Груевски обвини дека судиите имаат двојни аршини за него и за Заев


Поранешниот премиер Никола Груевски кој денес дојде во судот на рочиштето за случајот „Тракторија“ истакна дека судиите различно постапуваат во случаите што се водат против него и против Заев во истиот суд. – Денешното рочиште се одложи и како што може да се види во случајот на Заев судиите му се извинуваат што го малтретираат да дојде на рочиште и ги закажуваат рочиштата на многу долги периоди, во овој случај имаме различна ситуација, рече Груевски пред судот. Прво, како што истакна, измислија причини за истраги, а потоа и обвиненија без каква било основа. – Потоа, кога видоа дека нема никакви докази, а имаат обвиненија, почнаа да вршат притисоци врз судии. На некој начин давањето на 15 судии на Совет за факти за разрешување требаше да внесе страв кај судиите и веројатно внесе кај некои од нив, рече Груевски. Посочи дека бил извршен и притисок врз Апелацискиот суд да ги прифати монтираните разговори како докази, иако, како што рече, Законот многу јасно и недвосмислено покажува дека тоа не може да бидат ...
| | веќе видена | слични
11 копии

Судиите во Кривичниот суд од денеска ќе работат по новиот распоред што го изготви претседателот Иван Џолев. Со распоредот направени се драстични измени, и поголем дел од предметите на Специјалното јавно обвинителство одат кај нови судии. Во Одделението за организиран криминал од денеска се судиите Огнен Ставрев, Добрила Кацарска, Владимир Туфегиќ, Џенета Бектовиќ, Горан Бошевски, Васка Николовска Масевска, Дарко Тодоровски, Осман Шабани и Софче Гаврилова Ефремова. Судии на претходна постапка во Одделението за организиран криминал се Сеат Рецепагиќ, Весна Димишкова и Ненад Савески. Кривичните совети ќе ги водат судиите Илија Трпков и Гордана Спиревска, а членови се Даниела Алексовска, Александра Ристеска, Марија Клетничка-Марковска и Славица Наумова – Јосифовска. На листата на судии кои ќе судат во Одделот за Кривично-полнолетни се судиите Софија Лаличиќ, Ленка Давиткова, Елена Илиевска-Јосифовиќ, Лидија Зимбовска, Љубинка Башеска, Славица Андреевска, Душан Јосифов, Илија Трпков, Ѓоко Ристов... Со новиот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Груевски по Нова година пред нов судија ќе треба да одговори дали чувствува вина за шлаканиците за Жерновски. Дел од предметите на СЈО за кои беа почнати судските постапки, од денеска се враќаат на почеток. Со нова судска постапка ќе стартуваат случаите со насилството во општина Центар, случајот „Триста“, „Транспортер“ и „Тарифа“.Новиот распоред на претседателот на судот, Иван Џолев, стапи во сила денеска.Во случајот со насилството во општина Центар се менува судијката Татјана Михајлова, која го судеше овој предмет и која осуди двајца на условни казни откако признаа вина. Оваа судијка еднаш ги праша обвинетите, меѓу кои и Груевски и Јанакиески, дали чувствуваат вина за обвиненијата на СЈО за насилството во општина Центар. Само двајца се покајаа и рекоа дека се чувствуваат виновни, а останатите негираа вина.На почеток се враќаат и судењата за случаите „Транспортер“ и „Триста“, кои ги суди судијката Лидија Петровска.Меѓу предметите во кои ќе има промени во судскиот совет се и случаите за „Траекторија“ и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Во првите два месеци од 2018 година специјалните обвинители од СЈО треба да се појават на вкупно 34 судски рочишта за нивните предмети. Во Кривичниот суд во јануари се закажани 12 рочишта, а во февруари 22. Прво е предметот за нелегалното прислушување „Тврдина-Таргет“ на 17 јануари. Во овој предмет обвинети се ексидректорот на УБК, Сашо Мијалков, ексминистерката Гордана Јанкулоска, поранешниот началник на Мијалков, Тони Јакимовски, како и бегалците Горан Грујевски и Никола Бошкоски. Претходното судење беше одложено затоа што адвокатот на обвинетата Валентина Стевановска, Миле Петровски, беше ангажиран да го брани бизнисменот Сеад Кочан во случајот „Труст“. Судијката Лидија Трајковска-Зимбовска во јануари и февруари закажа 7 рочишта и едно во март, а судењето за овој предмет е при крај. Останува изведувањето докази на одбраната и завршни зборови.
| | веќе видена | слични

Во новата година со нови рочишта, но и со нови судии треба да започнат судења за повеќе предмети на Специјалното јавно обвинителство, но и за предметот против премиерот Зоран Заев. До 17 јануари за кога е закажано рочиштето за предметот „Тврдина таргет“ за незаконското прислушување одбраната на обвинетите од тогашниот врв на МВР Мијалков, Јанкулоска, Јакимовски и останатите треба да ја достават до СЈО листата на докази со кои ќе докажуваат дека обвинетите не го вршеле незаконското прислушување и не ги уништиле системите за следење на комуникациите. Со доказна постапка продолжува и судењето за „Труст“ во кој првообвинет е бизнисменот Сеад Кочан. Овој предмет е во најодмината фаза, оцени и СЈО, а во текот на јануари и февруар веќе се закажани осум нови рочишта. „Транспортер“, против екс градоначалникот на Битола, Владимир Талески продолжува во јануари. Судијката Лидија Петровска закажа три рочишта но поради нејзината прераспределба во прекршоци судењето ќе почне одново со нов судија. На 29 јануари со ...
| | веќе видена | слични

Полни раце работа за судиите од кривичен со стартот на 2018 година. Првите два месеци од годината ќе се фокусираат на дури 34 рочишта за предметите што веќе им ги адресираше Специјалното Јавно обвинителство. Првото судење во новата година е закажано на 17ти јануари за “Таргет – тврдина”, предмет познат и како „нелегално прислушување“. Во него обвинети се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, ексминистерката Гордана Јанкуловска, ексначалникот на Мијалков, Тони Јакимовски, како  и бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски.  Претходното рочиште за овој предмет беше одложено затоа што адвокатот на една од обвинетите, Миле Петровски, беше ангажиран  во исто време, во друга судница, да го брани бизнисменот Сеад Кочан, во случајот “Труст”, предмет за кој судијката  Лидија Трајковска – Зимбовска закажа 7 рочишта за јануари и февруари и едно во март. За случајот со битолските превозници познат како „Транспортер“ во јануари се закажани 4 рочишта.  Потоа следува судско рочиште за предметот Тарифа. Од ...
| | веќе видена | слични

Предметот за нелегалното прислушување ,  „Тврдина-Таргет“ е закажан за 17 јануари. Во овој предмет обвинети се екс дректорот на УБК, Сашо Мијалков, екс-министеркатаГордана Јанкулоска, поранешниот началник на Мијалков, Тони Јакимовски, како и  Горан Грујевски и Никола Бошкоски, за кои во тек е екстрадиција од Солун . За случајот со битолските превозници познат како „Транспортер“ во јануари се закажани 4 рочишта. Потоа следува судско рочиште за предметот Тарифа. На 30 јануари се закажни три судења за предмети на СЈО. Почнува предметот на СЈО за набавката на екстралуксузниот „Мерцедес“, „Тенк“, во кој првообвинета е ексминистерката гордана јанкулоска, а обвинети се и помошник-министерот за јавни набавки ѓоко поповски и екс-премиерот Никола Груевски. Истиот ден заедно со „тенк“, треба да почне судењето за „топлик“ и за предметот „Труст“. Случајот „Насилство“, во кој првообвинет е екс-лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, е закажано за 2 февруари. Два дена подоцна, почнува судењето за „Трезор“. На 6 февруари е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Тврдина, Таргет, насилствата во општина Центар, Транспортер, Тарфа, Тенк, Труст, Триста - вкупно 34 судски рочишта во кривичен се закажани за нивните предмети само месец јануари и февруари. Предметот за нелегалното прислушување познат како „ Тврдина-Таргет “ е закажан за 17 јануари. Во овој предмет обвинети се екс дректорот на УБК С ашо М ијалков, екс-министерката Г ордана Ј анкулоска, поранешниот началник на М ијалков, Т они Ј акимовски, како и бегалците Г оран Г рујевски и Н икола Б ошкоски. За случајот со битолските превозници познат како „Транспортер“ во јануари се закажани 4 рочишта. Потоа следува судско рочиште за предметот Тарифа. На 30 јануари се закажни три судења за предмети на СЈО. Почнува предметот на СЈО за набавката на екстралуксузниот „Мерцедес“, „Тенк“, во кој првообвинета е ексминистерката гордана јанкулоска, а обвинети се и помошник-министерот за јавни набавки ѓоко поповски и екс-премиерот Никола Груевски. Истиот ден заедно со „тенк“, треба да почне судењето за „топлик“ и за ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Специјалното јавно обивнителство има закажани вкупно 34 судки рочишта за своите предмети за јануари и февруари. Предметот за нелегалното прислушување познат како „Тврдина-Таргет“ е закажан за 17 јануари. Во овој предмет обвинети се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, екс-министерката Гордана Јанкулоска, поранешниот началник на Мијалков, Тони Јакимовски, како и бегалците Горан Грујевски и Никола Бошкоски. За случајот со битолските превозници познат како „Транспортер“ во јануари се закажани 4 рочишта. Потоа следува судско рочиште за предметот Тарифа. На 30 јануари се закажни три судења за предмети на СЈО. Почнува предметот на СЈО за набавката на екстралуксузниот „Мерцедес“, „Тенк“, во кој првообвинета е ексминистерката гордана јанкулоска, а обвинети се и помошник-министерот за јавни набавки Ѓоко Поповски и поранешниот премиер Никола Груевски. Истиот ден заедно со „тенк“, треба да почне судењето за „топлик“ и за предметот „Труст“. Случајот „Насилство“, во кој првообвинет е поранешниот лидер на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Според распоредот на новите две одобрени обвиненија од советите на кривичниот суд, судијката Лидија Петровска, која е позната од бомбите, треба да го суди предметот „Тенк“ против експремиерот Никола Груевски, ексминистерката Гордана Јанкулоска и помошник-министерот во МВР, Ѓоко Поповски, за набавката на екстралуксузниот „мерцедес“. Предметот е доделен според постојниот распоред на судии бидејќи Петровска е судијка во одделот за организиран криминал и корупција. Со новиот распоред на судии, кој сè уште не е правосилен и за кој досега се поднесени само 2 приговора до Врховниот суд, се очекува, сепак, Петровска да не го суди предметот „Тенк“ бидејќи е префрлена да суди во одделот за прекршоци. Петровска ги судеше предметите „Тврдина 2“, „Транспортер“ и „Триста“. Вторите два предмета се очекува да почнат од почеток. Таа неодмна изјави дека тоа што ја има во бомбите не ја дисквалификува да биде судијка. Предметот „Трезор“ за набавката на опрема за потребите на Петтата управа, според објавата на кривичниот суд, ѝ ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Четворица повредени во сообраќајната несреќа на автопатот Скопје – Тетово, што се случи пред една недела, се уште се во критична состојба. Двајца од нив се на ...
сите 320 | | | веќе видена

Наградата „Евалд Фон Клајст“ што се доделува за придонес кон светскиот мир и безбедноста, а им беше врачена на двајцата премиери, Зоран Заев и Алексис Ципрас, ...
сите 118 | | | веќе видена

Пејачот Шабан Шаулиќ ќе биде закопан во петок, на 22-ри февруари, во алејата на заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, пренесуваат српските медиуми. ...
сите 194 | | | веќе видена

Состојбата со безбедноста во сообраќајот е катастрофална. Граѓаните секојдневно гинат додека на Спасовски и Заев прв приоритет им е доделувањето на ...
сите 208 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 107 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски обвини дека судиите имаат двојни аршини за него и за Заев

Од:
До кого (е-маил):
Порака: