РУСКИ ВРСКИ: ФБИ го проверува зетот на Трамп


ФБИ ги испитува потенцијалните врски на тимот на Трамп со Русија и со руски функционери, во текот на неговата претседателска кампања во 2016 година Зетот на американскиот претседател Доналд Трамп и советник во Белата куќа, Џаред Кушнер
| | веќе видена | слични

Поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми има намера да сведочи пред Конгресот и да потврди дека претседателот Доналд Трамп вршел притисок врз него да се откаже од истрагата за поврзаноста на Мајкл Флин со Русија. Сенатскиот одбор на 19-ти мај објави дека Џејмс Коми, кој што Трамп го отпушти десетина дена порано, ќе сведочи јавно, а американски „СиЕнЕн“ известува, повикувајќи се на неименувани извори дека тоа ќе биде реализирано на почетокот од идната седмица. Тој одбор ја спроведува една од главните истраги на можната руска вмешаност во американските претседателски избори и истражува дали постоела поврзаност меѓу членови на изборниот тим на Трамп и руските власти. Инаку, американските разузнавачки служби во јануари донесоа заклучок дека Москва се обидела да влијае на исходот на американските претседателски избори во корист на актуелниот претседател Доналд Трамп. ФБИ спроведе истрага и за можната поврзаност со Русите на поранешниот советник за национална безбедност во тимот на Доналд Трамп, Мајкл Флин. Откако ...
| | веќе видена | слични

СНН одлучи да го раскине договорот со Грифин, откако видео снимката предизвика голем револт во јавноста, а многумина на социјалните мрежи побараа таа да биде уапсена. Комичарката вчера се извини за својата постапка, но очигледно тоа не беше доволно.  „Искрено се извинувам, јас претерав. Фотографијата е премногу вознемирувачка и јас ги разбирам луѓето што се навредија”, изјави грифин. Трамп претходно изјави дека комичарката треба да се срами од снимката.. “моите деца, особено 11-годишниот син, барон, имаат проблеми поради ова.ова е болно”, напиша трамп на твитер..
| | веќе видена | слични

Комичарката Кети Грифин, по десет години на телевизијата Си- Ен-Ен (CNN) беше отпуштена како реакција на видеото во кое држи нешто што личеше на крвава, отсечена глава на претседателот на САД, Доналд Трамп. Таа се извини за својата постапка, велејќи дека фотографијата е “премногу вознемирувачка” и дека тоа не е смешно. “Искрено се извинувам, јас претерав. Фотографијата е премногу вознемирувачка и јас ги разбирам луѓето што се навредија”, изјави Грифин. Трамп претходно изјави дека комичарката треба да се срами од снимката. “Моите деца, особено 11-годишниот син, Барон, имаат проблеми поради ова.Ова е болно”, напиша Трамп на Твитер. Фотографијата и видео снимката на која комичарката гледа во камерата и ја држи “отсечената глава” на претседателот на САД предизвика револт во јавноста, а многумина на социјалните мрежи побараа таа да биде уапсена.
| | веќе видена | слични

Во хотел во Вашингтон, кој е во сопственост на претседателот Доналд Трамп, е уапсен маж од Пенсилванија, во чиј автомобил полицијата пронашла пушка, пиштол и муниција, соопшти шефот на полицијата Питер Сниф. Уапсениот маж (43) од Едибор е притворен набргу по пријавата од пресоналот во хотелот на Трамп, што е оддалечен неколку блокови од Белата куќа.
| | веќе видена | слични

Комичарката Кети Грифин објави видео на социјалните мрежи на кои се гледа како во раката држи крвава глава која потсетува на американскиот претседател Доналд Трамп. Тој рече дека ова не е слобода на говорот ниту пак е дел од прифатливите норми за хуморот. Особено болно е за неговиот 11 годишен син Барон. Постапката на Грифин наиде на жестоки критики бидејќи комичарката претерала со постапката, а таа потоа реши да му се извини на претседателот Трамп и на американската јавност. Досега комичарите во Холивуд и водителите на лејт најт шоуата во САД воопшто не го штедеа Доналд Трамп и постојано го исмеаваа за неговите гафови и постапки, но никој не отиде до тој степен да прикаже отсекување на неговата глава.
| | веќе видена | слични

„Моите деца а посебно мојот единаесет годишен син Барон, имаат проблеми поради ова. Болно“ – навел Трамп на твитер. „Искрено се извинувам, претерав. Фотографија е премногу вознемирувачка и разбирам доколку ги навредува луѓето“ – изјавила Грифин. Фотографијата и видео снимката на која комичарката гледа во камерата држејќи во рацете “отсечена глава“ на претседателот на САД предизвикаа бурни реакции, а на социјалните мрежи многумина бараа таа да биде уапсена.
| | веќе видена | слични
3 копии

Твитовите на американскиот претседател Трамп утрово повторно се главна разонода и предмет на шеги на корисниците на социјалните мрежи ширум светот. Денеска се трага по потеклото на зборот „covfefe“, пишува Дојче веле . Не за првпат, твит на американскиот претседател Доналд Трамп го запали интернет. Но овојпат, корисниците на социјалните мрежи ширум светот не успеваат да сфатат што значи „covfefe“: бизарен збор креиран од Трамп. „И покрај постојаниот негативен новинарски covfefe“, се наведува во кусиот твит објавен од американскиот претседател рано утрово. Дали се работи за акроним? Тајна порака? Или само грешка во пишување? Твитерџиите ширум светот одговорија со доза сарказам, а #covfefe веќе стана топ трендинг хаштаг на Твитер. Коментарите вклучуваат и лажен Гугл превод на covfefe од руски на англиски како „Давам оставка“, и коментари како „Ќе го пресушам covfefe“- игра на зборови со ветувањето на Трамп дека ќе го „пресуши мочуриштето“ во Вашингтон. За да се избегнат недоразбирања, Центарот за англиски ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Познато е дека американскиот претседател Доналд Трамп често користи Твитер, а неговиот денешен твит го „запали“ интернетот, и тоа со само еден збор. - И покрај тоа што константната негативна медиумска „covfefe", гласеше дел од неговиот твит. Корисниците на социјалните мрежи веднаш почнаа да го одгатнуваат зборот - дали се работи за кратенка, грешка или пак, можеби тајна порака... - „Covfefe“ е феноменален збор и точка! - Шон Спајсер, гласи еден од коментарите во кои се подбиваат со портпаролот на Трамп. За да се избегнат натамошни недоумици, со твит се јави и член на лондонскиот Центар за англиски јазик, во којшто напиша: „За сите наши студенти по англиски јазик, можеме да потврдиме дека 'covfefe' се уште не е англиски збор“.
| | веќе видена | слични

Американската комичарка Кејти Грифин се извинила поради фотографијата на која држи лажна крвава глава која личи на американскиот претседател Доналд Трамп. Во снимката објавена на Твитер, 56-годишната Грифин молела за прочка и рекла дека претерала. Актерката го замолила и фотографот Тајлер Шилдс да ја избрише фотографијата од интернет. Страшната фотографија предизвикала бројни критики. Доналд Трамп луто реагирал на нејзината шега. "Моите деца, посебно мојот 11-годишен син Барон, имаа проблеми поради ова. Болно", навел Трамп на Твитер. По тој повод се огласил и синот на Трамп, Доналд Џуниор. "Одвратно, но не и изненадувачко. Ова е левицата денес. Тие сметаат дека ова е прифатливо", рекол тој. Челси Клинтон, ќерката на Хилари Клинтон, исто така ја осудила фотографијата, велејќи дека "никогаш не е забавно да се прават шеги за убивање на претседател". " Дури сега ги гледам реакциите на фотографијата. Јас сум комичарка, ја минав границата. Претерав. Фотографиите се премногу вознемирувачки и сега сфаќам ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

-Спојувајќи ги религијата и хуманоста, тие денеска инспирираа голем број на кавадарчани да се вклучат во хуманитарната акција за помош на Малкиќ,  на која и е ...
сите 155 | | | веќе видена

И понатаму не стивнуваат реациите и најразлични трачеви и нови информации поврзани со секс скандалот на пејачката Јелена Карлеуша и босанскиот фудбалер Огњен ...
сите 216 | | | веќе видена

За Охрид и охриѓани најголемиот празник е Богојавление Водици. Тој е круна на јануарските празнувања. Погледнете го настанот низ фотографиите на фотографот ...
сите 250 | | | веќе видена

Одговорност за шверцескиот начин на кој СДСМ го објави Законот за двојазичност мора да има. Законот за двојазичност е штетен и ќе има несогледливи последици по ...
сите 383 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 77 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

РУСКИ ВРСКИ: ФБИ го проверува зетот на Трамп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: