Ново лудо оружје на САД


Заедничката програма за не-смртоносно оружје на САД, или JNLWD, се приближува до оружје кое ги менува атомите за буквално да создава зборови од тенок воздух. Се нарекува ласерски индуциран ефект на плазма и, прецизираните прсти, се надеваат дека ќе можат да кажат разбирливи зборови во следните три години.
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот сенатор, републиканецот Роб Портман за Радио Слободна Европа изјави дека новото напредното американско оружје ќе и помогне на Украина подобро да се брани од руската агресија во скоро петгодишниот конфликт. Американскиот сенатор Роб Портман изјави дека смртоносното дефанзивно оружје, кое Соединетите држави наскоро ќе и го испорачаат на Украина, ќе и помогне на таа земја да одврати каква било идна агресија од страна на сепаратистите поддржани од Русија. „Мислам дека тоа е вистинската работа за САД, за другите, што се однесува до Украина, да им се дозволи да купат оружје за да можат да се бранат, вклучувајќи го и новото оружје кое сега се испорачува“. Стејт департментот ја одобри продажбата на американски антитенковски ракети за Украина во вредност од 47 милиони долари. Според Портман, кој е член на влијателниот сенатски Комитет за надворешни односи, новото оружје наречено „Џавелинс“ исто така би требало да доведе до траен мировен договор во Украина, вклучувајќи и исполнување на спогодбата од ...
| | веќе видена | слични

Американскиот сенатор Роб Портман изјави дека смртоносното дефанзивно оружје, кое Соединетите Држави наскоро ќе и го испорачаат на Украина, ќе и помогне на таа земја да одврати каква било идна агресија од страна на сепаратистите поддржани од Русија.
| | веќе видена | слични

Пентагон работи на нов тип на оружје на не-смртоносна акција, која, според Популарната механика, е "крајно чудна". Имено, воените научници планираат да користат ласери, кои на големо растојание може да предизвикаат ефект сличен на човекот. Овие "гласови" ќе се користат за "психолошки операции и разни публикации, или едноставно да им служат на непријателот", пишува Кајл Мизоками. Детали за ефектот на плазма индуцирана со ласер, како што е новото оружје, се објавуваат на сајтот Defense One. Оружјето функционира така што еден ласер, наречен фемтоласер , произведува плазма топка која потоа се погодува од друг ласер - нанолесер. Благодарение на одредена бранова должина, нанолизаторот предизвикува плазма да произведува и светлина и звук. Објавените видео снимки можат да слушнат шум налик како на човекот, а Пентагон смета дека ќе може да произведе разбирливи зборови во рок од три години. На другата снимка , може да се чуе како ласерот произведува звук налик на експлозија. На Плазмата, исто така, може да се ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Youtube screenshot ) Пентагон работи на нов вид оружје со несмртоносно дејство кое, според пишувањето на списанието „Попјулар механикс“, е крајно чудно. Имено, воените научници планираат да употребат ласери, кои на големи растојанија би можеле да произведат ефект сличен на човечки глас. Овие „гласови“ би се користеле за „психолошки операции и различни објави, или едноставно за полудување на непријателот“, пишува Кајл Микозами. Деталите за „ласерски индуцираниот плазма-ефект“ (Laser-Induced Plasma Effect), како што е наречено новото оружје, се објавени на страницата на „ Дифенс уан “. Оружјето функционира така што ласерот наречен фемтоласер создава топка од плазма, која потоа се гаѓа од друг, наноласер. Благодарение на одредена бранова должина, наноласерот предизвикува плазмата да почне да произведува звук и светлина. На објавената видеоснимка може да се чуе како ласерот произведува звук што личи на експлозија од заслепувачка граната. Исто така, плазмата може да се манипулира така што да произведува ...
| | веќе видена | слични

Останато

Уште утре во попладневните часови ќе биде нестабилно облачно со локална појава на пороен дожд, грмежи, засилен ветер и услови за појава на град, прогнозира ...
сите 299 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 250 | | | веќе видена

Новите американски санкции против Иран се контрапродуктивни и дестабилизирачки, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Тој порача дека ...
сите 64 | | | веќе видена

Албанскиот претседател, Илир Мета ја осуди одлуката на албанската изборна комисија за одржување на локалните избори на 30 јуни, повикувајќи ја владејачката ...
сите 186 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ново лудо оружје на САД

Од:
До кого (е-маил):
Порака: