(видео)куќата на Меси-фудбалска топка


Славниот аргентински фудбалер, Лајонел Меси ќе го гради својот дом од соништата. Проектот му го довери на шпанскиот архитект Луис Де Гаридо, кој е познат по оригиналните идеи за симболично проектирање на објекти. Луис Де Гаридо вели дека Меси бил воодушевен од изгледот на куќата во која се ќе биде во знакот на фудбалот. Дали вам ви се допаѓа како ќе изгледа новата куќа на Меси?
| | веќе видена | слични
2 копии

Лионел Меси, најдобриот фудбалер на денешницата, одлучил да изгради нова неверојатна куќа во Барселона, во облик на фудбалска топка. Архитектот немал многу работа, бидејќи Аргентинецот му дал насоки. Зад идејното решение на новиот дом на семејството Меси, стои Луис де Гаридо, еден од најпознатите шпански архитекти. Извор: Точка
| | веќе видена | слични

Дом во форма на фудбалска топка е желбата на најдобриот играч на планетата Лионел Меси. Во футуристички стил, необично, но атрактивно изгледа планот за изградба на идното живеалиште на Меси во Барселона. Едниот дел ќе биде со тревната површина, на вториот ќе има базен, а во средината е куќа во форма на фудбалска топка.
| | веќе видена | слични

Познатиот фудбалер Леонел Меси наскоро ќе се всели во новата куќа, која е дело на шпанскиот архитект Луис де Гаррид. Пред само 11 месеци, најдобриот фудбалер на светот со сопругата Антонела и синот Тианга се преселија во ексклузивен стан од 120 квадратни метри во Каталонија. Медиумите пренесуваат дека Меси и неговото семејство наскоро ќе се преселат во ново модерно живеалиште, во облик на топка, кое според архитектот одговара на фудбалерот. Елена Георгиевска
| | веќе видена | слични

Лионел Меси наскоро ќе се пресели во модерно архитектонско здание кое е дело на познатиот шпански архитект Луис де Гаридо. Кога пред 11 месеци фудбалската ѕвезда Лионел Меси го доби синот Тијаго, најдобриот фудбалер на светот и неговата сопруга Антонела Рокуцо се преселија во екслузивен стан во Каталонија, идеален за вакво младо семејство, но со „само“ 120 квадратни метри и базен кој го делат со останатите 16 станари на зградата. Медиумите јавуваат дека Меси наскоро ќе го промени своето живеалиште и тоа со модерна градба, дело на прочуениот архитект Луис де Гаридо. Самиот архитект изјави дека неговата цел е изградба на куќа по дизајн кој ќе одговара на личноста на фудбалерот. Медиумите за сево ова велат дека со овој потег ѕвездата на Барселона и во „нефудбалска смисла“влегува во конкуренција со својот најголем ривал Кристијано Роналдо, за кого неодамна беше изградена луксузна вила, каде го поминува своето слободно време. Во следново видео може да го погледнете планот за тоа како треба да изгледа новиот дом ...
| | веќе видена | слични

Огромниот имот на Аргентинецот ќе биде претворен во фудбалско игралиште. Во средината на “теренот” ќе биде куќата во форма на фудбалска топкаНовиот дом на најдобриот играч во светот ќе биде како едно фудбалско игралиште поделено на два еднакви делови – еден со трева, додека другиот ќе биде со базен. А во средината ќе биде куќата во облик на топка.Меси сакаше да има нова куќа, и затоа го ангажирал најпознатиот шпански архитект Луис де Гаридо. Цртежите се готови и наскоро имотот на Меси ќе се претвори во фудбалско игралиште. На врвот од куќата ќе има голем шестоаголник на кој ќе бидат напишан бројот 10.
| | веќе видена | слични

НОВО ЧУДО НА АРХИТЕКТУРАТА Суперѕвездата на светскиот фудбал, Лео Меси, ќе живее во уникатна куќа, пренесоа аргентинските медиуми. Фудбалерот на Барселона ќе се пресели во домот кој премногу наликува на фудбалска топка, а целиот имот остава без здив. Проектот е дело на шпанскиот архитект Луис де Гаридо, кој работел за најголемите ѕвезди во светот. Тој претставува фудбалски терен, во чија средина ќе биде куќата, која е симбол за фудбалската топка. Куќата е округла и има два ката, а теренот ќе биде разделен на два дела: левиот ќе ја симболизира земјата, десниот - водата. Сонцето ќе биде претставено од многу сончеви панели, кои ќе ја апсорбираат неговата енергија.
| | веќе видена | слични

Крилниот напаѓач на Баерн Минхен, Франк Рибери смета дека вложил повеќе труд на натпреварите од неговите конкуренти за Златната топка, Кристијано Роналдо и Лионел Меси. ,,Во споредба со нив, јас работам многу повеќе на теренот. За разлика од Роналдо и Меси, јас многу повеќе учествувам во одбранбените задачи на мојот тим, а имам и повеќе асистенции'', изјави Франк Рибери за Kicker. ,,Кога веќе имам шанса да ја освојам Златната топка, би било фантастично доколку ја добијам таа награда. Денес имам многу повеќе самодоверба од порано и мислам дека тоа можете да го видите на теренот. Моментално сум на врвот на моите можности и постигнувам многу голови. Навистина уживам во фудбалот кој што го играм'', заклучи Рибери.
| | веќе видена | слични

Аргентинскиот фудбалер со престој во Барселона, според пишувањата на тамошните медиуми, наскоро планира да се пресели во нова вила, која ќе биде во облик на топка. Архитектот Луис де Гарида направи нацрт на вилата и имотот. Вилата од птичја перспектива ќе потсетува на фудбалска топка, а заедно со опкружувањето ќе изгледа како фудбалски терен. Погледнете.
| | веќе видена | слични

Крилниот играч на Баерн Минхен и репрезентативецот на Франција Франк Рибери верува дека неговиот ангажман на натпреварите е повеќе од напорите кои ги даваат Лионел Меси или Кристијано Роналдо, неговите главни ривали во битката за Златната топка од ФИФА.“Во споредба со нив двајцата, јас работам многу повеќе на теренот. Многу повеќе учествувам во одбранбените задачи од Меси или Роналдо, и имам повеќе асистенции”- изјави Рибери да Kicker.“Кога веќе имате шанса да ја освојам Златната топка, ќе биде фантастично да се добие оваа награда. Денес имам уште поголема самодоверба отколку порано, и мислам дека тоа се гледа на теренот. Во моментов јас сум на врвот од мојата способност и постигнувам многу голови. Навистина уживам во фудбалот кој го играм”-додаде Французинот.
| | веќе видена | слични

Останато

Грчкиот премиер Алексис Ципрас успеа да го подобри имиџот во меѓународната заедница и да изврши притисок врз политичките противници, благодарение на ...
сите 347 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Речиси пет и пол часа траеше расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот парламент за нацрт закон според кој се ратификува и ...
сите 116 | | | веќе видена

Циклонска активност со центар во јужните делови на Европа ќе услови од утре и во текот на неделава да има повремени врнежи од дожд и снег на пониските места и ...
сите 188 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Откако се врати Кина, во строго чувана тајност пристигнала во Србија, поради работни обврски . Видена е за прв во јавноста кога излегувала од автомобил за ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(видео)куќата на Меси-фудбалска топка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: