на Македонија се одржа манифестацијата „Празник на липите“ на која годинашните награди „Книжевен жезол“ им беа врачени на поетот од Охрид, Видое Видичевски и на романскиот поет, Ѓеорѓе Добре. Наградите им ги врачи претседателката на македонската писателска асоцијација Соња Стојменска-Елзесер, а за нивното творештво зборуваа писателите Раде Силјан и Ермис Лафазановски. Видичевски е повеќе од шест децении активно присутен на македонската книжевната сцена, автор е на поетски и на прозни книги, а особено е значаен неговиот ангажман во покренување и профилирање значајни институции во неговиот роден Охрид - Историскиот архив, Радио Охрид, манифестацијата „Прличеви беседи“ и е меѓу иницијаторите за основањето на фестивалот „Охридско лето“. - Ова се факти кои говорат за исклучителен работен ангажман, за потребата од збогатување на содржините на градот Охрид. Видичевски е доследен во создавањето на книгите кои на тематски план чинат една ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Во манастирскиот комплекс „Св. Стефан“ во близина на Охрид, во сабота, 30-ти јуни 2018 година со почеток во 12:00 часот ќе се одржи третото издание на поетската манифестација „Охридски поетски бисер“. Овој настан има благородна мисија во афирмирањето, пренесувањето и зачувувањето на македонскиот јазик, не само во Македонија туку и низ целиот свет. Таа им дава можност на непознатите, анонимни поети, особено на помладите генерации, во содејство со веќе познати македонски автори да станат дел од промоторите на пишуваниот поетски, македонски јазик. Повеќегодишната идеја на ентузијастите и вљубеници во поезијата Митре Мангоски Радождански и Мирко Томовски се реализира во 2016 година кога на 26-ти август се одржа првото издание во катедралната црква „Света Софија“ во Охрид, на кој што присуствуваа голем број на поети и гости од цела Македонија. Се рецитираше поезија исклучиво за Охрид, убавините на Охрид и историските личности на Охрид, при што свое учество зеде и легендата на македонската забавна музика, Драган ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 27. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Во среда, на 4-ти јули, во Охрид ќе се одржи охридската промоција на проектот „Стихувалки 2018“. – Станува збор за втората промоција на Збирката со поетски творби од 49 избрани автори, веднаш по онаа која ќе се одржи во Битола. Ќе се одржи во Охрид, на тераса „Аквариус“, во среда, на 4-ти јули 2018 година со почеток во 11:00 часот. Освен тоа што ќе биде промовирана збирката, авторите кои претендираат за награди, ќе имаат можност да настапат со читање на една песна, а публиката ќе има можност да гласа, информираат организаторите. Фестивалот на поезијата за деца „Стихувалки“ има за цел да се поттикнат младите и неафирмирани, но и афирмираните автори да творат поезија за деца од предучилишна и рана училишна возраст, како творечка продукција која е дефицитарна во Република Македонија и создавање на нова литературна продукција во областа на литературата за деца, преку нов и неоткриен квалитетет, преку нова авторска енергија и нова синергија со децата, и преку обнова и свежина на ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Најновата збирка поезија „Небесна пантомима“ на Зоран Анчевски ќе биде промовирана вечер во Музеј на Град Скопје. Книгата во издание на Темплум ќе ја претстават писателките Оливера Ќорвезировска, која критички ќе се осврне на делото, и Магдалена Хорват, која ќе води неформален книжевен разговор со авторот и заедно со него ќе прочита и дел од песните. Тој е значаен македонски поет, есеист, литературен преведувач и професор по англо-американска литература. Досега се објавени неговите стихозбирки „Патувања низ скршени слики“ (1984), „Стратегија на поразот“ (1994), „Линија на отпорот“ (1998), „Превод на мртвите“ (2000), „Див мир“ (2004), „Избрани песни“ (2008), „Историја на ветрот“ (2009), како и обемната студија „За традицијата“ (2007). Преведувач е и уредник на голем број поетски антологии, избори и прозни дела на врвни светски автори на македонски јазик. За својата преведувачка дејност ја има добиено наградата „Григор Прличев“ во 2001 година. Добитник е и на наградата на Студентски збор за најдобра ...
| | веќе видена | слични

Книгата ќе ја претстават писателките Оливера Ќорвезировска и Магдалена Хорват, која заедно со авторот ќе чита и дел од песните. Зоран Анчевски (р. 1954, Скопје) е истакнат македонски поет, есеист, литературен преведувач и професор по англо-американска литература. Досега ги има објавено стихозбирките: „Патувања низ скршени слики“ (1984), „Стратегија на поразот“ (1994), „Линија на отпорот“ (1998), „Превод на мртвите“ (2000), „Див мир“ (2004), „Избрани песни“ (2008), „Историја на ветрот“ (2009), како и обемната студија „За традицијата“ (2007). Преведувач е и уредник на голем број поетски антологии, избори и прозни дела на врвни светски автори на македонски јазик. За својата преведувачка дејност ја има добиено наградата Григор Прличев во 2001. Добитник е и на наградата на Студентски збор за најдобра дебитантска книга во 1985, како и на престижното меѓународно признание за поезија Ѓакомо Леопарди во 2004. Член е на ДПМ и актуелен претседател на Македонскиот ПЕН центар, Од 2003-2007 бил претседател на Управниот ...
| | веќе видена | слични

Охрид, 25. јуни 2018 (ИНПРЕС) – Во градската библиотека „Григор Прличев” ќе биде промовирана најновата книга на охридскиот писател Мирко Томоски. Книгата е насловена „Разбој на времето“, промотори ќе бидат Тоде Илиевски и Зоран Јакимоски, а делови од книгата ќе интерпретира Марина Икономова-Шокева. Промоцијата ќе се одржи утре, 26-ти јуни, со почеток во 18:00 часот.
| | веќе видена | слични

Останато

 Единствено денеска го информирала СЈО информираше дека отворила боледување на 16 јули, ден по аферата Рекет во која  и беше одземен мобилниот  телефон. Од што ...
сите 580 | | | веќе видена

Од Синдикатот на културата велат дека го чекаат владиното образложение за нејзиното разрешување. Одлуката според нив е изненадувачка, како и тоа дека таа доаѓа ...
сите 88 | | | веќе видена

Турските научници предупредуваат за опасноста од нови силни земјотреси што го загрозуваат Истанбул и реонот на Мраморно море, пишува денеска турскиот весник ...
сите 156 | | | веќе видена

Оперските пејачи Благој Нацоски, Весна Ѓиноска-Илкова, Ирена Кафкалевска и Наде Талевска-Спасовска синоќа на концертот на Охридско лето во црквата „Св. Софија“ ...
сите 92 | | | веќе видена

Коментаторот на Вимблдон, Андреу Кејстл, се нашол на удар на критики бидејќи го кометирал прстенот на Мирка Федерер за време на финалето помеѓу нејзиниот ...
сите 238 | | | веќе видена

Новоизбраниот претседател на Европската комија, Урсула фон дер Лајен побара земјите од ЕУ да и предложат по двајца кандидати за еврокомесар – жена и маж, ...
сите 200 | | | веќе видена

Зоран Азманов кој се занимава со градежен бизнис и пред ТВ камерите остана на своето тврдење дека е рекетиран од сопственикот на 1ТВ Бојан Јовановски, и дека ...
сите 793 | | | веќе видена

За десетина дена се очекува да бидат сублимирани проценките од штетите што ги предизвика минатонеделното невреме во Преспа и да бидат доставени до владината ...
сите 85 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Охрид, Константин Георгиевски е уверен дека до следната сесија во февруари Охридскиот регион ќе ја надмине опасноста да биде ставен ...
сите 59 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Наградите „Книжевен жезол“ на ДПМ врачени на поетите Видичевски и Добре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: