Порака од државниот врв до САД: Баќушка Рикер, ај сиктер од Македонија!

Амбасадата на САД вчера извести дека ставовите на Ристо Никовски, советникот на претседателот Иванов, ги препратиле во Стејт департментот. Кабинетот на Иванов молчи за ставовите на својот советник, кој повика да се протера американскиот амбасадор Филип Рикер, а САД ги прогласи за држава која сака да го разобличи нашиот идентитет. Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов не се огради од ставовите на советникот Ристо Никовски, кој во завчерашната колумна во „Нова Македонија“, со наслов „Фуере, Рикер и сличните, што побргу треба да си отидат, ако може и без поздрав“, повика да се протера американскиот амбасадор Филип Рикер, а САД ги прогласи за држава која сака да го разобличи нашиот идентитет. До затворањето на весникот, тимот за односи за јавноста во Кабинетот ниту се јавуваше на телефон, ниту пак добивме одговор на испратените СМС-пораки. Затоа, пак, вчера стаса остра реакција од американската амбасада, во која се вели дека за овие напади го известиле официјален Вашингтон. „Како што амбасадорот ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Амбасадорот Ристо Никовски вчера се повлече од Советот за меѓународни односи во Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов. Во писмото тој го информирал претседателот дека не сака неговите лични ставови да им наштетат нему и на државата. Амбасадорот, пред три дена во колумна за „Нова Македонија“, напиша дека САД не се стратегиски партнер на Македонија и оти вршат притисок земјата да се прекрсти и обезличи. Ваквата изјава предизвика остри реакции и осуди во јавноста. - Оставката во Советот за меѓународни односи е резултат на злоупотребата и манипулацијата во дел од јавните медиуми со очигледна намера да му се наштети на претседателот на Републиката, а преку него и на државата. Без никаква основа и покрај честите објаснувања дека тоа не е точно, дел од медиумите настојчиво ме претставија како советник на претседателот. Членството во Советот за меѓународни односи е нешто сосема друго и изјавите што ги даваат неговите членови по никоја основа не можат да имаат врска со Советот или со претседателот - изјави ...
| | веќе видена | слични
12 копии

Американската политика е непроменета - Вашингтон не диктира како да се постигне решение за името. Тоа прашање треба да го решат Македонија и Грција. Ова е коментарот на Стејт департментот на изјавите на амбасадорот Ристо Никовски дека САД не се стратегиски партнер на Македонија и оти вршат притисок земјата да се прекрсти и обезличи.
| | веќе видена | слични
7 копии

Поранешниот амбасадор Ристо Никовски писмено го известил претседателот Ѓорге Иванов дека се повлекува од претседателскиот совет за меѓународни односи Никовски во писмото вели дека му било чест што досега учествувал во работата на ова неформално тело, но изразува и жалење поради непријатностите што ги предизвикала неговата колумна во „Нова Македонија“. Текстот беше објавен на 7 март, со наслов „Фуере, Рикер и сличните што побргу да си одат, ако може и без поздрав“. - Некои од јавните гласила, при што особено се истакнуваше телевизијата А1, моето членство во Советот го користеа за злоупотреби и манипулации, со очигледна намера да ви наштетат вам лично, а преку вас и на нашата држава. Без никаква основа, и покрај моите чести објаснувања дека тоа не е точно и не одговара на фактите, некои од медиумите настојчиво ме претставуваа како ваш советник. Таквото неодговорно однесување дојде до силен наплив деновиве, со јасна цел да се доведат во прашање нашите односи со САД - пишува Никовски во писмото. Тој додава дека ...
| | веќе видена | слични

Американската политика е непроменета и ниту еден американски официјален претставник не влијае како да се реши прашањето со името, изјавил портпаролот на Стејт департментот, Марк Тонер, на редовниот брифинг во Вашингтон Марк онер - Стејт департмент Оваа изјава се доведува во врска со наводите на Ристо Никовски, член на Советот за меѓународни односи на претседателот Ѓорге Иванов, дека сегашната администрација на САД, за разлика од претходната на Џорџ Буш, има поцврста линија и притиска за промена на името, или во спротивно Македонија нема да влезе во НАТО. - Американската политика е многу доследна и смета дека до Македонија и до Грција е да ги решат нивните разлики за прашањето за името. Ги поттикнавме двете страни да бараат можности да тргнат напред. Ниту амбасадорот Рикер, ниту кој и да е друг американски официјален претставник никогаш не се обидел да диктира како треба да го сторат тоа - изјавил Тонер. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски во врска со оцените на амбасадорот Никовски деновиве ...
| | веќе видена | слични

Ристо Никовски писмено го информирал претседателот Иванов дека поднесува оставка, иако и вчера неговото име како член на Советот за меѓународни односи фигурира на веб-страницата на претседателот. Повлекувањето следуваше по колумната со која предизвика бранувања во јавноста.
| | веќе видена | слични

Ексамбасадорот вчера писмено го известил претседателот Иванов дека на ваков потег се решил бидејќи не сака со своите лични ставови да му наштети нему и на државата Ристо Никовски се повлече од Советот за меѓународни односи на претседателот. Вчера писмено го известил Иванов дека не сака неговите лични ставови да му наштетат, а со тоа да и се наштети и на државата. Целта на дел од медиумите, вели Никовски, била да се доведат во прашање односите на Македонија со САД. И токму затоа решил самоиницијативно да се повлече. -Без никаква основа, и покрај моите чести објаснувања дека тоа не е точно и не е одраз на фактите, дел од медиумите настојчиво ме претставуваа како Ваш советник. Таквото неодговорно однесување, на дел од медиумите дојде до силен наплив, со јасна цел, да се доведат во прашање нашите односи со САД. Искрено жалам за непријатностите на кои бевте изложувани, без било каква моја вина, крајно бесмислено и без никаква основа, ама со прецизна цел, беше и е поврзувањето на моите ставови со Вас и власта. Тие ...
| | веќе видена | слични

Името на Ристо Никовски веќе не фигурира на официјалната интернет страница на претседателот Иванов како дел од неговиот совет за меѓународни односи. Пензионираниот амбасадор реши самиот да се пензионира и од членството во советот. Никовски денеска со писмо го известил кабинетот на шефот на државата дека се повлекува од ова советодавно тело. Одлуката следи по острите реакции на јавноста, но и на американската амбасада на колумната на Никовски во која тој излезе со тези дека САД не се стратешки партнер на Македонија и дека амбасадорот Рикер треба што е можно побрзо да си замине од земјава. Во телефонски разговор за АЛФА никовски објаснува зошто се решил на таков чекор - ,,причините за моето повлекување се злоупотребите од страна на медиумите кои ме пренесуваат во погрешно светло со цел да му наштетат на претседателот на државата,, - вели Никовски. Но, медиумите само го прераскажаа она што тој го напиша и што заврши и кај Џо Бајден и кај Хилари Клинтон, а денеска и јавно го осуди Стејт департментот. ...
| | веќе видена | слични

По колумната, Никовски си замина од претседателскиот совет Поранешниот македонски амбасадор Ристо Никовски се повлече од функцијата член на Советот за меѓународни односи на македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Никовски го информирал шефот на државата дека поднесува оставка, пренесе Радио Слободна Европа. Одлуката на екс-амбасадорот следи по објавувањето на колумната во „Нова Македонија“ во која ги критикува САД и работата на амбасадорот Филип Рикер, оценувајќи дека дипломатот се меша во внатрешни работи на Македонија, поради што треба да биде прогласен за персона нон-грата.
| | веќе видена | слични

Скопје – Поранешниот амбасадор Ристо Никовски денес се повлече од Советот за меѓународни односи во Кабинетот на претседателот на државата. Оставката следува по критиките упатени на адреса на американската политика во однос на името и одговорот кој потоа следуваше од страна на Вашингтон. Како што информираа од Кабинетот на Ѓорге Иванов, Никовски во писмото појаснува оти не сака неговите лични ставови да му наштетат нему и на државата. Пред три дена во колумна напиша дека САД не се стратешки партнер на Македонија и оти вршат притисок земјава да се прекрсти и обезличи. За мешање во внатрешните работи на Македонија ги посочи амбасадорите Рикер, но и поранешниот на Европската комисија, Ерван Фуере.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Во наредниот период ќе преовладува облачно време со слаби локални врнежи од дожд, а на планините од снег. По одделни котлини ќе има појава на магла, а повеќе ...
сите 238 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ вечерва побара итно распуштање на Парламентот и организирање предвремени избори. Овој став е реафирмиран на средба со партиите во ...
сите 239 | | | веќе видена

Постои рок во кој ќе треба да ги смениме личните документи поради новото име на земјата, која со уставните измени е преименувана во Република Северна ...
сите 182 | | | веќе видена

Во поликлиниката „Идадија“ има 15 од спорните вакцини против мали сипаници со погрешна декларација. Здравство ја отвори вратата за камерата на 1ТВ, која ...
сите 176 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Порака од државниот врв до САД: Баќушка Рикер, ај сиктер од Македонија!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: