ОДЛИЧНО ПРОТИВ ЛИТВАНИЈА: Ракометарките во еден здив до триумф

После поразот од Русија, сениорките во 2. коло на турнирот во Анталија со висока победа од 31:24 Репрезентацијата на Македонија во женска конкуренција дојде до победа од 31:24 во 2. коло на турнирот во Анталија против селекцијата на Литванија. Ракометарките одиграа одличен натпревар и постојано беа во предност. Создадоа позитиве од 5-6 гола уште на средината на првото полувреме и таа предност без проблеми успеваа да ја одржат до крајот на средбата. Во ниту еден момент немаше проблеми за да биде зачувана позитивата која ја имаа така што до крајот остана убавата предност. Литванките не успеаја да фатат приклучок, а тоа овозможи на одмор да се замине со предност од 17:10, па потоа во второто полувреме да се чува оваа разлика. Македонија утре против Турција ќе се бори за 2. позиција на турнирот бидејќи е јасно дека Русија е прва. Денеска оваа селекција славеше против домаќинот со 34:32. Сепак, тука може да има и поинаков расплет бидејќи Литванија веќе има два бода, па сè ќе се знае откако Македонија и Турција ќе ...
| | веќе видена | слични

Синоќа се одиграа четири натпревари од баражите за Светското првенство во ракомет за жени што во декември 2017 година ќе се одржи во Германија. на сите одиграни дуели фаворитките постигнаа позитивен резултат: Црна Гора - Белорусија 33:26, Русија - Полска 31:20, Романија - Австрија 34:29, Украина - Шпанија 34:34. Вечерва покрај дуелот Македонија - Шведска (почеток 20:30 часот СРЦ Кале) се играат уште четири дуели: Италија - Србија, Унгарија - Словачка, Хрватска - Словенија и Чешка - Турција. Селекциите кои ќе победат во двата дуела ќе се пласираат на СП, каде досега пламан од Европа имаа обезбедено Норвешка (светски првак) и Германија (домаќин).
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија вечерва од 20:30 часот во СРЦ Кале го игра првиот бараж дуел за пласман на СП во Германија 2017. Противник е селекцијата на Шведска, квалитетна репрезентација против која нашите ракоемтарки ќе се обидат со максимална борбеност и ангажираност да стигнат до позитивен резултат. Влезот во СРЦ Кале е слободен.
| | веќе видена | слични
9 копии

Женската ракометна репрезентација на Македонија утре го игра првиот бараж дуел за пласман на Светското првенство во Германија против селекцијата на Шведска. Во рамките на подготовките македонските ракометарки одиграа три контролни дуели на турнир во Турција и постигнаа победа против Литванија, а загубија од Русија и од Турција. Капитенот на репрезентацијата Елена Ѓорѓиевска изјави: - Трите натпревари во Анталија беа добредојдени. Особено што за ривал имаме силна репрезентација. Ќе направиме се да постигнеме добар резултат, особено што нашата форма е во нагорна линија. Важно е секоја ракометарка да го даде својот максимум и да се бориме како што тоа го правевме на квалификациите на Фарски острови. Воедно потребна ни е поддршка од публиката за да имаме добар резулат. Натпреварот се игра во СРЦ Кале утре со почеток во 20:30 часот, а влезот е слободен. За пласман на СП се играат вкупно девет бараж дуели, а вечерва на програмата се натпреварите: Црна Гора – Белорусија, Русија – Полска, Романија – Австрија, ...
| | веќе видена | слични

Во рамките на подготовките македонските ракометарки одиграа три контролни дуели на турнир во Турција и постигнаа победа против Литванија, а загубија од Русија и од Турција. Капитенот на репрезентацијата Елена Ѓорѓиевска во пресрет на дуелот со Шведска изјави дека натпреварите во Анталијља биле добредојдени. - Трите натпревари во Анталија беа добредојдени. Особено што за ривал имаме силна репрезентација (Шведска). Ќе направиме се да постигнеме добар резултат, особено што нашата форма е во нагорна линија. Важно е секоја ракометарка да го даде својот максимум и да се бориме како што тоа го правевме на квалификациите на Фарски острови. Воедно потребна ни е поддршка од публиката за да имаме добар резулат, рече Ѓорѓиевска. Натпреварот се игра во СРЦ Кале утре со почеток во 20:30 часот, а влезот е слободен. За пласман на СП се играат вкупно девет бараж дуели, а вечерва на програмата се натпреварите: Црна Гора – Белорусија, Русија – Полска, Романија – Австрија, Украина – Шпанија. Утре покрај натпреварот Македонија – ...
| | веќе видена | слични

Капитенот на репрезентацијата Елена Ѓорѓиевска во пресрет на дуелот со Шведска изјави дека натпреварите во Анталијља биле добредојдени. – Трите натпревари во Анталија беа добредојдени. Особено што за ривал имаме силна репрезентација (Шведска). Ќе направиме се да постигнеме добар резултат, особено што нашата форма е во нагорна линија. Важно е секоја ракометарка да го даде својот максимум и да се бориме како што тоа го правевме на квалификациите на Фарски острови. Воедно потребна ни е поддршка од публиката за да имаме добар резулат, рече Ѓорѓиевска. Натпреварот се игра во СРЦ Кале утре со почеток во 20:30 часот, а влезот е слободен. За пласман на СП се играат вкупно девет бараж дуели, а вечерва на програмата се натпреварите: Црна Гора – Белорусија, Русија – Полска, Романија – Австрија, Украина – Шпанија. Утре покрај натпреварот Македонија – Шведска играат уште: Италија – Србија, Унгарија – Словачка, Хрватска – Словенија и Чешка – Турција. Пласман на шампионатот имаа обезбедено Германија како домаќин и Норвешка ...
| | веќе видена | слични
9 копии

Македонската женска ракометна репрезентација в сабота (10 јуни) од 20:30 часот во СРЦ „Кале“ ќе го одигра првиот натпревар од бараж-двомечот за пласман на СП 2017 против силната Шведска. Влезот за натпреварот е слободен, па се очекува максимална поддршка од трибините за нашите репрезентативки за овој важен натпревар. До пласман во баражот „црвено-жолтите“ стигна со успешниот настап на квалификацискиот турнир на Фарски Острови на кој покрај Македонија и домаќинот, настапија уште Исланд и Австрија. Во склоп на подготовките за баражот, Македонија одигра три контролни натпревари против Русија, Литванија и Турција на меѓународниот турнир во Анталија. Реваншот ќе се одигра во Шведска на 13 јуни.
| | веќе видена | слични
2 копии

Влезот за натпреварот е слободен, па се очекува максимална поддршка од трибините за нашите репрезентативки за овој важен натпревар. До пласман во баражот „црвено-жолтите“ стигна со успешниот настап на квалификацискиот турнир на Фарски Острови на кој покрај Македонија и домаќинот, настапија уште Исланд и Австрија. Во склоп на подготовките за баражот, Македонија одигра три контролни натпревари против Русија, Литванија и Турција на меѓународниот турнир во Анталија. Реваншот ќе се одигра во Шведска на 13 јуни. 
| | веќе видена | слични

Женската ракометна репрезентација на Македонија во наредните денови игра бараж двомеч против селекцијата на Шведска за пласман на СП 2017.Македонските ракометарки по долго време дојдоа на чекор до голем настан, но до Мундијалот ги очекува тежок бараж двомеч против Шведска.Ракометната федерација на Македонија одлучи влезот за овој натпревар да биде слободен со цел девојките да добијат поголема поддршка.Првиот бараж натпревар се игра во СРЦ „Кале“ на 10. јуни со почеток од 20:30 часот. Реваншот е во Шведска на 13. јуни.Македонската женска сениорска репрезентација до пласман во баражот стигна со успешниот настап на Квалификацискиот турнир на Фарски Острови на кој покрај Македонија и домаќинот, настапија уште Исланд и Австрија.
| | веќе видена | слични

Со полна пареа работат и ракометарките на Македонија. Сениорките на Симе Симовски по пријателскиот турнир во Анталија, секојдневно во СЦ „Јане Сандански“ се подготвуваат за претстојниот бараж двомеч против Шведска. Ракометарките на контролниот турнир во Турција минатата недела одиграа три натпревари, со биланс од два порази и една победа. На стартот загубија од Русија, потоа ја декласираа Литванија и на крајот запишаа пораз од домаќинот Турција. Од понеделникот активно работат на последните подготовки во пресрет на двата натпревари против селекцијата на Шведска во баражот за пласман на СП. Првиот дуел го играат во Скопје оваа сабота во СРЦ Кале. Реваншот пак, се игра три дена подоцна во Иштад.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 128 | | | веќе видена

Музичарот Мирсад Кериќ кој управуваше со автомобилот во кој загина пејачот Шабан Шаулиќ вчера им подлегна на повредите откако претходно беше на апарати по ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

На средбата, двајцата соговорници го изразија задоволството за ратификацијата на Протоколот за НАТО во Бугарскиот парламент. Нагласена  е одличната соработка ...
сите 127 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ОДЛИЧНО ПРОТИВ ЛИТВАНИЈА: Ракометарките во еден здив до триумф

Од:
До кого (е-маил):
Порака: